εθισμος σε online games και ιντερνετ γενικοτερα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    οτι λεει ο τιτλος παιδια εχω εθιστει στο πσ κ περνω παρα πολλες ωρες μπροστα στην οθονη παιζοντας wow κτλπ, στην ουσια σηκωνομαι μονο για να μαγειρεψω κ να δωσω φαγητο στη μανα μου η να φαω εγω. καποιες φορες διαβαζω βιβλια ή κομικς στο ταμπλετ αυτο που θελω να καταληξω ειναι πως απο το ιουνιο που εμεινα ανεργος με πηρε απο κατω κ δεν βγαινω πολυ εξω(δεν εχω κ πολλες παρεες στο χωριο)και νιωθω κ λιγο εγκλωβισμενος σε αυτο το τροπο ζωης ιδιετερα τωρα που ειναι χειμωνας δεν μπορω ουτε μια βολτα στη φυση να παω με το σκυλι μου, οταν παω στη Σερρες ή στη Δραμα για δουλειες ξεσκαω καπως, αλλα στο χωριο μπορει να περασω κ 10 μερες χωρις να παω πουθενα εκτος απο το μπακαλικο, βασικα μπορει να νομισετε πως εχω καταθλιψη αλλα δεν εχω, εχω ανια κ βαρεμαρα που λεγε κ ο παυλιδης, αυτο ειναι που νομιζω πως με κανει να κολλαω ατελειωτες ωρες στο πσ κ να μην κανω τιποτα αλλο, το θεμα βεβαια ειναι πως δεν ξερω πως να το διαχειριστω το ολο θεμα γτ μολις ξυπναω και κανω καποια βασικα πραματα η πρωτη μου κινηση ειναι να κατσω στο πσ, πιστευετε πως μπορω να βοηθηθω με ψυχοθεραπεια η φαρμακα οσον αφορα την εξαρτηση μου αυτη? ευχαριστω καλη χρονια κ υγεια σε ολους
    φιλε κ γω αν εμενα στο χωριο με 10 κατοικους τον χειμωνα, που το χωριο της μανας μου ετσι ειναι, εξαρτηση θα χα παθει κ γω...απο ηρωινη ομως!!
    αχαχχα!
    θελω να σου πω οτι ειναι λογικο ρε συ να απασχολεισαι με τον νετ κ τα παιχνιδια..οκ..κ τι να κανεις??οκ περα απο ενα περιπατο μεσα στο κρυο...τι αλλο να κανεις?
    μη κοιτας εδω αθηνα που εμεις μπαινουμε στο αμαξι κ κολλαμε 2 ωρες στην κινηση κ περναει ο χρονος κ δεν το καταλαβαινουμε..οταν ζεις σε χωριο εχεις απειρο χρονο..οποτε οκ..καθε μερα να παιρνεις τα βουνα ..δεν ειναι εφικτο, αντε να χεις ενα φιλαρακι να πεις δυο κουβεντες κ οκ..θα πεις δυο κουβεντες...δεν πρεπει να εχεις κ λεφτα να πας κ καμια βολτα?αν δεν εχεις τι κανεις?να κατσεις να αγναντευεις το βουνο??οκ κ το αγναντεψες μια , δυο, τρεις φορες..και?μετα τι?να δεις τηλεοραση??
    νομιζω οτι ο καθενας στην θεση σου θα ειχε κανει καποια εξαρτηση...δεν ειναι τυχαιο που πολλοι ανθρωποι της επαρχιας περνουν ολη μερα στο καφενειο κ γινονται αλκοολικοι...ή δεν ειναι τυχαιο που οι γυναικες του χωριου κουτσομπολευουν μονο...
    οποτε φιλε μου ..τι να σου πω τωρα..προσπαθησε εστω να κανεις λιγο περπατημα παραπανω εκει κοντα...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Τι νιωθετε οτι σας προσφερει ο εθισμος στο ιντερνετ? σας κανει χαρουμενους? ζειτε φαντασιακα το ονειρο? κλπ
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Εγω δεν εχω εθισμο στο gaming αλλα στο blogging (δηλαδη την ανταλλαγη αποψεων πανω σε συγκεκριμενα θεματα). Ειμαι addicted απο το 2006, oταν μετα απο μια εγχειρηση δισκοκηλης (κοντευα να τρελλαθω απο την ακινησια) αναγκαστηκα για πρωτη φορα να μπω σε site κοινωνικης δικτυωσης. Στην αρχη ολα ηταν ομορφα και πρωτογνωρα. Ομως την πατησα. Γιατι ολα πανε καλα ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΕ ΜΑΘΟΥΝ. Δηλαδη να βρουν τις αδυναμιες σου. Εμενα η αδυναμια μου ειναι τα τρελα και παλαβα της Σωματιδιακης Φυσικης. Ελα ομως που αυτα ειναι χωραφια καθηγητων, επιστημονων, ακαδημαικων και γενικα ατομων που εχουν 1.000.000 φορες αρτιοτερο γνωστικο υποβαθρο. Και μολις καταλαβουν οτι δεν σκαμπαζεις απο εξισωσεις .... πεφτει ενα αρκουδοξυλο, ενας εφτελισμος, μια ειρωνια απο βαμβακι με κομματια γυαλιου μεσα. Εσυ να θες να ανεμοπορησεις την φαντασια σου (μεσα απο διαφορες θεωριες) και αυτοι να σε σακατευουν. Και να εχουν και δικιο. Και κανεις αλλος να μην μπορει να σε βοηθησει. Να βγει και να πει "μ'αρεσει που ψαχνεις φανταστικους κοσμους με βαση επιστημονικες θεωριες, θελεις να σου πω την δικια μου ?".

    Το κακο θα ταν μονο αυτο, δηλαδη να τρωω ξυλο και "βαζω μυαλο", αλλα ... εχει εξελιχθει σε μαζοχισμο. Και δεν ειναι μονο για θεματα Σωματιδιακης Φυσικης. Εδω και χρονια, ασχολουμαι και με αλλα θεματα ακομα πιο φιλοσοφικα. Ομως παντα απο την θεση του αμυητου. Αυτου που δεν εχει διαβασει δυο χιλιαδες βιβλια (για αρχη). Μπαινω, γραφω αυτο που μου ρθε σαν ιδεα και τρωω ΤΟ ξυλο .... κλαιω, βγαινωντας. Θελω να με πιστεψετε σ'αυτο. ΒΓΑΙΝΩ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ. Τι εκανα που επεφερε τετοια οργη ? Την αποψαρα μου ειπα σε ενα site που (υποτιθεται) δεν ζητανε πρωτα το πτυχιο σου και μετα σου δινουν βημα. Δεν ειμαι εναντιον του να ακουσω κατι καινουργιο (και κατι ορθοτερο) απο την αποψαρα μου. Ομως δεν ειμαι υπερ του να μαθαινω και διαβαζω μεσα απο τον ταυτοχρονο ΕΞΕΦΤΕΛΙΣΜΟ μου. "Πως ειναι δυνατον να σκεφτηκες τετοια βλακεια, εισαι επικινδυνος, μην μιλας, παιξε κανα lego, μας φλονταρεις με τις μαλακιες σου, υπαρχουν και σοβαροι ανθρωποι εδω μεσα, παλι εσυ εδω, παλι στο ιντερνετ διαβασες αυτες στις μπουρδες, Γυμνασιο τελειωσες, βιβλιο εχεις ανοιξει στην ζωη σου, εχεις γινει η Παγιατακη της Φυσικης, ευτυχως που εχουμε και σενα να διασκεδαζουμε ......" και ατελειωτο το ξυλο.

    Το θεμα ειναι το εξης :
    οσο περισσοτερο εξεφτελιζομαι τοσο περισσοτερο επιστρεφω πισω. Οχι για το ξυλο αλλα απο την ακατανικητη επιθυμια να μοιραστω μια καινουργια ιδεα (μια αποψαρα) η κατι καινουργιο που μολις διαβασα στο ιντερνετ, με τριτους. Ειμαι υποψιασμενος οτι υπαρχουν και αλλοι σαν και μενα, δευτεροβαθμιοι, που θα θελαν να πουν την αποψαρα τους (αλλωστε δεν ειμαστε επιστημονικο συνεδριο εκει μεσα) και να χαρουμε την φαντασιακη μας ανεμοπορηση, ακριβως οπως τα παιδια αλλα, με πιο περιτεχνα και περισπουδαστα εργαλεια. Ομως, πεφτει μια ΕΙΡΩΝΙΑ τοσο αποστομωτικη που κανεις δεν γραφει τιποτα .... μονο εγω. Και οσα περισσοτερα γραφω τοσο πιο διαπεραστικη και καυστικη γινεται η ειρωνια. Μερικες φορες στα ορια της αντιληψης μου. Μαλιστα τωρα τελευταια θελουν να με προβιβασουν σε Καπτεν Κερκ επειδη αντιλαμβανομαι 1 στις 3 ειρωνιες τους.

    Μετα απο 12 χρονια ειμαι ... ΡΑΚΟΣ ψυχολογικα. Ομως δεν εχω και τιποτε αλλο να κανω. Ειμαι 52 ετων, χωρις δουλεια με ελαχιστα εισοδηματα (560 ευρω), χωρις γυναικα, χωρις παιδια, χωρις φιλους (ολοι παντρευτηκαν η χαθηκαν) και ..... ενα και μοναδικο PC ως πυλη στον κοσμο. Το να βγαινω εξω μονος και να περπαταω ... απλα δεν ειναι λυση. Το κανα (πριν χρονια). Ε, μετα απο ενα διμηνο, εκει που εισαι μονος στην παραλια και γραφεις χιλιομετρα, λες "τι κανω ρε συ ? στρωνω ασφαλτοταπητα ? τοσο καπλαμας καταντησα ?" και το σταματας. Το ξαναξεκινας μετα απο κανα 6μηνο. Και για τον ιδιο λογο το ξανασταματας. Γυμναστηριο, ειναι χειροτερα. Εκει βλεπεις τους αλλους να ερχονται μονοι και να φευγουν παρεα. Και εσυ ... σαν τον λεπρο, να κανεις πεταλι (απο δω μεχρι το Παρισι, να λιωσουν τα πεταλια).

    Μακαρι να υπηρχε κατι πιο ευκολο να γνωριζεις ανθρωπους (οπως το να βρισκεσαι σε μια ταξη Δημοτικου, Γυμνασιου η Λυκειου) ... αλλα δυστυχως, ΔΕΝ υπαρχει. Το ιντερνετ ειναι κυριολεκτικα μονοδρομος για να συντηρεις το πνευμα σου (να μην πω την συνειδηση σου και πω βαρια κουβεντα). Επαναλαμβανω οτι δεν δουλευω, ουτε εχω οικογενεια, ουτε φιλους ...

    ΤΙΠΟΤΑ .... μονο ιντερνετ .... και αυτο για ΞΥΛΟ και ΕΙΡΩΝΙΑ.

    Please help
    Last edited by Del-meme290719b; 27-11-2018 at 17:11.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εγω ειμαι χειροτεροσ ειμαι μονοσ δουλευω στα χωραφια και βρηκα μια καφετερια με κατι παιδια και τουσ ειπα τα παντα για δουλεια απο το 90 και μετα 500 ευρω βγαζω κι εγω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by Εξουθενωμένος View Post
    Μακαρι να υπηρχε κατι πιο ευκολο να γνωριζεις ανθρωπους (οπως το να βρισκεσαι σε μια ταξη Δημοτικου, Γυμνασιου η Λυκειου) ... αλλα δυστυχως, ΔΕΝ υπαρχει. Το ιντερνετ ειναι κυριολεκτικα μονοδρομος για να συντηρεις το πνευμα σου (να μην πω την συνειδηση σου και πω βαρια κουβεντα). Επαναλαμβανω οτι δεν δουλευω, ουτε εχω οικογενεια, ουτε φιλους ...

    ΤΙΠΟΤΑ .... μονο ιντερνετ .... και αυτο για ΞΥΛΟ και ΕΙΡΩΝΙΑ.

    Please help
    Εγώ θέλω να μάθω το μικρό σου όνομα και να μάθω για αυτά που ξέρεις όπως και τις θεωρίες σου.
    Έχω κι εγώ διαβάσει για τη Θεωρία Μ και με ενδιαφέρουν αυτά τα θέματα!!!

    Είμαι αμύητος και υπόσχομαι καμία ειρωνεία... μόνο ενδιαφέρον!
    Last edited by homebod; 28-11-2018 at 00:08.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Φοβαμαι να το πω φιλε homebod.
    Γιατι εδωσα το δικαιωμα σε τεσσερα fora να με ξερουν με το μικρο μου ονομα.
    Και ο κοσμος ειναι μικρος .... πολυ μικρος.

    Αν θες, μπορεις να με αποκαλεις Θανο (στην τυχη το ονομα).

    Με πολυ μεγαλη μου ευχαριστηση να ξεκινησουμε ταξιδι στα αδυτα των ν-διαστασεων
    αλλα μηπως θα μπαταρει το παρον νημα ? Και τι φταιει ? Αλλη ειναι η στοχευση του.
    Μηπως να ανοιξουμε (να ανοιξω) τετοιο θεμα σε αλλη ενοτητα-κατηγορια ?
    Να μην φλονταρουμε το νημα .... κριμα ειναι !

    Για να σου ανοιξω την ορεξη, η Θεωρια Υπερχορδων ειναι ... ΠΕΝΤΕ διαφορετικες θεωριες.
    Το ιδιο εγκυρες και οι πεντε. Να σου ανοιξω την ορεξη ακομα περισσοτερο ? Υπηρχε και
    μια εκτη (η Μποζονικη) η οποια απορριφθηκε γιατι ειχε .... 26 διαστασεις. Που ηδη με τις
    10 διαστασεις (που εχουν οι αλλες πεντε), χανει η μανα το παιδι και το παιδι την μανα.

    Αλλα ολα αυτα .... στο σωστο νημα ... ΟΧΙ εδω μεσα !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Συμφωνώ απολύτως, φίλε και σοφέ και οραματιστή Θάνο μου... άνοιξε ένα θέμα και το συζητάμε και το ψάχνουμε εκεί!!

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Σε ποια κατηγορια να ποσταρω ?

    Πες καμια ιδεα .... ειμαι νεουπας στο φορουμ.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Εξουθενωμένος View Post
    Σε ποια κατηγορια να ποσταρω ?

    Πες καμια ιδεα .... ειμαι νεουπας στο φορουμ.
    https://www.psychology.gr/forum/foru...B5%CE%B9%CE%B1
    Εδώ λογικά, που υπάρχουν συζητήσεις για διάφορα θέματα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Quote Originally Posted by Εξουθενωμένος View Post
    Σε ποια κατηγορια να ποσταρω ?

    Πες καμια ιδεα .... ειμαι νεουπας στο φορουμ.
    Προτείνω το "Καφέ και Συμπάθεια" που είναι Γενικού Ενδιαφέροντος!

    Εδώ: https://www.psychology.gr/forum/foru...B5%CE%B9%CE%B1

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγω ειμαι χειροτεροσ ειμαι μονοσ δουλευω στα χωραφια και βρηκα μια καφετερια με κατι παιδια και τουσ ειπα τα παντα για δουλεια απο το 90 και μετα 500 ευρω βγαζω κι εγω
    Eσενα σε παω πολυ .... για την υπογραφη σου κατω-κατω.
    "Φιλικα ο φτωχομπινες της διπλανης πορτας" ....

    Σε φανταζομαι σε ακριβη (πανακριβη) συνοικια, να εχεις ενα ετοιμορροπο σπιτακι
    χωμενο αναμεσα σε βιλαρες εκατομμυριων ... με αυτην την επιγραφη απ'εξω.

    "Γεια σας, τι κανετε, πως ειστε ?" ευγενικοτατος εσυ .... και οι κυριες
    να τρεχουν να αρπαξουν τις κορες τους μακρια, να κλεισουν βιαστικα
    την εξωπορτα, να τραβηξουν και τις κουρτινες (της χλιδοεπαρσης).

  12. #27
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Πρέπει να καταλάβεις ότι τα παιχνίδια δεν αντιπροσωπεύουν τίποτα αληθινό στον υπολογιστή η στο κινητό προκαλούν εθισμό όσο ντάουν και να νιώθεις μην πέφτεις εκεί κάλεσε έναν φίλο στο σπίτι παίξτε τράπουλα με σκορ ντόμινο σκάκι η τάβλι

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    11
    Το θέμα Jack ήταν λιγο παλιό (όχι ότι εγώ απαντάω ontime ;) αλλά τώρα μου βγήκε τυχαία) άρα μάλλον ο φίλος ή το χει ξεπεράσει ή έχει φτάσει (ελπίζω όχι) στα έσχατα.

    Με την ευκαιρία πάντως μια που είναι σχετικό με παιχνίδια online κλπ ακόμα μεγαλύτερη προσοχή σε ότι έχει να κάνει με τζόγο / online καζίνο κλπ οπού εκεί τα πράγματα μπορούν να πάρουν ακόμα πιο άσχημη τροπή. Σε κάθε περίπτωση ως καμμένος λέω οτι καλό έιναι ειδικά όποιος έχει τέτοια θέματα να το κάνει ενέργειες για να το αντιμετωπίσει. Χρήσιμο αρθράκι π.χ είναι αυτό σχετικά τις δυνατότητες και τα εργαλεία που έχει στη διάθεση του.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. χαλαρωτικα games στο νετ
    By krino in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 23
    Last Post: 10-05-2019, 21:12
  2. Μια ερευνα για τα puzzle games.
    By keep_walking in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 16-05-2015, 03:29
  3. ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ Κ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ
    By Lacrymosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 16-11-2012, 03:21
  4. Εθισμός ....στο ιντερνετ
    By nature in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 113
    Last Post: 19-09-2010, 01:48
  5. Η οικογένεια γενικότερα σας βοηθάει ψυχολογικά;
    By giota in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 11-05-2009, 00:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •