Αναδιάρθρωση Φόρουμ, Προτάσεις για νέες ενότητες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Αναδιάρθρωση Φόρουμ, Προτάσεις για νέες ενότητες

    Καλησπέρα σε όλους, μετά από καιρό!

    Έχει ξεκινήσει μια σημαντική αναδιάρθρωση του φόρουμ, όπως ανέφερε και ο Αλέξανδρος στο παρακάτω θέμα:
    Αναδιάρθρωση Φόρουμ

    Τις επόμενες ημέρες θα υπάρχει μια διαρκής "κινητικότητα" με μεταφορές θεμάτων, διαγραφές "άχρηστων" θεμάτων, δημιουργία νέων κατηγοριών κτλ.

    Εάν υπάρχουν προτάσεις για νέες ενότητες, τώρα είναι η στιγμή να το συζητήσουμε!

    Εύχομαι χαρούμενες γιορτές σε όλους, με χαρές, με χαμόγελα, με όλους τους αγαπημένους σας ανθρώπους!
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,848
    Εγώ λέω να καρφιτσωσετε κάπου δύο τρεις ουσίες που βοηθάνε αυτοσ που το παθαίνει τώρα πρέπει να έχει από κάπου να πιαστεί
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Τι εννοείς Elis?
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,848
    Στο εξωτερικό σε αντίστοιχα φόρουμ έχει καρφιτσωμενεσ ουσίες πέρα από τα φάρμακα που βοηθάνε βέβαια αυτό είναι κ διαφήμιση αλλά δεν ξέρω μήπως θα έπρεπε να γίνει κ εδώ ;Η να καρφιτσωνετε κάποια θέματα που έχουν αξιολόγηση θετική κάτι τέτοιο λέω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,848
    Δηλαδή πρώτο θέμα να μην είναι το πιο πρόσφατο αλλά το καρφιτσωμενο σε κάθε κατηγορία
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Για τις ουσίες σηκώνει συζήτηση και δε νομίζω πως θα κάνουμε κάτι τέτοιο.
    Δημιουργήθηκε πάντως μια ενότητα για θέματα φαρμάκων, ερωτήσεις, παρενέργειες κτλ ώστε να είναι όλα συγκεντρωμένα και πιο εύκολα προσβάσιμα.

    Για τα καρφιτσώματα, κατάλαβα τι λες, ήδη έχουν ξεκινήσει μερικά τέτοια σε κάποιες ενότητες.
    Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες τις σκέψεις σου!
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Προτεινω μια ενοτητα , ' το καφενειο του φορουμ ' , η ' περι ανεμων και υδατων ' , η 'τα παιδία παιζει ' .......................... .........
    νομιζω οτι το 1ο ειναι το πιο καλο .......

  8. #8
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Macgyver καλησπέρα,

    το δημιουργήσαμε ήδη με τίτλο "με καφέ και συμπάθεια".
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,589
    Καλησπέρα κι από μένα!

    Προς το παρόν δεν έχω κάποια ιδέα αλλά ήθελα ν' ανταποδώσω τις ευχές...

    Καλά Χριστούγεννα σε όλους λοιπόν, διαχείριση και μέλη! Και μακάρι ο καινούριος χρόνος να είναι καλύτερος απ' τον προηγούμενο απ' όλες τις απόψεις και κυρίως να μην μας στερήσει κανέναν δικό μας άνθρωπο!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Να σαι καλά Κύκνε για τις θερμές ευχές σου! Να έχεις χαρούμενα Χριστούγεννα και μια νέα χρονιά, καλύτερη από κάθε προηγούμενη!

    ΥΓ. Είσαι... ιστορικό μέλος. Κάθε ιδέα και βοήθεια, ευπρόσδεκτη. (για την ώρα έχουμε ανακατέψει τόσο τις ενότητες, που έχουμε ήδη μπερδευτεί και μεις)!
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,848
    Και κάτι άλλο παλιά βαθμολογούσαν τα μέλη δεν περπάτησε εντάξει γίνεται να βαθμολογούνται τα θέματα σύμφωνα με όλα τα μέλη που συμμετέχουν δηλαδή ένα καλό θέμα με καλεσ απαντήσεις να παίρνει πέντε αστέρια ασ πούμε κ να είναι πάνω ώστε αυτός που μπαίνει να διαβάζει αυτό που θέλει το σημαντικό κ να φεύγει με τα χρόνια θα ενημερωθούν όλοι γίνεται αυτό;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,589
    Quote Originally Posted by NikosD. View Post
    Να σαι καλά Κύκνε για τις θερμές ευχές σου! Να έχεις χαρούμενα Χριστούγεννα και μια νέα χρονιά, καλύτερη από κάθε προηγούμενη!

    ΥΓ. Είσαι... ιστορικό μέλος. Κάθε ιδέα και βοήθεια, ευπρόσδεκτη. (για την ώρα έχουμε ανακατέψει τόσο τις ενότητες, που έχουμε ήδη μπερδευτεί και μεις)!
    Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!
    Θα το έχω στα υπόψη για ιδέες όταν θα έχω καθαρό μυαλό...

    Ναι κι εγώ έχω μπερδευτεί λίγο αλλά θα τη βρούμε την άκρη
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλησπέρα σε όλους, εύχομαι και εγώ καλές γιορτές και θέλω να πω συγχαρητήρια για την όλη προσπάθεια που κάνετε τόσα χρόνια στο φόρουμ.
    Βλέποντας τις αλλαγές στις ενότητες σκεφτόμουν ότι ίσως η Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή δεν θα έπρεπε να κατατάσσεται στην κατηγορία Προσωπικότητα, δηλαδή αφού σχετίζεται κυρίως με το άγχος και θεωρείται αγχώδης διαταραχή μήπως θα ήταν καλό να διαχωρίζεται από αυτό που ονομάζουμε ψυχαναγκαστική προσωπικότητα? Δεν είναι δύο διαφορετικά πράγματα? Αν και λεπτομέρεια ίσως, θα χαιρόμουν αν μπορούσατε να το κάνετε πιο σαφές, είναι κάτι που προσωπικά με μπερδεύει όπως το θέτουν στην ψυχολογία κατά καιρούς.
    Επίσης συμφωνώ να "καρφιτσώνονται" κάποια σημαντικά θέματα για την πιο εύκολη περιήγηση των μελών στο φόρουμ.
    Ακόμα και μια ενότητα καθαρά για βιβλία αυτοβοήθειας σε ψυχικές παθήσεις ή και για ομάδες, τηλεφωνικές γραμμές κλπ να ήταν χρήσιμη. Ή και να υπάρχει ένας χώρος, που να αναφέρονται πρακτικά ζητήματα, ανακοινώσεις, πχ αρκετός κόσμος ρωτάει για επιδόματα ή άλλες διαδικασίες χαρτιών, νοσοκομείων, επιτροπών, στρατού κλπ.
    Τέλος νομίζω θα ήταν καλό να προστεθεί και μια ενότητα για το φάσμα του αυτισμού.
    Αυτά και πάλι καλή δύναμη στο έργο σας και καλή χρονιά!

  14. #14
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Breath καλησπέρα.

    Σε ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου και για τις ευχές σου!

    Απαντώ εν τάχει, διότι πρέπει να κλείσω πολύ σύντομα. Θα επανέλθω όμως αμέσως μετά το διήμερο.

    1. Έχεις απόλυτο δίκιο για το θέμα των ψυχαναγκασμών και της (ιδεο)ψυναγκαστικής διαταραχής προσωπικότητας. Ο λόγος που δεν κάναμε δύο ενότητες είναι διότι οι περισσότεροι που ψυχανεμίζονται ότι αντιμετωπίζουν ένα τέτοιο ζήτημα και καταφθάνουν στο φόρουμ για να ανοίξουν ένα νέο θέμα και να μοιραστούν τους προβληματισμούς τους, δεν γνωρίζουν λεπτομέριες. Υποπτευόμαστε λοιπόν πως θα δημιουργήσει μεγαλύτερα μπερδέματα η ύπαρξη 2 ενοτήτων, από όσα θα λύσει. Ωστόσο επειδή έχεις απόλυτο δικιο σε αυτό που λες, νομίζω πρέπει να το ξανα-μελετήσουμε το συγκεκριμένο θέμα.

    2. Ενότητα για το φάσμα του αυτισμού θα προστεθεί τις επόμενες 3-4 ημέρες και θα αναζητήσουμε στο ιστορικό του φόρουμ όλα τα σχετικά θέματα ώστε να τα ταξινομήσουμε σωστά. Η γενικότερη ταξινόμηση όμως, συνολικά στο φόρουμ, θα αργήσει αρκετές ημέρες, μιας και υπάρχουν περίπου 22.000 θέματα προς διερεύνηση!

    3. Για τα βιβλία, ορμώμενοι από αντίστοιχο φόρουμ του εξωτερικού, δημιουργήσαμε την ενότητα "το βιβλίο του μήνα". Η ενότητα αυτή θα έχει ανά τακτά διαστήματα ένα βιβλίο με κάποιο σχολιασμό, όπου θα ακολουθούν οι κριτικές και οι απόψεις των μελών για το συγκεκριμένο βιβλίο. Έτσι, σταδιακά θα διαμορφωθεί ένας κατάλογος βιβλίων χρήσιμων για τον καθένα. Σε αυτό θα χρειαστεί η συνεισφορά όλων των μελών, ώστε οι απαντήσεις στο εκάστοτε θέμα να περιορίζονται μόνο στην κριτική για το βιβλίο και να μην εμπεριέχουν κουβεντούλα περί ανέμων και υδάτων. Μόνο έτσι θα μπορέσει να διαμορφωθεί ένας αξιόλογος κατάλογος στον οποίο θα μπορεί να προστρέξει οποιοσδήποτε μελλοντικός επισκέπτης και να λάβει γρήγορη και αξιόπιστη πληροφόρηση.

    Εύχομαι και πάλι Χαρούμενες γιορτές σε όλους!
    Θα επανέλθω στη συζήτηση σύντομα
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εγω εχω λιγο θεμα με την αναζητηση... μπορει να θελω διαβασω στο φορουμ κατι συγκεκριμενο οπως π.χ. για καποιο φαρμακο, και μαζι με αυτο, η μηχανη αναζητησης με βγαζει και καποια αλλα Posts τελειως ασχετα που δεν αναφερονται ουτε καν στο φαρμακο αυτο....

    και επισης θελω να μου ερχεται καποια ειδοποιηση, οταν καποιος παταει απαντηση με παραθεση, για να με απαντησει σε κατι συγκεκριμενο σε αυτο που εχω γραψει, με αποτελεσμα επειδη αυτο δεν γινετε να ανατρεχω σε ολα τα θεματα που εχω γραψει κατι, να δω τελικα τι εχει ειπωθει....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αναδιάρθρωση Φόρουμ
    By Aeon in forum Νέα, ανακοινώσεις
    Replies: 0
    Last Post: 21-12-2016, 18:57
  2. Γιατι κανουμε ολη την ωρα νεες σχεσεις;
    By ippotis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 20-11-2015, 13:37
  3. Νέες γνωριμίες
    By tipota in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 42
    Last Post: 11-12-2013, 20:02
  4. Περιορισμοί στις νέες εγγραφές
    By NikosD. in forum Νέα, ανακοινώσεις
    Replies: 0
    Last Post: 06-10-2011, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •