Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή καταθλιπτικού τύπου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    όχι βεβαια ..αλλα επειδή εσυ η ιδια το χαρακτηρισες ως περιεργη αντιδραση,χωρις να δωσεις αλλα στοιχεια..
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Σκέφτεσαι φωναχτα :) ένα λεπτο κοριτσι μου.
    Είναι ένα πραγμα η αψυχολογητη φυγη και ένα άλλο η ιδεολογια που εχεις οικοδομησει!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Κατ' αρχήν, για ποιο λόγο πήγες σε ψυχίατρο;

    Όταν λες δεν μπορώ να νιώσω την αγάπη από την οικογένεια μου τι εννοείς;

    Αυτές οι υποτιμητικές σκέψεις για το σύντροφό σου (αν κατάλαβα καλά) συνοδεύονταν και με απομυθοποίηση; Δηλαδή δεν τον γούσταρες πλέον (μέσα στο μυαλό μου τον είχα εκμηδενίσει) ή έβαζες απλά τη λογική και πήγαινες κόντρα στα συναισθήματά σου γι' αυτόν;

    Για την έλλειψη συντροφικότητας, λογικό είναι, αφού είχες μάθει για μεγάλα διαστήματα αλλιώς.

    Γιατί φοβάσε ότι θα χάσεις τους φίλους σου;

    Εμένα μου φαίνονται λίγο ανακατεμένα όλα αυτά. Δεν ξέρω εσύ πως τα βλέπεις. Έχω την αίσθηση πως θα πρέπει να ξετυχλιχτεί ένα μικρό κουβάρι, γιατί για μεγαλύτερα κουβάρια ούτε λόγος, καθώς είναι χρονοβόρα και χρειάζονται γνώσεις.

    Λοιπόν;
    Last edited by delmem-190819a; 30-12-2016 at 04:55.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by wild.rose.cave.1 View Post
    Νιώθω ενοχική γιατί έχω καταλήξει να επιβάλλω στον εαυτό μου αυτά που πιστεύουν οι υπόλοιποι. Βρίσκομαι σε μία σύγκρουση γενικά στη ζωή μου μεταξύ αυτών που πιστεύουν οι άλλοι και αυτών που θέλω εγώ. Με αποτέλεσμα να μη νιώθω σίγουρη αν όντως θέλω αυτά που θέλω. Αν αυτά που σκέφτομαι είναι αληθινά ή επιβαλλόμενα από εξωτερικούς παράγοντες. Αν δηλαδή κατασκευάζω τις σκέψεις μου και δεν πηγάζουν αυθόρμητα με βάση τη δική μου κρίση.
    Σε τέτοια σύγκρουση βρίσκονται όλοι οι άνθρωποι στη γη. Απλά εννοείς μάλλον ότι σε 'σένα είναι πιο έντονη και πιο αισθητή.
    Last edited by delmem-190819a; 30-12-2016 at 03:22.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by wild.rose.cave.1 View Post
    Γιατί πιστεύεις ότι όντως κάτι δεν πάει καλά; Δεν μπορεί η συμπεριφορά μου αυτή να είναι αντίδραση πχ. σε μία νοοτροπία που έχει η μητέρα μου που θέλει το σύντροφό μου να είναι ακαδημαικά καταξιωμένος; Και να το πέρασε και σε μένα. Έτσι όταν είδα ότι τα πράγματα συναισθηματικά βαθαίνουν να έκανα πίσω επειδή ήξερα ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος δεν είναι ακαδημαικά καταξιωμένος. Θα με βοηθούσατε πολύ αν βρίσκατε λογικές εξηγήσεις στην περίπωση μου..
    Ο ερωτισμός λειτουργεί σε μεγάλο βαθμό σε ασυνείδητο επίπεδο. Γι αυτό σε ρωτάω σε προηγούμενο σχόλιο για τα συναισθήματα που είχες γι' αυτόν. Μου φαίνεται λίγο χοντροκομμένο το να τον απομυθοποίησες λόγο της άποψης της μητέρας σου.

    Quote Originally Posted by wild.rose.cave.1 View Post
    Που βασικά δεν είναι λάθος να θέλεις έναν ακαδημαικά καταξιωμένο άνθρωπο για να φτιαξεις μια οικογενεια που στους καιρους μας θα εχει κατι παραπανω απο τις βασικες παροχές, αλλά δυσκολευομαι να αποχωριστω αυτον τον νεανικο ρομαντισμο που απαξιωνει τετοιες λογικες.. Μηπως λοιπον ειναι και συμπεριφορά άρνησης να ωριμάσω;
    Όλα αυτά που λες βασίζονται στη λογική. Ο έρωτας δεν έχει λογική. Λειτουργεί διαφορετικά μέσα μας. Δεν υπάρχει ερωτική ωρίμανση που να βασίζεται σε "λογιστικά στοιχεία". Δημιουργείς συναισθήματα για έναν άνθρωπο, με βάση το χαρακτήρα και τη συμπεριφορά του (σύμφωνα και με τη νοοτροπία που έχεις τη δεδομένη χρονική στιγμή), όχι με βάση το Ε9 ή το βιογραφικό.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Μια χαρά είσαι τσάμπα θα πας στο γιατρό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Εσύ έχεις τα δικά σου θέλω κ αντιλήψεις κ οι γονείς σου προσπαθούν να σ επιβάλουν τα δικά τους είστε διαφορετικά προσανατολισμένοι δηλαδή η μάνα σου θέλει κοινωνική καταξίωση κι εσύ ενδεχομένως θεσ αγάπη θα σου πω κάτι που δε με συμφέρει αλλά είναι αλήθεια πάνω κάτω οι άντρες τα ίδια ελατωματα έχουν όποιον κ να πάρεις τον πρώτο καιρό θα είναι καλά κ μετά προβλήματα δεν παίρνεις το πλούσιο για να είσαι κ καλά και να έχεις κ το κεφάλι σου ήσυχο οι φτωχοί είναι προβληματικοι δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By sea00 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 07-11-2021, 03:48
  2. Σχιζο-συναισθηματική διαταραχή καταθλιπτικού τύπου.
    By Constantly curious in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 09-03-2020, 22:15
  3. Replies: 0
    Last Post: 28-02-2014, 12:41
  4. ΛΙΘΙΟ ΚΑΙ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΥΠΟΥ ΙΙ
    By firefly in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-01-2011, 23:58
  5. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By psilos in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2009, 23:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •