Ψυχολογική Κακοποίηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    3

    Ψυχολογική Κακοποίηση

    Καλημέρα σε όλους.
    Είμαι νεα στο φόρουμ οπότε θα ήθελα να συγχωρέσετε πιθανά λάθη.
    Είμαι με αγωγή τους τελευταίους 4 μήνες για την σπαστική κολίτιδα διότι έχω πολλά μα πάρα πολλά ψυχοσωματικά λόγω άγχους και κάποιων καταστάσεων που έχω βιώσει.
    Είμαι με έναν άνθρωπο τον τελευταίο καιρό ο οποίος δείχνει σημάδια διχασμένης προσωπικότητας.
    Τη μια στιγμή είναι γλυκός και την επόμενη με βρίζει και με κακοποιεί λεκτικά σε κάθε ευκαιρία.
    Ζηλεύει τους πάντες και τα πάντα δεν με αφήνει να αναπνεύσω και όλα του φαίνονται ύποπτα.
    Πήρε μετάθεση απο τη δουλειά του και έφυγε οπότε πιά έχουμε απόσταση.
    Η κατάσταση της σχέσης μας είναι περίπλοκη καθώς εγω είχα βγει απο μια μεγάλη σχέση και του είχα ξεκαθαρίσει οτι δεν είμαι σίγουρη για το τι θέλω και είχε δείξει να το σέβεται.

    Τώρα λοιπόν, σιγούρεψε οτι θα μείνει εκεί που έχει μετακομίσει για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και εγώ άρχισα να αποστασιοποιούμαι προκειμένου να καταλάβει πως δεν γίνεται να είμαστε μαζί.
    Του μίλησα και του εξήγησα με πολύ ωραίο τρόπο πως δεν μπορούμε να είμαστε μαζί με τόσο μεγάλη απόσταση και έγινε έξαλλος. Με έβριζε μου φώναζε πολύ και τελικά μου έκλεισε το τηλέφωνο. Μετά απο 5 λεπτά τα ίδια.
    Είπα θα ξεθυμάνει και θα τελειώσει το θέμα.
    Αλλά έπεσα έξω. Μέρες τώρα με παίρνει απο το πρωί μέχρι το βράδυ τηλέφωνο και ουρλιάζει, λέει πράγματα πολύ προσβλητικά και χυδαία. Ο τρόπος που συμπεριφέρεται θυμίζει άνθρωπο που χρήζει ψυχιατρικής βοήθειας.
    Όταν δεν το σηκώνω παίρνει στη δουλειά μου..
    Το χειρότερο κομμάτι είναι οτι πλέον με εκβιάζει κιόλας απο χθες.
    Μου είπε πως θα έπρεπε να τον φοβάμαι γιατί μπορεί να μου κάνει κακό.
    Έχει κάποιο μικρό φωτογραφικό υλικό και μου λέει πως θα το δημοσιεύσει για να με ξεφτυλίσει.
    Μαλάκωσα γιατί φοβήθηκα και τώρα είναι όπως πριν. Σα να μην έγινε τίποτα, νομίζει πως είμαστε μαζί.
    Θέλει να έχω την κάμερα στο κινητό ανοιχτή συνέχεια για να βλέπει τι κάνω και με ποιούς μιλάω στη δουλειά.
    Αρρωστημένες καταστάσεις.
    Και τώρα φτάνω στο ερώτημα.

    Πως μπορούμε να χειριστούμε τέτοιου είδους ανθρώπους χωρίς να τους προκαλούμε;
    Πως ξεφεύγουμε απο τέτοιες καταστάσεις αλώβητοι;
    Οποιαδήποτε βοήθεια είναι σημαντική.

    ΥΓ. Με συγχωρείτε για το μεγάλο κείμενο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Αν κατάλαβα καλά εσύ δε θες να είσαι πια μαζί του αλλά φοβάσαι για τις συνέπειες και το πως θα το πάρει.
    Νομίζω οτι πρέπει να κοψεις κάθε επαφη μαζι του. Δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα και άδικα φοβάσαι. Δεν εχει δικαίωμα να δημοσιοποιήσει οτιδήποτε δικό σου και μπορείς να κινηθείς νομικά εναντίον του σε περίπτωση που το τολμήσει και για το γεγονός οτι σε ενοχλεί με τηλεφωνήματα ή σε βρίζει. Ρώτα κι έναν δικηγόρο, αλλά νομίζω οτι μπορείς να κινηθείς και προκαταβολικά μόνο για τον εκβιασμό που σου κάνει.
    Στη θέση σου, θα προσπαθούσα άλλη μια φορά ήρεμα να του πω οτι τελείωσε και αν έβλεπα πάλι την ίδια συμπεριφορά θα του γνωστοποιούσα την πρόθεση μου να απευθυνθώ σε δικηγόρο και να κινηθώ εναντίον του. Δεν γίνεται να μένεις φυλακισμένη σε μια σχέση επειδή ο άλλος σε απειλεί ή σε εκβιάζει! Το πιο πιθανό είναι αν σε δει αποφασισμένη να φοβηθεί και να μην πραγματοποιήσει καμιά από τις απειλές του. Μάλλον ποντάρει στο οτι θα σε φοβίσει απλά με αυτά που σου λέει.
    Είναι σημαντικό να του δείξεις οτι δεν τον φοβάσαι και οτι θα προστατεύσεις τον εαυτό σου.

  3. #3
    Μηπως ενας δικηγορος εχει γνωσεις να σε βοηθησει προς τα που να κινηθεις. Σε απειλει και σε εκβιαζει. Να συνεχιστει ενοεειται πως ειναι ψυχοφθορο και ηδη εχεις μειωμενες αντοχες οποτε ειναι απανθρωπο. Προσωπικα θα απευθυνομουν σε δικηγορο για συμβουλες γιατι χωρις στοιχεια νομιζω δεν γινονται ασφαλιστικα μετρα. Θα βρεθει η ακρη πιστευω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    3
    Σας ευχαριστώ τόσο πολύ για τις απαντήσεις σας!
    Παιδιά ο άνθρωπος χρήζει βοηθείας.
    Μου λέει συνέχεια σήμερα πόσο μόνος είναι πως μόνο εμένα είχε και δε θα δεχτεί να χωρίσουμε.
    Του είπα πως όλα αυτά που λέει και κάνει μόνο με απομακρύνουν και δεν θα κερδίσει τίποτα θετικό απο αυτό και μου είπε οτι είναι στο χέρι μου να μην τα ξαναπεί.
    Δε μετανιώνει για τίποτα και την ίδια στιγμή είναι τόσο τρυφερός στον τρόπο που μιλάει που πιστεύω πως χρειάζεται βοήθεια.
    Κακός δεν είναι.
    Ρώτησα για ασφαλιστικά, μου είπαν πως δεν φτάνουν τα γεγονότα αυτά για να γίνουν.

  5. #5
    Γονείς και αδέλφια δεν έχεις;
    Γιατί αν έχεις καλό θα είναι να τους εξηγήσεις την κατάσταση και να του τρίξουν λίγο τα δόντια απειλώντας τον από το τηλέφωνο ή και από κοντά.
    Πού ρώτησες για ασφαλιστικά;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    3
    Έχω.
    Τους αφήνω σαν εσχάτη λύση γιατί δε θέλω να τους ανακατέψω.
    Για τα ασφαλιστικά ρώτησα φίλη μου αστυνομικό.
    Τώρα που είναι χαλαρός και ήρεμος πάλι θα προσπαθήσω να του εξηγήσω ξανά αλλά αν έχουμε την ίδια αντίδραση τότε θα πάω σε δικηγόρο.

  7. #7
    Λοιπόν, άκου τί θα κάνεις:
    Θα πας στον Εισαγγελέα Ακροάσεων, αν είσαι στην Αθήνα και αν είσαι στην επαρχία θα πας στον Εισαγγελέα Υπηρεσίας. Θα του εξηγήσεις την υπόθεση και εκείνος θα δώσει εντολή στην αστυνομία να του κάνουν συστάσεις. Επιπλέον, θα σε συμβουλεύει τί να κάνεις.
    Αφού σε απειλεί με φωτογραφίες, ενημέρωσέ τον οτι αν τις δημοσιεύσει αυτό είναι κακούργημα και θα πάει ολοζούμπητος στη φυλακή (εάν φυσικά είναι φωτογραφίες γυμνές κλπ).
    Ασφαλιστικά μέτρα θα μπορούσες να κάνεις αλλά καλύτερο και αποτελεσματικότερο θα ήταν να του κάνεις μύνηση οτι σε εκβιάζει και σε απειλεί. Καλό θα ήταν να είχες και κάποιο αποδεικτικό στοιχείο, π.χ. ένα email που σου έχει στείλει, με απειλές.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Ετσι όπως τα λες οντως μάλλον χρηζει βοήθειας αλλά οφείλεις να προστατεύσεις και τον εαυτό σου.
    Προσπάθησε μηπως και το πάρει πιο ήρεμα αλλά κοίταξε να είσαι όσο πιο σαφής γίνεται και ξεκάθαρη οτι δεν πρόκειται να δεχτείς βρισιές, απειλές και εκβιασμούς. Θα μπορούσες να του πεις οτι έχεις ρωτήσει ήδη δικηγόρο για τις απειλές που σου είπε για το φωτογραφικό υλικό που έχει μήπως και προλάβεις αντιδράσεις.

    Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις ασφαλιστικά, αλλά σίγουρα μπορείς να πας στον εισαγγελέα της περιοχής σου, να πεις οτι δέχεσαι απειλές και εκβιασμούς και όλα αυτά. Αυτός θα σου δώσει ένα έγγραφο το οποίο πηγαίνεις στο αστυνομικό τμήμα και τον καλούν προειδοποιητικά και του κάνουν συστάσεις. Αυτά σε περίπτωση που δεις πάλι την ίδια αντίδραση. Αν και νομίζω πως δεν θα χρειαστεί, το πιο πιθανό είναι και μόνο που θα του πεις οτι θα τα κάνεις αυτά, να φοβηθεί και να σταματήσει.
    Αυτά στα λέω εκ πείρας. Σε παρόμοια κατάσταση, όταν ο δικός μου άρχισε βρισιές, απειλές κτλ, δεν έκατσα καν να ακούσω έκλεισα το τηλέφωνο και την επόμενη μέρα του έστειλα απλά ένα μνμ όπου του έλεγα οτι απευθύνθηκα σε δικηγόρο κι ότι αν δεν σταματήσει θα κινηθώ νομικά. Αυτό ήταν αρκετό για να σταματήσει να με ενοχλεί. Είναι σκληρό το ξέρω, ειδικά όταν καταλαβαίνεις οτι ο άλλος δεν είναι καλά και τα κάνει αυτά, αλλά με κάποιο τρόπο πρέπει να σταματήσει.

    Εγώ είχα ενημερώσει και τους δικούς μου πάντως, όχι για βοήθεια, αλλά για να είναι προετοιμασμένοι σε περίπτωση που γινόταν κάτι και να μην παθαίναν σοκ οι άνθρωποι οπότε θα σε συμβούλευα να κάνεις το ίδιο.

Similar Threads

  1. ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ
    By ΙΟΥΛΙΤΑ in forum Κακοποίηση
    Replies: 11
    Last Post: 25-02-2015, 01:44
  2. ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟ ΣΥΖΥΓΟ
    By Lilitsi in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 08-01-2014, 02:17
  3. ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟ ΣΥΖΥΓΟ
    By Lilitsi in forum Κακοποίηση
    Replies: 0
    Last Post: 07-01-2014, 23:36
  4. Ψυχολογική κακοποίηση και πανικοί
    By Γιουστίνα in forum Κακοποίηση
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2012, 19:09
  5. Ψυχολογικη κακοποιηση...Βοηθεια
    By Kanela in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 02-03-2012, 21:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •