Χριστούγεννα και λοιπόν;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    924

    Χριστούγεννα και λοιπόν;

    Τα χριστούγεννα ενός καταθληπτικού είναι τόσο ξεχωριστά και μοναχικά γί αυτον τα κάλαντα δεν ηχούν τόσο ωραία και η ζωή έχει πολλες αποχρώσεις του γκρι και του μαύρου! Γύρω χαρά, άνθρωποι που πάνε για τον καφέ τους , την δουλειά τους, την διασκέδασή τους και μεις στο άπειρο χαμένοι, στα αντικαταθληπτικά, στην μοναξιά μας! Το ιντερνετ ο μόνος φίλος. Θα κάνετε κάτι αυτην την μέρα; εμένα μου φαίνονται όλα κενά και η μοναξια ακόμα πιο αβάστακτη. Θα θελα να συμμετείχα στην κοινή χαρά και να μην δοκιμαζόμουν έτσι άσκημα όπως και σεις , να ήμασταν καλά με χαμόγελα και όχι οι πένητες της ζωής.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Γεια σου!!
    σημερα ετρεχα απο το πρωι...ενα σωρο δουλειες, δεν προλαβα να ηρεμησω. Τωρα εκατσα λιγο να χαλαρωσω, αν και με επιασε νευρικοτητα.

    Μπορεις να διαβασεις ενα βιβλιο, να δεις μια ταινια, να ακουσεις μουσικη... Μη νομιζεις οτι και οσοι ειναι εξω και γλεντοκοπανε εχουν την ευτυχια στο τσεπακι τους, ρηχα και ανουσια ειναι ολα αυτα, και εχουν γινει συνηθεια.

    Δουλειες στο σπιτι δεν κανεις? ενα φαγητο να μαγειρεψεις?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    924
    Θα δω ταινίες ναι , χτες βγήκα λίγο για καδεφάκι πέρασα καλά αλλά σήμερα; σήμερα μοναξιά , θα θελα κάπου να πήγαινα σήμερα !μάρα καλά χριστούγεννα καταρχήν για αύριο να μαστε καλά! Απόψε έχει και το πολικό εξπρες και άλλα πολλά! Να μαγειρέψω; ναι αν είχα κόσμο, ζωντανια , κέφι , το έτερον ήμυσι θα το κανα , τώρα για ποιον;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Δεν βλέπω τα Χριστούγεννα σαν κάτι ξεχωριστό,παρόλο που μας το παρουσιάζουν έτσι. Δηλαδή ότι θα πρέπει να υπάρχει μια συγκεκριμένη αίσθηση για να τα βιώσεις λες και όλο τον υπόλοιπο χρόνο ξεχνάς την ανθρωπιά σου,ζεις με τα προβλήματα σου και είναι το διάστημα όπου γίνεσαι καλοσυνάτος,μοιράζεις χαμόγελα,διασκεδάζεις και ξεχνάς κάθε πρόβλημα.
    Για μένα κάθε μέρα είναι ανάγκη να βιώνεται στο έπακρο τηρουμένων των εκάστοτε συνθηκών.
    Μη νιώθεις περισσότερες τύψεις.
    Σίγουρα είναι ευκαιρία να βρεθείς με άτομα αγαπημένα λόγω των αδειών και της αργίας αλλά οk. Ότι καλό έκανες κ προηγουμένως προσπάθησε να το κάνεις και τώρα και αν δεν το ανακάλυψες ίσως είναι ευκαιρία να αναλογιστείς πιο είναι αυτό. Ίσως το πνεύμα των Χριστουγέννων να είναι αυτό. Μια αναθεώρηση της συμπεριφοράς μας απέναντι στον συνάνθρωπο,στον εαυτό μας και στην ζωή μας. Καλό όμως θα ήταν να μη διαρκεί 15 μέρες μόνο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Μπορείς να μαγειρέψεις απλά κ για σένα....κάθε βίωμα είναι κ μάθημα. Βλέπουμε την μοναξιά σαν βράχο που κουβαλάμε αλλά θα μπορούσαμε να την μετατρέψουμε σε καλή συντροφιά με τον εαυτό μας.
    Δεν ξέρω πως είναι η λειτουργικότητα σου αλλά θα μπορούσες να πάρεις κανένα κρασάκι,να βάλεις μουσική,να φας κάτι ωραίο. κάνε ατμόσφαιρα με κεριά κ άραξε. Συνήθως είναι αρνητικό να έχουμε μια ιδανική εικόνα γιατί ξεχνάμε να δημιουργούμε κάτι καινούριο περιμένοντας το ιδανικό.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Συνήθως είναι αρνητικό να έχουμε μια ιδανική εικόνα γιατί ξεχνάμε να δημιουργούμε κάτι καινούριο περιμένοντας το ιδανικό.
    απολυτα σωστο!!!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εμενα τα Χριστουγεννα μαρεσουν , ας τα περναω μονος , λογωκτθλψης , μαρεσει αυτη η γιορτινη ατμοσφαιρα , να βλεπω χαρουμενους ανθρωπους ( δυσκολο τετοιες εποχες ) , λαμπιονια , στολιδια , αλλα δεν εχω προσδοκιες να περασω καπως ,οτι ναναι .........εκει ειναι το προβλημα, στις προσδοκιες , πιστευω......δεν εχεις καμμια , και ληγει εκει το θεμα !!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Μπορεις να διαβασεις ενα βιβλιο, να δεις μια ταινια, να ακουσεις μουσικη... Μη νομιζεις οτι και οσοι ειναι εξω και γλεντοκοπανε εχουν την ευτυχια στο τσεπακι τους, ρηχα και ανουσια ειναι ολα αυτα, και εχουν γινει συνηθεια.
    ?
    Γιατι καλε Μαρα ανουσια , καποιοι οντως διασκεδαζουν , καποιοι οχι ......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Γιατι καλε Μαρα ανουσια , καποιοι οντως διασκεδαζουν , καποιοι οχι ......
    εννοουσα οτι δεν σημαινει πως ολοι ειναι ευτυχισμενοι 100% ...
    Αλλα ετσι οπως το εγραψα... σωστα το θετεις Macgyver, συμφωνω!!!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    924
    Καποιοι είναι παιδια ευτυχισμένοι φαίνονται τα πρόσωπά τους , το ντύσιμό τους , το στυλ τους! Αν δείτε και μένα φαίνεται η δυστυχία δεν κρύβεται . Ο σείριος λέει κάτι σωστό να κάνουμε καλή παρέα με τον εαυτό μας αλλά που να τρέχεις σε όλες τις εκδηλώσεις μονη σου σε μια επαρχιακή πόλη!9

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    924
    Πρωτοχρονιά ελα ευτυχια την πόρτα να χτυπήσεις στιγμή να μην αργήσεις αυτή να ειναι η τυχερή μου χρόνια δώρα να μου φέρει! Χρόνια να ερθεις περιμένω τόσα χριστούγεννα προσμένω και πέφτει πάντα χιονι στην καρδιά! Αυτη θα ειναι η τυχερή μου η χρονιά

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    σήμερα το πρωί πήγα για καφεδάκι άκουγα όλους τους γύρο μου να μιλάνε και άκουγα τα πάντα αλλοιωμένα και από μακριά.. ήτανε πολύ περιέργεια αίσθηση... δεν αγχώθηκα απλά χαλάρωσα έκανα ένα τσιγάρο και συνέχισα να προσπαθώ να είμαι καλά..! τελικά άραξα απόλαυσα την ημερα μου και μόλις πήγα σπίτι αρχίσανε η ζαλάδες και η αστάθειες... ε δηλαδή λέω έλεος ρε φίλε τι άλλο να κάνω... μια είμαι καλά μια είμαι ότι να ναι...! χάχα


    Σήμερα θα βγω να ξεσκάσω θέλω σας τρελός να τα σπάσω.. να φύγω λίγο έργο λίγο γεια σου.. στο max η ενέργεια και το μπάσο στο full να διασκεδάσω να περάσω καλά βρε αδερφέ... όταν βγάζω λεφτά τα σκορπάω μπαμ σαν την άμμο δεν είχα ποτε τίποτα γιαυτο άμα τάχω να μου.. κανε ότι ντάφου εγώ μονο και νιαμου Εννοοείται ονομάζω την γενιά μου...! απλά σημαίνει ζωντάνια και απόλαυση βγάζω τον παράδεισο από την κόλαση αναπνέω καθαρό αέρα όχι την μόλυνση.. πριν δουλειά μετά χαρά και εκτόνωση η ζωή είναι ταξίδι απλά διαλέγω μέσο είναι πτώση ελεύθερη και εγώ θέλω να πέσω.. είναι τηλεφώνημα είναι και απαντάω αμέσως είναι η εξέλιξη και εγώ είμαι πάντα φρέσκος..

    Θετικη ενεργεια ρε 
    Last edited by akis1; 25-12-2016 at 18:44.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Το θέμα στην προκειμένη περίπτωση είναι ο τρόπος με τον οποίο επεξεργαζόμαστε μέσα στο μυαλό μας το γεγονός (Χριστούγεννα). Ορισμένοι άνθρωποι λοιπόν αυτές τις μέρες θα περάσουν όμορφα, άλλοι πάλι όχι, είτε βρίσκονται μαζί με αγαπημένα πρόσωπα, είτε όχι. Αν εστιάζουμε στο γεγονός ότι εμείς είμαστε μόνοι, ενώ άλλοι με παρέα και πιθανόν ευτυχισμένοι, τότε λογικό είναι να στενοχωρηθούμε. Αν πάλι σκεφτούμε πως υπάρχουν και άνθρωποι οι οποίοι βρίσκονται σε πολύ άσχημη θέση, τότε αυτό μπορεί να εξισορροπήσει κάπως την κατάσταση.

    Σχετικά τώρα με τους λόγους που μας κρατούν στη μοναξιά. Θα έλεγα πως ο κυριότερος λόγος είναι η συνήθεια. Γι' αυτό το λόγο, είναι σημαντικό να κάνουμε αλλαγές στη ζωή μας, έστω και μικρές, οι οποίες μπορούν να μας βγάλουν από αυτό το τέλμα. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι το να υπάρχει θέληση, δηλαδή να βάλουμε μικρούς ρεαλιστικούς στόχους, τους οποίους με πείσμα να προσπαθήσουμε να πετύχουμε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    924
    Βγήκα και εγώ χτες το βράδυ με μια φίλη και έκανα χριστούγεννα . Είδα κόσμο , είδα λίγο ζωή απόλαυσα ενα καδεφάκι χριστουγεννιάτικο και άλλαξε η διαθέσή μου ! Σημαντική η παρέα ειδικα αυτες τις γιορτινες μέρες και για μας τους αποθαρρυμένους είναι το ύδωρ της γης.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    τα χριστουγεννα ειναι για τα παιδακια πλειν κ' τα εμ[πορικα καταστηματα!
    [I]Love...[/I]

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Καλά Χριστούγεννα λοιπόν
    By nikiii in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 09-01-2016, 12:29
  2. Ε και λοιπον or so fucking what?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 77
    Last Post: 24-06-2013, 06:00
  3. Λοιπόν..
    By Άγνωστος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 21-07-2011, 19:50
  4. Ν'ακολουθήσω το πάθος μου λοιπόν?
    By Δοδις in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 186
    Last Post: 02-02-2009, 13:10
  5. Λοιπον...
    By Nick28 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 22-09-2005, 15:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •