ζαλάδα και αστάθεια όλη μέρα...! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    το cipralex επειδη το δοκιμασα και εγω και μαλιστα εβαλα και δοσεις πανω απο τις κανονικες, δηλαδη 40μγ, δεν με προκαλουσε περισσοτερο αγχος.... ειναι απο τα φαρμακα γενικα που εχουν ηπιες παρενεργιες και δεν ειναι τονωτικα και διεγερτικα....
    βασικα θα πρεπει να ψαξεις την αιτια του αγχους σου και να μην αποδιδεις σε ολα οτι σου συμβαινει στο φαρμακο...
    βεβαια, καλα θα ηταν να μιλησεις με τον γιατρο σου, ωστε να σε κατευθυνει καταλληλοτερα

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    το cipralex επειδη το δοκιμασα και εγω και μαλιστα εβαλα και δοσεις πανω απο τις κανονικες, δηλαδη 40μγ, δεν με προκαλουσε περισσοτερο αγχος.... ειναι απο τα φαρμακα γενικα που εχουν ηπιες παρενεργιες και δεν ειναι τονωτικα και διεγερτικα....
    βασικα θα πρεπει να ψαξεις την αιτια του αγχους σου και να μην αποδιδεις σε ολα οτι σου συμβαινει στο φαρμακο...
    βεβαια, καλα θα ηταν να μιλησεις με τον γιατρο σου, ωστε να σε κατευθυνει καταλληλοτερα
    Σου μείωσε καθόλου το αγχος το cipralex?

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    μπορω να πω με σιγουρια πως οχι αγαπητε makisdim.... θεωρω πως αυτο φαρμακο δεν ενδεικνυται σε ατομα που εχουν καταθλιψη μαζι με αγχωδης διαταραχη...!!! Για μενα το πιο καταλληλο μοιαζει να ειναι το effexor kai to seroxat, πιανουν καλα το αγχος, αλλα και παλι μιλω για το τι συμβαινει σε εμενα και μονο καθαρα....

  4. #19
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    μπορω να πω με σιγουρια πως οχι αγαπητε makisdim.... θεωρω πως αυτο φαρμακο δεν ενδεικνυται σε ατομα που εχουν καταθλιψη μαζι με αγχωδης διαταραχη...!!! Για μενα το πιο καταλληλο μοιαζει να ειναι το effexor kai to seroxat, πιανουν καλα το αγχος, αλλα και παλι μιλω για το τι συμβαινει σε εμενα και μονο καθαρα....
    Παίρνω το Cipralex πάνω από 3 μήνες και το άγχος δεν έχει μειωθεί. Μου προτείνεις να συζητήσω με τον γιατρό μου μήπως μου δώσει το effexor και το seroxat? Εσύ πώς αντιμετωπίζεις την αγχωδη διαταραχή?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Η Παροξετινη, από τα SSRIs, θεωρείται ως η αποτελεσματικότητα θεραπεία για αγχωδεις διαταραχές.Αλλα έχει υψηλό ποσοστό παρενεργειων στην libido.Από την άλλη η Βενλαφαξινη,στις περισσότερες έρευνες,είναι αποτελεσματικοτερη όταν χρησιμοποιείται συνδυαστικά για κατάθλιψη + άγχος.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by makisdim View Post
    Παίρνω το Cipralex πάνω από 3 μήνες και το άγχος δεν έχει μειωθεί. Μου προτείνεις να συζητήσω με τον γιατρό μου μήπως μου δώσει το effexor και το seroxat? Εσύ πώς αντιμετωπίζεις την αγχωδη διαταραχή?
    καλυτερα θα ηταν να συζητησεις με τον γιατρο σου για ποιο φαρμακο ειναι καταλληλοτερο στην περιπτωση σου... δεν μπορω να σου κανω καποια συσταση για καποιο φαρμακο, γιατι η διαχειρηση το απαγουρευει αυτο!!! το αγχος και η καταθλιψη πανε πακετο σε πολλους, και εγω δεν μπορω να πω πως εχω αντιμετωπισει με επιτυχια το αγχος και την καταθλιψη μονο με τα φαρμακα... συνηθως πρεπει να μεσολαβισουν και αλλοι παραγοντες, για να αρχισεις να εισαι καλα... συνηθως ενα χομπι, η συναναστροφη με νεους ανθρωπους μπορουν να σε βοηθησουν σε αυτην την διαδικασια...

  7. #22
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    31
    Akis 1 θελω να σου κανω μερικες ερωτησεις αν μπορεις απαντησε μου. Καταρχην εχουμε πολλα κοινα οσο αφορα το αγχος και τα συμπτωματα. Χρησιμοποιεις μεσα μαζικης μεταφορας? Απο την ζαλαδα και την ασταθεια που νιωθεις εχεις λιποθυμησει ποτε?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by makisdim View Post
    Akis 1 θελω να σου κανω μερικες ερωτησεις αν μπορεις απαντησε μου. Καταρχην εχουμε πολλα κοινα οσο αφορα το αγχος και τα συμπτωματα. Χρησιμοποιεις μεσα μαζικης μεταφορας? Απο την ζαλαδα και την ασταθεια που νιωθεις εχεις λιποθυμησει ποτε?
    καλησπέρα, έχω δικό μου αυτοκίνητο οποτε σπανια θα χρησιμοποιήσω λεωφορεία κλπ...

    από την ζαλάδα και την αστάθεια όσες φορες και αν ένιωσα ότι χάνω τις αίσθησης μου δεν λιποθύμησα...! είναι αρκετά σπάνιο να λιποθυμήσεις.. πρέπει να ταραχτής παρα πολύ για να συμβεί κάτι τέτοιο...!

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1
    Καλησπέρα φιλε.... Επειδή εχω τα ιδια συμπτώματα μήπως μπορείς να με βοηθήσεις γτ είδα το ποστ είναι του 2016

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    1
    Καλησπέρα, τελικά τί έχει συμβεί γιατί πλέον είμαι κι εγώ στην ίδια κατάσταση. Τα ίδια νοιώθω

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Είμαστε πολλοί τελικά :)

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    4
    Κι εγώ ακριβώς τα ίδια συμπτώματα έχω.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Ζάλη έχω και εγώ συχνά κ εμβοή σαν ν ακούω συχνότητα στα αυτιά τωρα τελευταία...μαγν είχα κάνει τον οκτ.δεν ξέρω αν πρέπει να ξανακάνω τότε δεν είχα αυτά τα συμπτώματα που την έκανα...χθες ήμουν στο κέντρο της αθήνας και ξαφνικά σε μία ουρά με επιασε ταση λιποθυμίας μου μαύρισαν όλα φοβήθηκα πλ γτ δεν με ξανα έχει πιάσει σκοτοδύνη,είμαι 4.5 μήνες αγωγή με ζολοφτ κ 1 εβδομάδα που αύξησα δόση...φοβάμαι παθολογικά αίτια δεν μπορώ να το διαχειριστώ

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    4
    εμενα αρχίζει σαν προβλημα στην αναπνοη και μετα συνηθως χανω την ισορροπια μου προς τα δεξια ή τα αριστερά. Ευτυχως μονο παραπατημα προς το παρον δεν εχω πεσει κατω να χτυπησω κλπ

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 21:41
  2. ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΣΤΑΘΕΙΑ
    By john_john_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 76
    Last Post: 18-05-2013, 21:54
  3. Κάθε μέρα η ίδια μέρα
    By gianniss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-01-2011, 19:27
  4. ΑΣΤΑΘΕΙΑ
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 27-09-2009, 15:27
  5. Μέρα των ερωτευμένων και... μέρα των δυστυχισμένων....
    By aretiva in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 13-02-2009, 23:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •