Κολλαει το φαγητο στον οισοφαγο μου!! Εχω τρελαθει!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    15
    Μαρα μου νιωθω τα εξης: τρωω νιωθω οτι κατεβαινει το φαγητο μεχρι ενος σημειου κ μετα αισθανομαι πως κατι εχει κατσει στο τελος του οισοφαγου. Αν ξαπλωσω κιολας εχω την αισθηση οτι ενα μερος ανεβαινει προς τα πανω. Πινω νερο ηρεμω καπως, αλλα κ παλι το νερο κατεβαινει ενω το φαγητο μενει εκει. Δυστυχως δεν κανω εμμετο εχω παει βεβαια κανα δυο φορες κ εχω κανει με το ζορι χωρις ομως να βγαινει παρα μονο υγρο, οποτε η ενοχληση συνεχιζεται. Ο γιατρος μου ειπε πως εφοσον κατεβαινει το νερο αποκλειεται να υπαρχει κατι εκει που να εμποδιζει καθως ο οισοφαγος λειτουργει σαν τα σιφωνια. Κ το οτι δεν το κανω εμμετο με ανησυχει..

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    15
    Δεν παιρνω Elis μου. Μου ειπε ο γιατρος πως ειμαι πολυ νεα για αντικαταθληπτικα κ πως η σωματικη ασκηση κ μονο βοηθαει. Οπως παω ομως δεν το βλεπω να τη γλυτωνω

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κούκλα οισοφαγικη παλινδρόμηση απλά χαλάρωσε δεν έχεις τίποτα πρώτον κ δεύτερον καμία αλοη κανενα συμπληρωματακι για τη γυμναστικουλα σου χαλάρωσε κουκλαρα μου ψυχραιμία μόνο τίποτα άλλο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    15
    Σ ευχαριστω πολυ Ελις μου για τη θετικη σκεψη κ στηριξη! Τετοιες στιγμες ολοι μας την εχουμε αναγκη.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Τίποτα κούκλα καλά Χριστούγεννα να έχουμε όλοι μας
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    15
    Χρονια πολλα κ καλα χριστουγεννα σε ολους μας! Με υγεια κ χωρις αγχος!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by irini_7 View Post
    Μαρα μου νιωθω τα εξης: τρωω νιωθω οτι κατεβαινει το φαγητο μεχρι ενος σημειου κ μετα αισθανομαι πως κατι εχει κατσει στο τελος του οισοφαγου. Αν ξαπλωσω κιολας εχω την αισθηση οτι ενα μερος ανεβαινει προς τα πανω. Πινω νερο ηρεμω καπως, αλλα κ παλι το νερο κατεβαινει ενω το φαγητο μενει εκει. Δυστυχως δεν κανω εμμετο εχω παει βεβαια κανα δυο φορες κ εχω κανει με το ζορι χωρις ομως να βγαινει παρα μονο υγρο, οποτε η ενοχληση συνεχιζεται. Ο γιατρος μου ειπε πως εφοσον κατεβαινει το νερο αποκλειεται να υπαρχει κατι εκει που να εμποδιζει καθως ο οισοφαγος λειτουργει σαν τα σιφωνια. Κ το οτι δεν το κανω εμμετο με ανησυχει..
    δηλαδη εχεις τις μπουκιες σου σφηνωμενες στον οισοφαγο?????
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    15
    Δεν ξερω αν ειναι ολες η μερος απο αυτες

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by irini_7 View Post
    Δεν ξερω αν ειναι ολες η μερος απο αυτες
    Να ζητησεις να σου κανουν αυτη την εξεταση με την καταποση βαριου !!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Oταν καταπινεις , οι συσφιχτηρες μυς του οισοφαγου , ακουσιως κανουν κινησεις , προκειμενου να πραγματποιηθει η καταποση , αυτο ειναι φυσικο , αμα τωρα εσενα σου κολλησει οτι δεν καταπινεις σωστα , μπορει λογω αγχους , να μην αφηνεις τους μυς αυτους να κανουν σωστα την καταποση , με τα αποτελεσματα που αναφερεις , αμα χαλαρωσεις , και γινει η πρωτη νορμαλ καταποση , εχει λυθει το προβλημα , διοτι απαξ και κανεις μερικες σωστες καταποσεις , εχεις ηδη ξεκολλησει νοητικα απο την εμμονη σου ........

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Να ζητησεις να σου κανουν αυτη την εξεταση με την καταποση βαριου !!
    κι μενα να με βαλουν να καταπιω βαριο , θαχω προβλημα καταποσης !! νομιζω οτι τα αίτια ειναι καθαρα ψυχολογικα ....

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    15
    Μπορει να φταει κ το οτι δεν χαλαρωνω κ σκεφτομαι την καθε μπουκια πλεον. Ειναι απιστευτο το τι μπορει να προκαλεσει το αγχος σωματικα κυριως. Ευχαριστω για την απαντηση σας.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Μήπως αφού το βλέπεις κι εσύ ότι φταίει το άγχος να επισκεφτείς καλύτερα κάποιον ψυχολόγο ή ψυχίατρο για να βρεις τις αιτίες αυτού του άγχους αντί να επισκεφτείς κι άλλους γαστρεντερολόγους; Για να στο είπε και ο γαστρεντερολόγος ότι είναι το άγχος κάτι παραπάνω θα αντιλήφθηκε και από τη συναναστροφή μαζί σου και από τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    15
    Θα το δοκιμασω κ αυτο.. δεν αντεχω αλλο τις σκεψεις κ τις φοβιες μου. Απλα δεν θελω να εξαρτηθω απο τοσο νεαρη ηλικια με αντικαταθληπτικα. Σκεφτομαι κ τη συμβουλευτικη ψυχολογια που απ οτι εχω ακουσει εχει πιο μακροπροθεσμα αποτελεσματα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by irini_7 View Post
    Θα το δοκιμασω κ αυτο.. δεν αντεχω αλλο τις σκεψεις κ τις φοβιες μου. Απλα δεν θελω να εξαρτηθω απο τοσο νεαρη ηλικια με αντικαταθληπτικα. Σκεφτομαι κ τη συμβουλευτικη ψυχολογια που απ οτι εχω ακουσει εχει πιο μακροπροθεσμα αποτελεσματα.
    Επειδη το εζησε για 3 χρονια περιπου ο φιλος μου που σου λεω και πιο πανω, να το ψαξεις καλυτερα με γαστρεντερολογο. Και στο παιδι αυτο ελεγαν οτι ειναι νευρικο, απο το αγχος κλπ, και αν δεν εφτανε στο σημειο να κλεισει τελειως ο οισοφαγος και να κινδυνευει να πεθανει χωρις τροφη και νερο, δεν θα τον εψαχναν για αχαλασια... Η αχαλασια στη γαστροσκοπηση φαινεται μονο αν εχει κλεισει τελειως ο οισοφαγος. Στο φιλο μου αυτο οταν του εκαναν γαστροσκοπηση, αφου ο οισοφαγος ειχε κλεισει τελειως, τοτε τα εβγαλε ολα εξω...Μπηκε το λαστιχο και εγινε, μου ελεγε, το ελα να δεις... Τους προηγουμενους μηνες που εκανε δεν εδειξε κατι στον οισοφαγο...Μονο το βαριο δειχνει!
    Προσεξε επισης, η αχαλασια ειναι αυτοανοσο νοσημα...

    2ον, τα αντικαταθλιπτικα οταν τα παιρνεις υπο τις οδηγιες και την καθοδηγηση ψυχιατρου δεν ειναι εθιστικα! μην τρελαθουμε κιολας... τα φαρμακα υπαρχουν για τη λελογισμενη χρηση τους,οχι καταχρηση, και για να κανουν τη ζωη μας λειτουργικοτερη.
    Τα αντικαταθλιπτικα δεν ειναι ναρκωτικα να τα παρεις μια φορα και να εξαρτηθεις εφ'ορου ζωης.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί!
    By LORA17 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1041
    Last Post: 17-01-2024, 21:23
  2. ΚΑΤΑΠΟΣΗ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ
    By vag44 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 23-10-2016, 07:01
  3. Δεν με νοιώθω...Σαν να κολλάει το μυαλό μου
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 22-05-2015, 20:02
  4. Ατονία και κοπωση, απιστευτη καουρα στον οισοφαγο.
    By Subliminal167 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-2013, 18:07
  5. Όταν το μυαλό κολλάει....
    By dernam in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 04-03-2009, 23:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •