εθισμος σε online games και ιντερνετ γενικοτερα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    εθισμος σε online games και ιντερνετ γενικοτερα

    οτι λεει ο τιτλος παιδια εχω εθιστει στο πσ κ περνω παρα πολλες ωρες μπροστα στην οθονη παιζοντας wow κτλπ, στην ουσια σηκωνομαι μονο για να μαγειρεψω κ να δωσω φαγητο στη μανα μου η να φαω εγω. καποιες φορες διαβαζω βιβλια ή κομικς στο ταμπλετ αυτο που θελω να καταληξω ειναι πως απο το ιουνιο που εμεινα ανεργος με πηρε απο κατω κ δεν βγαινω πολυ εξω(δεν εχω κ πολλες παρεες στο χωριο)και νιωθω κ λιγο εγκλωβισμενος σε αυτο το τροπο ζωης ιδιετερα τωρα που ειναι χειμωνας δεν μπορω ουτε μια βολτα στη φυση να παω με το σκυλι μου, οταν παω στη Σερρες ή στη Δραμα για δουλειες ξεσκαω καπως, αλλα στο χωριο μπορει να περασω κ 10 μερες χωρις να παω πουθενα εκτος απο το μπακαλικο, βασικα μπορει να νομισετε πως εχω καταθλιψη αλλα δεν εχω, εχω ανια κ βαρεμαρα που λεγε κ ο παυλιδης, αυτο ειναι που νομιζω πως με κανει να κολλαω ατελειωτες ωρες στο πσ κ να μην κανω τιποτα αλλο, το θεμα βεβαια ειναι πως δεν ξερω πως να το διαχειριστω το ολο θεμα γτ μολις ξυπναω και κανω καποια βασικα πραματα η πρωτη μου κινηση ειναι να κατσω στο πσ, πιστευετε πως μπορω να βοηθηθω με ψυχοθεραπεια η φαρμακα οσον αφορα την εξαρτηση μου αυτη? ευχαριστω καλη χρονια κ υγεια σε ολους

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Δεν είσαι ο μόνος που βρίσκεται σ' αυτή την κατάσταση. Λίγο πολύ οι περισσότεροι, ο καθένας για τους δικούς του λόγους, είναι ας πούμε εθισμένοι στους Η/Υ και τα διάφορα "gadgets".

    Για να σκέφταισε να πας σε ειδικό, αυτό σημαίνει πως αντιλαμβάνεσαι ότι υπάρχει σημαντικό πρόβλημα στη ζωή σου, το οποίο δεν μπορείς να λύσεις μόνος σου. Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Ένας ψυχολόγος ίσος να σε βοηθούσε, αλλά επαναλαμβάνω ότι θα μπορούσες και μόνος να βρεις μια λύση.

    Όταν δούλευες, τι διαφορετικό έκανες;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    οταν δουλευα λογω του οτι υπηρχε κ πιο πολυ χρημα εβγαινα πιο πολυ,το θεμα ειναι πως τωρα εκτος του οικονομικου πολλες φορες κ λογως ακεφιας κ βαρεμαρας προτιμω να μεινω μεσα και να αραξω στο πσ, αυτο δεν θα με ενοχλουσε κ πολυ αν δεν με εκανε δεσμιο της καθιστικης ζωης και απο υπερβαρο σχεδον παχυσαρκο τελευταια,οπως καταλαβαινεις το προβλημα ειναι πολυπλευρο

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Το μεγάλο πρόβλημα στη ζωή είναι η κακή συνήθεια. Οπότε, καλό είναι ν' αρχίσεις να ξεσυνηθίζεις. Απ' ότι καταλαβαίνω, δεν έχεις τους φίλους που θα μπορούσαν να σε βγάλουν από τη ρουτίνα. Ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου, θα μπορούσες να βρεις ίσως κάποιες ασχολίες είτε στο χωριό σου, είτε σε κάποιο κοντινό μέρος, ή κάτι τέλος πάντων για να μπεις σε ένα άλλο πρόγραμμα. Όσον αφορά το θέμα του φαγητού, θέλει κι εκεί να βάλεις ένα πρόγραμμα. Γενικά αν δεν βάλεις στη ζωή σου νέες σταθερές συνήθειες με πράγματα που θα σε ευχαριστούν και θα σε κινητοποιούν, πάλι θα γυρίσεις στα ίδια, μέχρι να βρεις δουλειά ίσος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Σε καταλαβαινω! ολοι εχουμε περασει τετοιες φασεις... Προφανως σου δινει χαρα ο υπολογιστης και τα παιχνιδια. Ενδιαφερον, περιεργια, περιπετεια κλπ, ολα αυτα που λειπουν απο τη ζωη σου τα βρισκεις ιντερνετικα.

    Εγω το ξεπερασα με το γυμναστηριο, εφυγα απο το κολλημα του υπολογιστη και κολλησα με τη γυμναστικη.
    Εσυ, αφου εισαι σε χωριο, μπορεις να ασχοληθεις με κηπουρικη, περιβολια, δεντρα, λουλουδια. Και χρονο θα καταναλωνεις σε αυτα, και προσπαθεια οποτε θα εκτονωνεσαι, αλλα θα εισπραττεις και χαρα οταν βλεπεις το αποτελεσμα των κοπων σου.
    Ή να κολλησεις με καμια δραστηριοτητα που απαιτει διαβασμα, πχ βιογραφιες ιστορικων προσωπων. Εχω γνωστο που το κανει κατα κορον αυτο, εφτιαξε και μπλογκ κιολας.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ειχα κολησει και εγω με το wow 4 χρονια επαιζα.μου λεγανε να παω να αντιγραψω για να περασω μαθηματα στη σχολη και εγω δε σηκωνομουνα απο αυτο το παιχνιδι.ειχα και μια σχεση τοτε που επαιζε κι αυτος wow οποτε δεν υπηρχε σωτηρια.

    σταματησα οταν δεν ειχα λεφτα να πληρωνω τις καρτες του παιχνιδιου και οταν η επομενη μου σχεση αρχισε να παραπονιεται για το χρονο που περνουσα στο παιχνιδι.επισης σταματησα τη δουλεια απο το Internet cafe που δουλευα τοτε οποτε αρχισα σιγα σιγα να ξεκολαω απο αυτο με ολα αυτα.

    μετα αρχισα να κολαω με χαζα παιχνιδακια στο ιντερνετ που με κανανε να χανω τον υπνο μου και να βαζω ξυπνητηρια για να παιξω.
    παλι μετα απο γκρινια τα σταματησα κι αυτα.

    μετα αρχισα το ποκερ στο ιντερνετ.πρωτα χωρις λεφτα.μετα με λεφτα.οχι πολλα.το χαρτζιλικι μου αλλα για μενα πολυτιμα για αλλα πραγματα.τωρα παιζω 1 φορα το χρονο μονο 10-20ευρω.

    τελος παντων...
    ακομα και τωρα πολλες φορες θελω να παιξω wow αλλα σκεφτομαι τα εκατονταδες (ω ναι!) 24ωρα που ειχα παιξει και σκεφτομαι ποσο ευκολο ειναι να ξαναεθιστω.σε αυτο το χρονο που επαιζα μπορουσα να κανω τοσα αλλα πραγματα που θα μου εδιναν περισσοτερη ευχαριστηση.
    να βγω για καφε, να διαβασω για τη σχολη, να ασχοληθω ουσιαστικα με τη σχεση μου, να βγω βολτες, να αραξω μονη μου και να κανω τα δικα μου, να δω σειρες, να αφιερωσω αυτο το χρονο σε αγαπημενα μου προσωπα κυριως..

    νομιζω ειναι στο χαρακτηρα το να εθιστει καποιος σε τετοια πραγματα αλλα με πεισμα διορθωνεται.στην αρχη ειναι λιγο ζορικα αλλα μετα ουτε που θα σου ερχεται στο μυαλο εκτος απο καμια φορα που μπορει να μην εισαι καλα και να βαριεσαι και τοτε δεν πρεπει να ξανακυλισεις

    θα τα καταφερεις αν το θελησεις πραγματικα!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    118
    Αυτα τα παιχνιδια ειναι χρονοσκουλικοτρυπες. Μπαινεις σε μια τετοια και οταν βγεις το μονο που εχει αλλαξει ειναι ο χρονος. Εισαι στο ιδιο μερος ,με τις ιδιες ελειψεις, αναγκες, ικανοτητες. Δεν εχεις κανει καμοια προσωπικη προδο, δεν εχεις αποκτησει καμοια επιπλεον ικανοτητα ,καμοια γνωση . Απλα περασε ο χρονος. Σαν να σταματησε το μυαλο να δουλευει ολο αυτον τον καιρο .Και στην ουσια αυτο συνεβει ...σταματας να σκεφτεσε και πατας το ποντικι στα προκαθορισμενα κουτακια. Οπως ενα (πραγματικο) ποντικι εργαστηριου παταει το το κοκκινο ή το πρασινο κουμπι για να πεσει τροφη ,ετσι και αυτοι που παιζουν διαδικτυακα παιχνιδια πατανε το ποντικι του υπολογιστη για να παρουν μια εγκεφαλικη ευχαριστηση (πλασματικη επιτυχια). Αν καταλαβεις τι εννοω απλα δεν τους δωσεις αλλο απο τον πολιτιμο χρονο σου....Προτιμω να κοιταω το ταβανι και να κανω διαλογισμο.Θα εχω περισσοτερα να κερδισω

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    23
    Και εγώ είμαι εξαρτημένη από τον υπολογιστή, μπορεί να περάσουν ώρες και ούτε να το καταλάβω. Pc, φαγητό, ύπνος και 2-3 φορές την βδομάδα βγαίνω έξω αλλά για λίγο. Δεν ξέρω τι να κάνω μέσα στη μέρα ώστε να μαι απασχολημένη και να μην έχω στο μυαλό μου το ιντερνετ και πότε θα μπω. Προσπαθώ αλλά μάταια. Θέλω να βρω διάθεση για άλλες ασχολίες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    Unhappy

    αφου βγαινεις και 2-3 φορες δεν βλεπω κατι προβληματικο σε σενα Μαρα, τι αλλο να κανεις δλδ να γινεις παρτυ ανιμαλ? εμενα βασικα με ενοχλει στο οτι δεν βρησκω ευχαριστηση σε καμμια αλλη δραστηριοτητα πλεον,ειναι οτι κ στα καφε του χωριου μερα νυχτα βλεπουν μπαλα κ σπαζομαι κ δεν παω,πριν λιγες μερες πεθανε κ ενας φιλος μου συνταξιουχος απο ανακοπη στον υπνο του, ενας ακομα λογος λιγοτερος για μενα να βγω απο το σπιτι παιδια..πολυ ωραια μας μπηκε το 17 πφφφ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    οταν δουλευα λογω του οτι υπηρχε κ πιο πολυ χρημα εβγαινα πιο πολυ,το θεμα ειναι πως τωρα εκτος του οικονομικου πολλες φορες κ λογως ακεφιας κ βαρεμαρας προτιμω να μεινω μεσα και να αραξω στο πσ, αυτο δεν θα με ενοχλουσε κ πολυ αν δεν με εκανε δεσμιο της καθιστικης ζωης και απο υπερβαρο σχεδον παχυσαρκο τελευταια,οπως καταλαβαινεις το προβλημα ειναι πολυπλευρο
    Εμενα με βοηθησε πολυ η αλλαγη συνηθειων.Δλδ αφου εισαι τυχερος κ εχεις σκυλι,το πρωι αντι να πιασεις τον υπολογιστη κ να κολησεις, παρε το σκυλι κ πηγαινε βολτα.Εγω το κανω αυτο 3 φορες τη μερα.Δε φανταζεσαι ποσο με εχει βοηθησει.Βγαινω εξω στον καθαρο αερα,περπαταω κ ξεκολαω απο τον καναπε.Να δεις που οταν το αρχισεις θα σου αρεσει παρα πολυ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    οταν δουλευα λογω του οτι υπηρχε κ πιο πολυ χρημα εβγαινα πιο πολυ,το θεμα ειναι πως τωρα εκτος του οικονομικου πολλες φορες κ λογως ακεφιας κ βαρεμαρας προτιμω να μεινω μεσα και να αραξω στο πσ, αυτο δεν θα με ενοχλουσε κ πολυ αν δεν με εκανε δεσμιο της καθιστικης ζωης και απο υπερβαρο σχεδον παχυσαρκο τελευταια,οπως καταλαβαινεις το προβλημα ειναι πολυπλευρο
    Και εγω που ειχα προβλημα παχυσαρκιας βοηθηθηκα παρα πολυ απο το περπατημα.Αν κοψεις κ τη ζαχαρη που δημιουργει εξαρτηση κ ειναι κ σουπερ βλαβερη κ την αντικαταστησεις με στεβια κ περπατας κιολας θα ξαναπαρεις τα επανω σου πολυ γρηγορα. Μην αφησεις αυτη τηφαση να σου γινει συνηθεια.Σκυλι κ εξω κ ενναλαγη παραστασεων κ διαδρομων για να μη βαριεσαι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Κολλούσες και παλιά στο pc/internet/games? Είναι διαφορετικό το να εχεις πολλά χρόνια σαπιλας στο pc και διαφορετικό αν το επαθες τωρα το τελευταιο 6μηνο. Επίσης είναι διαφορετικό να είσαι κολλημενος στο internet γενικά και αόριστα και διαφορετικό να κολλάς σε κάτι συγκεκριμενο 24/7.
    Αν είναι απλα λόγω ανεργίας και όχι καταθλιψης όπως λες κι εσυ απλα πιεσε τον εαυτό σου. Ναι θελει πολυ πιεση, το ζω κι εγω.
    Εξαρτάται ποσο πολυ θες να αλλάξει αυτό που γίνεται τώρα. Αν όντως θες πίεσε τον εαυτό σου σιγα σιγα με διαφορες αλλες ασχολίες να ξεκολλήσεις απο το pc. Δε ξερω ποσο ευκολο ειναι να ξαναβρεις τωρα δουλεια αλλά μεχρι να ξαναβρεις κρατα μια ισορροπια με το πισι.
    Μην εχεις προσδοκίες οτι ανεργος χωρίς καμια υποχρέωση δε θα σαπισεις και λιγο στο πισι. Εκτος αν πουλησεις το πισι, που δεν εχει νοημα.
    Απλά να αρχισεις να σαπιζεις λιγοτερο. Σταδιακα.
    Αυτη βεβαια ειναι η γνωμη μου που σε εμενα πιανει. Οταν θελω.
    Παλια λες εβγαινες, βγες και τωρα αλλά δε χρειαζεται να πας για ποτο ή καφε.
    Παρε ενα καφε απο το σπιτι και πηγαινε με κανα φιλο σου καμια βολτα να τα πειτε. Μια στις τοσες κατι ειναι κ αυτο.
    Βγες για περπατημα, κανε γυμναστικη στο σπιτι, αναλογα τι σου ταιριαζει πιο πολυ.
    Ναι κλασσικα ολα αυτα, αλλα οταν σαπιζουμε στο πισι αυτες ειναι δυστυχως οι λυσεις. Δε χρειαζεσαι ψυχοφαρμακα για να ξεκολλησεις απο το παιχνιδι.
    Κι εγω ειμαι κολλημενη φουλ με το πισι, με το ιντερνετ με ενα συγκεκριμενο παιχνιδι. Αλλα βαζω οσο μπορω καποια ορια. Αλλες μερες σαπιζω αλλες οχι.
    Και γενικα μη νιωθεις τυψεις που σαπιζεις, γιατι θα σε κανει να σαπιζεις ακόμη πιο πολυ. Τουλαχιστον εμενα αυτο μου προκαλουσαν οι τυψεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    α, και κατι που μου ειχε πει παλια η ψυχολογος μου.
    Μου ειχε προτηνει να μετραω 3 δευτερολεπτα και να σηκωνομαι απο το πισι οτι και αν εκανα.
    Δεν επιασε σε εμενα :D το ειχα ξεχασει κιολας μετα απο κανα 2 βδομ. αλλα δε ξερω ισως σε σενα να πιασει.
    Και καλα ειναι η λογικη οτι ολα ειναι στο μυαλο μας, αν πεις οτι θα σηκωθεις θα σηκωθεις σε 3"
    Δε ξερω αν το εξηγησα καλα, αλλοι το θεωρουν αστειο, ισως κ γω λιγο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Καλά εγώ είμαι στον υπολογιστή όλες τις ώρες... εκτός αν έχω να κάνω κάποια δουλειά έξω πχ σουπερμάρκετ, ομαδική.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    εχω ξεκινησει διαιτα παιδια, κ προσπαθω να βγαινω περισσοτερο, ολα αυτα κατω απο τις χειροτερες των συνθηκων , πριν λιγες μερες ειχα την ατυχια να χασω μια φιλη μου απο καρκινο πολυ νεα, το γεγονος αυτο με ταρακουνησε,γιατι ειχα ελπιδες πως θα ζουσε κ καναμε σχεδια για κοινες διακοπες :( ειχα λοιπον μια μικρη υποτροπη στα ψυχωτικα μου συμπτωματα,σημερα ειμαι καλυτερα παντως κ οι φωνες σταματησανε, αναγκαστηκα να ανεβασω λιγο το σολιαν ομως, ευχαριστω για τις συμβουλες σας παιδες η καθεμια μου φανηκε ιδιετερα χρησιμη

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. χαλαρωτικα games στο νετ
    By krino in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 23
    Last Post: 10-05-2019, 21:12
  2. Μια ερευνα για τα puzzle games.
    By keep_walking in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 16-05-2015, 03:29
  3. ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ Κ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ
    By Lacrymosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 16-11-2012, 03:21
  4. Εθισμός ....στο ιντερνετ
    By nature in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 113
    Last Post: 19-09-2010, 01:48
  5. Η οικογένεια γενικότερα σας βοηθάει ψυχολογικά;
    By giota in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 11-05-2009, 00:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •