Γεια σε ολους,
τελικα πηγα σε ψυχολογο για το θεμα της τελειομανιας, που δεν ειναι απλα τελειομανια (εγω απλα προτιμαω να τη λεω ετσι) αλλα ψυχαναγκαστικη νευρωση.
Μου ειπε οτι αυτο μπορει να οφειλεται σε 2 αιτιες, πρωτον να ειναι κληρονιμικο (δεν ισχυει για μενα αυτο) και δευτερον ψυχολογικο-νευρολογικο.Πιο συγκεκριμενα ειναι αποτελεσμα αγχους και συσσωρευσης στρεσ.Αγχος για τις εξετασεις δεν εχω πολυ αλλα σιγουρα εχω μαζεψει πολυ στρες απο πολλα πραγματα που μου εχουν συμβει.Παλιοτερα, το ειχα αυτο το προβλημα για 2 ολοκληρα χρονια! Σκεφτειτε ποσα πολλα ειχα μαζεψει μεσα μου.Κριμα ομως που το εκδηλωσα με αυτον τον περιεργο τροπο.Θα προτιμουσα να το εκδηλωνα με εναν εξωστεφη τροπο.Επρεπε να ειχα παει αμεσως σε καποιον ειδικο.Η ψυχολογος μου ειπε να παρω φαρμακα που θα μου γραψει ενας ψυχιατρος, το οποιο και θα κανω.Αυτα θα με ηρεμησουν και επισης θα σταματησουν και τις σκεψεις που κανω και με ενοχλουν.Σκεφτομαι συνεχως διαφορα ασυνδετα μεταξυ τους πραγματα, φανταζομαι οτι συνομιλω σε ενα φανταστικο προσωπο κτλ.
Υπαρχει καποιος με παρομοια εμπειρια;
Εχω περιεργεια να μαθω τις αιτιες που καποιο ατομο το παθαινει αυτο.
Και εχω περιεργεια και για μενα να μαθω, ποια απ' οσα μου συνεβησαν οφειλεται περισσοτερο για την εμφανιση αυτου του συμπτωματος; Το οτι ειχα κακη σχεση με τους δικους μου, το οτι δεν εκανα αυτα που μου αρεσαν, το οτι ειχα υποσυνειδητο αγχος για το μελλον μου; Μηπως ειναι και κοινωνικοι οι παραγοντες; Μηπως ας πουμε φταιει και το εκπαιδευτικο συστημα;