Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    2

    Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή

    Γεια σε όλους και καλώς σας βρήκα.
    Είμαι 27 χρονών και διαγνώστηκα με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή.
    Όλα ξεκίνησαν απο μια κρίση πανικού λόγω (ή με αφορμή) χρήση κάνναβης και κοκαϊνης (δεν ήμουν συστηματικός χρήστης, απλά με την κάνναβη έκανα καθημερινή χρήση για ενα χρόνο).

    Ακολούθησε μια περίοδος με κρίση πανικού στο άκυρο, αρκετές βασικά, στις οποίες ένιωθα είτε οτι το σώμα μου θα καταρρεύσει είτε οτι το μυαλό μου τρελαίνεται.
    Έχω κάνει κάποιες συνεδρίες κλινικής ύπνωσης και ψυχοθεραπείας, και εχω αρχίσει αγωγή με αντικαταθλιπτικό και λίγο ρισπερνταλ σε σιρόπι και σεροτιαπιν.

    Νιώθω ώρες ώρες οτι η λογική πτυχή του εαυτού μου και η συναισθηματική είναι δυο διαφορετικά άτομα, πότε με κυριεύει η μια και πότε η άλλη πτυχή. Επίσης με πιανει πανικός όταν παίρνω τα φάρμακα.
    Να πω βέβαια οτι με έπιασαν αρκετά γιατί απο την πρώτη εβδομάδα που τώρα την κλείνω, άρχισα να κοιμάμαι λίγο (άσχημα και πετάγομαι αλλά κοιμάμαι) και δεν είμαι σε φρίκη όλη την ημέρα όπως ήμουν.


    Πάντως νιώθω οτι δεν αναγνωρίζω πια τον εαυτό μου και όλες μου οι σκέψεις, οι εικόνες και τα πάντα μου, είναι ενα χάος. Δεν μπορω να δουλέψω και φοβάμαι οτι δε θα συνέλθω ποτέ. Ενίοτε σκέφτομαι οτι είμαι 2 άτομα και φοβάμαι πολύ.

    Το τελευταίο που μου βγήκε είναι και το πιο άρρωστο και με ενοχλεί: με διεγείρει σεξουαλικά το οτι είμαι σε παρακμή αυτό το διάστημα.

    Έχει βιώσει κανείς κάτι ανάλογο? Ειμαι πραγματικά τρομοκρατημένος.
    σας ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    118
    συνεχισε να τα παιρνεις ακομη και αν χρειαστει να πιεσεις τον εαυτο σου. Θα χρειαστουν καποιες μερες για να κανουν δουλεια και να συνελθεις.
    Μιλα στον ιατρο σου .

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by nightcrawler View Post
    συνεχισε να τα παιρνεις ακομη και αν χρειαστει να πιεσεις τον εαυτο σου. Θα χρειαστουν καποιες μερες για να κανουν δουλεια και να συνελθεις.
    Μιλα στον ιατρο σου .

    Σευχαριστώ για την απάντησή σου. Έχω μια ελάχιστη βελτίωση αλλά με βασανίζουν ακόμα οι σκέψεις μου. Τα όριά μου εξαντλούνται. Δεν ξερω πια τι να κάνω. Είμαι και σε ψυχοθεραπεία και παίρνω και τα χάπια μου κανονικά. Βέβαια μου τα αυξάνει η γιατρός συνεχώς για να κοιμάμαι αλλά πέφτω μόνιμα σε αδιέξοδο. Δεν μπορώ να ξεριζώσω τις σκέψεις απο το μυαλό μου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    5
    Κοίτα, οι επίμονες σκέψεις τέτοιου τύπου είναι κοινές στις αγχώδεις διαταραχές, απ' ό,τι ξέρω. Είχα κι εγώ πολλές, και ξανάρχονται πού και πού, αλλά όταν πρωτοδιαγνώστηκα, ήταν όπως είπες, χάος. Οι σκέψεις ένα κουβάρι, και ένιωθα αποκομμένη από τον εαυτό μου, σα να τον παρακολουθώ από απόσταση, φοβόμουν ότι "τα χάνω", έκανα παρανοϊκούς, χαώδεις συλλογισμούς, δε μπορούσα να συγκεντρωθώ σε τίποτα. Είναι τρομακτικό, ειδικά αν σου είναι πρωτόγνωρο, αλλά σιγά σιγά θα δεις ότι θα νιώσεις καλύτερα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Γειά σου.. είδα οτι δεν έχεις πολλές απαντήσεις και αποφάσισα να σου γράψω καθώς έχουμε κάτι κοινό.. τις ουσίες! Η ιστορία μου είναι μεγάλη και δεν θα μπώ σε λεπτομέριες γιατί η δικιά μου περίπτωση είναι πιο "βαρυάς" μορφής ..αλλά θα σου πώ αυτό. Υπάρχει μια μεγάλη ειρωνία και παγίδα που θα πρέπει να προσέξεις. Οι ψυχίατροι κάνουν ένα μεγάλο λάθος κατά την άποψή μου. Στους χρήστες ουσιών που έτυχε να πάθουν κρίση πανικού ή να τους δημιουργηθεί αγχώδη διαταραχή, οι ψυχίατροι κάνουν μια τραγική επιλογή. Πέρνουν τον "ασθενή" απο τις παράνομες ουσίες και του δίνουν νόμιμες ουσίες!! Είναι ότι χειρότερο μπορούν να κάνουν σε ένα χρήστη που βασικά δεν είναι εθισμένος σε καμία παράνομη ουσία και απλά έτυχε να περάσουν μια κρίση πανικού που ιδιαίτερα η κοκαίνη αποδεδειγμένα προκαλεί. Βασικά τους πέρνουν απο τα διεγερτικά και τους ρίχνουν στην "νόμιμη πρέζα". Και πίστεψέ με αν δεν είσαι ναρκωμανής με τα ψυχοφάρμακα θα γίνεις σίγουρα ο χειρότερος και αν δεν έχεις χάσει ακόμη το μυαλό σου και τον εαυτό σου..στην πορία με τα ψυχοφάρμακα θα χαθείς σίγουρα και θα είναι δυσκολότερο να επανέλθεις. Οι ψυχίατροι ενώ παραδέχονται οτι ένας άνθρωπος που έκανε χρήση ουσιών είναι επιρεπείς να κολλήσει και με τα ψυχοφάρμακα, τι κάνουν? Τον αντιμετοπίζουν σαν χρήστη..και τι θέλει ο χρήστης? ουσίες! αυτό δεν είναι θεραπεία! αυτό είναι σε πέρνω απο ένα άλλο λάκκο και σε βάζω μέσα σε έναν άλλον και δεν σου δίνω την ευκαιρία να ξεφύγεις απο τις...παρενέργειες!!! προσπαθούν να θεραπεύσουν παρενέργειες παράνομων ουσιών με παρενέργιες νόμιμων ουσιών!! είναι τραγικό έχουν καταστρέψει πολλά παιδιά έτσι που το μόνο που έκαναν είναι να δοκιμάσουν κάποια ναρκωτικά. Και ο ποιο άσχετος ξέρει οτι για να ξεπεραστεί η χρήση και οι παρανέργειές της (όταν δεν υπάρχει εθισμός) είναι απλά να κοπούν οι ουσίες μαχαίρι! Ο καθαρός οργανισμός θα μπορέσει πιο εύκολα να παλέψει και να αποβάλει τις παρενέργειες. Οπότε αυτό που εγώ μπορώ να σε συμβουλέψω είναι μην πέσεις στο τριπάκι των ψυχιάτρων που θα σε παρασύρουν σε άλλο γολγοθά. Προσπάθησε να επιμείνεις στον ψυχολόγο και εναλλακτικές θεραπείες και μην μπλέξεις καθόλου με φάρμακα γιατί δεν θα ξεμπερδέψεις ποτέ. Αυτό που σου συναίβει συμβαίνει σε πάρα πολλούς περιστασιακούς χρήστες κοκαίνης. Είναι μια απο τις παρενέργειες της. Βέβαια είναι αρκετό για να σε τρομάξει και να αλλάξει όλη την ψυχοσύνθεσή σου και να σου δημιουργήσει βιοματικό φόβο που δύσκολα θα ξεπεραστεί (και γι αυτο παθαίνεις πανικό όταν παίρνεις τα χάπια γιατί ο οργανισμός σου θυμάται τι σου προκάλεσε κάτι άλλο που πείρες, όπως η κόκα, και εκ τότε δρά αμυντικά σε οτιδήποτε άλλο χημικό πάς να δοκιμάσεις..να σε προστατεύσει προσπαθεί και σου φέρνει πάλι πανικό για να στο θυμήσει)..αλλά ξεπερνιέται και μάλιστα πολύ απλά! Απλά κόβεις τα διεγερτικά.. Αν μπορείς να παραμείνεις στην κάνναβη είναι πολύ καλύτερο απο κάθε ψυχοφάρμακο και χημικές ουσίες. Αν δεν μπορείς τότε απλά κόβεις και το χόρτο. Αφήνεις τον εαυτό σου να καθαρίσει..που θέλει κάποιους μήνες.. και συγχρόνως να κάνεις μια όσο πιο υγιεινή ζωή μπορείς με ιδιαίτερη έμφαση στην άσκηση,γυμναστική,χόμπι..μι α καλή επιλογή είναι η θεραπευτική γιόγκα. Με ψυχολόγο και γιόγκα έχεις ένα πολύ καλό συνδιασμό να το ξεπεράσεις αυτό γρήγορα όσο είναι νωρίς και δεν έχεις πέσει στα χάπια. Το να ξέρεις τι σου δημιούργησε τις κρίσεις πανικού και το άγχος (που είναι στάνταρ η κοκαίνη) είναι μια μεγάλη αβάντα για σένα γιατι ξερεις την πηγή του κακού. Οπότε αποδέχεσαι οτι δεν θα το ξανακάνεις και θα αποφύγεις οτιδήποτε διεγερτικό ακόμη και την καφείνη ή ηλεκτρονική μουσική κτλ.. συγχρόνως ο ψυχολόγος θα σε βοηθήσει να απαλευθερωθείς απο τις παγίδες του μυαλού και η άσκηση ή καλύτερα η γιόγκα θα σε βοηθήσουν να οδηγήσεις το μυαλό σου κάπου αλλού,κάπου καλύτερα και να αποκτήσεις αυτοέλεγχο,πειθαρχία του μυαλού και όλα αυτά τα καλά που μας προσφέρει η γυμναστική, ένα άθλημα, ένα χόμπι, η γιόγκα και τα σχετικά.
    Μια καλή παρέα που θα σε συνοδεύσει σε όλο αυτό και θα σε καταλαβαίνει και θα σε ενθαρρύνει στην προσπάθειά σου θα βοηθήσει ακόμη περισσότερο.
    Μείνε μακρυά απο κάθε είδους χημίες.. και όταν ο οργανισμός σου καταλάβει οτι επέλεξες για εκείνον μια πιο ασφαλή ζωή μακρυά απο παρενέργειες..και αρχιζεις και του δίνεις άλλα ερεθίσματα.. θα προσαρμοστεί σε αυτό που πραγματικά του κάνει καλό γιατί άλλωστε αυτό και αναζητάει! βρές κάτι που θα σε κρατά σε ηρεμία και θα σε κάνει χαρούμενο (μην κάνεις κάτι σαν αγγαρία αλλά επέλεξε κάτι που θα το γουστάρεις) και δώσε τον απαραίτητο χρονο στον εαυτό σου! όχι πίεση, όχι εξαναγκασμούς, όχι αναγκαστικά πράγματα κ.ο.κ
    Επειδή τώρα έχεις ξεκινήσει κάποια φαρμακευτική θεραπεία, αν θελήσεις να ακούσεις την συμβουλή μου, μην τα κόψεις απότομα αλλά με την συμβουλή του ιατρού σου! νόμος!!...

Similar Threads

  1. ΓΑΔ (ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ) και BESPAR
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 73
    Last Post: 07-11-2016, 23:27
  2. Replies: 31
    Last Post: 12-07-2016, 13:09
  3. βοηθεια!γενικευμενη αγχωδης διαταραχη...
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 04-01-2016, 16:30
  4. Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη
    By Unbreakable in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 29-01-2015, 15:24
  5. Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή (Γ.Α.Δ)
    By PETRAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 28-09-2009, 03:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •