Πως να εκφράσω στους γονείς μου την ομοφυλοφιλία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8

    Πως να εκφράσω στους γονείς μου την ομοφυλοφιλία;

    Γειά σας!
    Όπως είδατε στον τίτλο θέλω να πώ στους γονείς μου την αλήθεια.Προκειμένου να σας βοηθήσω θα σας πω λίγα πραγματα για μενα.Είμαι 17 ετών γκει και πηγαίνω τρίτη λυκείου.Απο πολύ παλιά γνώριζα ότι ερωτικά επιθυμώ άτομα του ίδιου φίλου και πρόσφατα κατάφερα να το πώ στους στενούς μου φίλους,οι οποίοι με αποδέχτηκαν έτσι όπως είμαι.Το γεγονός αυτό με έκανε αρχικά να πιστέψω πως το ίδιο θα κάνουν και οι γονείς μου,ξεχνώντας οτι έχουν δείξει αρκετές φορές πως είναι αρνητικοί σε αυτό.Γενικότερα στο σπίτι το κλίμα δεν είναι πολύ ευχάριστο,δεν έχω βέβαια παράπονο οτι μου έλειψε ποτέ τίποτα,ούτε οτι είχα κακή μεταχείρηση.Απλά η σχέση των γονιών μου ποτέ δεν ήταν καλή(δεν είναι χωρισμένοι,ενώ θα πρεπε)και πιστεύω πως το να πω εγώ αυτο θα περιπλέξει τα πράγματα ακόμα περισσότερο στη σχέση τούς.Αυτό είναι το λιγότερο που φοβάμαι.Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου,δεν μπορώ να σκεφτώ μια στιγμή που να πέρασα καλά με τον πατέρα μου,οι σχέση μας είναι κάτι λιγότερο απο τυπική και αγάπη(τουλάχιστον απο τη δική μου πλευρά)δεν υπάρχει.Έτσι με απασχολεί αρκετά,ο τρόπος που θα αντιδράσει φοβούμενος μήπως με διώξει απο το σπίτι -ή κάτι παρόμοιο-.Από την άλλη δεν θέλω να στεναχωρήσω την μητέρα μου και τα αδέρφια μου οπου οι σχέσεις μας είναι -αν όχι άριστες- καλές.Βλέποντας,λοιπόν,τα παραπάνω θα ήθελα να με βοήθήσετε να βρώ τρόπο να το πώ ώστε να με αποδεχτούν ή σε περίπτωση που δεν το κάνουν ένα μέρος που φιλοξενεί την lgtb κοινότητα(ή κατι τέτοιο τουλάχιστον)όπως υπάρχει σε άλλες χώρες.
    Υ.Γ:
    Ξέχασα να πω πως μένω σε μια επαρχιακή πόλη και πως οι περισσότεροι στο περίγυρώ μου το έχουν καταλάβει αν και δεν φαίνομαι.
    Ευχαριστώ πολύ! <3

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    χρονια πολλα. δεν υπαρχει λογος να τους δωσεις κολογραφο.

    το τι κανεις στο κρεβατι ειναι δικο σου προσωπικο θεμα, οπως και το πως το κανεις ποια ειναι τα φετιχ σου κτλ
    οι γονεις σου καταλαβαινω απο αυτα που εγραψες οτι δεν θα μπορεσουν να διαχειριστουν τα συναισθηματα που θα τους δημιουργησουν αυτα που θα τους πεις.
    νομιζω θα γινετε οικογενειακος ενα μεγαλο μπαχαλο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    118
    Τι θα κερδισεις? Θα φυγει ενα βαρος απο πανω σου και θα το φορτωθουν στο δεκαπλασιο οι γονεις σου .Το πιο πιθανο ειναι ηδη να το εχουν καταλαβει αλλα να υπαρχει μια αρνηση.Αυτη την αρνηση εσυ "δεν μπορεις να δεχτεις" και θελεις να το ξεφουρνισεις, να δεις αντιδρασεις.
    Δεν εχεις να κερδισεις ΤΙΠΟΤΑ. Πανε και στη πλατεια και πεστο.Το ιδιο κερδος θα εχεις.
    Κανε μια καλη προσπαθεια να περασεις σε ενα πανεπιστημιο και μετα φυγε και ζησε την ζωη σου . Μην αυτομαστιγωνεσε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Χρόνια Πολλά κι από εμένα!
    Η μία πλευρά του νομίσματος είναι αυτή που προανέφεραν τα παιδιά... Δηλαδή, ότι η προσωπική σου ζωή είναι δική σου υπόθεση και δεν είναι απαραίτητο να την μοιράζεσαι με κανέναν. Δεδομένων των σηνθηκών, που ανέφερες, ότι επικρατούν στην οικογένεια σου και ετεροφιλόφυλος να ήσουν, δεν νομίζω ότι θα συζητούσες τα ερωτικά σου με τους γονείς σου. Αν όντως ενδιαφέρεσαι να περάσεις σε άλλη πόλη μετα τις πανελλαδικές, τότε τα πράγματα θα αλλάξουν και θα νιώσεις πιο ελέυθερος.
    Από την άλλη πλευρά όμως, αντιλαμβάνομαι την ανάγκη σου να νιώσεις ελέυθερος και να σταματήσεις να κρύβεις την σεξουαλική σου ταυτότητα. Είναι λογικό, να θέλεις οι άνθρωποι του περιβάλλοντος σου, να σε αποδεχτούν οπώς είσαι. Αν αποφασίσεις να τους μηλίσεις χρειάζονται λεπτοί χειρισμοί... ειδικότερα εφόσον δεν έχετε τις καλύτερες σχέσεις... Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να μιλήσεις πρώτα στα αδέρφια σου και να ζητήσεις και τη δική τους απόψη επί του θέματος. Τουλάχιστον με τα αδέρφια σου μπορείς να μιλήσεις ανοιχτά; Αν και σε αυτή την περίπτωση τα πράγματα είαι δύσκολα, σε σε συμβουλεύω να προσπαθήσεις αρχικά να τους εξηγήσεις πως νιώθεις....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Έχεις ένα δίκιο σε αυτό,αλλά δεν είναι καλύτερο να το μάθουν κι αν τους πειράξει παρά να μην ξέρουν τίποτα και να περιμένουν μια άλλη ζωή απο εμένα(π.χ γάμος,οικογένεια κλπ.);

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    χρονια πολλα. δεν υπαρχει λογος να τους δωσεις κολογραφο.

    το τι κανεις στο κρεβατι ειναι δικο σου προσωπικο θεμα, οπως και το πως το κανεις ποια ειναι τα φετιχ σου κτλ
    οι γονεις σου καταλαβαινω απο αυτα που εγραψες οτι δεν θα μπορεσουν να διαχειριστουν τα συναισθηματα που θα τους δημιουργησουν αυτα που θα τους πεις.
    νομιζω θα γινετε οικογενειακος ενα μεγαλο μπαχαλο
    Έχεις ένα δίκιο σε αυτό,αλλά δεν είναι καλύτερο να το μάθουν κι αν τους πειράξει παρά να μην ξέρουν τίποτα και να περιμένουν μια άλλη ζωή απο εμένα(π.χ γάμος,οικογένεια κλπ.);

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by nightcrawler View Post
    Τι θα κερδισεις? Θα φυγει ενα βαρος απο πανω σου και θα το φορτωθουν στο δεκαπλασιο οι γονεις σου .Το πιο πιθανο ειναι ηδη να το εχουν καταλαβει αλλα να υπαρχει μια αρνηση.Αυτη την αρνηση εσυ "δεν μπορεις να δεχτεις" και θελεις να το ξεφουρνισεις, να δεις αντιδρασεις.
    Δεν εχεις να κερδισεις ΤΙΠΟΤΑ. Πανε και στη πλατεια και πεστο.Το ιδιο κερδος θα εχεις.
    Κανε μια καλη προσπαθεια να περασεις σε ενα πανεπιστημιο και μετα φυγε και ζησε την ζωη σου . Μην αυτομαστιγωνεσε
    Δηλαδή θες να πείς να μην τους πω τίποτα και να τους αφήσω μια ζωή στην άγνοια;Νομίζω αυτό είναι χειρότερο..
    Σε ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σου! :)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Χρόνια Πολλά κι από εμένα!
    Η μία πλευρά του νομίσματος είναι αυτή που προανέφεραν τα παιδιά... Δηλαδή, ότι η προσωπική σου ζωή είναι δική σου υπόθεση και δεν είναι απαραίτητο να την μοιράζεσαι με κανέναν. Δεδομένων των σηνθηκών, που ανέφερες, ότι επικρατούν στην οικογένεια σου και ετεροφιλόφυλος να ήσουν, δεν νομίζω ότι θα συζητούσες τα ερωτικά σου με τους γονείς σου. Αν όντως ενδιαφέρεσαι να περάσεις σε άλλη πόλη μετα τις πανελλαδικές, τότε τα πράγματα θα αλλάξουν και θα νιώσεις πιο ελέυθερος.
    Από την άλλη πλευρά όμως, αντιλαμβάνομαι την ανάγκη σου να νιώσεις ελέυθερος και να σταματήσεις να κρύβεις την σεξουαλική σου ταυτότητα. Είναι λογικό, να θέλεις οι άνθρωποι του περιβάλλοντος σου, να σε αποδεχτούν οπώς είσαι. Αν αποφασίσεις να τους μηλίσεις χρειάζονται λεπτοί χειρισμοί... ειδικότερα εφόσον δεν έχετε τις καλύτερες σχέσεις... Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να μιλήσεις πρώτα στα αδέρφια σου και να ζητήσεις και τη δική τους απόψη επί του θέματος. Τουλάχιστον με τα αδέρφια σου μπορείς να μιλήσεις ανοιχτά; Αν και σε αυτή την περίπτωση τα πράγματα είαι δύσκολα, σε σε συμβουλεύω να προσπαθήσεις αρχικά να τους εξηγήσεις πως νιώθεις....
    Κατανοώ πως δεν χρειάζεται να μην δίνω αναφορά παντού.Αλλά πιστεύω οτι η οικογένεια και οι φίλοι είναι αναγκαίο να γνωρίζουν την αλήθεια παρ'όλο που ίσως να τους πειράξει.Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω την συμβουλή σου με το να ανοιχτώ στα αδέρφια μου πρώτα,αλλά δεν είμαι σίγουρος εάν είναι ασφαλές.Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!Με βοήθησες αρκετά.Καλές γιορτές! :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    118
    Quote Originally Posted by Tsekierce View Post
    Δηλαδή θες να πείς να μην τους πω τίποτα και να τους αφήσω μια ζωή στην άγνοια;Νομίζω αυτό είναι χειρότερο..
    Σε ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σου! :)
    Περιμενε τωρα γιατι νομιζεις οτι σου λεω να το κρατησεις κρυφο. Τι σημασια εχει να το πεις σε εναν ανθρωπο που δενενδιαφερετε για σενα; Τι σημασια εχει να το πεις σε καποιους απλα για να το ανακοινωσεις; καμοια δεν εχει .Μονο κακο θα σου κανει
    ΑΛΛΑ οταν εχεις αναγκη να το πεις σε καποιο κοντινο σου ,που σε αγαπαει (και ,εστω,μετα το πρωτο σοκ) δειξει κατανοηση τοτε καντο .Μοιρασουτο με αυτους που ειναι κοντα σου .
    Τους υπολοιπους μακρυα και αγαπημενοι

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by nightcrawler View Post
    Περιμενε τωρα γιατι νομιζεις οτι σου λεω να το κρατησεις κρυφο. Τι σημασια εχει να το πεις σε εναν ανθρωπο που δενενδιαφερετε για σενα; Τι σημασια εχει να το πεις σε καποιους απλα για να το ανακοινωσεις; καμοια δεν εχει .Μονο κακο θα σου κανει
    ΑΛΛΑ οταν εχεις αναγκη να το πεις σε καποιο κοντινο σου ,που σε αγαπαει (και ,εστω,μετα το πρωτο σοκ) δειξει κατανοηση τοτε καντο .Μοιρασουτο με αυτους που ειναι κοντα σου .
    Τους υπολοιπους μακρυα και αγαπημενοι
    Mάλλον κατάλαβα λάθος.Η αποψή σου είναι σωστή.Ευχαριστώ!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Tsekierce, μπορώ να σε ρωτήσω αν η ανάγκη σου να μιλήσεις για τη σεξουαλική σου ταυτότητα, δεν κρύβει υποσυνείδητα και την ανάγκη σου για προσοχή από τους δικούς σου; Ή ακόμη τη δίαθεση σου να τους πονέσεις με αυτά τα νέα, λόγω της απόστασης και των άσχημων σχέσεων σας; ...Συγγνώμη που γίνομαι αδιάκριτη.. αλλά θα μπορούσε να είναι ένα ασυνείδητο κίνητρο. Να είσαι προσεκτικός....

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Tsekierce, μπορώ να σε ρωτήσω αν η ανάγκη σου να μιλήσεις για τη σεξουαλική σου ταυτότητα, δεν κρύβει υποσυνείδητα και την ανάγκη σου για προσοχή από τους δικούς σου; Ή ακόμη τη δίαθεση σου να τους πονέσεις με αυτά τα νέα, λόγω της απόστασης και των άσχημων σχέσεων σας; ...Συγγνώμη που γίνομαι αδιάκριτη.. αλλά θα μπορούσε να είναι ένα ασυνείδητο κίνητρο. Να είσαι προσεκτικός....

    Σε καμία περιπτωση δεν θα θελα να πληγωσω την μητέρα μου και τα αδέρφια μου.Τον πατέρα μου ίσως,δεν ξέρω.Οσον αφορα το αλλο, δεν ειμαι απο τους ανθρώπους που επιζητούν την προσοχή και προτιμω να είμαι σε όλα χαμηλών τονων.Τωρα εαν υποσυνείδητα θέλω να το κάνω δεν γνωρίζω.Σε ευχαριστώ για τον χρονο σου!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Tsekierce View Post
    Έχεις ένα δίκιο σε αυτό,αλλά δεν είναι καλύτερο να το μάθουν κι αν τους πειράξει παρά να μην ξέρουν τίποτα και να περιμένουν μια άλλη ζωή απο εμένα(π.χ γάμος,οικογένεια κλπ.);
    γαμο και οικογενεια κανεις και με αλλο αντρα.στο εξωτερικο ειναι πολυ ευκολο στο ελλαδισταν πιο δυσκολο. ο σεργοπουλος και η κανελη που ειναι ομοφυλοφιλοι τα εχουν καταφερει, υπολογιζω και αρκετοι αλλοι.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    γαμο και οικογενεια κανεις και με αλλο αντρα.στο εξωτερικο ειναι πολυ ευκολο στο ελλαδισταν πιο δυσκολο. ο σεργοπουλος και η κανελη που ειναι ομοφυλοφιλοι τα εχουν καταφερει, υπολογιζω και αρκετοι αλλοι.
    Ναι το ξερω αλλα.υποθετω καταλαβες τι εννοώ.Να μην προσδοκούν δηλαδη μια ζωη οπως τα δικά τους πρότυπα και επιθυμίες.

Similar Threads

  1. Δυσκολία στο να εκφράσω τα συναισθήματά μου
    By suvo65 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 25-02-2015, 00:01
  2. ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΗΜΙΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΟ ΒΑΘΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 16-06-2014, 10:57
  3. προβλημα με το πως θα το πω στους γονεις
    By ελλη19 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 10-05-2013, 07:28
  4. δεν ξερω πως να το εκφρασω!!!
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-2012, 12:26
  5. Replies: 31
    Last Post: 03-12-2010, 19:31

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •