Προκαλουν τα αντικαταθλιπτικα καρκινο στον εγγεφαλο ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 65
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    942
    Μην διακοψεις τα αντικαταθληπτικα μαρα με τιποτα νομιζω κανει γιατι να μην κανει με ντεπον δεν κανεις κατι; το ντεπον δεν πειραζει

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    ερευνα από το 2002 λέει πως το ladose είναι το μονο αντικαταθλιπτικό που μπορεί να προκαλέσει όγκο στον εγκέφαλο... μακροχρόνια...

    δεν ξέρω τι να πιστέψω...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    παιδια, τα πηρα το απογευμα...
    οκ ζω ακομα...
    αλλα ναι θα ρωτησω το γιατρο!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    παιδια, τα πηρα το απογευμα...
    οκ ζω ακομα...
    αλλα ναι θα ρωτησω το γιατρο!
    χαχα, ρωτα για να σου φύγει το άγχος σου.. :P

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Νo problem ειπε.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    ερευνα από το 2002 λέει πως το ladose είναι το μονο αντικαταθλιπτικό που μπορεί να προκαλέσει όγκο στον εγκέφαλο... μακροχρόνια...

    δεν ξέρω τι να πιστέψω...
    Μονο το ladose ? ειναι αλλη ερευνα ?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by aggelos86 View Post
    Μονο το ladose ? ειναι αλλη ερευνα ?
    εδω το ειδα..

    http://www.kathimerini.gr/114635/art...-toy-egkefaloy

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    Για την ιδια ερευνα εγραψα κι εγω , μιλαει για ολα τα αντικαταθλιπτικα

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αυξάνουν λέει την πιθανότητα για καρκίνο στον εγκέφαλο...
    Δεν δημιουργούν...

    Γενικά τα αντικαταθληπτικά όπως και οποιοδήποτε άλλο φάρμακο σε χρόνια χρήση κουράζει πολύ το σώμα...
    Νεφρά, συκώτι, έντερο όλα ταλαιπωρούνται για να μεταβολίζουν συνεχώς και για μήνες - χρόνια τα αντικαταθληπτικά που κατεβάζουμε...

    Γιαυτό είναι και μια ευκαιρία όταν κάποιος ξεκινά αντικαταθληπτικά και αφού δουλεύουν σε αυτόν (γιαυτό και τα συνεχίζουμε) να βελτιώνει λίγο και την διατροφή και την ζωή του για να επιβαρύνει όσο το δυνατο λιγότερο το σώμα του...

    Ένας διατροφολόγος πχ μου είπε πως τα αντικαταθληπτικά ταλαιπωρούν πολύ την χλωρίδα του εντέρου κάτι που συντηρεί εκ νέου την κατάθλιψη και μου είπε πως όσο παίρνω αντικαταθληπτικά να παίρνω προβιοτικά έστω και τα πιο φτηνά που μπορώ...

    Αν κάποιος έχει υπομονή και όρεξη μπορεί να δοκιμάσει τα φυτικά αντικαταθληπτικά κλασικά 5htp, sam-e, tryptophan, john wort κτλ...

    Πάντως παρενέργειες με φάρμακα τα αντικαταθληπτικά γενικά δεν έχουν (για την αντιβίωση που είπε κάποιο μέλος εδώ).
    Παρενέργειες έχουν μόνο με άλλα ψυχοφάρμακα και όχι με φάρμακα άλλων κατηγοριών (καρδιολογικά, παθολογικά κτλ)...
    Επίσης οι φαρμακοποιοί πάντα ξέρουν τις παρενέργειες απλά ρωτάτε τους ...

    Εγώ 2 χρόνια στο σίπραλεξ δεν είχα πρόβλημα ούτε με αντιβιώσεις ούτε με κανένα άλλο φάρμακο.
    Αντιθέτως προσοχή θέλουν πολύ ΟΛΑ τα βότανα...
    Όλα τα φυτικά αντικαταθληπτικά κάνουν δυνατές αλληλεπιδράσεις με τα αντικαταθληπτικά τα χημικά...

    Ακόμα και τα πολύ απλά που είχα πάρει κάτα καιρούς όπως γαιδουράγκαθο για το συκώτι ή τυροσίνη για συγκέντρωση αλληλεπίδρασαν πολύ άσχημα...

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    22
    Φιλε η ερευνα μιλαει συγκεκριμενα για την σεροτονινη, οτι η σεροτονινη προκαλει αποπτωση στα καρκινικα κυτταρα. οποτε οσα αντικαταθλιπτικα δουλευουν στην σεροτονινη αυξανουν τις πιθανοτητες για καρκινο.

    τωρα ομως εχει στην αγορα και καταθλοπτικα που δουλευουν στην ντοπαμινη, μηπως ειναι καλυτερη λυση αυτα?? επισης πες μας τι ξερεις για τα φυτικα, δουλευουν κι αυτα στην σεροτονινη?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    μην τρελαίνεσαι... εγώ τις τελευταίες μέρες έχω συνεχεια ζαλάδα και αστάθεια και αδυναμία στα χερια... φυσικά τρέμω ότι έπαθα καρκίνο... αλλα μετά σκέφτομαι σοβαρά και λέω μα τι μα..κας που είμαι... ζαλίζομαι αλλα δεν με νοιάζει... σιγά μην τρέχω τώρα σε γιατρούς...

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    22
    σκεφτομαι να το γυρισω σε wellbutrin που δεν επηρεαζει την σεροτονινη.
    εχει δοκιμασει κανεις ?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by aggelos86 View Post
    Φιλε η ερευνα μιλαει συγκεκριμενα για την σεροτονινη, οτι η σεροτονινη προκαλει αποπτωση στα καρκινικα κυτταρα. οποτε οσα αντικαταθλιπτικα δουλευουν στην σεροτονινη αυξανουν τις πιθανοτητες για καρκινο.

    τωρα ομως εχει στην αγορα και καταθλοπτικα που δουλευουν στην ντοπαμινη, μηπως ειναι καλυτερη λυση αυτα?? επισης πες μας τι ξερεις για τα φυτικα, δουλευουν κι αυτα στην σεροτονινη?
    Αυτά που δουλέυουν στην ντοπαμίνη κάτι κάνουν αλλά δυστυχώς πιάνουν και νοραδρεναλίνη που εμένα τουλάχιστον με κάνει νευρικό και επιθετικό. (πχ wellbutrin)

    Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει l-dopa που είναι βότανο που αυξάνει την ντοπαμίνη.

    Τα φυτικά δουλέυουν στην σεροτονίνη το καθένα με διαφορετικό τρόπο.
    Το 5-htp μετατρέπεται στο έντερο σε σεροτονίνη και όντως κάνει δουλειά (το είχα πάρει παλιά).
    Το john wort δουλεύει σαν ssri αλλά με ΠΟΛΥ λιγοτερες παρενέργειες.
    Η τυροσίνη μετατρέπεται σε ντοπαμίνη κ νοραδρεναλίνη δλδ σαν φυτικό wellbutrin και όντως δουλεύει αλλά πάλι με είχε κάνει νευρικό και επιθετικό αλλά δούλευε αρκετά καλά...
    Ο κρόκος κοζάνης και ο κουρκουμάς που κατα καιρούς έχουν προταθεί περισσότερο δρουν σαν αντιφλεγμονώδη του εγκεφάλου μειώνοντας τις φλεγμόνες και ΑΝ αυτές ευθύνονται για την κατάθλιψη τότε κάτι κάνουν...
    Τα προβιοτικά επίσης έχουν προτάθεί για να βελτιώσουν την εντερική χλωρίδα όπου και παράγεται το 80% των νευροδιαβιβαστών.
    Οι βιταμίνες Β βοηθάνε στην παραγωγή όλων των νευροδιαβιβαστών γιαυτό ένα b complex είναι απαραίτητο σχεδόν σε όλα τα ψυχολογικά-νευρολογικά θέματα.
    Τα ω3 βελτιώνουν τον εγκέφαλο ενισχύωντας την νευρωνική επικοινωνία και ασκώντας νευροπροστατευτική και αντιφλεγμονώδη δράση (γιαυτό προτείνουν συχνά τα epa για κατάθλιψη...)

    Φυτικά εν ολίγης έχει άπειρα να δοκιμάσει κάποιος.
    Αυτά είναι τα πιο δημοφιλή που έγραψα και παρότι τα έχω δοκιμάσει όλα και πολλά τα παίρνω ακόμα κρατάω και το σίπραλεξ σε μισή δόση γιατί εγώ είμαι γενικά βαριά και χρόνια περίπτωση...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by aggelos86 View Post
    σκεφτομαι να το γυρισω σε wellbutrin που δεν επηρεαζει την σεροτονινη.
    εχει δοκιμασει κανεις ?
    Νεύρα θυμός και επιθετικότητα ταυτόχρονα με παρακίνηση (λόγω ντοπαμίνης) και υπερβολικά οξυμένη αντίληψη (εμένα μου έπιανε και τη ΔΕΠ-Υ) καθώς με έβαζε σε μια υπερένταση που ήμουν σε επιφυλακή για τα πάντα....

    Το έκοψα γιατί με είχε κάνει ακραία επιθετικό.
    Στην ΔΕΠ-Υ πάντως δούλευε τέλεια.
    Καλή συγκέντρωση και διαύγεια και μονίμως σε μια κατάσταση "έντασης" που με έκανε να ελέγχω τα παντα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Τα φυτικά αντικαταθλιπτικά πως χορηγούνται και σε τι ποσότητες;

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Το αγχος ή το φαγητο προκαλουν διάρροια?
    By ΜαρίαΣ. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-08-2013, 16:16
  2. Replies: 5
    Last Post: 17-12-2012, 18:58
  3. Replies: 2
    Last Post: 17-09-2011, 21:05
  4. ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΝΑ ΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΣΤΡΕΣ
    By Calin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 22-01-2010, 23:26
  5. Replies: 0
    Last Post: 31-08-2008, 22:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •