Άγχος και τα λοιπά..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    6

    Άγχος και τα λοιπά..

    Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά!

    Παρακολουθώ μήνες το φόρουμ και είπα να μπω και εγώ στην παρέα σας..
    Θα ήθελα την άποψή σας, σχετικά με το θέμα που με βασανίζει, ένα εξάμηνο τώρα..

    Όλα ξεκίνησαν τον περασμένο Ιούλιο, όπου ήρθε αντιμέτωπη με ένα έντονο ψυχοσωματικό επεισόδιο, το οποίο με φόβισε τόσο πολύ, που δεν λέει ακόμα και σήμερα να με αφήσει..
    Εσωτερικό τρέμουλο σε όλο μου το σώμα, λίγο από αγοραφοβία, κακή ψυχολογία και τα συναφή..
    Σε εξετάσεις αίματος που έκανα, είχα χαμηλή Β12 και για ένα μήνα, με την προτροπή νευρολόγου, έκανα ενέσεις. Κάπως καλύτερα τα πράγματα, αλλά η εσωτερική ανησυχία μένει σταθερή, όπως και η έντονη ταχυκαρδία.. Να σημειώσω πως θεωρώ πως έχω τα πάντα, με αγαπημένη μου φυσικά την ΣΚΠ. Έκανα και μαγνητική (καθαρή ευτυχώς), αλλά και πάλι δεν νιώθω πως έχω επανέλθει στα φυσιολογικά μου.. Ο νευρολόγος μου πρότεινε αντικαταθλιπτικά, όπως και ο ψυχίατρος (διαφορετικά ο καθένας..). Διστάζω να τα πάρω γιατί, με όσα έχω διαβάσει αυτό το διάστημα, φοβάμαι τις παρενέργειες και βλέπω πως η υποτροπή και η εξάρτηση από αυτά είναι κάπως δεδομένη..

    Προσπαθώ με άλλες μεθόδους, όπως το γυμναστήριο που ξεκίνησα, φυτικά ηρεμιστικά, αλλά πάλι δεν βλέπω ιδιαίτερα αποτελέσματα.. Έχω συνεχώς μια φοβία πως κάτι θα μου συμβεί..
    Να σημειώσω πως κάνω ένα χρόνο ψυχοθεραπεία, αλλά το μυαλό μου δεν λέει να συνεργαστεί. Δεν μπορώ να ηρεμήσω με τίποτα, με αποτέλεσμα η καθημερινότητά μου να γίνεται δύσκολη..

    Θα ήθελα την γνώμη σας για τα φάρμακα και αν έχετε να μου προτείνετε ίσως έναν καλό ψυχίατρο (όχι ψυχολόγο, καθώς ήδη πάω) για ψυχοθεραπεία, στη Θεσσαλονίκη.. Έχω τρελαθεί με το τι συμβαίνει στο σώμα μου και δεν μπορώ να το ελέγξω..

    Σας ζητώ συγγνώμη αν σας κούρασα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αν εισαι ετσι τοσο καιρο..δεν βρισκω τον λογο να ταλαιπωρεισαι κ να μην παιρνεις αντικαταθλιπτικο..
    βοηθαει πολυ.κ γω στην ιδια κατασταση ειμαι κ ξεκινησα τωρα κ περιμενω να με πιασει..+ κανω κ ψυχοθεραπεια.

    ολοι προσπαθουμε με καθε τροπο να νιωσουμε ξανα καλα..κ παιρνουμε διαφορα αντικαταθλιπτικα..τι να κανουμε?ηταν η μοιρα μας τετοια..να μας βρει αυτο το πραμα.
    δυστυχως μενω αθηνα κ δεν μπορω να σε βοηθησω σχετικα με το θεμα γιατρου.
    νιωθεις συνεχεια εσωτερικη τρεμουλα κ αναστατωση? νιωθεις σαν να μην μπορεις να σκεφτεις? σαν το κεφαλι σου να ειναι χαος? αυτο ολο ειναι αγχωδης διαταραχη κ θελει οπωσδηποτε αντικαταθλιπτικο γιατι αν το αφηνουμε γινεται χειροτερο..δλδ μπορει να κανει καταθλιψη.
    οποτε μη το καθυστερεις αλλο.
    Last edited by anxious4ever; 27-12-2016 at 11:17.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Καλημέρα σας και χρόνια πολλά!!!
    Πέρυσι και σε μένα αυτό το fotum είχε γίνει στήριγμά μου επειδή κι εμένα καλοκαίρι μου έσκασε έντονη ψυχοσωματική διαταραχή με κρίσεις πανικού, ευρέθιστο έντερο, κάποιες έκτκτες συστολές καρδιάς ( δε με τρόμαξαν γτ τις είχα πάντα) και μια εσωτερικά αέντονη ανησυχία με θέμα την καρδιά μου. Για περίπου ένα χρόνο ένιωθα θα να κάνει σύσπασει το διάφραμά μου και να μου κόβει την ανάσα. Πολύ δύσκολη κατάσταση αλλά δε θέλησα να απυθυνθώ αμέσως σε νευρολογική ειδικότητα. Πρώτα έκανα ένα tour σε 2 καρδιολόγους, πνευμονολόγο,παθολογο, γαστρεντερολόγο και μετά άρχισα να το δουλεύω μόνη μου οτι είμαι κλά γτ τόση γιατροί δεν βρήκαν κάτι ανησυχητικό και όλοι μου μίλησαν για άγχος. Δε σας κρύβω οτι φοβόμουν πολύ και πάλι,είχα χάσει το κέφι μου αλλά άρχισα να επανέρχομαι με τη βοήθεια πιο πολύ του άντρα μου και τη στήριξη της μαμάς μου. Σήμερα μπορώ και δηλώνω οτι είμαι πολύ καλύτερα αν και το ένερο συχνά μου δημιουργεί προβλήματα ααλλά πλέον ξέρω...! Με τα φάρμακα δεν είμαι τόσο θετική γτ δημιουργούν εξάρτηση, δεν κόβονται εύκολα και σε αποστασιοποιούν απο το θέμα σου ενώ δε θα πρέπε. Αν θέλει κάποιος να το λύση πρέπει να παραμείνει μέσα σε αυτό και να δυναμώσει απο αυτό!!! Άποψή μου φυσικά!! Εύχομαι η γέννηση του θεανθρώπου να μας λυτρώσει όλους και να μας δίνει πρώτα απ'όλα υγεία ψυχική και σωματική!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    6
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση anxious4ever!
    Η αλήθεια είναι πως κατά των φαρμάκων δεν είμαι ή για να το πω καλύτερα, είμαι υπέρ σε ότι σε κάνει να αισθάνεσαι καλά.. Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά πλέον, παρ' όλους τους ενδοιασμούς.. Ξέρεις όσο ψάχνεσαι στο ίντερνετ, τόσο μπερδεύεσαι..
    Εσύ είχες τα ίδια συμπτώματα μαζί μου και τα ξεκίνησες? Σου έφεραν παρενέργειες?
    Σε αυτό που με ρώτησες, η απάντηση είναι ναι.. Νιώθω ανησυχία συνεχώς, σαν τα νεύρα μου να είναι τεντωμένα.. Και έντονους πονοκεφάλους όταν νιώθω πως, χωρίς λόγο, αγχώνομαι..
    Το θέμα είναι πως μου ρίχνει την ψυχολογία όλο αυτό και δεν έχω την ίδια διάθεση για πράγματα, όπως παλαιότερα.. Το παλεύω, αλλά πως να το πω? Με μισή καρδιά..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    6
    Μπράβο σου viviann!

    Χαίρομαι πολύ όταν ακούω άτομα να τα έχουν καταφέρει!
    Είναι δύσκολο να σου συμπαρασταθούν άτομα που δεν έχουν νιώσει κάτι αντίστοιχο, γιατί δεν το καταλαβαίνουν!
    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά και σε σένα με δύναμη και υγεία!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    20
    ακουσε lina1985 βρες εναν ψυχιατρο καλο που να του εχεις εμπιστοσυνη και απλα παρε οποιο χαπι σου πει χωρις να κοιταξεις παρενεργειες και τετοια στο Internet.οτι νιωσεις θα παιρνεις τον γιατρο σου και θα του το λες κι αν δε τον σηκωνει η σου λεει μα μου σου του βρες αλλον.εν συνεχεια βρες μια καλη ψυχολογο που θα την εμπιστευτεις και αυτην γιατι θα σε βοηθησει παρα πολυ να βρεις απο που πηγαζει ολο αυτο το αγχος.εγω μετα απο 2 μηνες θεραπειας μπορω να πω πως εχω δει τεραστια αποτελεσματα.οχι οπως θα ηθελα να ειμαι αλλα σε σχεση με αυτο που ημουν απο οτι μου λενε οι γυρω μου και απο αυτα που νιωθω εγω ειμαι οντως πολυ καλυτερα και μιλαμε για μενα που το αγχος οχι απλα με ειχε κατακλυσει μου ειχε δημιουργησει τεραστια ψυχωσωματικα προβληματα με αποτελεσμα να μην μπορω να ειμαι λειτουργικος ουτε καν στο ιδιο μου το σπιτι..μιλαμε για την απολυτη συγχυση.καλα απο εξετασεις και σκπ και ογκους και μυνιγκιτιδες και οτι μπορεις να φανταστεις μη το συζητησουμε γιατι δε με φτανουν 3 σελιδες.εγω παθαινα το απολυτο σοκ και ετρεχα στα επειγοντα παρακαλωντας τους γιατρους να με βαλουν για αξονικη και απο ενα σημειο και μετα με κοροιδευαν το εβλεπα και εγω σκεφτομουν εγω θα πεθανω και αυτοι με δουλευουν!ιπποκρατειο ερυθρο σταυρο γεννηματα αιγινιτειο εκει να σε εχω.500 ευρω χαλασα σε ενα μηνα σε γιατρους και μαγνητικες και εξετασεις και φαρμακα και οχι τιποτα αλλο ειναι και δανεικα λεφτα που ακομα τα χρωσταω.για πολυ λιγο δεν εφτασα σε αλλα επιπεδα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    6
    shadoka είναι σαν να βλέπω εμένα, αλήθεια..
    Αυτό θα κάνω.. Είναι πρόβλημα και πρέπει να το λύσω!
    Σου εύχομαι καλή χρονιά και μακάρι για όλους μας όλα αυτά να αποτελούν κάποτε ανάμνηση!
    Καλή δύναμη!

Similar Threads

  1. ΑΓΧΟΣ πανω στο αγχος
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 11-06-2015, 12:39
  2. επιδομα και λοιπα προνομια
    By Αρης31 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 23-08-2014, 16:04
  3. Όνειρα με θάνατο και λοιπά σύμβολα
    By loxagos_snake in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 25-08-2013, 17:32
  4. Ψυχολογια μου και λοιπα
    By Giannis1 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 07-04-2012, 23:00
  5. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •