Eπαναλαμβανομενη αρνητικη σκεψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261

    Eπαναλαμβανομενη αρνητικη σκεψη

    Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα..Αρχικα, οσοι ειναι καιρο μελη εδω σιγουρα θα ξερουν πως ειμαι ενα ατομο αρκετα αγχωδες το οποιο το τελευταιο διαστημα ειχε καταφερει να ηρεμησει..Δυστυχως ομως μου συμβαινει κατι το οποιο μου φαινεται αρκετα περιεργο και θα ηθελα να το μοιραστω και με εσας εκτος απο τους γονεις και τους φιλους μου.Απο τον Σεπτεμβρη μηνα "γυριζει" στο μυαλο μου η ιδια σκεψη,σε σημειο να με πιανει τρελα..Αναλυτικοτερα,νιωθω πως σημερα τα ξημερωματα θα χασω εναν πολυ σημαντικο ανθρωπο απο την ζωη μου απο δικη του βλακεια κυριως,και ανησυχω πολυ.Αυτη η σκεψη "τριγυρνα" στο μυαλο μου εδω και 4 μηνες και οπως ειναι λογικο τον τελευταιο μηνα ειμαι σε αναμμενα καρβουνα.Το πιο περιεργο απο ολα ομως ειναι πως αυτη η σκεψη γινεται "εντονοτερη" το βραδυ λιγο πριν κοιμηθω..Βεβαια,προσπαθω να κανω τα παντα (να ακουσω μουσικη,να διαβασω κτλ) αλλα και παλι εμφανιζεται ξανα και με στεναχωρει πολυ.Δεν ξερω πραγματικα τι μπορει να ειναι αυτο.Εχοντας συζητησει με τους γονεις και τους φιλους μου η απαντηση που παιρνω ειναι πως δεν εχω βασεις για να πιστευω κατι τετοιο,πως δεν μου εχει δωσει τετοια δικαιωματα αυτο το ατομο,και πως γενικα εχω βγαλει ενα εντελως λαθος συμπερασμα επειδη απλως υποθετω και δεν ειμαι σιγουρη.Το θεμα ειναι πως βαθια μεσα μου ξερω πως ολο αυτο ειναι οντως λαθος ομως και παλι το μυαλο μου "επιμενει" να φερνει αυτη τη σκεψη.Γενικα,το μυαλο μου σκεφτεται ολα τα ενδεχομενα και κολλαει σε αυτο εδω.Αποτελεσματικα,σημερα δε μπορω να ηρεμησω με τιποτα.Για να γινω πιο σαφης,το μυαλο μου εχει δημιουργησει την ιδεα πως η φετινη χρονια θα ξεκινησει ασχημα(επειδη και καλα θα συμβει η σκεψη που προανεφερα)και θα συνεχισει να πηγαινει ασχημα μεχρι να τελειωσει..Δεν ξερω ειλικρινα τι να κανω,δεν μπορω να ζω μεσα στο φοβο οτι σημερα το βραδυ θα γινει κατι τετοιο.Τετοια μερα θα επρεπε να ειμαι χαρουμενη και καθομαι και αγχωνομαι για αυτην την σκεψη που δεν λεει να φυγει απο το κεφαλι μου..Εντωμεταξυ,ενω δεν πιστευω στα ζωδια(τα θεωρω ενα τεραστιο ψεμα που ξεγελα τους ανθρωπους και τους "ρουφαει" λεφτα)ειπα για πλακα με τις φιλες μου να κατσω να διαβασω τις ετησιες προβλεψεις καθε ζωδιου για να δω τι μπαρουφες "προφητευσαν"(παυση για ειρωνεια)οι εκπληκτικοι αυτοι αστρολογοι..Και καθως διαβαζα το ζωδιο μου τσουπ βλεπω οτι και καλα η χρονια θα ξεκινησει με ασχημο τροπο.Μαντεψτε τι συνεβη..Αυτο που διαβασα ενετεινε τη σκεψη μου αυτη και τωρα φοβαμαι πως αυτο ο φοβος μου ειναι πιο πιθανο να συμβει.Ειλικρινα,δε ξερω τι να κανω.Μεχρι να ξημερωσει το αυριο και να βεβαιωθω πως ολα ειναι καλα νιωθω πως θα τρελαθω(γιατι το μυαλο μου δε σταματα να σκεφτεται αυτην την σκεψη και δε σταματα επισης να σκεφτεται και τις συνεπειες αυτης της σκεψεις).Τελος παντων ,για να μην μακρυγορω αυτα ειχα να πω.Συγγνωμη αν σας τα εχω πει μπερδεμενα αλλα πραγματικα καπως ειναι στο μυαλο μου.Καλη χρονια σε ολους και ας ελπισουμε πως οι φοβιες μας δεν θα γινουν πραγματικοτητα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    καλησπέρα,

    δεν ξέρω τι εννοείς με αυτό..."θα χασω εναν πολυ σημαντικο ανθρωπο απο την ζωη μου απο δικη του βλακεια κυριως"

    αλλά να'σαι σίγουρη (που είσαι) όπως κ εγώ, ότι τίποτα δεν θα γίνει και αύριο θα είναι όλοι καλά ...όλα αυτά είναι μια σκέψη που σου έχει κολλήσει (ίσως από υπερβολική αγάπη προς το άτομο αυτό) και οι σκέψεις από μόνες τους δεν προκαλούν κακό...


    Τώρα...όσον αφορά τα ζωδια, καλύτερα να μην το σχολιασουμε περισσότερο ;):cool:

    Κοίτα να περάσεις καλά απόψε και να'χεις μια καλή χρονιά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    EmaFil αρχικα ευχαριστω για την απαντηση :) Με τη συγκεκριμενη φραση εννοω οτι φοβαμαι πως θα κανει κατι το οποιο θα εχει ως αποτελεσμα να το χασω(το ατομο) απο διπλα μου..Σιγουρα παντως δεν ειναι ψεματα πως αυτο το ατομο το αγαπω πολυ..Μακαρι οντως ολα να ειναι στο μυαλο μου..καλη χρονια και σε εσας με χαμογελο και υγεια :D

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Φένια καλή χρονιά !!!!
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    elis επισης..να ειμαστε καλα και ευχομαι υγεια,χαμογελα και επιτυχιες..και του χρονου :D

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Να είσαι καλά κούκλα :-)
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Αρνητική κριτική και άγχος
    By maria. in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 33
    Last Post: 12-02-2016, 13:35
  2. αρνητικη ενεργεια σκεψεων?
    By giannis1990 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 15-05-2014, 13:05
  3. αρνητικη σκεψη
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 14-02-2012, 08:35
  4. αρνητική ερμηνεία της συμπεριφοράς των άλλων
    By ioannis2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 08-07-2010, 14:33
  5. Λογικη σκεψη η παρανοικη σκεψη?
    By katerinaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 02-11-2009, 17:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •