Οριακό σημείο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    30

    Οριακό σημείο

    Καλησπερα σας,

    Τα τελευταία χρόνια παλεύω με το τέρας της κατάθλιψης. φέτος λοιπόν αποφάσισα να πάρω τη ζωή στα χέρια μου και να απογαλακτιστώ από το πατρικό μου σπίτι, μένοντας μόνος. Δυστυχώς λόγω απειρίας αλλα και των γνωστών εξωγενών παραγόντων της κρίσης (πχ οικονομικό) βλέπω το τέρας να φουντώνει πάλι. Να μη με αφήνει να χαρώ τίποτα, ενώ στην ουσία τα έχω όλα (πλην της ψυχικής μου υγείας). Πνίγομαι με το παραμικρό, βλέπω την αρνητική πλευρά των πραγμάτω. Κάνω ψυχοθεραπεία τα τελευταία χρόνια αλλά ξανακύλησα, και μια από τις προτεινόμενες θεραπείες είναι αυτή με αντικαταθλιπτικά. Να σημειώσω πως το άγχος μου κάνει πάρτυ, είμαι με βενζοδιαζεπίνες τους τελευτάιους 3 μήνες, τις οποίες κατάφερα και τις μείωσα στο ελάχιστο δυνατόν. Όμως είμαι αρνητικός στα φάρμακα, παρότι έπαιρνα και παλαιότερα. Ο γιατρός μου μου είπε πως αν βλέπω αρνητικά τα φάρμακα, δε θα βοηθηθώ στην ουσία. Προσπαθώ να βρω τη ρίζα του κακού, να το βγάλω μια και καλή, αλλά νιώθω ανίκανος. Βέβαια οι άλλοι γύρω μου με αναφέρουν ως αδύναμο παρά ανίκανο. Στο καθημερινό μενού: εκνευρισμός, αδυναμία, κούραση (και σωματική λόγω αυξημένου ωραρίου εργασίας), έλλειψη ενδιαφέροντος, αυπνίες, ταχυκαρδίες, εγρήγορση
    Είχα την ανάγκη να τα πω κάπου, γιαυτό και μιλάω εδώ. Ευχαριστώ όσους τα διαβάσουν

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Το ίδιο θέμα αντιμετωπίζω κι εγώ με τη φαρμακευτική αγωγή, είμαι πολύ αρνητική κι ο γιατρός μου έχει την πεποίθηση ότι δεν θα με βοηθήσουν. Εφόσον, έχεις κάνει χρόνια ψυχοθεραπεία δεν βοηθήθηκες στο να ανακαλύψεις τι είναι αυτό που σε φέρνει στο σημείο αυτό;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    30
    Εχω βρει τι με φέρνει στο σημείο αυτό, αλλά νιώθω αβοηθητος κάποιες φορές. Αυτοσαμποτάρομαι. Φοβάμαι να ανοιχτώ (σε όλα τα θέματα) και νομίζω οί φοβοι μου με κρατάνε πίσω ενώ επιζητώ μια υπέρμετρη ασφάλεια σε όλους τους τομείς της ζωής μου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,180
    Φαντάζομαι ότι τα ψυχολογικά σου προβλήματα ξεκινούν από το οικογενειακό σου περιβάλλον.....όπως και όλων των ανθρώπων στο σύνολο.Το αναλύετε αυτό το κομμάτι με τον ψυχολόγο σου;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    30
    Ναι το αναλύουμε και το έχουμε αναλύσει διεξοδικά, αλλά μπαίνω σε φαύλους κύκλους που δύσκολα βγάινω. Στο παρελθόν έχω πάρει αγωγή αλλά φαίνεται ότι στην πρώτη (αντικειμενική) δυσκολία, εμένα μου φαίνεται βουνό

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,180
    Αν είσαι ικανοποιημένος με την ψυχολόγο σου μείνει εκεί,αν όχι - δηλαδή πηγαίνεις πολύ καιρό αλλά είσαι στάσιμος ψυχολογικά τότε δεν είναι καλή! Και μάλλον πρέπει να αλλάξεις!

    Υποτίθεται μέσα από την ψυχοθεραπεία σταδιακά πρέπει να έρχεται η μεταμόρφωση,αλλιώς δεν είναι καλή η ψυχοθεραπεία.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    30
    Ένα χρόνο κάνω ψυχοθεραπεία αλλά αυτός ο χρόνος ήταν αρκετά έντονος για μένα, λόγω κυρίως εξωτερικών παραγόντων που ανέτρεψαν τα μέχρι τότε δεδομένα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Σε καταλαβαινω αγαπητό μέλος.
    Εγω παλεύω ακόμα και με φαρμακευτική αγωγή...
    ομως κακα τα ψέματα αυτο που πραγματικά σε βοηθάει να ξεπερασεις μια τετοια κατασταση ειναι..να ερχεσαι
    αντιμετωπος με τους φόβους σου...αλλιως οι φαυλοι κυκλοι θ διαιωνιζονται...παρε κουραγιο,"δάγκωσε λιγο τα χείλη" ΚΑΙ πες δε θα το αφησω να με νικησει!! Οι περισσοτεροι φόβοι ειναι στο μυαλό μας...
    Καλη τυχη! Ευχομαι τα καλυτερα σε ολους μας...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Οι περιβαλλοντικοί παράγοντες παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο και δυστυχώς παρακολύουν σε πολλές περιπτώσεις την ίαση, ή έστω τον ερχομό της γαλήνης. Η ψυχοθεραπεία ούτως ή άλλως είναι ένα βήμα μποροστά, δύο βήματα πίσω. Χρειάζεται αγώνα για να ενεργοποιηθείς και να αντιμετωπίσεις ότι σε βαραίνει, σε πληγώνει και σε τραβά στον πάτο γενικότερα. Πολλές φορές είναι ευκολότερο, το να λιμνάσεις και να τραβηχτείς στη γωνία για να "γλύψεις τις πληγές σου", από το να προσπαθείς και να αγωνίζεσαι. Κάθε φορά πρέπει να χτυπάς τη ρίζα, μέχρι να σταματήσει να υπάρχει.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    30
    Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια. Δεν ξερω αν είναι καλή η όχι η ψυχοθεραπεία που κάνω. Η αλήθεια είναι οτι οι αλλαγές είναι πολλές. Έμεινα μόνος μου, σιγα σιγα φευγω απο τους γονείς μου και παίρνω τη ζωη στα χερια μου. Αλλα δυσκολεύομαι πολύ. Μένω σε ένα σπιτι μονος μου και φοβάμαι, νιωθω ότι δε κανω καλες επιλογές αλλα κάνω βιαστικές επιλογές, αναγκαίες για να ωριμάσω. Η αλήθεια είναι ότι είμαι πιο ήρεμος, αλλά και πάλι όχι στο βαθμό που το ήθελα. Παίρνω τελικά αντικαταθλιπτικά. Το πρόβλημα μου έχει σωματοποιηθεί (αυπνιες, ταχυπαλμία, τρέμουλο). Μου φταίνε όλα και δε μπορώ να χαρώ αυτά που έχω καταφέρει μόνος μου

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    30
    Όσο αφορά το σπίτι...νιώθω ότι δεν επέλεξα καλά, νιώθω φόβο και έκθεση

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Quote Originally Posted by Electrical View Post
    Όσο αφορά το σπίτι...νιώθω ότι δεν επέλεξα καλά, νιώθω φόβο και έκθεση
    Θες να μιλησεις περισσοτερο για αυτο;; τι φοβασαι ακριβως ;

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    30
    Επανέρχομαι στο θέμα μιας και είχα σκοπό να ανοίξω καινούριο...

    Μένω σε ισόγειο παλιάς πολυκατοικίας σχετικά, στη πλευρά του δρόμου. Νιώθω εκτεθειμένος, σα να μη μπορώ οριοθετήσω το χώρο μου. Μένω μόνος. Το σπίτι είναι μεγαλούτσικο για ένα ατομο (3άρι). Νιώθω ότι τα βλέματα των περαστικών είναι σε μένα.
    Με ενοχλούν όλοι οι θόρυβοι, οι γείτονες που περπατάνε, τα παιδιά που παίζουν δυνατά στο από πάνω διαμέρισμα, η μέτρια θέρμανση, πράγματα καθημερινά και συνηθισμένα στην ελληνική πολυκατοικία. Νιώθω ότι δεν επέλεξα σωστά, είχα πει να μην επιλέξω ισόγειο, αλλά και η γειτονιά είναι "γειτονιά" αλλά και με βολεψε από αποστάσεις. Δεν είχα υπολογίσει όλα αυτά που σας λέω.
    Ακούω την εξώπορτα και λες και περιμένω να ανοίξει να κάνει θόρυβο, το ίδιο και με τους γείτονες. Περιμένω για να τονίσω τα όποια αρνητικά νιώθω. Πρέπει να μιλήσω στο θεραπευτή μου, αλλά δε ξέρω αν μπορεί να με βοηθήσει. Ενα χρόνο τώρα και δε μπορώ να συνηθίσω, όλα στο μυαλό μου μεγεθύνονται. Νιώθω ότι δεν έχω τη ποιότητα ζωής που θέλω, αλλά μέχρι εδώ μου επιτρέπουν τα οικονομικά μου.
    Πως θα συνηθίσω τη κατάσταση;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ο θεραπευτης σου σε βλεπει εβδομαδιαιως? Κανετε συνεδριες?

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    30
    Κάνουμε συνεδρίες ναι, κάθε 15 μέρες. Είναι της ψυχαναλυτικής σχολής

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΡΙΑΚΟ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ
    By ICare in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 127
    Last Post: 17-10-2016, 23:13
  2. ΠΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΡΙΑΚΟ?
    By danai2 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 1
    Last Post: 21-08-2015, 16:04
  3. οριακο παιδι
    By kapamaru!! in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 13
    Last Post: 23-04-2015, 02:53
  4. Help!Άγχος σε σημείο απελπισίας.
    By Paraskeui in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 31-10-2013, 10:41
  5. είμαι σε πολυ οριακό στάδιο
    By Aliandra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 45
    Last Post: 25-10-2013, 09:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •