Μυρμιγκιασματα και τσιμπιματα σε ολα το σωμα, φοβια για ΣΚΠ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    22

    Μυρμιγκιασματα και τσιμπιματα σε ολα το σωμα, φοβια για ΣΚΠ

    Εχει 5 μερες που ξεκινησε αυτο το προβλημα , εψαξα στο ιντερνετ για τα συμπτωματα και μου εβγαλε διαφορες ασθενειες μεταξυ των οποιων και ΣΚΠ.

    Εκει που ημουν 4 χρονια καθαρος απο αγχος και κρισεις πανικου επεσα στον πατο χειροτερα απο ποτε, πλεον 5 μερες δεν εχω βγει απο το σπιτι και ψαχνω για συμπτωματα ΣΚΠ.

    το πιο πιθανο ειναι τα συμπτωματα αυτα να ειναι απλος ψυχοσωματικα γιατι πριν 5 μερες ακριβως αγχωθηκα πολυ για θεμα δουλειας.
    Ελα ομως που τωρα μου κολλησε ιδεα της σοβαρης ασθενειας και γυρησα πισω στην κολαση.

    Εγραψα εδω στο φορουμ ωστε να δω αν και καποιος αλλος απο εσας ειχε παρομοια συμπτωματα λογο αγχους. Ειμαι σε απογνωση νοιωθω οτι θα πεθανω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Τα μυρμιγκιάσματα και τα μουδιάσματα γενικά είναι συνήθη ψυχοσωματικά από όσο ξέρω. Τα είχα κι εγώ για κάποιο δίαστημα, συγκεκριμένα ένιωθα μυρμιγκίασματα στο κεφάλι και μούδιαζε το αριστερό μου χέρι από την παλάμη μέχρι τον αυχένα. Είχα κάνει κάποιες εξετάσεις κι όλα ήταν φυσιολογικά. Έχουν περάσει χρόνια από τότε που είχα τέτοιου είδους ψυχοσωματικά, θυμάμαι πως τα είχα ξεπεράσει μόνη μου, απλώς προσπαθούσα να αποβάλω τον πανικό και την ιδέα κάποιας σοβαρής ασθένειας. Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ την ίδια φοβία είχα, ότι είχα ΣΚΠ.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    22
    Σε ευχαριστω Ερις , ελπιζω να ειναι ψυχοσωματικο .
    Μεσα σε 5 μερες εχω ηδη 3 κρισεις πανικου, ελπιζω να σταματησουν συντομα να ηρεμησω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Έχεις κάνει κάποια αγωγή στο παρελθός ή ψυχοθερεπεία; Το να φοβάσαι τέτοιου είδες σοβαρές ασθένειες είναι σύμπτωμα του άγχους σου. Ξέρω ότι είναι δύσκολο να απαλλαχθείς... Σκέψου απλώς ότι οι φοβίες είναι μασκαρεμένο άγχος. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    22
    Ναι εχω κανει αγωγη με seroxat για τις κρισεις πανικου αλλα το διεκοψα φετος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by aggelos86 View Post
    Ναι εχω κανει αγωγη με seroxat για τις κρισεις πανικου αλλα το διεκοψα φετος.
    προφανές δεν είναι? από την στιγμή που διακόπτεις τα αντικαταθλιπτικά όταν δεν είσαι έτοιμος κατάλληλα τότε θα σου δημιουργήσουνε ξανά υποτροπές και ψυχοσωματικά...

    όσο για την ΣΚΠ απλά ξεκολλα φίλε μου... την έπαθα και εγώ έτσι άσχημα και άρχιζα να ψάχνω σαν χαζός στο internet συμτώματα και είχα τα ίδια... αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι είχα κάτι..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    22
    Ευχαριστω akis

Similar Threads

  1. ΣΠΑΣΜΟΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ
    By ΡΩΞΑΝΗ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 03-08-2015, 01:21
  2. ΣΠΑΣΜΟΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ
    By ΡΩΞΑΝΗ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 10-07-2015, 18:05
  3. τσιμπιματα παντου
    By skbaggelis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 01-03-2013, 12:43
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  5. Βγαίνω απ\'το σώμα μου..
    By mstrouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 30-08-2008, 23:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •