Εγκεφαλικα αιτια Σχιζοφρενειας [αρθρο]
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Εγκεφαλικα αιτια Σχιζοφρενειας [αρθρο]

    http://openthedoors.com/greek/03_08.html

    Μύθος:Η φτωχή γονεϊκή φροντίδα ευθύνεται για την σχιζοφρένεια
    Αλήθεια:Οι ψυχίατροι από την εποχή του Φρόιντ θεωρούσαν την οικογένεια καθοριστική για την ανάπτυξη της προσωπικότητας και της ψυχικής διαταραχής και πολλοί ερευνούσαν στην οικογένεια για την δυναμική εκείνη που μπορεί να προκαλέσει σχιζοφρένεια.

    Φανταστείτε ένα ραδιόφωνο να είναι συντονισμένο σε διαφορετικούς σταθμούς ταυτόχρονα /Η εξέταση εγκεφαλικών ιστών ατόμων με σχιζοφρένεια αποκάλυψαν προβλήματα σε κάποιους τύπους εγκεφαλικών κυττάρων – τους ανασταλτικούς ενδονευρώνες. Αυτοί οι ενδονευρώνες αποθαρρύνουν τη δράση των κύριων νευρικών κυττάρων εμποδίζοντάς τα να ανταποκριθούν σε πολλαπλά ερεθίσματα. Μ’ αυτό τον τρόπο εμποδίζουν τον ‘βομβαρδισμό’ του εγκεφάλου με υπερβολικές αισθητηριακές πληροφορίες από το περιβάλλον. Αυτοί οι ενδιάμεσοι νευρώνες συνήθως παράγουν διάφορους νευροδιαβιβαστές, συμπεριλαμβανομένου και του γ-αμινοβουτυρικού οξέος (GABA), που τους προσδίδει την ανασταλτική τους λειτουργία. Όλοι αυτοί οι νευροδιαβιβαστές είναι μειωμένοι στους νευρώνες των ατόμων με σχιζοφρένεια (Benesκαι συν. 1991,Akbarianκαι συν 1993).
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    Μάλιστα, πολύ ενδιαφέρον! και η απώλεια μνήμης που οφείλεται;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    girl86 έχεις απώλεια μνήμης? Κι εγώ παρατηρώ κάποια θεματάκια..
    Κάνε το λίγο πιο λιανά, τι είδους? Short/Long term?

  4. #4
    Όταν διαβάζω για παράδειγμα κάτι για πρώτη φορά ενώ έχω καταλάβει το νόημα πηγαίνοντας παρακάτω επιτόπου το ξεχνάω
    επιπλέον έχω πρόβλημα προσανατολισμού μιας και ξεχνάω τους δρόμους (ποιοι είναι και που οδηγούν)

  5. #5
    Χμ..ίσως είναι περισσότερο θέμα συγκέντρωσης τελικά που οδηγεί σε μειωμένη μνήμη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    Λενε οτι ο εγκεφαλος συγκρατει μονο οτι θεωρει σημαντική πληροφορία. Ισως διαβαζεις πράγματα που ειναι ανουσια. Επισης μπορει οταν διαβαζεις μη μπορεις να συγκρατησεις αλλα οταν το καταλάβεις μπαινει στο υποσυνείδητο και καποια στιγμη ανύποπτη εμφανιζεται σα γνώση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @maus σχετικά με το άρθρο παλιότερα υπήρχε η θεωρία σχετικά με την σχέση μητέρας παιδιού που στην συνέχεια παρουσίασε ψύχωση. Έδινε κάποια χαρακτηριστικά για την συμπεριφορά της μητέρας κυρίως που θεωρούνταν ως μια από της αιτίες της γέννησης της σχιζοφρένειας. Νομίζω ο λόγος που απέρριψαν αυτές τις θεωρίες είναι γιατί το βάρος και οι τύψεις που μπορεί να προκαλέσει μια τέτοια θεωρία είναι μεγάλες. Προσπάθησαν να ελαφρύνουν το βάρος της οικογένειας που είναι ηδη μεγάλο με ότι προκαλεί η ασθένεια. Εγώ πιστεύω έχει μια βάση η συγκεκριμένη θεωρία αλλά νομίζω είναι ένας συνδιασμός παραγόντων η ψύχωση και όχι μόνο ένας παράγοντας.

    @girl Η ψύχωση προκαλεί γνωστικές εκπτώσεις που αντιμετωπίζονται δυστυχώς πιο δύσκολα από τα φάρμακα όπως κ τα αρνητικά. Εγώ είχα αφηρημάδα αλλά βελτιώνεται νομίζω. Και προβλήματα μνήμης είχα στην αρχή αλλά και αυτό βελτιώθηκε. Νομίζω έχω ένα θέμα με την short memory δηλ είμαι λίγο χρυσόψαρο....ξεχνάω εύκολα που άφησα πράγματα. Και μια έλλειψη παρατηρητικότητας νομίζω έχω γενικά. Αυτό με τον προσανατολισμό σε μεγάλες πόλεις νομίζω είναι πιο δύσκολο. Το εχω σε έναν βαθμό όταν πηγαίνω σε πόλη που δεν γνωρίζω καλά.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Πάντως από διάφορα άρθρα που διαβάζω κατά καιρούς και επειδή έχω ένα φιλαράκι μου (βγαίνουμε ας πούμε 1 φορά το δίμηνο) που πέρασε από Σχιζοφρενικόμορφη Διαταραχή (<6 μηνών διάρκεια),έχω καταλάβει πως η συγκεκριμένη πάθηση αρχίζει να θεωρείται πλέον ως μια ασθένεια με βιολογική αιτιολογία.
    Η τάση δηλαδή όσο περνούν τα χρόνια,είναι πως οι ψυχολογικοί και γενικότεροι περιβαλλοντικοί παράγοντες,παίζουν πιο μικρό ρόλο στην εκδήλωση της ασθένειας.
    Θα ρωτήσω ξανά και το φιλαράκι μου,να μου πει τι του λέει και ο γιατρός του που τον έχει αναλάβει!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Πάντως εγώ έχω καταλήξει ότι η ψυχολογία είναι το παραμύθι θα μπορούσαν απλά να μας δίνουν ένα πρόγραμμα μετρημενησ ζωησ και να το ακολουθούμε με διατροφή κ λίγο γυμναστική και να είμαστε καλά η ψυχολογία είναι παραμύθι για μικρά παιδιά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αν θέλαν να γινόμασταν καλά κάτι τέτοιο πρέπει να γίνει εννοείται πως δε θέλουν να είμαστε καλά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    AYTOPEPOIUHSH

Similar Threads

  1. Η πορεια της Σχιζοφρενειας [αρθρο]
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 28-12-2016, 23:48
  2. Replies: 2
    Last Post: 05-06-2015, 01:14
  3. Νευροαναπτυξιακή υπόθεση η αιτία της σχιζοφρένειας?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 31-05-2015, 17:13
  4. Αιτία της σχιζοφρένειας παράσιτο;
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 23-12-2010, 18:26
  5. Άρθρο για την κατάργηση του όρου της Σχιζοφρένειας
    By Eagle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 60
    Last Post: 27-08-2007, 16:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •