αντιψυχωτικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    αντιψυχωτικα

    εχει δοκιμασει κανεις καποιο δυνατο αντιψυχωτικο το οποιο να μην σταματαει την περιοδο και να μην εχει και παρα πολλα εξωπυραμιδικα?

    παιρνω solian 1200mg και μου εχει σταματησει την περιοδο.dipiperon 120mg αλλα το εχω ως συμπληρωματικο του solian.εχω δοκιμασει seroquel 200mg αλλα δε με επιανε, zyprexa 20mg αλλα ουτε αυτο με επιανε και aloperidin 30mg που με επιανε αλλα ειχα πολλα εξωπυραμιδικα.

    το risperdal μου ειπε η γιατρος οτι κανει εξωπυραμιδικα και το abilify οτι ειναι ελαφρυ.

    τι εμπειρια εχετε εσεις?
    Last edited by boo; 31-12-2016 at 17:53.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Το ρισπερνταλ όντως κάνει εξωπυραμιδικα το αμπιλιφαι είναι οπωσ σε πιάσει μπορεί κ να σε χειροτερέψει ινβεγκα που είναι κι ελαφρύ εμένα έκανε πέντε μήνες να με πιάσει καλά αλλά είναι σαν να μη το παίρνω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    To invega είναι στην ουσία μια πιο ελαφριά έκδοση του Risperdal. Σε μεγάλες δόσεις ακόμα και τα καινούρια φάρμακα έχουν εξωπυραμιδικά.
    Το ζήτημα είναι να σταθεροποιηθείς με ένα φάρμακο κ μετά σιγά σιγά να μειώνεται. Ετσι θα μειώνονται και οι παρενέργειες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Εγω παιρνω ability. Δεν ξερω αν θεωρείται "ελαφρύ" (εχει διαφορα mg). Δεν εχω προς το παρον κατι αρνητικό να παρατηρήσω. Μονο ενα ελαφρύ τρέμουλο στα ποδια οταν αγχώνομαι, το οποιο ομως μπορω κ το ελέγχω. Περιοδο δεν μου εκοψε. Το risperdal μου ειχε κόψει περιοδο..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    εμενα μονο σολιαν κ ζυπρεξα με χουν κατσει καλα απο οσα εχω παρει, το abilify με φερε τρομερη ακαθησια κ αγχος, το geodon ακαθησια κ αυτο, το seroquel ταχυπαλμια αγχος, κ το το ινβεγκα μου κανε τα συμπτωματα μου χειροτερα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μπου εγώ έχω δοκιμάσει πάρα πολλά και κατέληξα με λεπονεξ.. Τα άλλα είτε είχαν πολλές παρενέργειες είτε δεν με έπιασαν. Το ινβεγκα είναι σαν το ρισπερνταλ αλλά με λιγότερες παρενέργειες. Το έπαιρνα όμως μαζί με αλοπεριντιν και δεν ξέρω τι δράση κάνει από μόνο του

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    αν καταλαβα καλα ή θα ειναι ελαφρυ το φαρμακο και δε θα εχει παρενεργειες ή θα ειναι δυνατο και θα εχει.και ειδικα σε μεγαλες δοσεις δεν μπορεις να τις αποφυγεις...μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.........
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ναι απλά με το ελαφρύ λέω εγώ ότι άμα έχεις ένα πρόγραμμα στον ύπνο κ το παίρνεις τακτικά και κανεισ κ μία διατροφή ότι έχει το σπίτι και κανεισ υπομονή μέχρι να σε πιάσει κανένα εξάμηνο γλυτώνεις το βαρύ κ ησυχάζεις αυτό λέω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Να σ δώσω μία συμβουλή εσύ θεσ να πάρεις ένα φάρμακο να σ φύγουν οι ιδέες εγώ επειδή από μικρός δεν πήγαινα καλά δε με πειράζει να ρεταρω αλλά να μπορώ να κάνω πράγματα γι αυτό πάντα μιλάω διαφορετικά από όλους
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αν περίμενα να πάρω φάρμακο να σκεφτώ καθαρά εφτά κιλά αλοπεριντιν θα έπαιρνα κ θα καταστρεφομουν σωματικά και δε θα έκανα τίποτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    κοιτα elis δεν εχω αλλο τροπο να αντιμετωπισω τα ψυχωτικα περα απο φαρμακα.με βοηθαει και η ηρεμια αλλα ειμαι σε φαση εδω και πολλους μηνες που μου προκαλουν πιεση και αγχος.

    ειχα ξεκινησει και γυμναστηριο και ετυχαν αναποδιες και εχω να παω 1 μηνα.το παρατησα.ληγει και η συνδρομη οπου ναναι..

    ενας συνδυασμος με solian 600mg και 30mg aloperidin μαζι με αλλα 3 φαρμακα με ειχαν κανει καλα.αλλα η γιατρος δε θελει να μου το ξαναδωσει λογω εξωπυραμιδικων.δε βρισκω και akineton και θα με τσακισει αν το παρω.
    αληθεια υπαρχει κατι αντιστοιχο καλο του akineton?

    οσο για διατροφη τρωω αρκετα ισορροπημενα.σπιτικο φαγητο, ελαχιστες φορες κατι απο εξω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Μπου κουράγιο κούκλα μπορείς νομίζω να βρεις άκρη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Παιδιά εγώ το έκοψα το ακινετον μόνη μου νομίζω ότι με έκανε να ξεχναω

Similar Threads

  1. Αντιψυχωτικα και σχεση
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 04-05-2015, 23:36
  2. προλακτινη κ αντιψυχωτικα
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 20-01-2013, 19:43
  3. Αντιψυχωτικά ανά αποτελεσματικότητα (λίστα)
    By Driver in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 15-01-2012, 19:30
  4. Τα αντιψυχωτικά καραπαχαίνουν
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 21-01-2011, 16:32
  5. Αντιψυχωτικά
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 23-10-2007, 17:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •