αγχος ή καταθλιψη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555

    αγχος ή καταθλιψη?

    τελικα ρε παιδια, το αγχος με σκοτωνει! Σημερα ειχα τοσο αγχος που ενοιωθα οτι θα τρελαθω....Τι γινετε? Εκει που λεω οτι το προβλημα μου ειναι η καταθλιψη, τελικα λογο χειμωνα καιρου, εχω εξαρσεις.... Με αποτελεσμα, να πνιγομαι σε μια τρυπα νερο απο μονος μου! Δεν μπορει να ειμαι στα αληθεια, τοσο αγχωδης τυπος... Καπου οφειλεται το υπερβολικο αγχος! Στην καταθλιψη κυριως, που σε κανει να τα βλεπεις ολα απαισιαδοξα... Γινεται, κανεις να εχει καταθλιψη και να μην ειναι επηρρεασμενος απο το αγχος? Σαν να νοιωθει, απελπισμενα, παρολα αυτα, δεν τον κανει να ανησυχει για τιποτα....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Εγώ και στο πρώτο επεισόδιο κατάθλιψης είχα πολύ άγχος, που εκδηλωνόταν με φοβίες... Και τώρα που είμαι σε έξαρση έχω πολύ άγχος, μόνο που τώρα εκδηλώνεται διαφορετικά. Όταν πιέζομαι πολύ με πιάνει τρέμουλο, ταχυπαλμία, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ κτλ. Για την ακρίβεια αυτή τη φορά νομίζω ότι το άγχος με ταλαιπωρεί περισσότερο... αν και έχω αποφύγει τις κρίσεις πανικού. Δεν ξέρω αν γίνεται κάποιος να έχει κατάθλιψη και να μην επηρεάζεται από το άγχος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    το αγχος πολλες φορες συνοδευει την καταθλιψη κ το αντιθετο..κ ονομαζεται αγχωδης καταθλιψη..πολλες φορες το πολυ αγχος για καιρο, ριχνει τα επιπεδα σεροτονινης κ δημιουργειται αντιδραστικη καταθλιψη..μη το ψαχνετε..αυτα τα δυο πανε χερι χερι.....τι σημασια εχει αλλωστε?
    τα αντικαταθλιπτικα κανουν κ για το αγχος κ για την καταθλιψη..δυο σε ενα..
    κ γω σημερα ξυπνησα κ τρεμω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    το αγχος πολλες φορες συνοδευει την καταθλιψη κ το αντιθετο..κ ονομαζεται αγχωδης καταθλιψη..πολλες φορες το πολυ αγχος για καιρο, ριχνει τα επιπεδα σεροτονινης κ δημιουργειται αντιδραστικη καταθλιψη..μη το ψαχνετε..αυτα τα δυο πανε χερι χερι.....τι σημασια εχει αλλωστε?
    τα αντικαταθλιπτικα κανουν κ για το αγχος κ για την καταθλιψη..δυο σε ενα..
    κ γω σημερα ξυπνησα κ τρεμω...
    Δυστυχώς δεν δουλεύουν όλα τα αντικαταθληπτικα σωστά στο άγχος...
    Εμένα το σιπραλεξ με πιάνει πολύ καλά στην κατάθλιψη αλλά το άγχος συνεχίζει να με παραλύει...

    Τρέμω στην κυριολεξία όταν αγχώνομαι και εδώ και 1-2 βδομάδες δυσκολεύομαι ακόμα και να διαβάσω...
    Νιώθω πνευματικά αναπηρος από το πολύ άγχος...
    Μπερδεύω τα λόγια μου...

    Δυστυχώς τα αντικαταθληπτικά που πιάνουν σωστά το άγχος (σεροξατ, αναφρανιλ για εμένα) είναι πολύ κατασταλτικά ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    παναγιωτη ..κ γω το ιδιο με εσενα..τρεμω δεν αντεχω αλλο ρε φιλε..μου ρχεται να βγω να φψναζω στους δρομους κ να λεω βοηθηστε με ρε παιδια χανομαι!
    τι θα κανουμε ρε παιδια? γιατι τι εχουμε παθει?γτ εμεις? ας σκεφτομουν εστω κ για λιγο αισιοδοξα..ειμαι στο γραφειο κ προσπαθω να συγκεντρωθω κ δεν μπορω ρε φιλε!
    βοηθειααααα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Τι έχουμε πάθει...
    Πολύ καλή ερώτηση...
    Αναπάντητη θα μείνει πιστεύω...

    Έχω γίνει φαρμακαποθήκη και πάλι καλά δεν είμαι...
    Έχω καταντήσει να κουβαλάω σε κάθε τσάντα από ένα κουτί χάπια βαλεριάνες και στο πορτοφόλι ζαναξ και λεξοτανίλ...

    Υπάρχουν μέρες που χωρίς λόγο το άγχος ξεπερνάει κάθε ανεκτό όριο και αν δεν πάρω μια βαλεριάνα να με ηρεμήσει τότε απλά παραλύω εντελώς...

    Μπορεί να είμαι εκτός σπιτιού να περιμένω πχ λεωφορείο και απλά να κοιτάζω τα λεωφορεία να περνάνε...

    Δυστυχώς τα αντικαταθληπτικά που κόβουν το άγχος και γενικά τα χημικά αγχολυτικά δεν βρίσκουν την αιτία που ποιος ξέρει ποια είναι απλά καταστέλουν σε απίστευτο βαθμό με αποτελεσμα όσο πιο καλά αγχολυτικά είναι τόσο πιο κατασταλτικά να είναι...

    Έχω διαβάσει τα άπειρα βιβλία αυτοβοήθειας καθώς και άρθρα συμβουλές και δε ξέρω γω τι.
    Κάνω στο σύνολο 2 χρόνια ψυχοθεραπεία και 2 χρόνια φαρμακοθεραπεία...
    Έχω αλλάξει όλα τα αντικαταθληπτικά...
    Έχω αλλάξει διατροφή (αφαίρεσα ζάχαρη και καφείνη πάνω από 80% και τώρα για πρωί τσάι πίνω)...
    Έχω αυξήσει φρούτα και σαλάτες και ξηρούς καρπούς κάνω γυμναστική 3-4 φορές την βδομάδα...

    Και όμως...
    Το άγχος είναι εκεί...
    Πίσω από κάθε σκέψη...
    Πίσω από κάθε πράξη...
    Σαν ένα θρίλερ που περπατάω σε ένα μεγάλο σπίτι και πίσω από κάθε γωνία με περιμένει ο δολοφόνος...

    Άπειρες φορές έχω σκεφτεί να παραιτηθώ από όλα και απλά να πεθάνω...

    Αλλά το σίπραλεξ στο κομμάτι αυτο΄με κρατάει...

    Πως στο καλό γίνεται να θέλω να ζήσω και να κάνω πράγματα (με το σίπραλεξ) αλλά ταυτόχρονα το άγχος να μη με αφήνει;;;;;;;;;;;;;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    παραλιγο να κλαψω με οσα εγραψες..ακριβως κ γω ετσι νιωθω , με μια διαφορα..οταν με πιανει το αντικαταθλιπτικο ειμια απλα σουπερ! η ζωη γινεται ομορφη κ γαληνια..το κεφαλακι μου σκεφτεται ηρεμα κ λογικα..ειμαι δημιουργικη κ πολυ συγκεντρωμενη σε ο.τι κανω..νιωθω πανεμορφα..κ το απολαμβανω..απολαμβανω την καθε στιγμη..η ζωη μου χωρις φαρμακο ειναι ανυποφορη!! δεν προκειται ποτε να κοψω το αντικαταθλιπτικο...ποτε ομως!! ετσι ηρθα μαλλον για να ζω..πχ θα μπορουσαμε να ειχαμε μια αλλη ασθενεια..οπως πχ Σκληρυνση που ειναι χαλι..κ θα πρεπε να παιρνουμε μια ζωη φαρμακα..το ιδιο ειανι κ αυτο.
    το οξυ στρες ειναι ασθενεια...θεωρω οτι εχει να κανει με την αμυγδαλη του εγκεφαλου κ με την χημεια μεσα σε αυτον, θεωρω επισης οτι ειναι κληρονομικη..πιστευω οτι οση ψυχοθραπεια κ να κανω...δεν προκειται ποτε ο εγκεφαλος μου να μπορεσει να ανταπεξελθει χωρις φαρμακο...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...χθες απο οτι βλεπω και επαναξιολογω την κατασταση απο χθες, το wellbutrin μου εκανε την ζημια...ενω ειναι απιστευτα καλο φαρμακο για την καταθλιψη, για το αγχος δεν κανει δουλεια καμια! κανονικα παιρνω λαντος, το οποιο ακομα θεωρω πως δεν κανει καμια απολυτως δουλεια στο αγχος, απλα σε κανει ενα εξιταρισμα και μετα σε γυρνανε ολα σε αγχος, οποτε χθες εβαλα wellbutrin γιατι δεν κοιμηθηκα καθολου καλα! Ρε παιδια, τοτε απο ολα τα φαρμακα που δοκιμασα, το εφεξορ ηταν το μονο που επιανε πολυ καλα το αγχος...αλλα το διεκοψα γιατι η επιδραση του στην αντικαταθλιψη, σε χρονια χρηση, ηταν ανεποτελεσματικο...σοβαρα τωρα σκεφτομαι να παω ξαναπισω στο εφεξορ ή αλλιως το cymbalta το οποιο ειναι ιδιας οικογενειας και μοιαζει πολυ, με το εφεξορ? τι μου προτεινεται? δυστυχως, οπως λεει ο φιλος Παναγιωτης23, το αναφρανιλ και το σεροξατ ειναι τα μονα που δεν δοκιμασα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...χθες απο οτι βλεπω και επαναξιολογω την κατασταση απο χθες, το wellbutrin μου εκανε την ζημια...ενω ειναι απιστευτα καλο φαρμακο για την καταθλιψη, για το αγχος δεν κανει δουλεια καμια! κανονικα παιρνω λαντος, το οποιο ακομα θεωρω πως δεν κανει καμια απολυτως δουλεια στο αγχος, απλα σε κανει ενα εξιταρισμα και μετα σε γυρνανε ολα σε αγχος, οποτε χθες εβαλα wellbutrin γιατι δεν κοιμηθηκα καθολου καλα! Ρε παιδια, τοτε απο ολα τα φαρμακα που δοκιμασα, το εφεξορ ηταν το μονο που επιανε πολυ καλα το αγχος...αλλα το διεκοψα γιατι η επιδραση του στην αντικαταθλιψη, σε χρονια χρηση, ηταν ανεποτελεσματικο...σοβαρα τωρα σκεφτομαι να παω ξαναπισω στο εφεξορ ή αλλιως το cymbalta το οποιο ειναι ιδιας οικογενειας και μοιαζει πολυ, με το εφεξορ? τι μου προτεινεται? δυστυχως, οπως λεει ο φιλος Παναγιωτης23, το αναφρανιλ και το σεροξατ ειναι τα μονα που δεν δοκιμασα!
    Το αναφρανίλ και το σεροξάτ ήταν τα μόνα που δούλεψαν καλά στο άγχος.
    Το δε σεροξάτ με τρομερή υπνηλία ενώ το αναφρανίλ με τελείως δικό του προφιλ παρενεργειων που δεν συνάντησα σε κανένα ssri (μιας που είναι τρικυκλικό)...

    Αλλά ξέρω κόσμο που παίρνει αναφρανίλ και είναι μια χαρά και του έχει ταιριάξει τέλεια..

    Αξίζουν και τα δυο μια δοκιμή..
    Δυστυχως σε εμένα δεν έκατσαν...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    εμενα το cipralex μου δημιούργησε εμμονες ιδέες, κολλάω σε ένα πράγμα και το κοιτάω συνεχεια και με πιάνει άγχος εκκινεί την ώρα και τρομερή ζαλάδα...

    το πιο τρελό που μου συμβαίνει είναι ότι νομίζω συνεχώς ότι το σώμα μου κινείται μονο του.. και συνεχώς κυκλοφορώ με σκουφι και κουκουλα και μια μασκα δεν ξέρω τι κάνω παιδιά.... όλη νομίζουνε ότι περνώ ναρκωτικά...

    είναι ώρες που γελάω με τον ευατό μου εδώ που έφτασα..lol

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    εμενα το cipralex μου δημιούργησε εμμονες ιδέες, κολλάω σε ένα πράγμα και το κοιτάω συνεχεια και με πιάνει άγχος εκκινεί την ώρα και τρομερή ζαλάδα...

    το πιο τρελό που μου συμβαίνει είναι ότι νομίζω συνεχώς ότι το σώμα μου κινείται μονο του.. και συνεχώς κυκλοφορώ με σκουφι και κουκουλα και μια μασκα δεν ξέρω τι κάνω παιδιά.... όλη νομίζουνε ότι περνώ ναρκωτικά...

    είναι ώρες που γελάω με τον ευατό μου εδώ που έφτασα..lol
    Περίεργο...
    Δε μου έφερε τίποτα από αυτά...
    Σε κάθε οργανισμό αλλιώς κάθεται το άτιμο...

    Το σιπραλεξ με στρώνει αρκετά απλά όχι όσο θα ήθελα...
    Με βοηθά ενα 50-60% και εως εκεί...

    Παίρνεις τίποτα άλλο μήπως που αλληλεπιδρά με το σίπραλεξ;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Περίεργο...
    Δε μου έφερε τίποτα από αυτά...
    Σε κάθε οργανισμό αλλιώς κάθεται το άτιμο...

    Το σιπραλεξ με στρώνει αρκετά απλά όχι όσο θα ήθελα...
    Με βοηθά ενα 50-60% και εως εκεί...

    Παίρνεις τίποτα άλλο μήπως που αλληλεπιδρά με το σίπραλεξ;
    τώρα τις τελευτές μέρες μονο λάδι κάνναβης sativa περνώ.. που αυτο δεν κάνει κάποια παρενέργεια με τo αντικαταθλιπτικό μου το είπε γιατρός..

    βασικά αισθάνομαι ένα μόνιμο άγχος που δεν με αφήνει να ηρεμήσω.. και μου ξεσπάει σε διαφορα tik και ζαλάδες... δεν μπορώ άλλο αυτή την κατάσταση.. χτες πετάχτηκα μέσα στον ύπνο μου νομίζοντας ότι πεθαίνω.. χαχα...

    θα πάρω ένα xanax σήμερα να δω αν θα συνέλθω γιατί δεν την παλεύω άλλο έτσι..

    χτες ήθελα να πάρω αλλα την είχα ακούσει για τα καλά με τα ρακομελα... :P

    το περίεργο είναι πως αν είχα κάτι σοβαρό θα ήτανε συνεχεια το ίδιο... γιατί τώρα μόλις βγαίνω έξω ξαφνικά με πιάνει κεφαλαλγία και νεύρα και δεν έχω μετά αδυναμία και ζαλάδες... δεν ξέρω πραγματικά τι τρελα είναι αυτά που έπαθα ξαφνικά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Με τα αντικαταθληπτικά δεν πίνεις...
    Επίσης το λαδι κάναβης αν ανεβάζει και αυτό την σεροτονίνη τότε ίσως κάνεις σύνδρομο σεροτονίνης που έχει τέτοια κουλά συμπτώματα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    ε όχι ρε φίλε και σύνδρομο σεροτονίνης... αν είναι δυνατόν.... με cipralex 10mg σοβαρά τώρα? δηλαδή όπου και να το πεις θα γελάνε...

    το λάδι κάνναβης ναι ανεβάζει την σεροτονίνη όπως και άλλες τροφές... δηλαδή είναι σα να μου λες τώρα μην τρώω μπανάνες γιατί θα πάθω σύνδρομο σεροτονίνης... :P

    πιο σίγουρο είναι να μου τα κάνει η θυροιδιδα hashimoto που έχω κιόλας.. παρα να έπαθα κάτι τόσο σοβαρό... πάντως το αίσθημα μέθης που είναι σαν παρενέργεια και στον σύνδρομο τις "σεροτινης" το έχω συνεχεια 3εβδομαδες τώρα.. και ποιος σου λέει ότι και auto δεν είναι θέμα άγχους?

    νομίζω πως η κατάσταση έχει λίγο ξεφύγει με το forum... πες ότι δεν ήμουνα εγώ ήτανε κάποιος άλλος με σοβαρή αρωστοφοβια.. θα έψαχνε τώρα τα συμτώματα και θα είχε τρελαθεί...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ο Παναγιωτης ειναι εξαιρετικος γνωστης του αντικειμενου , κανεις δεν μπορει νασ γελασειμαζι του ,μονο κανας ηλιθιος ...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. καταθλιψη αγχος φοβιες
    By mithe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 132
    Last Post: 06-05-2014, 11:27
  2. υπνος αγχος και καταθλιψη
    By nana89 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2012, 13:54
  3. Άγχος για το σέξ, κατάθλιψη;
    By Νικος3 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 15-09-2012, 05:21
  4. Άγχος/ανασφάλεια/κατάθλιψη?
    By Alexis Papadopoulos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2012, 09:58
  5. θυροεδής, Άγχος και κατάθλιψη
    By Γάτος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 02-12-2010, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •