lyrica, πειτε μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    lyrica, πειτε μου

    εχετε παρει το λυρικα?αντιεπιληπτικο ειναι..καθε φορα που το παιρνω νιωθω μια μαστουρα..αυτη η μαστουρα θα φυγει με τον καιρο?η θα ειμαι ετσι οσο το παιρνω..δεν θελω να ειμαι σε καταστολη..θελω να ειμαι κανονικη..πειτε μου εμπειριες παρακαλω.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    στην αρχη, δηλαδη τις πρωτες μερες, οντως θα σε κανει να εισαι πιο κατασταλτικη....σαν μαστουρα οπως περιγραφεις!!! Βεβαια, παιζει ρολο και η δοση.... Σε εμενα μειωθηκε η καταστολη τις επομενες μερες, αλλα δεν εξαλειφθηκε τελειως.... και ημουν στα 75μγ!!! Αυτος ηταν και ο λογος που το σταματησα, σε σενα ισως θα ειναι διαφορετικα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    παιρνω μονο 50mg..κ θα ειναι για λιγο καιρο μεχρι να φυγουν τα συμπτωματα..δεν εχω την καταστολη ολη μερα..λιγη ωρα μετα την ληψη του την εχω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    ετυχε να παρω παλιοτερα, παλιοφαρμακο, μου φερνε πολλη ζαλαδα το αλλαξα πολυ συντομα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    To Lyrica θεωρείται διάδοχος του Neurontin και έχει ένδειξη και στην ΓΑΔ.
    Παλιά είχα ενημερωθεί πως είχε πολλές παρενέργειες μακροπρόθεσμα.
    Αλλά αν όπως αναφέρεις παίρνεις μικρή δόση,δεν θα έχεις κανένα θέμα!!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    συζητησε το με τον γιατρο σου για ποια ωρα της ημερας ειναι καλυτερα να το παιρνεις! Εγω το εβαζα βραδυ, για να χαλαρωνω και να κοιμαμαι δηθεν καλυτερα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μικρη δοση παιρνω 50mg την μερα μονο..κ μου ειπε για λιγο καιρο μεχρι να πιασει ολοκληρα το αντικαταθλιπτικο..για να μην παιρνω ζαναξ..λογω του οτι παιρνω ζαναξ απο τον Οκτωβριο κ δεν θελει να παρω αλλο.
    παντως ειμαι λειτουργικη..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    να ρωτησω κ κατι αλλο? το αντιεπιληπτικο δεν ειναι σταθεροποιητης της διαθεσης?γιατι μου το εδωσε εφοσον δεν κανω μανια?? ή για την μανια ειναι μεγαλυτερες οι δοσεις εντιεπιληπτικου?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    να ρωτησω κ κατι αλλο? το αντιεπιληπτικο δεν ειναι σταθεροποιητης της διαθεσης?γιατι μου το εδωσε εφοσον δεν κανω μανια?? ή για την μανια ειναι μεγαλυτερες οι δοσεις εντιεπιληπτικου?
    Μπα , τα αντιεπιληπτικα ειναι για πολλες χρησεις , ισως τις περισσοτερες , εγω επαιρνα λυρικα, για ναντικαθιστω ζαναξ , αλλα μου ανοιγε λιγο την ορεξη , ελαφρως , και τοκοψα ................οι δοσεις ειναι απο μικρες μικρες , μεχρι μεγαλες , αμα αναφερομαστε στο λυρικα , ειναι απο 25 εως 300 , τα 75αρια, εμενα με πιανουν αρκετα καλα ....και τα 50αρια ακομη ....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    τι ορεξη να ανοιξει..απο τοτε που ξεκινησα αυτον τον συνδυασμο ( εφεξορ + λυρικα) εκλεισε το στομα κ ο πωπος!!
    χααχαχ!
    ναι για να αντικαταστησω το ζαναξ μου το ειπε..απλα δεν εχω καταλαβει κατι...θα μου το δινει για παντα μαζι με το εφεξορ? η για αρχη?? μεχει να πιασει το εφεξορ? αυτο δεν εχω καταλαβει..κ τον ρωτησα κ μου λεει "μαλλον για λιγο θα το παρεις"..
    δεν θελω να παιρνω πολλα φαρμακα...με ενοχλει κ μονο η ιδεα του.
    καποτε επαιρνα 1 λαντοζ μεχρι να πιασει μαζι με ζαναξ..μετα εκοβα το ζαναξ κ εμενα σκετο λαντοζ κ ολα μια χαρα..
    λογικα οταν πιασει το εφεξορ κ κανει αγχολυση ..θα χρειαζομαι το λυρικα?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    με το λυρικά στην 5η μέρα έπαθα επιληψία χωρίς να έχω ιστορικό... (αυτο συνέχισε για μέρες να παθαίνω κάθε βραδυ μικρές επιληψίες... ) ο γιατρός μου είπε να συνεχίσω να το περνώ όπου κάθε μέρα για 2 μήνες είχα γίνει ένα zombie.. αν πραγματικά συναντήσω ποτε τον γιατρό που μου το έδωσε ως φάρμακο για θεραπεία του πόνου, δεν θα γλίτωνε από εμενα...!! :mad::mad:

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    να ρωτησω κ κατι αλλο? το αντιεπιληπτικο δεν ειναι σταθεροποιητης της διαθεσης?γιατι μου το εδωσε εφοσον δεν κανω μανια?? ή για την μανια ειναι μεγαλυτερες οι δοσεις εντιεπιληπτικου?
    τα αντιεπιληπτικα, ειναι ακριβως για αυτο που λεει η ονομασια τους...δηλαδη σε ατομα που εχουν επιληψιες! Απλα τυχαινει, καποιες φορες να κανουν και για αλλες δουλειες.... Οπως και τα αντιψυχωτικα, εκτος απο ατομα που εχουν ψυχωση, δινονται και σε καταθλιπτικους... Γιατι η ιδια ουσια, ειναι και αντιψυχωτικη αλλα και αντικαταθλιπτικη...οπως το seroquel....! ετσι το lyrica, σου το εδωσε γιατι εκτος απο αντιεπιληπτικο, ειναι και για αγχος! Προφανως, στο εδωσε μεχρι να σε πιασει το εφεξορ, δεν νομιζω να σου το χορηγει μια ζωη! απλα το εφεξορ κανει αντικαταθλιψη, οποτε και το αγχος σου θα μειωθει!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ο αλλος πανω γραφει οτι επαθε επιληψιαααα με το λυρικα!!!! κ γω τωρα πρεπει να ειμαι ηρεμη??? ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ελπιζω οταν πιασει το εφεξορ να κοπει το λυρικα..γιατι λογικα οταν με πιανει το αντικαταθλιπτικο, δεν εχω στρες.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εφοσον εσυ δεν εχεις παθει κατι τετοιο, θα πρεπει να εισαι ηρεμη! Τα φαρμακα δεν δρουν το ιδιο, σε καθε οργανισμο... Αυτο που για μενα μπορει να ειναι δηλητηριο, για σενα μπορει να ειναι το ιατρικο σου, αλλα και το αναποδο!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    το παιρνω μονο 5 μερες...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. LYRICA
    By MARO_86 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 33
    Last Post: 07-03-2018, 10:26
  2. lyrica-τα κοψα αυτοβουλα κ....
    By interappted in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 17
    Last Post: 09-04-2017, 14:31
  3. Lyrica -xanax- dumirox
    By hollyman in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 27-09-2016, 23:33
  4. ΙΔΨ - Lyrica - Παρενέργειες
    By laelia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 12-09-2011, 15:27
  5. Lyrica
    By pagakis31 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 16
    Last Post: 13-02-2008, 23:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •