περι φιλιας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    περι φιλιας

    ποιους κανετε φιλους σας ? αυτους που ταιριαζετε προφανως ......εχω εναν κανονα για τους ανθρωπους οπου θα κανω φιλους-ες , εκ πειρας , ποτε δεν κανω φιλους αδυναμους χαρακτηρες , θα σε πρηξουν οταν σε χρειαζονται , αλλα οταν δεν σε χρειαζονται , και τους χρειαζεσαι εσυ , δεν θα ειναι εκει για σενα , δεν εχουν τετοιες ικανοτητες / δυνατοτητες , ειναι πολυ απασχολημενοι παντα με τα δικα τους ...................ενας ανθρωπος , που παταει γερα στα ποδια του , που θα ταχει καλα με τον εαυτο του , που τον εκτιμαει , τον αγαπα τον εαυτο του , θα σε στηριξει ακομα και οταν εσυ τον χρειαζεσαι ...............αλλιως ειναι μονομερης η φιλια , ασυμφορη ....εγω ποτε δεν επενδυω παρα πολυ σε φιλιες , ουτε περιμενω παρα πολλα , εχω φιλους , κανω ευκολα φιλους-ες, αλλα στηριζομαι μονον στον εαυτο μου , ειναι αξιοπιστος !! με ξερω καλα ...!!! ω , ναι !!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ποτε δεν κανω φιλους αδυναμους χαρακτηρες , θα σε πρηξουν οταν σε χρειαζονται , αλλα οταν δεν σε χρειαζονται , και τους χρειαζεσαι εσυ , δεν θα ειναι εκει για σενα , δεν εχουν τετοιες ικανοτητες / δυνατοτητες , ειναι πολυ απασχολημενοι παντα με τα δικα τους
    σωστο! αδυναμους χαρακτηρες και... συγγενεις να προσθεσω.

    Να προσθεσω επισης οτι σε μια καλη φιλικη σχεση πρεπει να υπαρχει συνεννοηση, κατανοηση, σεβασμος, χημεια, ορια... αυτα δηλαδη που πρεπει να υπαρχουν σε καθε σχεση.

    (Macgyver θυμαμαι οτι σε καποιο ποστ κατι με ρωτουσες αλλα δεν μπορω να το βρω...)
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Δηλαδή, εγώ που είμαι ευαίσθητη (πάνω από το μέσο όρο), καταθλιπτική και δένομαι πολύ με όσους νιώθω ασφαλής (σε σημείο να έχω συναισθηματική εξάρτηση), δεν αξίξω τους φίλους που έχω; Ούτε να κάνω καινουργιούς; Φαινομενικά, ανήκω στους αδύναμους, σ αυτούς που δεν θα στηριχτείς, γιατί φοβάσαι ότι δεν ασχοληθούν κι ότι η "αδυναμία" τους, τους κάνει εγωκεντρικούς. Ποιό είναι το πρωτόκολλο σε αυτές τις περιπτώσεις; Η μοναξιά; ...Δεν αντιτίθεμαι στις απόψεις σας, απλώς επειδή ακριβώς βρίσκομαι σε αυτή τη φάση της προσωπικής μου προσπάθειας και αναζήτησης, σκέφτομαι πολύ έντονα τον τελευταίο καιρό, ότι η λύση βρίσκεται στην απομόνωση. Δεν θέλω να είμαι βάρος σε κανέναν. Η σκέψη μου και η στάση μου δεν είναι μονόπλευρη, αντιθέτως δεν με κάνει να νιώθω καλύτερα να ασχολούνται όλοι με τα δικά μου "θέματα". Έχω κι εγώ την ανάγκη να είμαι εκεί, δίπλα σε όσους αγαπώ, να τους στηρίξω, να τους βοηθήσω κι αν δεν μπορώ τίποτε από αυτά, τουλάχιστον να τους ακούσω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Εγώ πάλι δεν κάνω τέτοιον διαχωρισμό.... ο διαχωρισμός που κάνω είναι περισσότερο σε ανθρώπους που εκτιμώ ή θαυμάζω και σε ανθρώπους που δεν εκτιμώ. Και η εκτίμηση μου μπορεί να οφείλεται σε πολλούς και διαφορετικούς λόγους όπως για παράδειγμα ένας άνθρωπος που μπορεί να θαυμάζω για την δύναμη του ή το κουράγιο του, κάποιον άλλον για το καταπληκτικό μυαλό του ή την κατανόηση που δείχνει... στους φίλους νομίζω είναι πιο εύκολα τα πράγματα γιατί μπορούμε να έχουμε παραπάνω από έναν και να βρίσκουμε διαφορετικά στοιχεία στον καθέναν που μας γεμίζουν.
    Σε κάθε περίπτωση θεωρώ την εμπιστοσύνη και τον σεβασμό αυτονόητα. Και φυσικά οι φίλοι μου θέλω να ξέρουν οτι θα είμαι εκεί όταν με χρειαστούν και το ίδιο να νιώθω κι εγώ για εκείνους.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    1 Να σε συμπαθώ...
    2 Να σε ακούω όταν μιλάς...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ισως επρεπε να ξεκαθαρισω καλυτερα τι εννοω αδυνασμος χαρακτηρας , που ειναι μιαεκφραση που επιδεχεται πολλες ερμηνειες ...............ειναι ο ανθρωπος που κοιτα μονο τονεαυτο του , κοινως παρτακιας , στερειται ψυχικου σθενους , η ευαισθησια δεν σε κανει αδυναμο , κι εγω ειμαι ευαισθητος , ουτε η απομονωση σε κανει , κι εγω σαυτην ειμαι .....επισης αναφερομαι σε ατομα που γινονται ' φορτωμα ' , αλλα δεν τους ενδιαφερει , σε πρηζουν με τα δικα τους , ατομα που θελουν μονο να παιρνουν ........οποτε αναφερομαι σε μονοπλευρη ωφελεια στην ΄φιλια ΄.............δεν ειχα υπ οψιν ουτε την Ερι , με την οποια συμφωνω σε ολα σχεδον , και την ' παω ' , ουτε την ελισαβετ , και φυσικα οχι δα την Κιουμπ , αλοιμονο μην ειναι αδυναμη η Κιουμπ ..............ηταν μια γενικη αναφορα , που παρεξηγηθη .....και δικαιως , αφου δεν ορισα το τι σημαινει' αδυναμος ' ....λαθος μου ....

    Μαρα , δεν θυμαμαι σε τι αναφερεσαι ......

    Ερι , μονο οι δυνατοι αθρωποι δενονται, οι αδυναμοι εχουν καρδια αγκιναρα ( γκουγκλαρε το αν δεν ξερεις την εκφραση ) ..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cube View Post
    .
    2 Να σε ακούω όταν μιλάς...
    Αυτο τοχεις σε μεγαλο βαθμο , bravo , σπανιο .....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Μακ τα κορίτσια είναι υπέροχα γιατί τα στεναχωρεισ;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μακ τα κορίτσια είναι υπέροχα γιατί τα στεναχωρεισ;
    Δεν τοθελα βρε elis , κι εγω στεναχωρηθηκα που τα στεναχωρησα .......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Ποιος στεναχωρήθηκε; :)
    Ε δε νομίζω να το πήρε κανείς προσωπικά... απλά χρειαζόταν η διευκρίνηση γιατί όντως κι εγώ άλλο κατάλαβα με το "αδύναμος".
    Για τους παρτάκηδες δεν διαφωνεί κανείς νομίζω... κι έχουμε γεμίσει από τέτοιους, κάπου έχει φωλιά!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ποιος στεναχωρήθηκε; :)
    Ε δε νομίζω να το πήρε κανείς προσωπικά... απλά χρειαζόταν η διευκρίνηση γιατί όντως κι εγώ άλλο κατάλαβα με το "αδύναμος".
    Για τους παρτάκηδες δεν διαφωνεί κανείς νομίζω... κι έχουμε γεμίσει από τέτοιους, κάπου έχει φωλιά!
    Συμφωνώ! Έχει γεμίσει ο τόπος από εγωιστικά, εγωκεντρικά ανδρείκελα. Πλέον δεν κρατούνται ούτε τα τυπικά της ευγένειας, του τύπου ότι έχει αρχίσει να εκλείπει εντελώς η έκφραση: "Τι κάνεις;"... και να την εννοεί κανείς! Δεν έχω πολλούς φίλους, αλλά ευτυχώς όσοι είναι δίπλα μου είναι αληθινοί και ξέρω ότι μ΄αγαπούν, ασχετώς με το ότι είναι δύσκολο να με καταλάβουν. Απλώς όσο μεγαλώνει κανείς είναι πιο δύσκολο να δεθεί και να εμπιστευτεί.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ισως επρεπε να ξεκαθαρισω καλυτερα τι εννοω αδυνασμος χαρακτηρας , που ειναι μιαεκφραση που επιδεχεται πολλες ερμηνειες ...............ειναι ο ανθρωπος που κοιτα μονο τονεαυτο του , κοινως παρτακιας , στερειται ψυχικου σθενους , η ευαισθησια δεν σε κανει αδυναμο , κι εγω ειμαι ευαισθητος , ουτε η απομονωση σε κανει , κι εγω σαυτην ειμαι .....επισης αναφερομαι σε ατομα που γινονται ' φορτωμα ' , αλλα δεν τους ενδιαφερει , σε πρηζουν με τα δικα τους , ατομα που θελουν μονο να παιρνουν ........οποτε αναφερομαι σε μονοπλευρη ωφελεια στην ΄φιλια ΄.............δεν ειχα υπ οψιν ουτε την Ερι , με την οποια συμφωνω σε ολα σχεδον , και την ' παω ' , ουτε την ελισαβετ , και φυσικα οχι δα την Κιουμπ , αλοιμονο μην ειναι αδυναμη η Κιουμπ ..............ηταν μια γενικη αναφορα , που παρεξηγηθη .....και δικαιως , αφου δεν ορισα το τι σημαινει' αδυναμος ' ....λαθος μου ....

    Μαρα , δεν θυμαμαι σε τι αναφερεσαι ......

    Ερι , μονο οι δυνατοι αθρωποι δενονται, οι αδυναμοι εχουν καρδια αγκιναρα ( γκουγκλαρε το αν δεν ξερεις την εκφραση ) ..
    Όντως οι αδύναμοι έχουν καρδιά αγκινάρα, είναι αδύναμοι ακόμη και στο να στηρίξουν τις επιλογές τους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    γενικα δεν εχω ιδιαιτερα κριτηρια για να κανω φιλους.ο καθενας εχει διαφορετικη προσωπικοτητα οποτε μπορει να κολησω με διαφορους χαρακτηρες.
    αυτο που δε μ αρεσει ειναι οπως λετε κι εσεις να μην ειναι παρτακηδες, να σου στεκονται σε καμια δυσκολια οπως κανω κι εγω.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    φιλοι μου ειναι οσοι με το τροπο τους ενδιαφερθηκαν για μενα τοτε που περνουσα πολυ δυσκολα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by loca View Post
    φιλοι μου ειναι οσοι με το τροπο τους ενδιαφερθηκαν για μενα τοτε που περνουσα πολυ δυσκολα
    Ο φιλος , στην αναγκη φαινεται .......

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Περί φιλίας
    By Delmem080319a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 22-04-2015, 23:19
  2. αποριψη φιλιας
    By vasilistz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 03-12-2013, 19:26
  3. περί δουλειάς και φιλίας
    By mariafil in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 31-10-2013, 12:23
  4. η ψυχολογία της φιλίας
    By mariafil in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 31-12-2012, 05:25
  5. Προβληματα Φιλιας
    By Emmanouil in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 30-06-2010, 00:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •