ζαλάδα και αστάθεια όλη μέρα...!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741

    Angry ζαλάδα και αστάθεια όλη μέρα...!

    καλησπέρα σε όλο το forum.. χρονια πολλά και καλές γιορτές να έχουμε όλη μας και καλή δύναμη..!

    εδώ και μια εβδομάδα τώρα έχω έντονες ζαλάδες μια ενόχληση μέσα στο κεφάλι μου και είμαι σε φάση σαν μαστουρωμένος όλη την ημερα από το πρωί που θα ξυπνήσω.. δεν θυμάμαι να μου έχει συμβεί ποτε κάτι τέτοιο... η κατάσταση είναι ένα χαλι... για να συνέλθω έφτιαξα 4πλο espresso αλλα δεν με πιανει... είμαι πολύ χαλαρός δεν νιώθω αγχωμένος.. αλλα αυτή η nirvana και η γλυκιά ζάλη είναι ότι χειρότερο όταν το έχεις ολόκληρη μέρα... πφφφ

    έφαγα και μια ωραία ιδέα ότι έχω καρκίνο στον εγκέφαλο τώρα... όλα ωραία...!!!! :P

    τώρα να πάω στο νοσοκομείο? να κάτσω σπίτι? δεν έχω και καν δύναμη να πάω στο νοσοκομείο... αισθάνομαι ότι τσάμπα κόπος είναι αφού με όλα τα τρελα που έχω πάθει γιατί όχι και αυτό? :rolleyes:

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    χρονια πολλα και σε σενα Ακη1..... Λιγο περιεργη αυτην η ζαλαδα που περιγραφεις...!!! Κανονικα, εφοσον, περα απο cirpalex, δεν παιρνεις και κατι αλλο, δεν θα επρεπε να υπαρχει...Ευθυνονται, σε αυτην πολλα διαφορετικα φαρμακα... Ο υπνος σου πως ειναι? Κοιμασαι καλα και το πρωι νιωθεις ξεκουραστος? Αγχος, οπως λες δεν εχεις.... Τοτε, αν αμφιβαλλεις για την υγεια σου, μια επισκεψη σε εναν παθολογο ισως σε βοηθησει... Να σου ελεγξει την πιεση και τα σχετικα! Παντως για καρκινο εγκεφαλου ειναι λιγο βαρυ να το επαθες, δεν νομιζεις...?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    δεν ξέρω ρε συ τι είναι αυτό.. δεν ξέρω αν φταίει επίσης και το λάδι ήμερης κάνναβης sativa που περνώ.. ίσως σε συνδυασμό με το cipralex να έχει κάποιο πρόβλημα? δεν γνωρίζω.. αλλα ότι είχα μια ελαφρύ ζάλη την είχα για τουλάχιστον 4μήνες αλλα τώρα έγινε ακόμα χειρότερη... κοιμάμαι μια χαρά το βραδυ και με το που σηκώνομαι ξανά ζαλάδες... γενικά δεν πάει άλλο auto... ούτε να μιλήσω δεν μπορώ δεν έχω διάθεση για τίποτα όταν είμαι έτσι... σαν άρρωστος είμαι..

    νιώθω ότι κάτι συμβαίνει μέσα στο κεφάλι μου.. από εκεί μέσα έρχεται η ζαλάδα είναι περίεργο το αίσθημα αυτο που νιώθω.. δεν ξέρω αν μου κάνει τέτοια νούμερα και ο θυροειδής έχω hashimoto... περνώ το T4 3 μηνες τώρα αλλα δεν ξέρω βελτίωση δεν έχω δει σε κάτι.. δεν μπορώ να καταλάβω τι μου συμβαίνει... ούτε εγώ μπορώ να περιγράψω την αίσθηση αυτή...

    αισθάνομαι πολύ άρρωστος.... αυτή η μαστούρα που νιώθω είναι ότι πιο χειρότερο έχω περάσει στην ζωή μου... πφφφ

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    20
    Να ξεκαθαρισω τι εννοω με τη λεξη "ζαλη". Ειναι μια αισθηση παρομοια οπως οταν εχεις 38-39 πυρετο, η προερχεσαι απο πολυ βαρυ μεθυσι το προηγουμενο βραδι,που το κεφαλι ειναι θολωμενο, βαρυ και το σωμα το κρατας με σχετικη προσπαθεια σε ισσοροπια και νομιζεις οτι θα λιποθυμισεις, δεν εχεις ορεξη για τιποτα, νιωθωντας οτι δεν μπορεις να ανταπεξελθεις ουτε σωματικα ουτε πνευματικα. Επισης αισθηση απωλειας συνειδησεως και μειωμενη ικανοτητα επεξεργασιας πληροφοριων, οτι το μυαλο μου γενικα "χανεται". Δεν μπορω και δεν εχω διαθεση να κανω τα πραγματα που δινουν νοημα στην καθημερινοτητα μου οπως να μπαινω στο ιντερνετ, να διαβαζω βιβλια και να βλεπω ταινιες, με αποτελεσμα να νιωθω "φυτο". Δεν ειναι οτι δεν καταλαβαινω τι διαβαζω η τι βλεπω, τα δεχομαι ομως σαν να ημουν υπο την επιρροια ενος ναρκωτικου, δηλαδη χωρις διαυγεια, με αποτελεσμα να χανω το "εξιταρισμα" που νιωθω κανονικα με αυτες τις δραστηριοτητες

    αυτο νιωθεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    shadoka: οχι ακριβως... δεν εχω αυτο το βάρη σώμα... αισθάνομαι μέσα στο κεφάλι μου την ζάλη.. σαν ενόχληση στα ματια να το πω? δεν ξέρω... επίσης αν αγχωθώ πολύ χάνω τον κόσμο γύρο μου νομίζοντας ότι θα λιποθυμήσω... μου σκάει και κάτι ημικρανίες ξαφνικά..

    από το άγχος μου δεν ξέρω τι κάνω.. έχω βάλει ένα σκουφί στο κεφάλι μου και κουκούλα και ακουστικά για να έχω απομόνωση επίσης δεν μπορώ καθόλου το φως με νευριάζει... θέλω σκοτάδι και τέρμα μουσική...

    έντονη κόπωση έχω και αδυναμία στα χερια ότι πιάσω μου φαίνεται βάρη..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    το αγχος ειναι υπουλος εχθρος! εισαι σιγουρος οτι δεν σε επηρεαζει την καθημερινοτητα σου? εγω οταν εχω αγχος, με ποναει το στομαχι και νομιζω οτι μπορει να καταρευσω!!!! βεβαια, ολα ειναι θεμα του αγχους... αν δεν ειχα αγχος, θα ημουν πολυ πιο ησυχος για την ζωη μου!!! Και οταν εχω αυτο, νοιωθω οτι μπορει και να τρελαθω....

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    31
    Gia. exo kai ego ta idia simptomata. perneis kapio farmako? exeis lipo8imisei pote me auta ta simptomata?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Ξεκίνα από τα απλά πρώτα και μετά πας στα ..δύσκολα.
    Αφού έχεις hashimoto (η οποία πολλές φορές ευθύνεται για ζαλάδες, όπως και άλλα προβλήματα του θυρεοειδούς), γιατί δεν πηγαίνεις στον γιατρό σου να κάνεις μια αιματολογική;
    Ισως έχεις πεσμένο αιματοκρίτη, ίσως πρόβλημα πίεσης (υπόταση, υπέρταση), ίσως.. ίσως..
    Καρκίνο στον εγκέφαλο πάντως δεν έχεις, γιατί είναι τόσα τα συμπτώματα, που θα σού ήταν αδύνατον να τα αγνοήσεις!
    Bobby Fischer
    1. ε4 γ5

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by makisdim View Post
    Gia. exo kai ego ta idia simptomata. perneis kapio farmako? exeis lipo8imisei pote me auta ta simptomata?
    καλησπέρα, όχι δεν έχω λιποθυμήσει ποτε... αν και είχα και τάσης λιποθυμίας κάποιες φορες όταν πάθαινα κρίση πανικού...

    περνώ cipralex

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Jackie View Post
    Ξεκίνα από τα απλά πρώτα και μετά πας στα ..δύσκολα.
    Αφού έχεις hashimoto (η οποία πολλές φορές ευθύνεται για ζαλάδες, όπως και άλλα προβλήματα του θυρεοειδούς), γιατί δεν πηγαίνεις στον γιατρό σου να κάνεις μια αιματολογική;
    Ισως έχεις πεσμένο αιματοκρίτη, ίσως πρόβλημα πίεσης (υπόταση, υπέρταση), ίσως.. ίσως..
    Καρκίνο στον εγκέφαλο πάντως δεν έχεις, γιατί είναι τόσα τα συμπτώματα, που θα σού ήταν αδύνατον να τα αγνοήσεις!
    καλά σχετικά με την υπέρταση έχουμε όλη κληρονομικο... σχετικά με τις εξέτασης έχω κάνει πριν 2 μήνες όλα καλά ήτανε... θα κάνω ξανά πάντως την άλλη εβδομάδα να δούμε τι παίζει... ειδικά με τον θυροειδή γιατι δεν βλέπω να ρυθμίστηκε ακόμα...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    31
    Έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με σένα .Παίρνω το cipralex 20m και ο γιατρός μου αύξησε την δόση στα 30m. Λέει οτι χρειάζεται παραπάνω φάρμακο για να με πιάσει. Εσύ πόσο πάιρνεις?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by makisdim View Post
    Έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με σένα .Παίρνω το cipralex 20m και ο γιατρός μου αύξησε την δόση στα 30m. Λέει οτι χρειάζεται παραπάνω φάρμακο για να με πιάσει. Εσύ πόσο πάιρνεις?
    εγώ περνώ 10mg τώρα και μου είπε και εμενα η γιατρός να ανεβώ στα 20mg γιατί μετά από τόσα χρονια ίσως έχει σταματήσει να με πιάνει... θα πάρω ξανά 20mg δεν έχω άλλη επιλογή.. πλέον από μονος μου το καταλαβαίνω ότι χρειάζομαι παραπάνω... μου το είπε οποτε δω ότι έχω υποτροπές να αυξήσω την δοσολογία..

    αλλα στα 20mg με πιάνει παρα πολύ εμενα και έχω μια υπνηλία.. οποτε θα το περνώ το βραδυ για να κοιμάμαι

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    31
    Θέλω να σου κάνω μερικές ερωτήσεις. Το άγχος που έχεις σε δυσκολεύει στην ημέρα σου? Έχεις αγοραφοβία? Πόσο καιρό έχεις αυτά τα συμπτώματα?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by makisdim View Post
    Θέλω να σου κάνω μερικές ερωτήσεις. Το άγχος που έχεις σε δυσκολεύει στην ημέρα σου? Έχεις αγοραφοβία? Πόσο καιρό έχεις αυτά τα συμπτώματα?
    ζω με άγχος από τα 15 μου... τώρα είμαι 24

    φυσικά και με δυσκολεύει στην ημερα μου... πολλές φορες κλίνομε μέσα δεν μπορώ να πηγαίνω σε άτομα που ύπαρξη κόσμος.. γιατί παθαίνω κρίσης πανικού.. όχι πάντα αλλα συμβαίνει...

    θυμάμαι στις αρχές που ξεκίνησα το cipralex στα 17 μου μέσα σε 1μηνα είχα δει απίστευτη βελτίωση στην ζωή μου... έβγαινα συνεχεια έξω.. ένιωθα πιο ήρεμος.. αλλα όσο περνάγανε τα χρονια τα συμτώματα είναι πάλι εδώ... :/

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    παιδιά πήρα σήμερα το βραδυ 2 cipralex τον 10mg και με έχει πιάσει πολύ άγχος και κάτι περίεργο που δεν μπορώ να εξηγήσω από αυτή την ζαλάδα που αισθάνομαι νιώθω τώρα σα να μην έλεγχο το σώμα μου... κάτι πολύ περίεργο... δεν αντέχω άλλο....

    δεν ρώτησα γιατρό που ανέβασα το φάρμακο.. απλά παλιά μου είχε πει να περνώ 20mg.. απλά εγώ τώρα το πηρα απόφαση επειδή φοβόμουνα... :P

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 21:41
  2. ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΣΤΑΘΕΙΑ
    By john_john_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 76
    Last Post: 18-05-2013, 21:54
  3. Κάθε μέρα η ίδια μέρα
    By gianniss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-01-2011, 19:27
  4. ΑΣΤΑΘΕΙΑ
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 27-09-2009, 15:27
  5. Μέρα των ερωτευμένων και... μέρα των δυστυχισμένων....
    By aretiva in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 13-02-2009, 23:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •