Φυτικά συμπληρώματα κ γενικά βελτίωση ποιότητας ζωής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649

    Φυτικά συμπληρώματα κ γενικά βελτίωση ποιότητας ζωής

    Παίρνω τα φάρμακα δεν μπορώ να κάνω τίποτα έχω δυσκολία σε όλα μου την δίνει κι αρχίζω γυμναστική κι εκεί πέσαν οι επιδόσεις να μην τα πολυλογω η λύση που βρήκα εγώ είναι φάρμακα κ συμπληρώματα διατροφής έχω πάρει ζεόλιθο καθαρίζει τις τοξίνες κ δίνει λίγο ενέργεια γύρη από ότι λένε αναπλάθει τον εγκέφαλο πρακτικά δίνει λίγο ενέργεια ωμέγα τρία φεύγει το κάψιμο από τα φάρμακα και τσάι χαμομήλι για ηρεμία κ πολύ τσιγάρο που βοηθάει κι αυτό στα νεύρα στην αγορά υπάρχουν πολλά συμπληρώματα που είναι για διάφορους λόγους ασ πούμε εγώ αν είχα λεφτά θα έπαιρνα καρνιτινη να χάσω πέντε δέκα κιλά ασ πει ο καθένας τι λύση βρήκε για να είναι καλά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Για την καταθλιψη εχω να αναφερω:
    1) αυτα που εχω να αναφερω εγω ειναι τα κλασσικα Ω3 (θελει πανω απο μηνα αγωγη για να δεις διαφορα και αν....)
    2) σπαθοχορτο ή βαλσαμοχορτο (βοτανο) δεν πρεπει να συνδοιαζεται με ssri τυπου αντικαταθλιπτικα....
    3) 5-ΗΤΡ δεν πρεπει να συνδοιαζεται με αντικαταθλιπτικα (δεν το εχω δοκιμασει)
    4) βιταμινες συμπλεγματος Β
    5) Σιδηρος εφοσον η καταθλιψη βασιζεται εκει...

    Για το αγχος:
    1) ασβαγκαντα
    2) βαλεριανα
    3) συνενζυμο Q10

    διεγερτικα:
    1) καφεινη με καρνιτινη
    2) γκουαρανα (υπαρχει σε καποια τονωτικα ροφηματα τυπου monster)
    3) Τζισενγκ
    4) Ταυρινη

    Αυτα ειχα κατα νου.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    αρχικά να πω συγχαρητήρια που πήρες την πρωτοβουλία να ανοίξεις το topic..! :D

    λοιπόν για να μην έχει κανεις άγχος να κόψει άμεσος το τσιγάρο πιστέψτε με θα μειωθεί έως ένα βαθμό.. επίσης όση καπνίζετε εκτος από το άγχος θα έχετε και κατάθλιψη..! αν πάλι δεν μπορείτε να κόψετε το κάπνισμα επειδή είστε εθισμένη στην νικοτίνη πάρτε ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο που είναι 95% ασφαλές για την υγεία μας και έχει την ίδια χαλαρωτική επίδραση η νικοτίνη...! και μάλιστα πολύ πιο εντυπωσιακό αποτέλεσμα σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο..

    εγώ θα πρότεινα σε πολλά άτομα που έχουνε ήπια κατάθλιψη αλλα υπερβολικό άγχος λάδι κάνναβης που είναι σχετικά οικονομικό και το βρίσκετε σε βιολογικά προϊόντα...! είναι καθαρή ήμερη κάνναβης sativa που έχει θεαματικά αποτελέσματα βελτιώνει την διάθεση σκέφτεσαι πιο καθαρά και γενικά κάνει παρα πολύ καλο στην υγεία.. επίσης δεν ύπαρxει κανένα πρόβλημα αν το χρησιμοποιείτε μαζί με αντικαταθλιπτικά..!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    για ποιο λογο προτεινεις την διακοπη του καπνισματος? Μοιαζει σαν να την συνδεεις με την καταθλιψη και το αγχος, ενω δεν γνωριζω να εχει καποια τετοια εκτιμιση!!! Επισης, η νικοτινη ειναι ενα ηπιο διεγερτικο, ασχετα που πολλοι μπορουν να σε πουν οτι δρα χαλαρωτικα στον οργανισμο τους... Ειναι επειδη σε αφηνει ενα βαθμο ικανοποιησης και αυταρεσκειας και σε αυτο χαλαρωνεις... Ετσι, τουλαχιστον, δρουσε και σε εμενα, το μεν τσιγαρο χαλαρωτικα το μεν ηλεκτρονικο ατμισμα με νικοτινη διεγερτικα......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    για ποιο λογο προτεινεις την διακοπη του καπνισματος? Μοιαζει σαν να την συνδεεις με την καταθλιψη και το αγχος, ενω δεν γνωριζω να εχει καποια τετοια εκτιμιση!!! Επισης, η νικοτινη ειναι ενα ηπιο διεγερτικο, ασχετα που πολλοι μπορουν να σε πουν οτι δρα χαλαρωτικα στον οργανισμο τους... Ειναι επειδη σε αφηνει ενα βαθμο ικανοποιησης και αυταρεσκειας και σε αυτο χαλαρωνεις... Ετσι, τουλαχιστον, δρουσε και σε εμενα, το μεν τσιγαρο χαλαρωτικα το μεν ηλεκτρονικο ατμισμα με νικοτινη διεγερτικα......
    το τσιγάρο όχι μονο καταστρέφει την διάθεση.... όχι απλά φέρνει άγχος... αλλα σε σκοτώνει κιόλας... δεν έχει να κάνει με την νικοτίνη αλλα όλα τα αλλα χημικα που περιέχει ο καπνός..

    πολύ προτιμότερο το ηλεκτρονικό τσιγάρο....! εγώ από τότε που το έκοψα ένιωσα άλλος άνθρωπος...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Λοιπόν εγώ ξέρω για πολλά ψυχιατρικά προβλήματα αν όχι για όλα βοηθάει η l-θεανίνη (l-theanine). Αυτή βρίσκεται φυσικά στο τσάι (νομίζω στο πράσινο και στο μαύρο) σε μικρές ποσότητες πχ 5 mg, αλλά δεν επαρκεί η ποσότητα για χαλάρωση και ηρεμία, οπότε πρέπει για περιπτώσεις άγχους και ευερεθιστότητας πχ να λαμβάνεται σε ποσότητα 100 mg μία ή δύο φορές την ημέρα, και σε περιπτώσεις όπως ψύχωση 250 mg μία φορά την ημέρα (νομίζω και λίγο παραπάνω δεν πειράζει, απλά αυτή είναι η συνιστώμενη δοσολογία).

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    @always sad: σχετικά με την l-theanine το έχω διαβάσει και εγώ ότι είναι πολύ αποτελεσματική για το νευρικό σύστημα και βοηθάει παρα πολύ για να προσφέρει χαλάρωση.. όπως είπες και εσύ όμως η ποσότητα που παίρνεις από το μαύρο τσάι είναι μικρή.. οποτε χρειάζεται να το πάρει κάποιος σε συμπλήρωμα...

    ένα πολύ ενδιαφέρον κείμενο για την l-theanine

    Η L-θεανίνη είναι ένα αμινοξύ που βρίσκεται στη φύση μέσα στο πράσινο τσάι και αποτελεί ένα φυσικό χαλαρωτικό που μειώνει το στρες, χωρίς να προκαλεί υπνηλία ή προβλήματα στη σκέψη και τις αρνητικές παρενέργειες που συνδέονται με άλλους ηρεμηστικούς παράγοντες. Η θεανίνη έχει ηρεμιστική επίδραση πάνω στον εγκέφαλο παρόμοια με εκείνη του διαλογισμού, του μασάζ, και της αρωματοθεραπείας .

    Αυτό γίνεται μέσω της αύξησης των κυμάτων άλφα του εγκεφάλου, της ηλεκτρικής δραστηριότητας δηλαδή του εγκεφάλου, που υπάρχει όταν είμαστε πολύ χαλαροί. Στην κυριολεξία λοιπόν, η θεανίνη μας βάζει σε καλύτερη διάθεση. Τα θετικά αυτά αποτελέσματα προέρχονται από την ιδιότητά της να αυξάνει την παραγωγή της σεροτονίνης, της ντοπαμίνης και του GABA (γ-αμινοβουτυρικό οξύ). Δύο νευροδιαβιβαστές που προάγουν ακριβώς αυτήν την ιδιότητα. Την χαλάρωση.

    Η L-θεανίνη βοηθά στη διατήρηση μιας υγιούς διανοητικής λειτουργίας και στην υποστήριξη επίσης της υγιούς καρδιαγγειακής λειτουργίας μέσω αυτής της χαλαρωτικής επίδρασης, καθώς και μέσω των αντιοξειδωτικών της ιδιότητων. Μπορεί να βοηθήσει την ανοσολογική απόκριση του σώματος σε κάποια μόλυνση, με την ενίσχυση της ικανότητας να καταπολεμά τις ασθένειες από τα γάμμα δέλτα Τ κυττάρα .


    Η L-θεανίνη είναι πρόδρομος της αιθυλαμίνης. Η αιθυλαμίνη είναι ένα αντιγόνο που προκαλεί αύξηση στην παραγωγή των Τ-κυττάρων. Πρόσφατη επιστημονική έρευνα έδειξε, ότι μπορεί να μειώσει τις πιθανότητες εκδήλωσης γρίπης .

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Μακάρι να βοηθηθούν όσοι δεν τους πιάνουν 100% τα φάρμακα με την l-θεανίνη και με τ'άλλα συμπληρώματα που αναφέρθηκαν στο θέμα..........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Παίρνω τα φάρμακα δεν μπορώ να κάνω τίποτα έχω δυσκολία σε όλα μου την δίνει κι αρχίζω γυμναστική κι εκεί πέσαν οι επιδόσεις να μην τα πολυλογω η λύση που βρήκα εγώ είναι φάρμακα κ συμπληρώματα διατροφής έχω πάρει ζεόλιθο καθαρίζει τις τοξίνες κ δίνει λίγο ενέργεια γύρη από ότι λένε αναπλάθει τον εγκέφαλο πρακτικά δίνει λίγο ενέργεια ωμέγα τρία φεύγει το κάψιμο από τα φάρμακα και τσάι χαμομήλι για ηρεμία κ πολύ τσιγάρο που βοηθάει κι αυτό στα νεύρα στην αγορά υπάρχουν πολλά συμπληρώματα που είναι για διάφορους λόγους ασ πούμε εγώ αν είχα λεφτά θα έπαιρνα καρνιτινη να χάσω πέντε δέκα κιλά ασ πει ο καθένας τι λύση βρήκε για να είναι καλά
    Αν θες να χάσεις κιλά προτίμησε οτιδήποτε άλλο.
    Η καρνιτίνη δεν είναι τόσο ισχυρή και εμένα μου έφερε έξαρση καταθλιπτικών συμπτωμάτων και εξάντληση άγνωστο το γιατί ...

    Δοκίμασε CLA, cayenne pepper, green tea, garnicia cambogia etc...

    Εγώ είδα καλά αποτελέσματα με CLA (αλλά στο δίμηνο και βάλε) και με garnicia πάλι στο δίμηνο που μειωσε αρκετά το λίπος μου...
    Last edited by panagiwtis23; 22-12-2016 at 14:10. Reason: Συμπλήρωση

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αντιγράφω απο άλλο θέμα:

    Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει l-dopa που είναι βότανο που αυξάνει την ντοπαμίνη.
    Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα...

    Τα φυτικά δουλέυουν στην σεροτονίνη το καθένα με διαφορετικό τρόπο.

    Το 5-htp μετατρέπεται στο έντερο σε σεροτονίνη και όντως κάνει δουλειά (το είχα πάρει παλιά).
    Πολύ καλό αποτελεσμάτικό και αρκετά ασφαλές.
    Στα 200mg μου έδινε αποτελέσματα όμοια με 10mg cipralex.
    Το σταμάτησα καθαρά για οικονομικούς λόγους καθώς το cipralex το παίρνω 5€ στα 20mg ενώ για 200mg 5htp ήθελα πάνω απο 20€...

    **Επίσης το κακό με τα φυτικά είναι ότι δεν ελέγχονται επαρκώς που σημαίνει πως αν δεν διαλέξεις μια γνωστή μάρκα μπορεί να γράφει 200mg και να είναι ακόμα και κούφια η κάψουλα να μην έχει καθόλου δραστική ουσία...

    Το john wort δουλεύει σαν ssri αλλά με ΠΟΛΥ λιγοτερες παρενέργειες.
    Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά είναι τρομερά δημοφιλές στο εξωτερικό καθώς εκεί τα ssri έχουν δεκαπλάσια τιμή από ότι στην ελλάδα οπότε όλοι οι ανασφάλιστοι την βγάζουν με βαλσαμόχορτο.
    Θεωρείται εξαιρετικά ασφαλές και είναι πολύ οικονομικό.

    Η τυροσίνη μετατρέπεται σε ντοπαμίνη κ νοραδρεναλίνη δλδ σαν φυτικό wellbutrin και όντως δουλεύει αλλά πάλι με είχε κάνει νευρικό και επιθετικό αλλά δούλευε αρκετά καλά...
    Επίσης δουλέυει πολύ καλά για ΔΕΠ-Υ και κακή συγκέντρωση καθώς και ένα κικ για περισσότερη γυμναστική.

    Ο κρόκος κοζάνης και ο κουρκουμάς που κατα καιρούς έχουν προταθεί περισσότερο δρουν σαν αντιφλεγμονώδη του εγκεφάλου μειώνοντας τις φλεγμόνες και ΑΝ αυτές ευθύνονται για την κατάθλιψη τότε κάτι κάνουν...

    Ο κουρκουμάς ακόμα και σε μεγάλες δόσεις δεν έκανε τίποτα για την κατάθλιψη μου αλλά είναι τρομερός για οστεοαρθρίτιδα και αλλεργίες και φλεγμονές.
    Ακόμα τον χρησιμοποιώ για τους πόνους στις αρθρώσεις...

    Ο κρόκος βοηθά περισσότερο απλά είναι ιδιαίτερα ακριβός. Είναι πιο κατασταλτικός από τον κουρκουμά σε ηρεμεί δλδ περισσότερο και βοηθά απίστευτα τα μάτια. Επίσης βοηθά λίγο και την μνήμη...

    Κατα καιρούς τον χρησιμοποιώ για τα μάτια αλλά λόγω κόστους ποτέ δεν κατάφερα να πάρω για αρκετό διάστημα.
    Επίσης αν καταλάθως πάρω μεγαλύτερη δόση της προτεινόμενης (30mg) τότε μου φέρνει τρομερή καταστολή και υπνηλία...

    Τα προβιοτικά επίσης έχουν προτάθεί για να βελτιώσουν την εντερική χλωρίδα όπου και παράγεται το 80% των νευροδιαβιβαστών.
    Βοηθάνε αρκετά και χρειάζονται καθώς τα αντικαταθληπτικά καταστρέψουν την χλωρίδα του εντέρου ανακυκλώνοντας το πρόβλημα της κατάθλιψης...

    Οι βιταμίνες Β βοηθάνε στην παραγωγή όλων των νευροδιαβιβαστών γιαυτό ένα b complex είναι απαραίτητο σχεδόν σε όλα τα ψυχολογικά-νευρολογικά θέματα.
    Εμένα με βοηθά πολύ. Βλέπω διαφορά αν το κόψω για 5-6 μέρες το άγχος μου διπλασιάζεται. Κρατάει αρκετά το άγχος ένα καλό και δυνατό b-complex (50 ή 100mg ανα βιταμίνη) αλλά σε μερικούς δημιουργεί λιπαρότητα στο δέρμα και ξεσπάσματα ακμής...

    Τα ω3 βελτιώνουν τον εγκέφαλο ενισχύωντας την νευρωνική επικοινωνία και ασκώντας νευροπροστατευτική και αντιφλεγμονώδη δράση (γιαυτό προτείνουν συχνά τα epa για κατάθλιψη...).
    Θέλουν πολύ χρόνο και υπομονή και δίνουν πολύ ανεπαίσθητα αποτελέσματα.
    Το τελευταίο διάστημα που παίρνω πολύ μεγάλες δόσεις είδα διαφορά σε δέρμα μάτια και μαλλιά αλλά όχι σε κατάθλιψη...
    Και παίρνω περίπου 10 κάψουλες την μέρα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Το sam-e θεωρείται πάρα πολύ αποτελεσμάτικό στην ρύθμιση όλων των νευροδιαβαστών και πολύ αποτελεσμάτικό σε πόνους αρθρίτιδας αλλά είναι ΠΑΝ άκριβο...

    Η τρυπτοφάνη επίσης μετατρέπεται σε σεροτονίνη αλλά πολύ λιγότερο από ότι το 5htp.

    Το μαγνήσιο βοηθά στο άγχος αρκετά χαλαρώνοντας τους μύες και μειώνοντας την ταχυπαλμία αλλά θέλει προσοχή η μορφή του μαγνησίου.
    magnesium oxide που βάζουν οι περισσοτερες εταιρείες είναι απλά καθαρτικό και δεν απορροφάται καθόλου.

    Το carbonate που φέρνει το lidl επίσης δεν απορροφάται.

    Το καλύτερο για άγχος θεωρείται το bisglycinate και το threonate με το δεύτερο να είναι πανάκριβο.
    Το αμέσως επόμενο είναι το κιτρικό - citrate που είναι οικονομικό και απορροφάται αρκετά πάνω από 60%

    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

    Βαλεριάνα:
    Για έκτακτες περιπτώσεις, κρίσεις πανικού εν όψη και έκθεση σε υπερβολικό στρες παντα κουβαλάω μαζί μου αντί να κουβαλάω ζαναξ.
    Σε εμένα δρουν το ίδιο καλά με ένα ζαναξ...

    Passion Flower:
    Το ίδιο αγχολυτικό με την βαλεριάνα δεν το χω δοκιμάσει ακόμα...

    Kava kava:
    Προτείνεται έντονα για άγχος αλλά κατηγορείται για τοξικότητα στο συκώτι.

    Ταυρίνη: Πολύ καλό συμπλήρωμα για άγχος καθώς προάγει την παραγωγή και απελευθέρωση των GABA που προωθούν κατάσταση ηρεμίας...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Παίρνω τα φάρμακα δεν μπορώ να κάνω τίποτα έχω δυσκολία σε όλα μου την δίνει κι αρχίζω γυμναστική κι εκεί πέσαν οι επιδόσεις να μην τα πολυλογω η λύση που βρήκα εγώ είναι φάρμακα κ συμπληρώματα διατροφής έχω πάρει ζεόλιθο καθαρίζει τις τοξίνες κ δίνει λίγο ενέργεια γύρη από ότι λένε αναπλάθει τον εγκέφαλο πρακτικά δίνει λίγο ενέργεια ωμέγα τρία φεύγει το κάψιμο από τα φάρμακα και τσάι χαμομήλι για ηρεμία κ πολύ τσιγάρο που βοηθάει κι αυτό στα νεύρα στην αγορά υπάρχουν πολλά συμπληρώματα που είναι για διάφορους λόγους ασ πούμε εγώ αν είχα λεφτά θα έπαιρνα καρνιτινη να χάσω πέντε δέκα κιλά ασ πει ο καθένας τι λύση βρήκε για να είναι καλά
    Ότι και να έχω πάρει που καθαρίζει το σώμα (ζεόλιθο, γαιδουράγκαθο, liv52, neem) και γενικά οτιδήποτε καθαρίζει το αίμα καθαρίζει ΚΑΙ το αντικαταθληπτικό !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Την έχω πατήσει άπειρες φορές με όλα αυτά που ανέφερα για καθαρισμό και το καταλάβαινα γιατί ξαναρχίζαν οι κρίσεις πανικού...

    Το μόνο που καθαρίζει το αίμα ΧΩΡΙΣ να πετάει το αντικαταθληπτικό (σε εμένα τουλάχιστον) είναι η χλωρέλλα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Για την καταθλιψη εχω να αναφερω:
    1) αυτα που εχω να αναφερω εγω ειναι τα κλασσικα Ω3 (θελει πανω απο μηνα αγωγη για να δεις διαφορα και αν....)
    2) σπαθοχορτο ή βαλσαμοχορτο (βοτανο) δεν πρεπει να συνδοιαζεται με ssri τυπου αντικαταθλιπτικα....
    3) 5-ΗΤΡ δεν πρεπει να συνδοιαζεται με αντικαταθλιπτικα (δεν το εχω δοκιμασει)
    4) βιταμινες συμπλεγματος Β
    5) Σιδηρος εφοσον η καταθλιψη βασιζεται εκει...

    Για το αγχος:
    1) ασβαγκαντα
    2) βαλεριανα
    3) συνενζυμο Q10

    διεγερτικα:
    1) καφεινη με καρνιτινη
    2) γκουαρανα (υπαρχει σε καποια τονωτικα ροφηματα τυπου monster)
    3) Τζισενγκ
    4) Ταυρινη

    Αυτα ειχα κατα νου.....
    5htp με αντικαταθληπτικό έχω πάρει.
    ΜΕΓΑ λάθος...
    Υπομανία με σύνδρομο σεροτονίνης.
    Αδιάβαστος θα πήγαινα...

    Ασβαγκάντα εμένα μου αυξάνει το άγχος και πολύ μάλιστα...

    Q10 μόνο για ενέργεια είναι αλλά πολύ ωραία ενέργεια όλη την ημέρα...

    Καφείνη - γκουαρανά - ταυρίνη - b complex - ινοσιτόλη έχει το πράσινο monster.
    Το καλύτερο φάρμακο που έχω πιεί γιατί και η γεύση και η σύνθεση είναι σαν φάρμακο...

    Ειλικρινά η σύνθεση του είναι:
    1γρ καφείνη (περίπου 8 καφέδες), 2 γρ ταυρίνη, βιταμίνες β, γκουαρανά, ινοσιτόλη που βοηθά σε άγχος, ψυχαναγκασμόυς και κρίσεις πανικού...

    Η ταυρίνη εμένα με ηρεμεί και πολύ μάλιστα ρίχνει τους τόνους σε σημέιο βαλεριάνας σχεδόν.
    500mg είναι ελαφρά αγχολυτική για εμένα.
    1γρ είναι η καλύτερη δόση κατ εμέ μαζί με τον πρωινό καφέ.
    2γρ με ρίχνει σε μια κατάσταση σαν να έχω παρει βαλεριάνα το κεφάλι μου κοιμάται...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μπράβο ρε παιδιά γίναμε ευρωπαίοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μπράβο ρε παιδιά γίναμε ευρωπαίοι
    ??? Τι εννοεις

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Φυτικά ηρεμιστικά
    By Johnc in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 11
    Last Post: 17-12-2023, 09:51
  2. Ερωτηση για φυτικα ηρεμιστικα
    By Eva1995 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 28
    Last Post: 11-07-2022, 23:42
  3. φυτικα σκευάσματα για κατάθλιψη και δυσθυμία
    By xristina1234 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 16
    Last Post: 10-03-2019, 21:49
  4. Συμπληρώματα
    By WhyAlwaysMe? in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 10
    Last Post: 11-11-2015, 18:14
  5. Φυτικά Ηρεμιστικά
    By anniw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 12-12-2011, 02:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •