Κολλαει το φαγητο στον οισοφαγο μου!! Εχω τρελαθει!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    15

    Κολλαει το φαγητο στον οισοφαγο μου!! Εχω τρελαθει!!

    Καλησπερα σε ολους. Νιωθω απελπισμενη κ ελπιζω να βρω καποιον που εχει περασει αυτο που ζω κ εγω το τελευταιο διαστημα. Μετα απο διαφορα προβληματα υγειας κ μπολικο αγχος στη ζωη μου, πριν απο κανα μηνα αρχισα να νιωθω εναν κομπο χαμηλα στον οισοφαγο μου. Καθε μπουκια γινοταν πλεον με δισταγμο κ εντονο στρες, αλλα με λιγη προσπαθεια κατεβαινε. Οταν δεν το σκεφτομουν κ δεν ειχα αγχος, δεν αντιμετωπιζα κανενα θεμα. Παρ ολα αυτα αποφασισα να παω στον γαστρεντερολογο κ να κανω γαστροσκοπηση. Ολα καλα περαν απο μια ελαφρια γαστριτιδα που δικαιωλογουσε καπως και τις μικρες αναγωγες τροφης που ειχα. Απο χθες ομως η ζωη μου εχει γινει μαρτυριο! Αποφασισα να φαω το βραδυ φακες. Καθε μπουκια μαρτυριο.. Λιγο πριν ξαπλωσω αρχισα να νιωθω βαρος στον οισοφαγο κ εναν πονο πισω απο το στερνο. Κ καταλαβαινω εντρομη πως το φαγητο δεν κατεβαινε!! Εκανα παμπολες προσπαθειες αλλα αυτο εκει δεν λεει να κατεβει. Σημερα που ξαναεφαγα αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα. Στο τελος μου μενει φαγητο στον οισοφαγο που δεν λεει να κατεβει με τπτ! Πινω νερο κ κατεβαινει κανονικα αλλα η στερεα τροφη οχι. Εχει ζησει κανεις κατι παρομοιο? Γνωριζετε σε τι μπορει να οφειλεται? Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Το χουνε κ άλλοι υπάρχει θέμα ψάξτε το με αντιεμετικά θεραπεύεται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Yπάρχει μια εξεταση που κανουν οι γαστρεντερολογοι με βαριο αν θυμαμαι καλα, οπου παρακολουθουν την πορεια της τροφης απο το στομα ως το στομαχι.
    Ρωτα που γινεται στην πολη σου ή στην Αθηνα και κανε την. Μονο με αυτη την εξεταση θα δεις τι εχεις. Υπαρχουν αρκετες παθησεις οπου ο οισοφαγος παθαινει βλαβη στη συσταλτικοτητα του.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Αν λες ότι έχεις θέμα με τη διαχείριση του άγχους μήπως αυτή είναι η αιτία;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by melissa View Post
    Αν λες ότι έχεις θέμα με τη διαχείριση του άγχους μήπως αυτή είναι η αιτία;
    Και εγώ αυτό νομίζω παρά ότι φταίει η συσταλτικοτητα του οισοφάγου σου.Μήπως να αρχίσεις να χαλαρώνεις;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    15
    Ξεκινησα να παιρνω το cilroton. Ειναι αντιεμετικο. Το εχω παρει μια φορα μονο μεχρι στιγμης και δεν ειδα διαφορα. Αναμενουμε... Elis γνωριζετε σε τι μπορει να οφειλεται? Εγω παντως μεχρι στιγμης δεν μπορω να καταπιω τα στερεα μου καθονται στον οισοφαγο ενω με τα υγρα δεν εχω θεμα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    15
    Ο γαστρεντερολογος μου, μου ειπε πως του φαινεται αγχωδης διαταραχη αλλα οπως κ να χει πρεπει να το ψαξουμε για να αποκλεισουμε οτιδηποτε αλλο. Θα κανω μανομετρια κ οισοφαγοσκοπηση κ απο κει κ περα βλεπουμε. Απλα τωρα ειναι γιορτες κ πρεπει να περιμενω μεχρι την Τριτη. Κ με εχει φαει αυτο το αγχος μου! Σιγουρα πρεπει να αρχισω να χαλαρωνω γιατι δεν με βλεπω καλα, δημιουργω θεματα πλεον απο κει που δεν υπαρχουν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ειρήνη εγώ έχω οισοφαγικη παλινδρόμηση με διαφραγματοκηλη παίρνω ένα αντιοξινο μέρα παρά μέρα κ την παλευω αυτά από ότι λένε οι γιατροί είναι από το άγχος κι ασ είναι σωματικά οπότε κανόνισε τι θα κανεισ πως θα το αντιμετωπίσεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    15
    Η γαστροσκοπηση μου εδειξε μονο γαστριτιδα. Εχω ερυγες και καποιες φορες αναγωγη τροφης. Κ εγω παιρνω losec μεχρι να βγει η βιοψια της γαστριτιδας χωρις να δω ομως καποια αλλαγη. Το χθεσινο ομως κ το αισθημα οτι το φαγητο δεν υποχωρει στο στομαχι ενω εχω πιει δυο λιτρα νερο με εχει κατατρομαξει. Κ το ιδιο επεισοδιο αντιμετωπισα κ σημερα. Ουτως η αλλως πρεπει να κοιταξω το θεμα αγχους, αλλα ευχομαι να μην ειναι κατι κ αυτο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Το αίσθημα ότι το φαγητό δεν πάει στο στομάχι είναι το πρόβλημα μάλλον και είναι μάλλον ψυχολογικό εγώ έχω διαφραγματοκηλη δηλαδή το στομάχι έχει μπερδευτεί με τον οισοφάγο με το λοσεκ δεν έχω πρόβλημα χωρίς έχω ένα βάρος στο στομάχι κ δεν έχω πολύ ενέργεια προσπαθώ να το φτιάξω με γυμναστική χαλαρά κ διατροφή ότι έχει το σπίτι ψυχραιμία λογικά είναι άγχος κ μόνο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Irini_7 ενας φιλος μου ειχε παρομοιο προβλημα με αυτο που περιγραφεις και τελικα ειχε αχαλασια οισοφαγου.
    Μονο η εξεταση με το βαριο δειχνει αυτη την παθηση. Και ο φιλος μου αυτος δεν μπορουσε να καταπιει, του καθοταν η τροφη στον οισοφαγο, ειχε σχηματιστει εκκολπωμα εκει που μαζευε τροφη κλπ. Αρχικα δεν καταπινε στερεα, και απο ενα σημειο και μετα ουτε υγρα... Πηγε στα επειγοντα, τον κρατησαν, του εκαναν τις απειρες εξετασεις και τελικα του εκαναν μια επεμβαση με μπαλονακι στον οισοφαγο, ανοιξε και τωρα τρωει κανονικα.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    15
    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια! Κ εγω πηγα στα επειγοντα σημερα αλλα η αντιμετωπιση τους ηταν πως δεν εχω τπτ κ θα περασει. Ρωτησα για αχαλασια του οισοφαγου κ μου ειπε ο γαστρεντερολογος πως ειναι μια πολυ σπανια παθηση κ πως αν ηταν κατι τετοιο θα ριχε φανει στη γαστροσκοπηση που εκανα πριν λιγες μερες, επειδη νομιζω αν θυμαμαι καλα στην αχαλασια ο δακτυλιος του οισοφαγου ειναι πιο στενος. Τι να πω... υπομονη μεχρι να κανω τις εξετασεις.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    15
    Ελις κ γω μαζι με το προβλημα που σας παρουσιασα τωρα, πασχω απο ηπια ινομυαλγια. Οι πονοι κ οι ενοχλησεις στα χερια μεχρι να διαγνωστω με αυτο ειναι που προκαλεσαν ολο το θεμα που εχω με το αγχος. Τουλαχιστον και τα δυο θεματα που εχουμε αντιμετωπιζονται καπως, αλλα τωρα κ αυτο με τον οισοφαγο παραπαει!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Ο φιλος μου αυτος ειχε κανει ενα σωρο γαστροσκοπησεις και δεν το ειχαν βρει...
    Μπαα δεν ειναι τοσο σπανια, μη νομιζεις...
    Στην αχαλασια ο οισοφαγος κλεινει σταδιακα...και δεν καταπινεις τιποτα, ουτε νερο, στο τελικο σταδιο.
    Επισης, του ειχαν πει αρχικα οτι ειναι νευρικο, επειδη ειναι αγχωδης. Το εψαχνε περιπου 2 χρονια...

    Να σε ρωτησω, οταν πας να καταπιεις, σου στεκεται στο λαιμο και κατεβαίνει με δυσκολία ή το βγαζεις εξω??
    Ο φιλος μου αυτος το μασαγε, προσπαθουσε να το καταπιει, του στεκοταν στο λαιμο, δεν κατεβαινε, και μετα απο λιγο το εβγαζε εξω σαν εμετο...
    Μαρτυριο!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Για την ινομυαλγία παίρνεις αντικαταθλιπτικά καθόλου;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί!
    By LORA17 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1041
    Last Post: 17-01-2024, 21:23
  2. ΚΑΤΑΠΟΣΗ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ
    By vag44 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 23-10-2016, 07:01
  3. Δεν με νοιώθω...Σαν να κολλάει το μυαλό μου
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 22-05-2015, 20:02
  4. Ατονία και κοπωση, απιστευτη καουρα στον οισοφαγο.
    By Subliminal167 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-2013, 18:07
  5. Όταν το μυαλό κολλάει....
    By dernam in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 04-03-2009, 23:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •