Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή καταθλιπτικού τύπου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8

    Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή καταθλιπτικού τύπου

    Ήταν η διάγνωσή ενός ψυχιάτρου για εμένα πριν από ένα περίπου χρόνο. Συνέχισα αγωγή με αντικαταθλιπτικά, αντιψυχωσικά και περιστασιακά ηρεμιστικά. Διέκοψα τη θεραπεία λόγω ακαταλληλότητας του θεράποντος ιατρού. Επειδή έχω περάσει από αρκετά χρόνια θεραπείας άγχους και ψυχοθεραπείας, δε θέλω να ξαναπάρω αγωγή ή να επισκεφθώ κάποιον ειδικό. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο γράφω και εδώ.

    Δεν μπορώ να νιώσω την αγάπη από την οικογένεια μου. Έχω χάσει το ενδιαφέρον μου για τη δουλειά μου. Είμαι εκτός σχέσης εδώ και μισό χρόνο (το μεγαλύτερο διάστημα που έχω μείνει μόνη μου από τότε που ξεκίνησα να έχω σχέσεις). Φοβάμαι ότι θα μείνω μόνη μου. Και το φοβάμαι με αφορμή το εξής περιστατικό: Πριν από 10 μέρες ξεκίνησα μία σχέση στην οποία ένιωθα πολύ όμορφα. Και ξαφνικά, τα συναισθήματά μου άλλαξαν: άρχισα να φοβάμαι, να σκέφτομαι ότι ήμουν καλύτερα μόνη μου, να έχω εμμονικά πολύ υποτιμητικές σκέψεις για τον άνθρωπο απέναντί μου, να αγχώνομαι για πολύ μακροπρόθεσμες καταστάσεις (πχ. οτι θα φύγω στο εξωτερικό σε 1.5 χρόνο, ότι δε θα είναι αντάξιός μου αν κάνουμε οικογένεια). Και την έληξα. Γιατί συνειδητοποίησα ότι δεν είμαι σε υγιή ψυχολογική κατάσταση για να κάνω μία σχέση.

    Πώς γίνεται να έχω τόσο αντικρουόμενα συναισθήματα; Από τη μία ένιωθα ασφάλεια, τρυφερότητα, εμπιστοσύνη (διότι γνώριζα το άτομο για πολύ καιρό και προηγούνταν μία καλή φιλία) και ξύπνησα μια μέρα και από τότε ήμουν τόσο αντιδραστική και μέσα στο μυαλό μου τον είχα εκμηδενίσει. Τι σημαίνουν όλα αυτά;

    Υ.Γ.: Προσπάθησα να μείνω μόνη για να αυτοεξαρτηθώ ως χρόνια συνεξαρτώμενο άτομο, αλλά τώρα που διέκοψα τη σχέση, νιώθω πάλι τρομερή έλλειψη συντροφικότητας. Δεν μπορώ να νιώσω αγάπη από την οικογένειά μου. Φοβάμαι ότι θα χάσω τους φίλους μου. Μετά βίας δεν έχω παραιτηθεί από τις επαγγελματικές μου φιλοδοξίες, γιατί νιώθω ότι μόνο η επαγγελματική μου επιτυχία μου δίνει αξία ως άνθρωπο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κούκλα θα σου πω δυο κουβέντες όλες κι όλες και θα καταλάβεις είμαι αγρότης επαγγελματική αποτυχία είμαι τρελλός κοινωνική κατακραυγή και φτωχός και είμαι καλά δεν παραπονιεμαι εσύ γιατί δεν την παλευεισ;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Άμα συνηλθεσ να συζητήσουμε ότι θεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Οι προβληματισμοί μου είναι αυτοί που εξέφρασα αρχικά. Εσύ τι πιστεύεις; Γιατί από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι πιστεύεις πως η πηγή των προβλημάτων μου είναι το γεγονός ότι είμαι αχάριστη ή μη ευγνώμων για αυτά που έχω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    αυτο που περιγραφεις μού κανει για οριακη προσωπικοτητα...

    δεν το συζητας με εναν καλο ψυχιατρο/ψυχοθεραπευτη??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Απλά δε θέλω να ξαναπάω σε γιατρό ή/και να ξεκινήσω αγωγή. Γι' αυτό ζητάω τη βοήθειά σας. Εάν μπορείτε δηλαδή με την εξωτερική και πιο αντικειμενική και ψύχραιμη οπτική σας να δώσετε μία λογική εξήγηση. Εάν θέλετε περισσότερες πληροφορίες για να εξάγετε συμπέρασμα, πείτε μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    εγώ να σε ρωτήσω, αυτά τα φάρμακα σε βοήθησαν καθόλου ,είδες κάποια αλλαγή;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Ναι, αλλά δεν ξέρω αν ήταν placebo. Έπαιρνα efexor και abilify. Τα efexor τα είχα διακόψει κατόπιν συμβουλής του θεράποντος ιατρού πριν διακόψω τις συνεδρίες. Ουσιαστικά δηλαδή τα abilify σταμάτησα μόνη μου.

    Επιπλέον, είμαι ιδιαίτερα ενοχική με το να ξαναπάω σε ψυχίατρο. Η μητέρα μου πιστεύει ότι δεν το παλεύω αρκετά μόνη μου. Η αδερφή μου πιστεύει ότι δεν είμαι αρκετά ευγνώμων και ότι το κάνω για να τραβήξω την προσοχή. Βρίσκομαι σε άρνηση αυτήν τη στιγμή.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    το δευτερο από όσο ξέρω χρησιμευει στο να σταθεροποιεί τη διάθεση. Ενοχική, γιατί νιώθεις ως προς αυτό; είχα και εγώ νομίζω μια παρόμοια "διάγνωση" από έναν "γιατρό"

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Εγω νομιζω πως μονη σου καταλαβαίνεις ότι είναι "περιεργο" που αλλαξε ετσι ξαφνικα η διαθεση σου απέναντι σε κατι που αντικειμενικα φαινεται καλο.
    Μονη σου συμπεραίνεις ότι κατι δεν παει καλα.
    Δεν πιστευω οτι οι αλλοι ερχονται να σου πουν να δουλεψεις περισσοτερο μονη σου και εννοουν να αγνοησεις αυτά που σου συμβαινουν,τι λες?
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Νιώθω ενοχική γιατί έχω καταλήξει να επιβάλλω στον εαυτό μου αυτά που πιστεύουν οι υπόλοιποι. Βρίσκομαι σε μία σύγκρουση γενικά στη ζωή μου μεταξύ αυτών που πιστεύουν οι άλλοι και αυτών που θέλω εγώ. Με αποτέλεσμα να μη νιώθω σίγουρη αν όντως θέλω αυτά που θέλω. Αν αυτά που σκέφτομαι είναι αληθινά ή επιβαλλόμενα από εξωτερικούς παράγοντες. Αν δηλαδή κατασκευάζω τις σκέψεις μου και δεν πηγάζουν αυθόρμητα με βάση τη δική μου κρίση.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Φωτεινή ό,τι και να πω θα χτυπήσω τοίχο. Αυτή είναι η απάντησή τους σε οποιοδήποτε επιχείρημα προβάλλω. Ή θα πάρω την απόφαση να το λύσω εδώ και τώρα (που συνήθως καταλήγει άσχημα γιατί καταπιέζω πράγματα αντί να τα λύνω) ή θα ακολουθήσω μία θεραπεία (που επίσης δεν μπορώ να το κάνω, γιατί δεν αντέχω άλλο να νιώθω άρρωστη και οικονομικά δε βγαίνω).

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by wild.rose.cave.1 View Post
    Νιώθω ενοχική γιατί έχω καταλήξει να επιβάλλω στον εαυτό μου αυτά που πιστεύουν οι υπόλοιποι. Βρίσκομαι σε μία σύγκρουση γενικά στη ζωή μου μεταξύ αυτών που πιστεύουν οι άλλοι και αυτών που θέλω εγώ. Με αποτέλεσμα να μη νιώθω σίγουρη αν όντως θέλω αυτά που θέλω. Αν αυτά που σκέφτομαι είναι αληθινά ή επιβαλλόμενα από εξωτερικούς παράγοντες. Αν δηλαδή κατασκευάζω τις σκέψεις μου και δεν πηγάζουν αυθόρμητα με βάση τη δική μου κρίση.
    Εγω γι αυτό επεμεινα στο "μονη μου,ανεξαρτητη"...τα καταφέρνεις πολύ καλα μονη σου σημαινει ότι πρεπει να αντιμετωπίσεις ιατρικα κατι που δεν παει καλα.
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Γιατί πιστεύεις ότι όντως κάτι δεν πάει καλά; Δεν μπορεί η συμπεριφορά μου αυτή να είναι αντίδραση πχ. σε μία νοοτροπία που έχει η μητέρα μου που θέλει το σύντροφό μου να είναι ακαδημαικά καταξιωμένος; Και να το πέρασε και σε μένα. Έτσι όταν είδα ότι τα πράγματα συναισθηματικά βαθαίνουν να έκανα πίσω επειδή ήξερα ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος δεν είναι ακαδημαικά καταξιωμένος. Θα με βοηθούσατε πολύ αν βρίσκατε λογικές εξηγήσεις στην περίπωση μου..

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    8
    Που βασικά δεν είναι λάθος να θέλεις έναν ακαδημαικά καταξιωμένο άνθρωπο για να φτιαξεις μια οικογενεια που στους καιρους μας θα εχει κατι παραπανω απο τις βασικες παροχές, αλλά δυσκολευομαι να αποχωριστω αυτον τον νεανικο ρομαντισμο που απαξιωνει τετοιες λογικες.. Μηπως λοιπον ειναι και συμπεριφορά άρνησης να ωριμάσω;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By sea00 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 07-11-2021, 03:48
  2. Σχιζο-συναισθηματική διαταραχή καταθλιπτικού τύπου.
    By Constantly curious in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 09-03-2020, 22:15
  3. Replies: 0
    Last Post: 28-02-2014, 12:41
  4. ΛΙΘΙΟ ΚΑΙ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΥΠΟΥ ΙΙ
    By firefly in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-01-2011, 23:58
  5. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By psilos in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2009, 23:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •