Βοηθεια καποιος..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225

    Βοηθεια καποιος..

    Καλησπερα και Χρονια Πολλα σε ολους.Απο το καλοκαιρι που περασε υποφερω απο Γενικευμενη Αγχωδη Διαταραχη.Πασχω και απο υπερθυροειδισμο και νοσο Graves.Επισκεπτομαι ψυχολογο απο το καλοκαιρι και μαζι με τα φαρμακα του θυροειδη ημουν πολυ καλα με μικρες εξαιρεσεις.Απο χθες το βραδυ με εχει πιασει ενα τρεμουλο εσωτερικο και εξωτερικο σε ολο το σωμα.Στην αρχη ξεκινησε οταν ημουν εξω για καφε.Εκανα τις αναπνοες μου,τις ασκησεις που κανω με την ψυχολογο αλλα δε βοηθησε τιποτα.Ξαπλωσα να ηρεμησω αλλα δεν περνουσε.Τελικα κοιμηθηκα και σημερα το πρωι ξεκινησε παλι το τρεμουλο.Ανεβασμενη πιεση και παλμοι.Μου εχουν δωσει χαπακι για παλμους γιατι ο θυροειδης μου τους ανεβαζει αλλα δε το πηρα.Ειχα τα ιδια συμπτωματα τον περασμενο μηνα και πηγα στο νοσοκομειο και ο θυροειδης μου ηταν ενταξει στις αιματος.Τωρα δεν πηγα να το κοιταξω.Ομως το τρεμουλο συνεχιζεται ακαθεκτο μαζι με ζαλαδα,διαρροιες και χωρις ορεξη να φαω τιποτα.Μπορει να ειναι κριση πανικου ή ΓΑΔ και να κρατα τοσο πολυ;Πηγα μια βολτα πριν να ηρεμησω και εκει δεν ετρεμα τοσο.Κραταει τοσο η ΓΑΔ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    καλησπέρα και χρονια πολλα.
    Δυστυχως δεν γνωρίζω ποσο κραταει η ΓΑΔ ή ακομα να εκτιμησω αυτό που συμβαινει.Απο αυτά που γραφεις μου εκανε εντυπωση το ότι εχεις φαρμακο για τους παλμους αλλα δεν το πηρες.Γτ?
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Η ΓΑΔ λέγεται ΓΑΔ (γενικευμένη αγχώδης διαταραχή) γιατί την έχεις σχεδόν όλη μέρα μαζί σου...
    Ελάχιστες στιγμές σε αφήνει να ηρεμήσεις πραγματικά...

    Σε κάθε περίπτωση τα συμπτώματα που αναφέρεις είναι για επίσκεψη στα επείγοντα μόνο και μονο για να ησυχάσεις κιόλας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Δε μου εχει ξανατυχει αυτο το τρεμουλο 1.5 μερα συνεχομενα..Αυτο με τρομαζει..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Γενικα δεν παιρνω ευκολα φαρμακα.Μονο του θυοειδη και συχνα πυκνα παυσιπονα και αντιφλεγμονωδη γιατι εχω χρονια ημικρανια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Έλα εδώ νόσος graves..Κ γω..Τα ξέρεις..Χεχε.. Δεν είναι από το graves εφόσον είναι ρυθμισμένος..Έχεις γαδ,έτσι είναι ή γαδ,τρεμεις ολημερίς κ ολονυχτίς..Προσπάθησε να δεις τον γιατρό μήπως δώσει κάτι να ηρεμήσει το νευρικό σύστημα..Πιθανόν αντικαταθλιπτικο.η γαδ δεν περνάει εύκολα χωρίς φάρμακο δυστυχώς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Α! Κ κάτι άλλο..Σου χει δώσει βblocker για την καρδια;Αν ναι πάρτο να κατεβάσεις τις σφυξεις +ηρεμεί από την γαδ..Μέχρι να πας να σε δουν..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    anxious4ever ανθρωπε μου εσυ!Ναι μου εδωσε bblocker ο ενδοκρινολογος αλλα δε το πηρα ποτε.Μου ειπαν κατι ατομα απο την ομαδα του Graves ισως ειναι Graves storm.Αλλα δε το νομιζω.Ετσι ειναι η ΓΑΔ;;Μεχρι στιγμης ειχα πιο ηπια πραγματα.Τελεια.Ωρα για ψυχιατρο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι δυστυχως ετσι ειναι η ΓΑΔ..δεν ηρεμεις ποτε κ πουθενα! μονο με φαρμακο..ειναι πακετο..αλλα περναει.ναι ηρθε η ωρα να πας ψυχιατρο ..μη φοβου ολα καλα θα πανε..
    εγω το παθαινω οπως ειδες συχνα.
    ακομα κ αν το graves ειναι ρυθμισμενο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    σε ποια ομαδα του graves εισαι?θελω κ γω να μπω..ειμαι σε μια για το graves στο fb..αυτη εννοεις?
    το B blocker ρε συ μου το δινουν οποτε κανω υποτροπη του graves.γιατι δεν το παιρνεις??δεν κανει τιποτα στο graves..δεν κανει η καρδια να εχει πολλους σφυγμους..ποτε εκανες εξεταση για το graveS?ειναι σιγουρα ρυθμισμενο?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    11 Νοεμβρη εκανα εξετασεις και ηταν μια χαρα οι τιμες.Συνεχιζω με t4 25mg και unimazole 5mg.Πηρα τωρα πρωτη φορα βαναστολεα και επεσαν οι παλμοι.Τωρα θα παω επειγοντα να κανω θυροειδη να δω τι γινεται.Ναι σε αυτη στο fb ειμαι κι εγω.Δε μπορω να σου στειλω και πμ το ονομα μου να με κανεις add.Ανηρτησα χθες ομως στην ομαδα και ειμαι η μονη Ελληνιδα.Αν μπεις θα με βρεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ρε συ μεχρι κ την ιδια δοση παιρνουμε!! ακριβως..κ γω στην ιδια ειμαι λοιπον κ θα μπω να σε βρω.
    ρε συ..νοεμβρη εκανες εξεταση δεν νομιζω να εχεις τοσο γρηγορα υποτροπη..εγω εκανα τελος Οκτωβριου εξεταση κ βγηκαν οκ οι τιμες..αλλα δεν εχω παλμους εγω κ οι σφυγμοι μου ειναι χαμηλοι..κοντα στο 70.. οποτε δεν πρεπει να εχω κανει υποτροπη..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    τρεμουν τα χερια? εχεις φουντωματα? εχεις πολλη οτρεξη για φαγητο?
    πανε στα επειγοντα κ στειλε μου να μου πει τι βγηκε..αν εχεις κανει υποτροπη τοσο γρηγορα τοτε θα παω να κανω κ γω για το graves. Εχεις κανει κ εξωφθαλμο? εγω ευτυχως οχι..μονο το ενα ματι εχει βγει 1 χιλιοστο μου ειπαν..τιποτα δλδ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν μπορω να σε βρω στη σελιδα του graves...κριμα...ποσταρε λιγο παραπανω, μολις φτασεις τα 50 μνμτα θα μπορεσεις να μου στειλεις πμ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    anxious4ever Πηγα στα επειγοντα,εκανα εξετασεις γενικη και θυροειδη και μαντεψε.Ολα καλα.Ρωτησα αν φταιει το Graves για το τρεμουλο και τους παλμους και μου ειπαν οχι εφοσον ειμαι τελεια ρυθμισμενη.Επισης μου ειπαν να παιρνω το bblocker για μια βδομαδα τωρα που ειμαι πιεσμενη.Επισης μου ειπαν να μην αγχωνομαι.Αυτα.Δηλαδη τι να πω τωρα;;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By ασπασια in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 02-10-2015, 16:13
  2. πως να δεχτει καποιος βοηθεια ειδικου
    By trust in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 16-03-2015, 15:24
  3. ας με βοηθησει καποιος
    By giannis97 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 19-04-2014, 01:10
  4. αν ξερει καποιος ας μου πει..
    By thanos01 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-02-2013, 21:35
  5. ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ
    By Nora in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 17-03-2009, 17:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •