αλλαγή από λαντοζ τελικά σε εφεξορ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    αλλαγή από λαντοζ τελικά σε εφεξορ

    Εχτες έτρεμα σαν το ψάρι από στρες, επικοινώνησα με τον γιατρό κ μου είπε ότι το λαντοζ δεν με πιάνει πια..Κ αλλάζω σε εφεξορ των 75mg κ αντί για ζαναξ να παίρνω το λυρικα για κάποιο καιρό γτ το ζαναξ κάνει εξάρτηση κ δεν θελει να το πάρω άλλο,σας παρακαλώ έχω ανάγκη νακαουσω καλές ιστορίες γτ στενοχωρεθηκα..Εφεξορ μου είπε 75mg.πφφφ απογοήτευση..+ έχω πολλες ημικρανίες κ το λυρικα κάνει κ για ημικρανίες, το λυρικα θα.ου το δινει σε πολύ χαμηλή δόση των 25mg.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    λοιπον, αγαπητη anxious το εφεξορ ηταν το πρωτο μου αντικαταθλιπτικο χαπι που πηρα στην ζωη μου....Το καλυτερο, μεσα στις ακρες, πολυ καλη αντικαταθλιψη, ανεβασμα αυτοπεποιθεσης, μειωση τους στρες (ποια η διαφορα του απο το αγχος?)...... Το σχεδιο του γιατρου ηταν να ανεβαζω και καθε μηνα την δοσολογια, ξεκινησα απο 75, μετα 150, 225, τελος 300......

    παρενεργειες δεν διαπιστωσα πολλες, κυριως μια ταχυπαλμια κατα την ωρα ληψης του φαρμακου και καποια αισθηση ζαλαδας οταν σηκωνομουν αποτομα απο τον καναπε.... καποιοι αναφερουν και δυσκοιλιοτητα αλλα δεν ειχα τετοιο θεμα εγω... μην απελπιζεσαι, γιορτες ειναι, καλα Χριστουγεννα λοιπον.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Πάχος κάνει;Δεν με φοβιζει το εφεξορ..Το παινρουν κ άλλοι φίλοι .
    Με φοβίζει το λυρικα..Μου πε ότι προτιμότερο να λαρω λυρικά από ζαναξ.+έχω κ ημικρανίες από.μωρο οπότε θα βοηθήσει κ σε σε αυτό.πηρα τώρα ζαναξ 0.5 κ κοντεύει να με πάρει ο ύπνος..ΠΑ να βρω φαρμακείο να πάρω τα φάρμακα,μήπως να μη παρω το λυρικα;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εγω παιρνω των 75 Lyrica, και ακομη δεν εχω βαλει βαρος... βασικα, δεν ξερω αλλα σε μενα λειτουργει κατασταλτικα και οχι αγχολυτικα... καποιες εννοιες διαφερουν, αλλα εγω δεν θα το ονομαζα αγχολυτικο φαρμακο.... οτι νοιωθω μολις το παρω ενα μικρο αισθημα πεινας, ναι μου το κανει....αλλα δεν εβαλα βαρος, δεν ανοιγει τρομερα την ορεξη, οποτε μην ανησυχεις.... και αν δεις την ζυγαρια να κανει να αναιβει σταματα το, αν και δεν το πιστευω οτι θα βαλεις βαρος, αλλα και παλι ειναι απλα η γνωμη μου αυτο, δεν ξερω πως τελικα θα δρασει σε σενα!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Ρε συ μου Γράψε μόνο 25mg lyrica,για το άγχος μόνο μου είπε+ έχω γίνει σκελετός ήδη..Εδώ κ καιρό

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλο το εφεξορ , axe , ( στοκανα axe ) , εχει ομως ισχυρες αντιχολενεργικες ιδιοτητες , με απλα λογια , μπορει να κανει δυσκοιλιοτητα και επισχεση ουρων ...........τα 75 mg , ειναι μια μικρη δοση , για να εχει και επιδραση σαν ssrni ( νορεπινεφρινη ) , πρεπει να παιρνεις 150 μγ , αλλιως δρα μονο σαν ssri , βγαινει και σε καλο γεννοσημο , ονοματι velpine , πιο φτηνο , και βγαζει και των 37.5 mg ...........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Λατρεμένο φάρμακο το εφφεξόρ απο τα καλύτερα αντικαταθλιπτικά στο κομμάτι άγχος - κατάθλιψη αλλά δυστυχώς εμένα δε μου έκατσε καθώς είχα αρχίσει σχεδόν να βγάζω αιμορροιδες από την πολύ δυσκοιλιότητα...
    Δεν εμφανίζουν όλοι αλλά αν εμφανίσεις θα εχεις όσο είσαι στο φάρμακο αυτό...

    Μιλάμε για τραγική δυσκοιλιότητα τέτοια που ποτε στη ζωή μουν δεν είχα βιώσει...
    Αλλιώς δε θα το έκοβα...

    Το Lyrica είναι πολύ καλό στο άγχος γενικά αλλά και αυτό δεν είναι να το κρατήσεις για πολύ...
    Σε εμένα ούτε αυτό έκατσε...

    Δυστυχώς οι γιατροί δεν θέλουν ή δεν ξέρουν να προτείνουν και κάτι φυτικό...

    Θες να ηρεμήσεις από το υπερβολικό άγχος;
    Βαλεριάνα...
    Και δεν μιλάμε για τσάι ή για τα χαζόχαπα της lanes αλλα για βαλεριάνα σε κάψουλα με τουλάχιστον 300mg ανα κάψουλα...
    Εκεί να δεις ηρεμία καλύτερη από ζαναξ πιο φυσική...

    Επίσης passion flower αλλά πάλι κάψουλα για να πετυχεις θεραπευτικές δόσεις...

    Και φυσικά Μαγνήσιο :-)
    Στα 600mg με ηρεμεί πολύ καλά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Με λιγα λογια θα στουπωσω...μαλιστα....μπουαα� �αα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Με λιγα λογια θα στουπωσω...μαλιστα....μπουαα� �αα
    στουπωσε , στουπωσε , ενα ενα τα φαρμακια ομως ,ε ? ηρθε ο Αγιος Βασιλης , η ακομη ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Πειτς μου τουλαχιστον οτι δεν θα παχυνω κ δεν θα γινω σαν μπαλα ..πλιιιζ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Πειτς μου τουλαχιστον οτι δεν θα παχυνω κ δεν θα γινω σαν μπαλα ..πλιιιζ
    Δεν θα παχυνεις κ δεν θα γινεις σαν μπαλα ..πλιιιιζ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Ξέρετε αν φέρνει ταραχή στην αρχή σαν το λαντοζ?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Ξέρετε αν φέρνει ταραχή στην αρχή σαν το λαντοζ?
    Μπα , δεν φερνει ............

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Το εφφεξόρ δε θα σε παχύνει.
    Είναι αρκετά διεγερτικό σε κάνει να θες να κάνεις πράγματα.

    Από 150mg και πάνω που πιάνει και νοραδρεναλίνη σε μερικούς (και εμένα μαζί) φέρνει εκνευρισμό και θυμό...
    Κάτω από 150mg είναι άψογο φάρμακο...

    Αν εξαιρέσεις ότι όσο το έπαιρνα έπαιρνα καθαρτικά :-)
    Δεν φέρνει σε όλους δυσκοιλιότητα περίπου στο 20% των χρηστών ...

    Αν σου κάτσει όμως είναι φοβερό φάρμακο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    @panagiwtis23: πια βαλεριάνα φίλε μου και passion flower... η βαλεριάνα μονο ηρεμία δεν θα φέρει.. φέρνει ένα τρομερό πονοκέφαλο και βάρη κεφαλή σε υψηλές δόσης που αναφέρεις και δεν μπορείς να το παίρνεις συνεχεια..

    χωρίς παρεξήγηση μονο η κάνναβης φέρνει πραγματική ηρεμία...

    ΠΡΟΣΟΧΗ: μιλάω για θεραπευτική κάνναβης που περιέχει ελαχιστη έως καθόλου THC.. είναι νόμιμη και στην χωρα μας και μπορείτε να το βρείτε σε διαφορα βιολογικά καταστήματα...

    κάποιοι θα ακούσουνε για κάνναβης και θα πούνε μακριά... αλλα καλο θα είναι να ενημερωθείτε σωστά και να καταλάβετε πως η κάνναβης δεν είναι ναρκωτικό...! έχει θεαματικά αποτελέσματα ακόμα και σε βαριά μορφή κατάθλιψης...! κανένας γιατρός δεν θα σας προτείνει να χρησιμοποιήσετε θεραπευτική κάνναβης... αλλα σοβαρά τώρα για σκεφτείτε λίγο τον λόγο.... :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μια Ζωή, μια Αλλαγή!
    By Vampire in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 60
    Last Post: 23-11-2014, 22:26
  2. Η αλλαγή των 30
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 24-09-2012, 17:49
  3. σωματομορφες διαταραχες-λαντοζ
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 17-12-2010, 22:03
  4. αλλαγή
    By zaxari10 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 03-04-2010, 00:09
  5. Replies: 24
    Last Post: 05-12-2006, 17:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •