Ηλικία του ψυχοθεραπευτή: Θα ήταν κριτήριο για την επιλογή σας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Ηλικία του ψυχοθεραπευτή: Θα ήταν κριτήριο για την επιλογή σας?

    Καλησπέρα σε όλους. Δημιουργήσαμε αυτή την ενότητα για να μοιραστούμε σκέψεις, προβληματισμούς, εμπειρίες.

    Υπενθυμίζω ότι η ενότητα αυτή ΔΕΝ προσφέρεται για συζήτηση παρά μόνο για μοίρασμα των προσωπικών σκέψεων ή/και εμπειριών.
    Σκοπός μας είναι η ενότητα αυτή να συγκεντρώσει συμπυκνωμένα προσωπικά μοιράσματα, χωρίς παρεμβολές από σχόλια μελών, κριτικές κτλ.

    Όλα τα μηνύματα που είναι άσχετα με το ερώτημα ή αποτελούν "πηγαδάκι συζήτησης" θα διαγράφονται από την ομάδα διαχείρισης. Ευελπιστώ στη συμμετοχή σας και στον σεβασμό των κανόνων λειτουργίας.

    ...και προχωράω στο θέμα της ημέρας: Πόσο σημαντική είναι για εσάς η ηλικία του ψυχοθεραπευτή στον οποίο θα απευθυνθείτε για να μοιραστείτε τον εσωτερικό σας κόσμο? Έχει σημασία για εσάς η ηλικία του/της ή δεν αποτελεί διόλου, κριτήριο επιλογής?

    Εάν για παράδειγμα είστε 20-30 ετών, προτιμάτε έναν θεραπευτή νεαρής ηλικίας, θεωρώντας πως θα σας κατανοεί καλύτερα ή έναν μεγαλύτερης ηλικίας, θεωρώντας πως η εμπερία του θα είναι πολύτιμη για εσάς?
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Σε ορισμένες περιπτώσεις νομίζω πως παίζει ρόλο. Εγώ θα προτιμούσα θεραπευτή νεαρής ηλικίας για συγκεκριμένα θέματα που με απασχολούν.

  3. #3
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Σίγουρα παίζει ρόλο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Δεν θεωρώ ότι η ηλικία του ψυχοθεραπευτή είναι ένα από τα βασικά κριτήρια επιλόγης του. Ένας νεότερος θεραπευτής ίσως είναι φαινομενικά πιο προσιτός (σε νέους ανθρώπους) και είναι πιο εύκολο να του μιλήσουν ανοιχτά. Ωστόσο, ένας μεγαλύτερος σε ηλικία ψυχοθεραπεύτης, έχει περισσότερη εργασιάκη εμπειρία. Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχουν μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα. Βασικότερο, κριτήριο επιλογής κατ΄εμέ είναι να δημιουργεί το κατάλληλο κλίμα κατά τη συνεργασία και θεραπεία, ώστε ο θεραπευόμενος να νιώθει ασφάλεια και αποδοχή.

  5. #5
    Nefeli28
    Guest
    Σιγουρα η ηλικια δεν ανηκει στα πρωτα κριτηρια για την επιλογη ειδικου ψυχικης υγειας.
    Το γεγονος οτι καποιοι αισθανονται καλα με νεους και καποιοι με μεγαλύτερους, ειναι καθαρα υποκειμενικο.
    Η ουσια ειναι να ειναι πρωτα ΑΝΘΡΩΠΟΙ και κατοπιν σωστοι επαγγελματιες.
    Δυστυχως και τα δυο σπανίζουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    πρωταρχικο κριτηριο.
    χωρις στενα ορια, αλλα οπωσδηποτε μεγαλυτερος απο τα 30.
    αυτο, οχι για να ειμαστε κοντυτερα στην ηλικια, αλλα γιατι θεωρω οτι αυτο το επαγγελμα ειναι 70% κριτηριο/ προσωπικοτητα και ηθος και 30% εκπαιδευση.
    η εκπαιδευση ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ, χωρις αυτην δεν μιλαμε για ψυχολογο, αλλα δεν αρκει.
    το κριτηριο και η προσωπικοτητα, δεν ειναι εμφυτα, χρειαζονται ικανοτητες, αλλα διαμορφωνονται απο την εμπειρια.
    χωρις εμπειρια ζωης και εμπειρια εργασιακη, δεν μπορω να βασιστω σε καποιο ατομο απλα εκπαιδευμενο, οσο καλα και να πηγε στις σπουδες του.
    με τπτ κατω απο 28. μεταξυ 30 και συνταξης :p
    αν ημουν στα 20, δεν ξερω πως θα το σκεφτομουν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Όχι κάτω από τριάντα πέντε νομός το γιατί θα το καταλάβετε μόλις πάτε τριάντα πέντε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Συμφωνώ με Remedy....για την εμπειρία ζωής περισσότερο....
    ''Νοητικά'' ο θεραπευτής θα πρέπει να είναι πιο εξελιγμένος ως άνθρωπος...
    Όχι ότι πάντα η εξέλιξη είναι ανάλογη της εμπειρίας, αλλά είναι πιο πιθανό...
    Εξέλιξη εννοώ να ξέρει που πατάει και που βρίσκεται.....

  9. #9
    Nefeli28
    Guest
    Θα μπορουσαμε συμπληρωματικα σε αυτο το θεμα να προσθεσουμε ποια προσόντα θεωρουμε αδιαπραγματευτα για μια πετυχημενη θεραπευτικη διαδικασια.
    Εγω ως παθουσα θα εφτιαχνα κατάλογο, αλλα θα αρκεστω στο πιο απαραιτητο απο ολα:
    ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    35-45 χρονων.να εχει δει καποια πραγματα αλλα να μην ειναι και πολυ μακρυα απο τη γενια μου και να με καταλαβαινει
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Αν και μέχρι πριν μισό χρόνο θα συμφωνούσα με τους περισσότερους ότι θέλω ένα ψυχοθεραπευτή μεγαλύτερο σε ηλικία για να έχει εμπειρία, νομίζω ότι πλέον έχω διαφορετική άποψη. Ο ψυχοθεραπευτής μου έχει πάνω κάτω την ίδια ηλικία με μένα (γύρω στα 30- σίγουρα όχι πάνω από 35) και με έχει βοηθήσει πολύ. Οπωσδήποτε βλέπω διαφορά στην εμπειρία του στο πότε πρέπει να επέμβει και να πει κάτι σε σύγκριση με τον προηγούμενο ψυχοθεραπευτή μου που ήταν πάνω από 50. Αλλά το ότι είμαστε πιο κοντά ηλικιακά με βοηθάει πιο πολύ. Ο λόγος είναι ότι νιώθω ότι με καταλαβαίνει περισσότερο στα προβλήματα που με απασχολούν και αφορούν άτομα της γενιάς μου (θέλω να πετύχω επαγγελματικά, άγχος των 30 και επιτυχία κλπ κλπ). Πολλές φορές την έλλειψη εμπειρίας οι νεώτεροι την καλύπτουν με μεγάλο ενθουσιασμό και ενδιαφέρον για αυτό που κάνουν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    η ψυχοθεραπευτρια μου ηταν περιπου στην ηλικια της μανας μου και δεν ειχαμε και τη καλυτερη σχεση.πολλες φορες ενιωθα οτι δε με καταλαβαινει,οτι τα προβληματα μου της φαινοταν παιδιαστικα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Δεν θα μπορουσα να λειτουργησω με ενα θεραπευτη η θεραπευτρια που θα ηταν πολυ πιο νεος απο μενα.Θα ηθελα ηλικιακα κοντα η μεγαλυτερος.Καποτε ειχα παει σε μια ψυχικη υπηρεσια του Δημου κ εκανα συνεδρια με μια θεραπευτρια που οταν εγω ημουν 40 αυτη ηταν λιγο πανω απο τα εικοσι.Απο αυτα που μου ελεγε θεωρησα οτι δεν ειχε καθολου πειρα κ δεν μπορουσε να ερθει στη θεση μου ακριβως λογω της διαφορας της ηλικιας,

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Παλιοτερα οταν εψαχνα θεραπευτη, ηθελα να ειμαστεωηλικιακα κοντα και να ειναι κοπελα. Το χα στο νου μου να ειναι σαν υποκαταστατο αδερφης, οικογενειας, κατι που συνειδητοποιησα αργοτερα. Τελικα μετα απο διαφορα ραντεβου με θεραπευτριες κοντα στην ηλικια μου δεν ειδα φως. Μαλλον εφταιγαν οι προσφοκιρς που ριχα. Κατεληξα με μεσηλικα αμτρα θεραπςθτξ κ ολα πηγαν καλα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Θα προτιμουσα σαφως γυναικα , εχουν καλυτερο ενστικτο , γυρω στην ηιλκια μου , η λιγο μικροτερη .........αλλα δεν θα πηγαινα ποτε ..........

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By K&K in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 12
    Last Post: 19-01-2017, 11:14
  2. ΤΡΟΠΟΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By So_Sad in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 31
    Last Post: 14-01-2017, 16:19
  3. ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By M87 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 11-08-2016, 21:28
  4. αναζήτηση Ψυχοθεραπευτή...και άλλα..
    By Fleur in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 21
    Last Post: 06-04-2010, 01:28
  5. ΨΑΧΝΩ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By velout in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 27-11-2006, 16:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •