Ξανα στο μηδεν....???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109

    Ξανα στο μηδεν....???

    Καλησπερα κ χρονια πολλα σε ολους.

    Νομιζω πως δεν καταφερα τπτ τελικα.
    Τον απριλιο βγηκα απο ενα 7μηνο χρησης zoloft για ελαφρια καταθλιψη κ κρισεων πανικου που με εκανε τοσο δυνατο, που ειπα δεν θα ξαπαθω τπτ.
    Δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα.
    Εδω κ λιγους μηνες εχω διαρκως το αισθημα του πνιγμου, αν οχι καθε μερα τοτε μερα παραμερα. Απο εξετασεις απειρες, οι οποιες φυσικα δεν εδειξαν το παραμικρο. Βαραω ταχυπαλμιες για πλακα κ δεν εχω ορεξη να παιξω με το παιδι μου. Ειμαι δουλεια σπιτι, σπιτι δουλεια. Αποφευγω να συνοδευω την γυναικα μου με την προφαση οτι εχω δουλεια κ γενικα δεν εχω ορεξη για τπτ. Πριν μια βδομαδα ξεκινησα παλι το zoloft αλλα ακομα δεν με εχει πιασει μιας κ θελει περιπου 3 εβδομαδες. Πηγαινω σε ψυχολογο καθε δυο εβδομαδες κ προσπαθουμε να βγαλουμε μια ακρη. Νιωθω διαρκως το αγχο; να με κατακλυζει, αγχωνομαι για το οτιδηποτε.Δεν ξερω τι αλλο να κανω ρε παιδια.... Ειμαι σε απογνωση....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Μια απο τα ιδια..Ποια συμπτωματα παρουσιαζεις και ποσο σου κρατανε;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Κυριως το να μην μπορω να παρω την σωστη ποσοτητα αερα οταν αναπνεω. Αυτο ειναι που με ενοχλει κ συμβαινει καθολη την διαρκεια της ημερας. Μονο οταν κοιμαμαι ηρεμω.
    Οι ταχυπαλμιες ειναι πιο αραιες αλλα κρατανε ωρα. Μπορει να εχω 110 παλμους για 1 ωρα. Εχω απειρα καρδιογραφηματα στο ενεργητικο μου καθως κ δυο τεστ κοπωσεως παρολο που ειμαι 32, τα οποια δεν δειξανε κατι. Ξερω πως ειναι αγχος ολο αυτο, απλα δεν μπορω να το διαχειριστω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γεια σου,

    δυστυχως οταν αρχιζομε ενα ssri ,ιδιως σε νεαρες ηλικιες,μας ταιριαζει και οργανισμος μας μαθει να ειναι λειτουργικος με αυτο ,μετα ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο να το διακοψομε χωρις να εχομε εντονα και για μεγαλο χρονικο διαστημα συμπτωματα "αποσυρσης "!

    αυτο νομιζω εχει συμβει και σε σενα ,δηλ ο οργανισμος σου εχει μαθει να λειτουργει με το φαρμακο ,και χωρις αυτο αντιδρα!

    εαν προσπαθησεις πολυ ,εχεις βοηθεια ειδικου, και αντεχεις,μπορει και να τα καταφερεις χωρις φαρμακο.

    σου ευχομαι χρονια πολλα και οτι καλυτερο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Κωστα σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια κ ανταποδιδω.
    Μια φορα στη ζωη μου πηρα ssri κ αυτη τωρα ειναι η δευτερη.
    Λες οτι με μια φορα που ειχα παρει, εθιστηκα? Γιατι δεν ειχα τπτ για αρκετο καιρο. Τους τελευταιους δυο μηνες ειναι το βασανο μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by pewlepepe View Post
    Κωστα σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια κ ανταποδιδω.
    Μια φορα στη ζωη μου πηρα ssri κ αυτη τωρα ειναι η δευτερη.
    Λες οτι με μια φορα που ειχα παρει, εθιστηκα? Γιατι δεν ειχα τπτ για αρκετο καιρο. Τους τελευταιους δυο μηνες ειναι το βασανο μου.
    δεν ειναι συμπτωματα εθισμου ( δηλ δεν χρειαζεσαι ολο και μεγαλυτερη δοση για να εισαι λειτουργικος ),αλλα συμπτωματα απο την διακοπη του φαρμακου.

    το φαρμακο προκαλει αλλαγες στα διαφορα συστηματα του οργανισμου ,ωστε να μπορεις να εισαι λειτουργικος σε περιοδους ψυχολογικης πιεσης και αναστατωσης.

    οταν σταματησεις το φαρμακο ,ο οργανισμος για ενα διαστημα λειτουργει χωρις συμτωματα ,αλλα οσο τα συστηματα που ειχαν τροποποιηθει προσπαθουν να επιστρεψουν στην προτεραια κατασταση ,υπαρχει μεγαλη αναστατωση μεχρι να σταθεροποιηθουν και παλι , στα νεα δεδομενα!

    τα εχω περασει και εγω ,και καταφερα να τα διακοψω μετα απο πολλες αποτυχημενες προσπαθειες μολις πριν 5 χρονια ( ειμαι 63! )

    οποτε τα διεκοπτα σιγα -σιγα ,ημουν τελειως καλα για 6 -12 μηνες! και ξαφνικα ξαναγυριζα στο μηδεν , και επειδη δεν αντεχα τα ξανααρχιζα!

    υπομονη και δυναμη ,αλλα μην ανησυχεις δεν πεθαινομε απο αυτο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Με φοβιζεις! Ποσα χρονια παλευεις? Αν επιτρεπεται τι σου ειχαν διαγνωσει?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by pewlepepe View Post
    Με φοβιζεις! Ποσα χρονια παλευεις? Αν επιτρεπεται τι σου ειχαν διαγνωσει?
    μην φοβασαι!

    οπως ειπαμε δεν παθαινεις κατι απο αυτα ,αλλα βεβαια ειναι δυσαρεστα συμπτωματα μεχρι να επανελθει ο οργανισμος καποια στιγμη.

    εγω ειχα παθει νευρικη εξαντληση απο εντονο εργασιακο αγχος ,και για μεγαλο χρονικο διαστημα ενοιωθα εξαντλημενος ,δεν μπορουσα να φαω, να αποδωσω στην δουλεια μου και να ευχαριστηθω οτιδηποτε!

    ενα παρομοιο φαρμακο με αυτο που παιρνεις πραγματικα με εσωσε κσι ξαναεγινα λειτουργικος.

    απλα διαπιστωσα οτι ηταν πολυ δυσκολο να λειτουργησω χωρις αυτο ,και οποτε το διεκοπτα μετα απο καποιο διαστημα ηρεμιας ειχα εντονα σωματικα συμπτωματα.

    παλεψα για 15 χρονια διακοπτοντας το και ξαναρχιζοντας το, αλλα τελικα καταφερα να το κοψωμετα απο 4 προσπαθειες.

    ξερω ανθρωπους που τα παιρνουν 15 και εικοσι χρονια ,ζωντας μια χαρα και ειναι ευχαριστημενοι απο την ζωη τους.

    ξερω επισης και αλλους που εκαναν τις απαραιτητες αλλαγες στην ζωη τους ,και τα διεκοψαν πολυ ευκολοτερα απο εμενα.

    με την υποστηριξη της οικογενειας σου θα τα καταφερεις να προχωρησεις.

    καλη συνεχεια στην ζωη σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Κωστα μου εδωσες κουραγιο τωρα. Απλα αγχωνομαι καθως βραχυπροθεσμα μπορει να μην παθαινεις κατι, αλλα μακροπροθεσμα καπου ξεσπαει ολο αυτο. Τεσπα, παιρνω την αγωγουλα μου κ πραγματικα ανυπομονω να με πιασει για να μπορεσω να δωσω στο γιο μου κ την γυναικα μου οτι τους στερω. Σε ευχαριστω κ παλι κ χαιρομαι που καταφερες να βγεις νικητης απολο αυτο! Μακαρι να τα καταφερω κ εγω...

Similar Threads

  1. ΠΩΣ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΑΠ ΤΟ ΜΗΔΕΝ?
    By ασπασια in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 23-08-2015, 18:52
  2. Ολα στο Μηδεν !!! Λυση η αυτοκτονια ......
    By alfapark2001 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 63
    Last Post: 30-12-2014, 10:03
  3. Αποξένωση ώρα μηδέν
    By Mynrael in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 28-01-2012, 01:56
  4. αναποφασιστικότητα ώρα μηδέν
    By aenaon in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 11
    Last Post: 01-09-2008, 15:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •