Οικονομική κρίση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667

    Οικονομική κρίση

    Τελικά το μεγαλύτερο πρόβλημα από όλα είναι αυτό εγώ νιώθω λεσ κ μου έκλεψαν τη ζωή δηλαδή πριν την κρίση είχα κάποια φραγκακια κάπως τα φερνα βόλτα τώρα με το ζόρι ένα καφέ ήμουν στη γενιά των εφτακοσιων ευρώ κι έφταναν κ τώρα είμαι στη γενιά των τετρακοσίων κ ίσα ίσα τα βγάζω πέρα τι γνώμη έχετε για την κρίση πόσο μας έχει εππηρεασει;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Δεν υπάρχει κρίση... Κρίση είναι μια περίδος που έχει αρχή και τέλος... και ότι ζούμε σ αυτή τη χώρα δεν έχει και δεν θα έχει τέλος, είναι και θα είναι μόνιμη κατάσταση. Απλώς είναι δύσκολο να πάρει κανείς απόφαση πως η αναπτυγμένη χώρα στη οποία θεωρούσε ότι ζούσε, ανήκει πλέον στις αναπτυσσόμενες και ότι σε λίγα χρόνια ακόμη για να την περιγράψουμε θα χρησιμοποιούμε όρους που δεν χρησιμοποιούνται πλέον, όπως "τριτοκοσμική". Η κρίση, όπως την ονομάζουμε λοιπόν, έχει επηρεάσει καθολικά της ζωές μας. Πέρα από τα οικονομικά που πλέον "δεν παλεύονται", έχουν διαλυθεί και τα εργασικά και δεν στοχοποιώ μόνο την ανεργία... στο στόχστρο θέτω κυρίως τη σκλαβιά! Πλέον η εργασία έχει γίνει σκλαβιά, δεν έχουμε οικονομικές απολαβές, δεν έχουμε και δικαιώματα... Κινδυνεύουμε να εργαζόμαστε και να λέμε κι ευχαριστώ που μας πληρώνουν. Στη τελευταία μου δουλειά ήμουν αναγκασμένη να μαλώνω καθημερινά για τα βασικότερα μου δικαιώματα, ήμουν κυριολεκτικά σκλάβα, σχεδόν ένιωθα τις αλυσίδες στα πόδια μου. Για να μην ανοίξω το θέμα των σπουδών...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    Ειδεσ που είσαι μία χαρά εγώ γερασα τριάντα χρόνια σε μία τριετία φάρμακα πολλά δουλειά σκληρή κ γερασα δεν στο λέω για να σου κάνω τον έξυπνο αλλά πάνω από όλα ή υγεία ένα πιάτο φαι θα βρούμε υγεία δε βρίσκουμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Μας εχει επηρεασει πολύ ασχημα και η φτωχεια παει χεράκι με την ψυχική ασθένεια. Δεν είναι μόνο ένα πιάτο φαι βρε παιδιά γι ' αυτό ζούμε για φαγητό μόνο ειναι και η ψυχαγωγία τα χόμπι η ζωή τα ταξίδια χωρίς λεφτά τι ποιότητα ζωης εχεις;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    Από ποιότητα ζωής άλλο τίποτα ευτυχώς δε ζητάω πολλά βρήκα ανθρώπους να μπορώ να συννενοηθω στα βασικά κι έτσι περναω ευχάριστα την περισσότερη ώρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ειδεσ που είσαι μία χαρά εγώ γερασα τριάντα χρόνια σε μία τριετία φάρμακα πολλά δουλειά σκληρή κ γερασα δεν στο λέω για να σου κάνω τον έξυπνο αλλά πάνω από όλα ή υγεία ένα πιάτο φαι θα βρούμε υγεία δε βρίσκουμε
    Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έχω άποψη.... Το πρόβλημα είναι ότι ψυχικά δεν νιώθω υγιής. Η επιβίωση και το πιάτο φαί ίσως να μην μας λείψει, αλλά θα μας λείψει να ζούμε και να κάνουμε ότι αγαπάμε. Κουράστηκες από τις δυσκολίες, γι αυτό νιώθεις γερασμένος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    Μέσα από την άποψη σου φαίνεται ότι είσαι ικανή αλλιώς θα ελεγεσ χαζα κ ναι όντως είμαι πολύ κουρασμένος
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    οταν ημουν 18 χρονων πριν απο 8 χρονια, δουλευα σε δουλειες που επαιρνα και 1500Ε τον μηνα (ενταξει θα πειτε καποιοι χωρις ενσημα ηταν).... οταν αποφασισα να παρατησω την δουλεια για να παω για σπουδες, εβλεπα στην σχολη μου γκραφιτι του τυπου, σπουδες για 700Ε μονο? Απο τοτε αφου τελειωσα τις σπουδες διαπιστωνω πως σε λιγο θα λεμε ας παιρνουμε 200Ε και Αγιος ο Θεος που τα πηραμε και αυτα....!!!! Βασικα ενα εχω να πω, πως ο πολεμος που μας κανουν δεν ειναι οικονομικος, ειναι ψυχολογικος εν τελη... Καλυτερα θα ηταν να παω φυλακη επειδη προσπαθησα να κλεψω μια τραπεζα και δεν τα καταφερα, παρα να καθομαι να ζω μια ζωη χωρις απολαυσεις... αν ειναι να ανησυχω για το πως θα τα βγαλω περα με τους φουσκουμενους λογαριασμους, καλυτερα να ανησυχω τι φαγητο θα φαω στην φυλακη......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Kαι ναχεις καποια ανεση , μαζευεσαι , διοτι ολοι τρωμε απ τα ετοιμα , και σε κανεναν δεν αρεσει να τρωει απο τα ετοιμα , ακομη και το 50αρικο , ειναι ενα σημαντικο ποσον , προ 12 ετων , αμελητεο .....το σουβλακι , το 2002 που ηρθε το ευρω , εκανε 120 δρχμ. = 35 σεντς .......ειχε φτασει 2.40 ευρω προ 4 ετων , τωρα μαζευονται ολοι , και κανει 2.10-2.20 ( σωθηκαμε ) ......
    ολοι εχουν επηρρεαστει απο την κριση , εστω ψυχολογικα .....
    και ομως , υπαρχουν συμπολιτες μας , που αγοραζουν μη απαραιτητα αγαθα , ενα ακριβο κινητο , μια ακριβη μοτοσυκλεττα η ξερω γω τι , με δοσεις , αυτο δεν μπορεσα ποτε να το καταλαβω ( τις δοσεις ) , η εχω και ταγοραζω , η καθομαι στ αυγα μου .................παντως βλεπω τα ντελιβερυ κανουν χρυσες δουλειες , η κινηση αυτοκινητων Αθηνα ξαναρχισε φουλ ( ειχε κοψει πολυ προ 3-4 ετων ) , οι ταβερνες ΣΚ γεματες , ποια κριση τελικα ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Συμφωνώ με ολους...αλλα ειδικα με ΕΡΙΣ οπως τα λες...δυστυχως!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,751
    οι ελληνες θα μαθουν σιγα σιγα να ζουνε με βαση τις οικονομικες δυνατοτητες τους και οχι δανεικα και σιγουρα οχι αγυριστα.
    η νεα γενια δεν θα εχει ιδιαιτερο προβλημα γιατι θα συνηθησει απο την αρχη αλλιως. το προβλημα το εχουμε μονο εμεις οι παλιωτεροι που ειχαμε συνηθησει στα πολλα.

Similar Threads

  1. Σπουδές & Οικονομική Κρίση
    By gpa93 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 15-11-2016, 14:57
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ
    By lavie in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 17-04-2012, 14:53
  3. ανεργια - οικονομικη κριση
    By serena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 16-09-2011, 22:03
  4. οικονομική κρίση και ενδεχόμενη πτώχευση.
    By amelie74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 13-04-2011, 17:05
  5. Αδιέξοξο & οικονομική κρίση
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 17-12-2010, 15:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •