Φυτικά συμπληρώματα κ γενικά βελτίωση ποιότητας ζωής - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    Ότι σε όλη την Ευρώπη έχουν τα φάρμακα αλλά παίρνουν κ συμπληρώματα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Παίρνω Magnesium citrate της Solgar κάθε βράδυ. Περισσότερο το παίρνω για τα πιασίματα των μυών, αλλά είναι ανακουφιστικό γενικότερα: ηρεμεί.
    Επίσης παίρνω και St John's wort των 300. Σε μένα λειτουργούν.
    Bobby Fischer
    1. ε4 γ5

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Panagiwths_23 σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ανάλυση!! Πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα όλα αυτά που μας είπες!! Γκουαρανά έχει και μια γνωστή εταιρία μπύρας χωρίς αλκοόλ και μου άρεσε πάρα πολύ, άσχετο!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by always sad View Post
    Panagiwths_23 σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ανάλυση!! Πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα όλα αυτά που μας είπες!! Γκουαρανά έχει και μια γνωστή εταιρία μπύρας χωρίς αλκοόλ και μου άρεσε πάρα πολύ, άσχετο!
    Για πες με ενδιαφερει

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by Jackie View Post
    Παίρνω Magnesium citrate της Solgar κάθε βράδυ. Περισσότερο το παίρνω για τα πιασίματα των μυών, αλλά είναι ανακουφιστικό γενικότερα: ηρεμεί.
    Επίσης παίρνω και St John's wort των 300. Σε μένα λειτουργούν.
    Παιρνεις και φαρμακα η μονο αυτο?
    Ποσο καιρο?
    Βοηθα αρκετα?

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Για πες με ενδιαφερει
    Σου στέλνω pm γιατί εδώ θα θεωρηθεί διαφήμιση.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    σήμερα ήμουνα σε χαλια κατάσταση με το άγχος... ζαλάδες ταχυκαρδίες.. αστάθεια και όλα τα γνωστά... περνώ μια κουταλια τις σούπας χασισέλαιο και τώρα είμαι ZEN...! λειτουργεί άμεσα και αποτελεσματικά καλύτερα και από xanax... τέτοια χαλάρωση δεν έχω νιώσει ποτε μου...!!! είναι απίστευτη αίσθηση γαλήνης και ηρεμίας...!!!!

    οποιος ενδιαφέρεται να μάθει πληροφορίες για το λάδι ήμερης κάνναβης sativa ας μου στείλει pm επειδή υπάρχουνε στην αγορά διαφορα λάδια εγώ έχω βρει ένα που δουλεύει αποτελεσματικά και προσφέρει χαλάρωση χωρίς φυσικά να μαστουρώνει... είναι 100% νόμιμο επειδή προέρχεται από σπόρους κάνναβης και όχι κατευθείαν από το φυτό...

    το πιο αποτελεσματικό λάδι που βγαίνει από φούντες είναι πανάκριβο αλλα και παράνομο ακόμα και στην ολλανδία...! μπορούμε να το προμηθευτούμε φυσικά στην χωρα μας παράνομα αλλα από κατάστημα...! σε πολύ υψηλή τιμή.. auto συνισταται για ασθενείς που είναι στο τελικό στάδιο με διαφορα είδη καρκίνου... μπορεί να σώσει εκατομμύρια ζωές... οποτε δεν θα είναι ποτε νόμιμο για πολλούς λόγους...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Παναγιώτη, μόνο αυτό, δεν παίρνω φάρμακα. Τα παίρνω για ένα τρίμηνο (αυτή τη συγκεκριμένη δόση) και μετά αναλόγως.. ακόμα δεν γνωρίζω αν θα συνεχιστεί αυτή η δόση.
    Μαζί με το μαγνήσιο με βοηθά, σε μένα κάνει δουλειά.
    Bobby Fischer
    1. ε4 γ5

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κακαο για αυξηση σιδηρου κ ηπιο διεγερτικο, ξυπναει τον εγκεφαλο σε καταστασεις ελλειψης συγκεντρωσης.χωρις γαλα για να απορροφαται ο σιδηρος..για την καταθλιψη...neurobion, μαγνησιο αναυραζον καθε βραδι, μπανανα καθημερινα, ολα αυτα ανεβαζουν την σεροτονινη.
    επισης πολλες βιταμινες κατα της καταθλιψης περιεχουν οι λωτοι αλλα οι αρσενικοι κ να ειναι παρα πολυ ωριμοι σαν μαρμελαδα. αυτα..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Το st john wort (ή αλλιώς σπαθόχορτο/βαλσαμόχορτο...) πολύ καλό. Το χρησιμοποιουσα σαν τσαι (σε αποξηραμενη μορφη). Στις 2 πρώτες μέρες είδα φοβερή αλλαγή (κυρίως στο άγχος και στην απαλλαγή αρνητικών σκέψεων), δεν ξέρω αν ήταν placebo.... το συνέχισα κάθε μέρα αφού λενε ότι μπορείς ν το παίρνεις για 3-4 μήνες (καθημερινα).

    Δυστυχως μου προκαλεσε "φτερουγίσματα" στην καρδια. Προφανώς έπεσα στο πολύ μικρό ποσοστό που προκαλεί αυτή την παρενέργεια. Και ξεκίνησα με μικρή δόση (1 κούπα την ημέρα) παρόλο που λένε ότι μπορούμε ν πίνουμε εως 3(!) κούπες την ημέρα. Ας το έχετε κ αυτο υπόψη.....Ίσως το ξεκινήσω παλι με πιο μικρή δόση κ όχι καθημερινά....

  11. #26
    favvel
    Guest
    Κι εγώ έχω κατά καιρούς φτερουγίσματα στην καρδιά εδώ και κάποια χρόνια τώρα..
    Επίσης έχω μουδιάσματα στα άκρα, κυρίως στο δεξί χέρι και πόδι..
    Έχω και άλλα σωματικά προβλήματα.. Καλύτερα να μην τα αναφέρω..
    Παίρνω abilify 10mg..
    Από προχθές έχω ξεκινήσει μια δίαιτα.. Έχω περιορίσει πολύ την ποσότητα φαγητού και με πιάνουν αδυναμίες και έχω μια συνεχή πείνα..
    Είχα συνηθίσει να τρώω πολύ..
    Να τονίσω εδώ πως και στην περίπτωση που έτρωγα πολύ και τώρα που δεν τρώω πολύ, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ να διαβάσω..
    Σκέφτομαι μήπως εκτός απ' το φάρμακο, μήπως χρειάζομαι να πάρω και κανά συμπλήρωμα διατροφής για να μου φύγουν οι αδυναμίες που έχω τώρα και οι οποίες οφείλονται στο ότι μάλλον έχω έλλειψη θρεπτικών συστατικών, αλλά να μου φύγουν και τα φτερουγίσματα και τα μουδιάσματα και να μπορέσω να επικεντρωθώ σε κάτι επιτέλους!
    Αν ρωτήσω το γιατρό μου θα ξέρει να μου πει?
    Δεν μου είχε αναφέρει ποτέ για συμπλήρωμα..
    Βέβαια ένας άλλος γιατρός που είχα πάει, μου είχε αναφέρει καθημερινή λήψη της βιταμίνη C, της βιταμίνη E και ιχθυελαίου (ω-3)..
    Αλλά ακόμα δεν τα έχω ξεκινήσει γιατί υπάρχουν ένα σωρό συμπληρώματα..
    Εγώ δεν ξέρω σε τι έχω έλλειψη..
    Εγώ βασικά είχα διπολική διαταραχή κυρίως..
    Αα ακόμη έχω και αυξημένη χοληστερίνη.. Και χαμηλό σίδηρο γενικά..
    Μήπως υπάρχει άλλος με παρόμοια προβλήματα να με κατευθύνει λίγο στο τί συμπληρώματα θα μπορούσα να πάρω για να έχω ενέργεια, αντοχή και υπομονή στο διάβασμα??
    Το ξέρω πως δεν είναι σωστό να δίνουμε συμβουλές για φάρμακα στο φόρουμ αλλά αυτά για τα οποία θέλω να μάθω είναι συμπληρώματα, δεν είναι φάρμακα ακριβώς..
    Και εξάλλου μία ιδέα θα πάρω μόνο για να μπορώ να τα συζητήσω με το γιατρό μου μετά..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    Κι εγώ έχω κατά καιρούς φτερουγίσματα στην καρδιά εδώ και κάποια χρόνια τώρα..
    Επίσης έχω μουδιάσματα στα άκρα, κυρίως στο δεξί χέρι και πόδι..
    Έχω και άλλα σωματικά προβλήματα.. Καλύτερα να μην τα αναφέρω..
    Παίρνω abilify 10mg..
    Από προχθές έχω ξεκινήσει μια δίαιτα.. Έχω περιορίσει πολύ την ποσότητα φαγητού και με πιάνουν αδυναμίες και έχω μια συνεχή πείνα..
    Είχα συνηθίσει να τρώω πολύ..
    Να τονίσω εδώ πως και στην περίπτωση που έτρωγα πολύ και τώρα που δεν τρώω πολύ, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ να διαβάσω..
    Σκέφτομαι μήπως εκτός απ' το φάρμακο, μήπως χρειάζομαι να πάρω και κανά συμπλήρωμα διατροφής για να μου φύγουν οι αδυναμίες που έχω τώρα και οι οποίες οφείλονται στο ότι μάλλον έχω έλλειψη θρεπτικών συστατικών, αλλά να μου φύγουν και τα φτερουγίσματα και τα μουδιάσματα και να μπορέσω να επικεντρωθώ σε κάτι επιτέλους!
    Αν ρωτήσω το γιατρό μου θα ξέρει να μου πει?
    Δεν μου είχε αναφέρει ποτέ για συμπλήρωμα..
    Βέβαια ένας άλλος γιατρός που είχα πάει, μου είχε αναφέρει καθημερινή λήψη της βιταμίνη C, της βιταμίνη E και ιχθυελαίου (ω-3)..
    Αλλά ακόμα δεν τα έχω ξεκινήσει γιατί υπάρχουν ένα σωρό συμπληρώματα..
    Εγώ δεν ξέρω σε τι έχω έλλειψη..
    Εγώ βασικά είχα διπολική διαταραχή κυρίως..
    Αα ακόμη έχω και αυξημένη χοληστερίνη.. Και χαμηλό σίδηρο γενικά..
    Μήπως υπάρχει άλλος με παρόμοια προβλήματα να με κατευθύνει λίγο στο τί συμπληρώματα θα μπορούσα να πάρω για να έχω ενέργεια, αντοχή και υπομονή στο διάβασμα??
    Το ξέρω πως δεν είναι σωστό να δίνουμε συμβουλές για φάρμακα στο φόρουμ αλλά αυτά για τα οποία θέλω να μάθω είναι συμπληρώματα, δεν είναι φάρμακα ακριβώς..
    Και εξάλλου μία ιδέα θα πάρω μόνο για να μπορώ να τα συζητήσω με το γιατρό μου μετά..
    Μπορεις να μπεις σε ενα online φαρμακειο, και να πατησεις στην αναζητηση τονωση η ενεργεια πχ και θα σου βγαλει συμπληρωματα διατροφης που μπορει να μην εχουν μονο ενα συστατικο, αλλα πολλα που κανουν γι'αυτο που θες. :) Ελπιζω να βοηθησα.

  13. #28
    favvel
    Guest
    ευχαριστώ!! θα το κοιτάξω!!
    Ίσως βέβαια το καλύτερο θα ήταν να κάνω πρώτα εξετάσεις για να δω πού έχω πρόβλημα και μετά να πάρω κάποιο συμπλήρωμα αλλά καλύτερα να μπω σε ένα online φαρμακείο όπως λες κι εσύ λουλούδι, για αρχή, και μετά βλέπουμε..
    Το κυνήγι της υγείας ποτέ δεν σταματά..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    ευχαριστώ!! θα το κοιτάξω!!
    Ίσως βέβαια το καλύτερο θα ήταν να κάνω πρώτα εξετάσεις για να δω πού έχω πρόβλημα και μετά να πάρω κάποιο συμπλήρωμα αλλά καλύτερα να μπω σε ένα online φαρμακείο όπως λες κι εσύ λουλούδι, για αρχή, και μετά βλέπουμε..
    Το κυνήγι της υγείας ποτέ δεν σταματά..
    Ναι, ακριβως, μην ευχαριστεις, δεν κανει τιποτα!! Εγω λεω δες πρωτα το θεμα της καρδιας οπως λες και μετα παρε συμποληρωμα, μηπως δεν κανει! Ρωτα και το γιατρο σου!! Καλη επιτυχια!!

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Παίρνω τα φάρμακα δεν μπορώ να κάνω τίποτα έχω δυσκολία σε όλα μου την δίνει κι αρχίζω γυμναστική κι εκεί πέσαν οι επιδόσεις να μην τα πολυλογω η λύση που βρήκα εγώ είναι φάρμακα κ συμπληρώματα διατροφής έχω πάρει ζεόλιθο καθαρίζει τις τοξίνες κ δίνει λίγο ενέργεια γύρη από ότι λένε αναπλάθει τον εγκέφαλο πρακτικά δίνει λίγο ενέργεια ωμέγα τρία φεύγει το κάψιμο από τα φάρμακα και τσάι χαμομήλι για ηρεμία κ πολύ τσιγάρο που βοηθάει κι αυτό στα νεύρα στην αγορά υπάρχουν πολλά συμπληρώματα που είναι για διάφορους λόγους ασ πούμε εγώ αν είχα λεφτά θα έπαιρνα καρνιτινη να χάσω πέντε δέκα κιλά ασ πει ο καθένας τι λύση βρήκε για να είναι καλά
    Το τσιγαρο δεν πρεπει να το χρησιμοποιείς εναι πολύ κακο, προτιμοτερο να αυξησεις τον καφε διοτι μετα ευχομαι δηλαδή να μην βλαστημάς αλλα η εμπειριa εχει δειξει, εν αναγκει να βαζεις nicotine patches αν δεν μορεις χωρις την νικοτινη, επισης το ginger einai διεγερτικο, και το πιπερι (όχι το κοινο πιπερι) όπως εγραψε και ο Παναγιώτης υπαρχουν απειρα διεγερτικα που δεν εχουν παρενέργειες,
    Αντε ακομα να το κοψεις το ρημαδι;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Φυτικά ηρεμιστικά
    By Johnc in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 11
    Last Post: 17-12-2023, 08:51
  2. Ερωτηση για φυτικα ηρεμιστικα
    By Eva1995 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 28
    Last Post: 11-07-2022, 22:42
  3. φυτικα σκευάσματα για κατάθλιψη και δυσθυμία
    By xristina1234 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 16
    Last Post: 10-03-2019, 20:49
  4. Συμπληρώματα
    By WhyAlwaysMe? in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 10
    Last Post: 11-11-2015, 17:14
  5. Φυτικά Ηρεμιστικά
    By anniw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 12-12-2011, 01:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •