Έφυγε ο χρόνος ο παλιός?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315

    Έφυγε ο χρόνος ο παλιός?

    Καλό κατευόδιο να του’φχηθείς και μην τον κλαψεις. Ούτε για τα κακά που σου’φερε ούτε για τα καλά που σου’κλεψε. Αλάφρυνε το μυαλό σου με όμορφες τις αναμνήσεις, γλύκανε την ψυχή με αγάπη και πες του, άντε στο καλό…
    …Κι ύστερα πιάσε τα καλωσορίσματα στον καινούργιο.

    Με ρόγδια, μέλι και ρακή. Θέλει τερτίπια και μαγικά σαν τον αρσενικό.
    Στο χέρι σου είναι να τον κουμαντάρεις αρκεί να’χεις υπομονή και πίστη και ελπίδα.

    Μη φοβηθείς αν σου δείξει ζόρικη μούρη, εσύ τον κανονίζεις με τα νερά σου. Και κάμε του κι ένα μαγικό που το’χω από τις παλιές και εγώ πάντα το τηρώ και γι’αυτό ο Χάρος με έχει λησμονημένη και φοβάται να με σιμώσει:

    Φτιάξε σακούλι μικρό, μεταξωτό.
    Ισα που να χωρεί σαν σπουργίτι στις δυο παλάμες.
    Και βαλε του μέσα μελετημένα με αγάπη και προσευχή ένα βότσαλο, ένα κομματάκι θαλασσόξυλο ή ελιάς της ευλογημένης, τρεις κόκκους από λιβάνι ,ένα κλαράκι μυρτιάς ,ένα από απήγανο και φύλλα από βάλσαμο. Ράντισε τα με αγίασμα και σφάλισε το πουγκί σου.

    Κρύψε το όπου θες εσύ και μην το πιάσει άλλος.
    Μάτι κακό δεν θα σε βρει αρρώστια δεν σε πιάνει,
    Κι η τύχη σου ολοχρονίς στον ουρανό θα φτάνει…
    [I]Love...[/I]

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Ίσως να έχεις κουραστεί να δέχεσαι ευχές που ποτές δεν πραγματοποιούνται, όπως λες.... Μην τις απορρίπτεις όμως! Δέξου τις ευχές αλλά και μοίρασε τες απλόχερα! Η αξία τους είναι ανεκτίμητη και η ύπαρξη τους, στόχος που αργά ή γρήγορα θα κατακτηθεί, αρκεί να το θέλεις.

    Οι γιορτινές ημέρες των Χριστουγέννων, δεν είναι απλώς μια εποχή μέσα στον χρόνο. Είναι το να αγαπάς και να το δείχνεις έμπρακτα. Είναι το να προσφέρεις με κάθε δυνατό μέσο που μπορείς.

    Η ομάδα του E-Psychology εύχεται σε όλους, αυτές οι γιορτές, να είναι το προμήνυμα για μια χρονιά διαφορετική, με λιγότερα προβλήματα και περισσότερες φωτεινές "εικόνες"!
    Ας φέρουμε τη μαγεία των Χριστουγέννων στις καρδιές μας.... κι ο Αγιος Βασίλης, ας εκπληρώσει τις ευχές όλων μας!
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,369
    Θα πω κι εγώ ένα δυο πραγματάκια, από το πρωί ήθελα αλλά δεν έβρισκα την κατάλληλη στιγμή που να έχω ηρεμία μέσα μου...ούτε και τώρα έχω και μάλλον έτσι είμαι οπότε πρέπει να το αποδεχτώ...προσπαθείστε κι εσείς όλοι που θα διαβάστε αυτό το ποστ ν' αποδεχτείτε τον εαυτό σας και να ζείτε σε ειρήνη μαζί του...με γαλήνη κι ηρεμία, είναι ίσως η μεγαλύτερη ευχή που μπορώ να δώσω!
    Επίσης συμφωνώ με τον NikosD, δεν είναι όλες οι ευχές τετριμμένες κάποιες είναι αληθινές και λέγονται μέσα από την καρδιά, ας μην τις υποτιμούμε λοιπόν (γενικά μιλώντας).
    Τέλος, πολύ μου άρεσε το κείμενο σου willofairy! Ευχές για όλους ο χρόνος που θα έρθει να είναι όσο καλύτερος κι επιεικής γίνεται...κι αν πάλι έχει δυσκολίες ας έχει κι αγαπημένα πρόσωπα γύρω μας να μας βοηθάνε να τις αντέχουμε!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by NikosD. View Post
    Ίσως να έχεις κουραστεί να δέχεσαι ευχές που ποτές δεν πραγματοποιούνται, όπως λες.... Μην τις απορρίπτεις όμως! Δέξου τις ευχές αλλά και μοίρασε τες απλόχερα! Η αξία τους είναι ανεκτίμητη και η ύπαρξη τους, στόχος που αργά ή γρήγορα θα κατακτηθεί, αρκεί να το θέλεις.

    Οι γιορτινές ημέρες των Χριστουγέννων, δεν είναι απλώς μια εποχή μέσα στον χρόνο. Είναι το να αγαπάς και να το δείχνεις έμπρακτα. Είναι το να προσφέρεις με κάθε δυνατό μέσο που μπορείς.

    Η ομάδα του E-Psychology εύχεται σε όλους, αυτές οι γιορτές, να είναι το προμήνυμα για μια χρονιά διαφορετική, με λιγότερα προβλήματα και περισσότερες φωτεινές "εικόνες"!
    Ας φέρουμε τη μαγεία των Χριστουγέννων στις καρδιές μας.... κι ο Αγιος Βασίλης, ας εκπληρώσει τις ευχές όλων μας!


    συμφωνω Νικο μου!!!
    [I]Love...[/I]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Θα πω κι εγώ ένα δυο πραγματάκια, από το πρωί ήθελα αλλά δεν έβρισκα την κατάλληλη στιγμή που να έχω ηρεμία μέσα μου...ούτε και τώρα έχω και μάλλον έτσι είμαι οπότε πρέπει να το αποδεχτώ...προσπαθείστε κι εσείς όλοι που θα διαβάστε αυτό το ποστ ν' αποδεχτείτε τον εαυτό σας και να ζείτε σε ειρήνη μαζί του...με γαλήνη κι ηρεμία, είναι ίσως η μεγαλύτερη ευχή που μπορώ να δώσω!
    Επίσης συμφωνώ με τον NikosD, δεν είναι όλες οι ευχές τετριμμένες κάποιες είναι αληθινές και λέγονται μέσα από την καρδιά, ας μην τις υποτιμούμε λοιπόν (γενικά μιλώντας).
    Τέλος, πολύ μου άρεσε το κείμενο σου willofairy! Ευχές για όλους ο χρόνος που θα έρθει να είναι όσο καλύτερος κι επιεικής γίνεται...κι αν πάλι έχει δυσκολίες ας έχει κι αγαπημένα πρόσωπα γύρω μας να μας βοηθάνε να τις αντέχουμε!

    [I]Love...[/I]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,369
    Quote Originally Posted by willowfairy View Post
    Τι όμορφη εικόνα! Σ' ευχαριστώ! ♥
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    καλη χρονια σε ολους τους αγαπημενους φιλους και αγαπημενους αγνωστους!!!

    αυτα που ονειρευομαστε και ειναι δικαια και καλα, να πραγματοποιηθουν!

    υγεια , αγαπη, χαρα και δημιουργικοτητα για εμενα , τον αγαπημενο μου, τους δικους μας ανθρωπους, και ολο τον κοσμο!!!

    να συνεχισει το 17 , οπως τελειωσε το 16 και να πραγματοποιηθουν οσα δρομολογησαμε με τον καλυτερο και προσφοροτερο τροπο!




    (btw, βαζετε και κανενα λινκ οταν κανετε αντιγραφες. το αρχικο μηνυμα εχει δημοσιευθει απο δυο διαφορετικα μελη, δυο διαφορετικες χρονιες σε ενα περιεργο φορουμ για ανθρωπους που θα θελαν να ειναι... μαγοι... http://kismetshop.forumup.gr/post-8476-kismetshop.html )

  8. #8
    Συμφωνώ γι αυτα που λέτε για τις ευχές. Μια ευχή που δέχθηκα χθες πρωινιάτικα μου άλλαξε, μου ανεβασε πολύ τη διάθεση. Αυτή είναι η αξία των γιορτών. Κατα τα λοιπα απλά πρόκειται για αλλαγή ημερομηνίας και τίποτα άλλο!
    γιάννης

Similar Threads

  1. ΕΦΥΓΕ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΟΥ
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 11
    Last Post: 06-09-2015, 10:48
  2. "εφυγε"αλλος ενας φιλος ,γιατρος,εφυγε! τον πειρε η Ηρω!
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 27
    Last Post: 19-06-2013, 23:44
  3. Έφυγε
    By gavriela in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 09-06-2011, 15:05
  4. Ειμαι ο πιο παλιος στο forum...
    By keep_walking in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 35
    Last Post: 14-04-2009, 00:39
  5. ελπιζω να εφυγε.....
    By areti23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-02-2008, 00:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •