περιεργες συμπεριφορες απ την μανα μου σε θεματα φαγητου κι οχι μονον
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456

    περιεργες συμπεριφορες απ την μανα μου σε θεματα φαγητου κι οχι μονον

    και παλια ειχε τετοια θεματα με ανορεξιες ιδιοτροπιες με φαγητα και αυτα το τι της φερνω φαγητα της φτιανω κι εγω τιποτα δε της αρεσει. κατι φουντουνια οταν της παιρνω τρωει κι μετα στοπ . δε ξερω τι να κανω ?? τι ιδικα σιροπια για ανορεξια περνω βιταμινες τιποτα ουτε γιατρο θελει να την δει . ειναι αλλοπρόσαλλη συνεχεια παραπονιεται οτι δε τη φροντιζω ενω ολη η ζωη μου γυρο της γυριζει οτι θελει να τρεχω . εχω αγανακτήσει τρομερα φοβαμαι μην παθει τιποτα δε εχω απο ΠΟΥΘΕΝΑ συμπαρασταση νιωθω ευαλωτη κι μονη σε οτι συμβει κι δε μπορω να διαχειριστώ εχω σαλταρει ψυχικα κι σωματικα νιωθω κουρασμενη τρομερα. εχω και εγω το δικο μου προβλημα που καλα καλα δε μπορω τον εαυτο μου να φροντισω οτι μπορω τα βασικα κι μεχρι εκει . πρεπει να φροντίζω κι να χω εγνοια κι για αλλο ατομο.τι τυροπιτες τι γλυκα οτι πιο νοστιμο ξερω οτρι μπορει να της αρεσει φερνω η την φτιαχνω οτι μπορω κανω χρονια τωρα . την μια λεει δε ειναι ζεστο την αλλην ζεστο πολυ δε μπορω να το φαω αστο να κρυωσει μετα δε το τρωει λεει ειναι παλιο το πεταμε . ανθρωποι φαι δε εχουν να φαν κι τα πεταμε ντρεπομε παρολο που φυλασω μεριδες συχνα για ατομα που δε εχουν φαι κι τα παω παλι νιωθω ασχημα . παει εδω παει εκει να κατσει βεραντα δωματιο κουζινα θελει να περνω τα φαγητα της κι να την ακολουθείς οπου παει να της τα αφηνω μπρος να τα φαει . δε ειναι ευκολο να την υπηρετήσω ειναι πολυ δυσκολη σε ολα της απαιτει μονον και οτι κι αν κανεις ποτε δε ειναι ευχαριστημενη,. θελω να τη βοηθήσω μανα μου ειναι κι ας μην ειχα εγω ποτε καλη αντιμετωπιση απο εκεινη μα δε μπορω να την προσφερω οτι ενας νευροτυπικος θα μπορουσε με γνωσεις σε τετοια θεματα δυναμισμο αποφασιστικότητα . νιωθω χαμενη κι ανικανη δε ξερω τι θα μου ξημερώσει αυριο κι αν εχω αντοχες πια να μπορεσω να τα καταφερω. τι να κανω ??δε εχω που να μιλισω :(
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να "εκμεταλλευτείς" το ότι είναι εξαρτημένη από εσένα. Έχει καλομάθει να την νταντεύεις και δεν εκτιμάει τίποτα. Πες της μια μέρα ότι αυτό το φαγητό έχουμε κι αν δε σαρέσει μην τρως, εγώ δε φτιάχνω άλλο να δούμε τι θα πει. Πάντως μεγάλο το λούκι που τραβάς, όντως και πολλοί "νευροτυπικοί" θα δυσκολευόντουσαν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    δε εχει τετοια μανουλα μου γιατι αρχίζει να λεει εγω πληρωνω οτι θελω θα εχω αν δε μου τα δινεις εσυ θα βρω αλον να το κανει να με φροντιζει οπως θελω λεει κι εσυ φαε σκατα ετσι μου λεει κι να φυγω απ το σπιτι ειμαι άχρηστη παντα ετσι εκανε .το ιδιο μοτιβο σε ολα ειναι οχι μονον στο θεμα του φαγητου . με παιδευει σε ολα γιατι την μια θελει τονα μετα θελει ταλο . δε ειναι σταθερη στο τι θελει.μεχει καλος κακος κολλημένη κοντα της ετσι γιατι ξερει οτι δε εχω επιλογή παρα να ζω μαζι της κι να κανω οτι λεει . σε αυτο πανω παταει οτι δε εχω που να στραφω ξερει οτι δε με θελει κανεις φιλους δε εχω κανεναν κι λεει κανεις δε σε θελει αρα ?? κι αν οτι σου λεω να χεις φαγητο σπιτι να ζεις αξιοπρεπως αλλιως γινε *******. λογο του προβληματος μου δε μπορω να κανω οτι θα εκανε ενας νευροτυπικος οτι κανουν εκεινοι εγω πασχίζω πολυ κι αν τα καταφερω γιατι συνηθως τα κανω μανταρα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Location
    inside my mind
    Posts
    352
    Τα άτομα με Άσπεργκερ, σε αντίθεση με άλλες διαταραχές του φάσματος, συνήθως δεν παρουσιάζουν εκ πρώτης όψεως δυσκολίες στην αντίληψη και στην επικοινωνία, ταυτόχρονα όμως χαρακτηρίζονται από μειωμένη ενσυναίσθηση -την ικανότητα δηλαδή να αντιλαμβάνονται τον κόσμο μέσα από τα μάτια των άλλων- κάτι που τελικά οδηγεί σε σημαντικές δυσκολίες στην κοινωνική αλληλεπίδραση
    Οταν εχεις asperger εισαι λειτουργικος απλα δεν εχεις ενσυναισθηση.
    Υπάρχει αμφιβολία κατά πόσον διαφέρει από τον αυτισμό υψηλής λειτουργικότητας, γι' αυτό και εν μέρει η επικράτηση της δεν έχει εδραιωθεί

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    παντα ηταν δυσκολη η μανα μου ομως την εχει δει νευρολογος ψυχιατρος κι ειπε οτι εχει αυτο

    https://medinova.gr/ti-einai-i-pseyd...ntimetopisete/
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Location
    inside my mind
    Posts
    352
    Εχεις παρει διαγνωση απο γιατρο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Location
    inside my mind
    Posts
    352
    Αυτο εχεις και η δικια μου μαμα . ψευτοανοια. Οτι την συμφερει θυμαται

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    αμπραβοοοοοοοοοοοοο πουλανε τρελα και οταν νιωσουν οτι δε εχουν την προσοχη που απετουν βγαζουν νυχια . ναι ηλθε νευρολογος ψυχιατρος το βεβαιωσε αυτο ειναι η ιδια που ειχε διαγνωσει κι το δικο μου προβλημα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    424
    Κι η δική μου διαγνώστηκε, μετά από μαγνητική που έκανε με σύσταση του γιατρού της.
    Είχε όντως αλλοιώσεις, σύμφωνες με άνοια. Πλέον απαγορεύεται να μαγειρεύει φαγητό μόνη της,
    γιατί το ξεχνάει και πάει και κοιμάται ή κάνει κάτι άλλο, άναβε κεριά και τα άφηνε από δω κι από κει
    και θα έκαιγε το σπίτι στο τέλος, γενικά πολλά θέματα.
    Είσαι μόνη σου στην οικογένεια; Γιατί προλαβαίνουμε να τρέξουμε στις δικές τους και όχι στις δικές μας
    ανάγκες; Αναρωτήθηκες; Είναι κι αυτός ένας ρόλος. Έχουμε μία θέση σε ένα σύστημα, την οποία έχουμε
    αποδεχτεί, ή μάλλον μας προετοίμασαν να τη δεχτούμε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    424
    Να σου πω κάτι; Τι θα γίνει αν ακολουθήσεις τη συμβουλή του EagleGuy;
    Γιατί μου φαίνεται κατάλληλη για την περίπτωση της μητέρας σου.
    Νομίζω πως σε τρέχει επίτηδες. Μην ξοδεύεις την ενέργεια που δεν έχεις, καθώς έχεις
    ανάγκες δικές σου που είναι αυξημένες, για να της κάνεις χατίρια. Δε λέω να μην της δώσεις
    να φάει, αλλά εσύ ανάφερες για πολύ τρέξιμο και σα να ξεπερνάς τον εαυτό σου για να
    φάει. Πιθανόν να το γνωρίζει καλά ότι εφόσον έχει χάσει άλλους τρόπους ελέγχου
    επάνω σου, τώρα σε ελέγχει μέσω της ιεροτελεστίας του φαγητού.
    Και δώστου τα καλύτερα, τα πιο ζεστά, τα φρέσκα της ώρας, και τα λοιπά.
    Φτιάξε ΕΝΑ φαγητό, και θα σου έλεγα μάλιστα, αυτό που αρέσει ΣΕ ΣΕΝΑ.
    Και θα δεις πως θα πάει. Εδώ είμαστε να τα λέμε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    φιλαρακι μου γλυκο γεια σου κι εσυ τραβας πολυ πονο κι κοιτας τον ανθρωπο σου που εχει αυτο το προβλημα υγειας . οτι λες εχεις δικιο ειναι σωστοτατο οτι ειπε ο Eagle guy που εχω την τιμη κι μιλαμε κι προσωπικα μεσο mail ενα ατομο που νοιαζεται κι συμβουλεύει τους αλλους με καλοσυνη. κι αλλοι ανθρωποι φυσικα εδω ειναι υπεροχοι κι συμβουλεύουν πολυ ωραια .η μανα μου δε παιρνει απο τετοια τα εχω ολα δοκιμασει κι οταν ημουν μικροτερη αντιδρουσα συνεχεια ε τοτε γινοταν χαλασμος σεισμος στο σπιτι. ο πατερας μου ο συγχωρεμενος μου ελεγε καντης τα χατιρια να μην εχουμε γκρίνιες κανε οτι σου λεει ακομα και λαθος να ειναι καντο. ε περασαν τα χρονια κι ειδα οτι οτι κι αν δοκιμασα τιποτα δε πιανει .κανω οτι μπορω να εχει ηρεμια να μην μου φωνάζει βρίζει εκβιαζει συνεχεια παλιότερα κοπανούσε κι ολας καταχεριαζε μα με τη θεραπια απο φαρμακα δε βαραει πλεον. δε εχω που να μιλήσω δε εχω συμπαρασταση απο κανεναν ουτε γείτονας δε μας ρωτα ειστε καλα ??εκει ζουμε πεθαινουμε ?? δε νοιάζεται κανείς εδω που ζω ειναι ολοι ψυχροι κι αφιλοξενοι δε γυρναν να σε δουν . εχουν μονον με ποιους γουσταρουν επαφες εδω ο κοσμος . απλησιαστοι τυπικοι σα ρομποτ κρατουν αποστασεις . εχω χασει καθε φως να βγω απο το τουνελ του αδιεξοδου τι να κανω με το θεμα της μανας μου ?? αυτη εχει αρχισει κι τα χανει που να στραφω ??οι κοινονικες υπιρεσιες υπο προυποθεσεις κανουν καποιες ενεργειες κι δε ξερω κι εγω να ασχοληθουν μαζι σου. νιωθω εγκλωβισμενη σε μια κατασταση που δε μπορω να βγω κι οπου το εχω πει μου λενε θα την αφησεις τωρα ?? κανε υπομονη κανε υπομονη μου λενε . δε ειν το θεμα υπομονη εγω οτι ηταν να παθω ψυχικα το επαθα τωρα ειν το θεμα οτι χρειαζεται φροντιδα πολυ σωστη κι φοβαμαι σε γηροκομειο να την παω μη κι δε τη προσεχουν κι μην αλλαζοντας περιβαλλον παθει κατι κι ταλαιπωρηθεί κι φυγει απ τη ζωη αποτομα πολλα γινονται, γυναίκα να βαλω σπιτι φοβαμαι τι θα ειναι ??ειχαμε βαλει κι για τον πατερα μου πριν φυγει απ τη ζωη που ηταν αρρωστος μια κι μας εκανε να παρεξηγηθώ με το σόι του γιατι βαζει σπιουνιες αυτη για να παρει κι απ εκει κανα φραγκο γιατι της δειξαν συμπάθεια κι ηθελε να τους φερει με τη μερια της να τους παρει κι απ εκει τιποτα αν μπορει . καταληξαμε να μην εχουμε ουτε τυπικες σχεσεις που ειχαμε πριν πεθανει ο πατερας μου . εγω χρειαζόμουν μια καθοδηγηση απο καπου που να ξερει καποιος τι να κανω με την μανα μου μα δε μπορω να βρω τιποτα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Location
    inside my mind
    Posts
    352
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    φιλαρακι μου γλυκο γεια σου κι εσυ τραβας πολυ πονο κι κοιτας τον ανθρωπο σου που εχει αυτο το προβλημα υγειας . οτι λες εχεις δικιο ειναι σωστοτατο οτι ειπε ο Eagle guy που εχω την τιμη κι μιλαμε κι προσωπικα μεσο mail ενα ατομο που νοιαζεται κι συμβουλεύει τους αλλους με καλοσυνη. κι αλλοι ανθρωποι φυσικα εδω ειναι υπεροχοι κι συμβουλεύουν πολυ ωραια .η μανα μου δε παιρνει απο τετοια τα εχω ολα δοκιμασει κι οταν ημουν μικροτερη αντιδρουσα συνεχεια ε τοτε γινοταν χαλασμος σεισμος στο σπιτι. ο πατερας μου ο συγχωρεμενος μου ελεγε καντης τα χατιρια να μην εχουμε γκρίνιες κανε οτι σου λεει ακομα και λαθος να ειναι καντο. ε περασαν τα χρονια κι ειδα οτι οτι κι αν δοκιμασα τιποτα δε πιανει .κανω οτι μπορω να εχει ηρεμια να μην μου φωνάζει βρίζει εκβιαζει συνεχεια παλιότερα κοπανούσε κι ολας καταχεριαζε μα με τη θεραπια απο φαρμακα δε βαραει πλεον. δε εχω που να μιλήσω δε εχω συμπαρασταση απο κανεναν ουτε γείτονας δε μας ρωτα ειστε καλα ??εκει ζουμε πεθαινουμε ?? δε νοιάζεται κανείς εδω που ζω ειναι ολοι ψυχροι κι αφιλοξενοι δε γυρναν να σε δουν . εχουν μονον με ποιους γουσταρουν επαφες εδω ο κοσμος . απλησιαστοι τυπικοι σα ρομποτ κρατουν αποστασεις . εχω χασει καθε φως να βγω απο το τουνελ του αδιεξοδου τι να κανω με το θεμα της μανας μου ?? αυτη εχει αρχισει κι τα χανει που να στραφω ??οι κοινονικες υπιρεσιες υπο προυποθεσεις κανουν καποιες ενεργειες κι δε ξερω κι εγω να ασχοληθουν μαζι σου. νιωθω εγκλωβισμενη σε μια κατασταση που δε μπορω να βγω κι οπου το εχω πει μου λενε θα την αφησεις τωρα ?? κανε υπομονη κανε υπομονη μου λενε . δε ειν το θεμα υπομονη εγω οτι ηταν να παθω ψυχικα το επαθα τωρα ειν το θεμα οτι χρειαζεται φροντιδα πολυ σωστη κι φοβαμαι σε γηροκομειο να την παω μη κι δε τη προσεχουν κι μην αλλαζοντας περιβαλλον παθει κατι κι ταλαιπωρηθεί κι φυγει απ τη ζωη αποτομα πολλα γινονται, γυναίκα να βαλω σπιτι φοβαμαι τι θα ειναι ??ειχαμε βαλει κι για τον πατερα μου πριν φυγει απ τη ζωη που ηταν αρρωστος μια κι μας εκανε να παρεξηγηθώ με το σόι του γιατι βαζει σπιουνιες αυτη για να παρει κι απ εκει κανα φραγκο γιατι της δειξαν συμπάθεια κι ηθελε να τους φερει με τη μερια της να τους παρει κι απ εκει τιποτα αν μπορει . καταληξαμε να μην εχουμε ουτε τυπικες σχεσεις που ειχαμε πριν πεθανει ο πατερας μου . εγω χρειαζόμουν μια καθοδηγηση απο καπου που να ξερει καποιος τι να κανω με την μανα μου μα δε μπορω να βρω τιποτα .
    https://www.youtube.com/watch?v=ux2-fYwix6g <3

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    γεια φιλαρακι μου πολυ ωραιο βιντεακι κι εδω να πω σε οσους με ξερουν εδω που ζω .απο τα 15 μου αυτο κανω γεροκομω την μανα μου. δε μπορει κανεις να μου πει εσυ δε προσεξες την μανα σου αδιαφορησες κι ας εκεινη παντα με ειχε το μαυρο προβατο και μονον οταν ημουν υπάκουο παιδακι με αγαπουσε.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    424
    Ναι, αλλά αυτό λέγεται αυτοθυσία. Να δώσεις τον εαυτό σου χάρισμα σε κάποιον άλλον.
    Τις ώρες, τη διασκέδασή σου, το κέφι σου, το χρόνο σου για απόλαυση της ζωής.
    Πόσο φτηνά θα τον δώσουμε και γιατί; Για να μη μας πει ο κόσμος (ποιος κόσμος αλήθεια, αυτοί οι άθλιοι;)
    πως "απογοητεύσαμε" τους γονείς μας;
    Ήδη την έχω βάλει να μείνει όχι στο δικό μου χώρο, γιατί ήξερα ότι δε θα άντεχα.
    Την πάω μόνο σε γιατρό και φροντίζω τις συνταγές της. Στο μέλλον δεν ξέρω,
    αλλά να με πετάξω στην άκρη, όχι.

    *Δε σε κρίνω, ανταλλάσουμε οπτικές* Μπορεί να μάθουμε κάτι η μια από την άλλη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    με αγαπη κι κατανοηση μου μιλας δε θα σε κατηγορήσω ποτε οτι με κρινεις αυτο θα ηταν αχαριστια . δε εχω αλλη επιλογη απο το να την φροντιζω μεχρι να φυγει απ την ζωη. δε υπαρχει αλλος να το κανει ουτε μπορω να χαρω τιποτα πλεον γιατι αναλογα το πως νιωθει η μανα μου παει κι ψυχολογια μου ετσι . δυστυχως αναλογα πως ειναι η μανα μου ειμαι κι εγω. με εχει μαθει να ειμαι χαρουμενη οταν αυτη ειναι ετσι κι οταν ειν αυτη χαλια να ειμαι κι εγω ετσι νιωθω αλλιως τυψεις κι οτι ειν αδικο να ειμαι εγω καλα κι εκεινη χαλια ψυχικα . οτι λες ειν ολοσωστο απλα στην εφαρμογη δυσκολο . αν μπορουσα να αλλαξω τα πραγματα θα ηθελα να μοιραζομαι τη φροντιδα της μανας μου με αλο ατομο κι να νιωσω οτι μπορω να ανασανω κι εγω ξεροντας οτι ειν καλα εκεινη. σε ευχαριστω κι οτι θες να μου λες κι εσυ ειμαι εδω για σενα. πονα κι η δικη σου ψυχη νιωθω κι μεσα απο αυτα που βιωνεις λες πραματα ολοσωστα γιατι τα ζεις.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ριψοκινδυνες συμπεριφορες
    By Ορέστης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-2019, 07:41
  2. Για να μη κλαίμε μόνον ...
    By Constantly curious in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 138
    Last Post: 13-02-2017, 07:31
  3. Ειρωνικές συμπεριφορες!
    By Christina82 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 28-12-2014, 23:39
  4. Περίεργες σκέψεις.
    By Instant in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-02-2012, 20:46
  5. περιεργες σκεψεις...
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 25-07-2009, 01:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •