Διάρκεια Ψυχοθεραπείας και αλλαγή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Διάρκεια Ψυχοθεραπείας και αλλαγή

    Η διάρκεια της ψυχοθεραπευτικής διαδικασίας αποτελεί ένα διαρκές αντικείμενο έρευνας μεταξύ των επιστημόνων ψυχικής υγείας καθώς και μια μόνιμη "σύγκρουση".

    Από τη μια μεριά, οι γρήγοροι ρυθμοί των σύγχρονων δυτικών κοινωνιών επιθυμούν ψυχοθεραπείες βραχείας διάρκειας. Για παράδειγμα, τα ασφαλιστικά ταμεία κάποιων χωρών, καλύπτουν μάξιμουμ 12 συνεδρίες ψυχοθεραπείας, κάτι που επιτυγχάνεται μόνο σε ψυχοθεραπείες συμπεριφορικού τύπου, πχ γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία.

    Από την άλλη μεριά, θεραπευτές ψυχοδυναμικών ή υπαρξιστικών προσεγγίσεων, θεωρούν δεδομένο πως η αλλαγή στον πελάτη/ασθενή, επέρχεται μετά από δουλειά αρκετών συνεδριών.

    Το ερώτημα προς όλους όσους έχουν κάνει ψυχοθεραπεία:
    Τι διάρκεια είχε η ψυχοθεραπεία σας? (αν θέλετε, αναφέρετε και τι είδους ψυχοθεραπευτική προσέγγιση ακολουθούσε ο θεραπευτής σας).
    Έχει ολοκληρωθεί ή συνεχίζεται η ψυχοθεραπεία σας?
    Πόσο σύντομα είδατε οφέλη/αλλαγές στον εαυτό σας?
    ...και για όσους θέλουν να εμβαθύνουν λίγο παραπάνω: ποια ακριβώς ήταν η πρώτη αλλαγή που είδατε στον εαυτό σας?


    Δείτε σχετική δημοσκόπηση στο E-Psychology.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Nefeli28
    Guest
    17 μηνες ψυχοθεραπεια για ΙΔΨ, 76 συνεδριες, 3000 ευρω, καμία ουσιαστικη προσέγγιση (λιγο απ'ολα και κατα βαση φιλοσοφημενα φούμαρα), σε λιγο "θα γινομουν καλα" αλλα ευτυχως αποσυρθηκα απο αυτη την τοσο πετυχημενη θεραπεια μου.
    Πισω στο μηδεν. Χειροτερη απο οταν ξεκινησα. Ανικανοι, αχρηστοι, ανηθικοι "ειδικοι" που δοξαζονται στον πονο των ψυχικα νοσουντων.
    Δεν χανω την ελπιδα, ουτε την πιστη στους αληθινους ανθρωπους εκει εξω και στους πραγματικους ειδικους. Δεν το βαζω κατω. Δεν τα παραταω για εναν μ@@@κα που διελυσε το μεσα μου για να πλουτισει κατα τρια χιλιαρικα. Τοσο κοστολογησε την ανθρωπια του.

    Ξεκινησα γνωσιακη-συμπεριφοριστικη θεραπεια με αλλον. Λενε πως ειναι η καταλληλη προσεγγιση για ΙΔΨ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Περίπου ένα χρόνο ψυχοθεραπείας με ψυχίατρο.. Ψυχοθεραπευτική προσέγγιση του τύπου "τι έρχεσαι και κλαψουρίζεις και ξοδεύεις τα λέφτά σου άδικα". Αλλαγές από εκεί είδα λόγω της φαρμακευτικής αγωγής (από παραισθήσεις και φωνές σε νορμάλ). Με την ψυχολόγο μου έκανα γνωσιακη συμπεριφορική για κάποιους μήνες, με βοήθησε πάρα πολύ μετά την πρώτη υποτροπή να ξεπεράσω την αγοραφοβία μου σταδιακά.. (φοβόμουν να βγω από το σπιτι γιατί θεωρούσα ότι όλοι μιλούσαν για μένα αρνητικά και με παρακολουθούσαν μαζί με πολύ έντονο άγχος). Τώρα είμαι σε στάδιο που θα ζητήσω πάλι βοήθεια για προσωπική εξέλιξη, λόγω ατολμίας.

  4. #4
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Ποτέ δεν ξέρεις πόσο μπορεί να διαρκέσει.
    Μπορεί 2 μήνες,2 χρόνια κλπ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Η διάρκεια της θεραπεία είναι συνήθως ανάλογη της προσέγγισης. Για παράδειγμα η γνωστική-συμπεριφορική προσέγιση στην καταπολέμηση φοβιών θα μπορούσε να είναι βραχεία και ταυτοχρόνως αποτελεσματική. Ωστόσο, για να αναδομηθούν τα γνωστικά σχήματα του θεραπευόμενου χρειάζεται περισσότερος χρόνος, ώστε "ο νέος τρόπος σκέψης" να γίνει βίωμα. Οι προσεγγίσεις αυτές δίνουν περισσότερη έμφαση στην επίλυση των προβλημάτων στο παρόν και δεν αναδρομούν τόσο στο παρελθόν του θεραπευόμενου, άλλωστε γι αυτό είναι και βραχύχρονες. Το ψυχοδυναμικό μοντέλο και η υπαρξιακή προσέγγιση χρειάζονται περισσότερο χρόνο δίοτι η βαρύτητα δίνεται στο παρελθόν του θεραπευόμενου. Είμαι οπαδός της ψυχανάλυσης, αν και λίγο παλιομοδίτικο μοντέλο, δίοτι θεωρώ σημαντικό το να βρεί κανείς τη ρίζα του προβλήματος. Με έχει βοηθήσει πολύ στο να κατάλαβω από ξεκινούν καποιές συμπεριφορές, που δεν θεωρούνται υγιείς. Από την άλλη η γνωστική-συμπεριφορική προσέγγιση με βοήθησε να καταλάβω, τι είναι αυτό που συντηρεί αυτές τις συμπεριφορές. Καταλικτικά, θεωρώ ότι οι βραχύχρονες θεραπείες, αφορούν συγκεκριμένα "θέματα" ψυχικής υγείας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    προσωπικα θα ελεγα μεχρι να γινεις καλα..

    αλλα πιστευω η διαρκεια πρεπει να είναι μεχρι 2 ετη μαξιμουν ,μετα δεν νομιζω ότι μπορει να σ προσφερει τιποτα αλλο

  7. #7
    Nefeli28
    Guest
    Εχασα 2 χρονια νομιζοντας πως κανω ψυχοθεραπεια....
    Ουτε πισω γυρνανε, ουτε αλλαζει η αδικια γιατι υπηρξε, ουτε δυστυχως ελαβα αυτα για τα οποια πληρωσα....

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Μια φορά ψυχικά ασθενής,για πάντα ψυχικά ασθενής.Δε νομίζω πως υπάρχει διάρκεια στην ψυχοθεραπεία.Αμα γυρίσει το μυαλό,δεν υπάρχει επιστροφή.Απλά με την ψυχοθεραπεία και φαρμακοθεραπεία δίνεις μια ψευτοελπίδα στον άρρωστο ότι κάτι καλύτερο μπορεί να γίνει.Αλλά πάντα μέσα του θα υπάρχει το σαράκι της υποτροπής..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Έχω ξεκινήσει 3 φορές ψυχοθεραπεία, 2 με έλληνες ψυχοθεραπευτές και 2 στο εξωτερικό. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι οι ψυχολόγοι, στη χώρα που ζω τώρα, ακολουθούν μάλλον γνωσιακή (λέω μάλλον γιατί ποτέ κανείς από τους ψυχοθεραπευτές μου δεν συζήτησε μαζί μου την προσέγγιση που ακολουθεί - τα συμπεράσματα τα βγάζω από την διαδικασία της ψυχοθεραπείας). Τις 2 φορές που άρχισα εδώ πέρα είχαμε προσυμφωνήσει ότι οι κύκλοι της ψυχοθεραπείας θα είναι για συγκεκριμένο διάστημα (5-10 συνεδρίες) και στόχευαν σε ένα συγκεκριμένο πρόβλημα που με απασχολούσε εκείνη τη στιγμή. Δεν μπορώ να πω ότι αυτή η διαδικασία με βοήθησε ιδιαίτερα προσωπικά. Πιστεύω ότι τα προβλήματά μου πηγάζουν από τον τρόπο και τις συνθήκες που μεγάλωσα. Επομένως η προσέγγιση των ελλήνων ψυχοθεραπευτών (μιλάμε για αυτά που με απασχολούν στο τώρα αλλά κάνουμε και αναδρομές στο παρελθόν) είναι για μένα πολύ πιο βοηθητική. Ο πρώτος κύκλος ψυχοθεραπείας μου νομίζω κράτησε γύρω στα 2 ίσως 3 χρόνια, δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς. Οι γνωσιακοί κύκλοι κράτησαν 2-3 μήνες ο καθένας. Τώρα έχω ξαναρχίσει ψυχοθεραπεία χωρίς συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα.

    Νομίζω το πόσο γρήγορα κάποιος βλέπει βελτίωση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Το είδος του προβλήματός του, πόσο συνειδητοποιημένος είναι για το πρόβλημά του, αν έχει ξανακάνει ψυχοθεραπεία κ.α. Πιστεύω είναι δύσκολο να φανεί βελτίωση σε διάστημα λιγότερο των 2 μηνών όποια προσέγγιση κι αν ακόλουθείται. Προσωπικά ορατή βελτίωση είδα μετά τους 6 μήνες και θεαματική βελτίωση μετά από 1 χρόνο.

  10. #10
    Nefeli28
    Guest
    Το να γνωριζει ο θεραπευομενος που απευθυνεται και ποια προσεγγιση ακολουθει ο θεραπευτης, νομιζω πως επιβαλλεται να το απαντησει ο θεραπευτης σε σχετικη ερωτηση.
    Ειναι αναμεσα στα βασικα που οφειλει να ξερει ο θεραπευομενος πριν αποφασισει να συνεχισει την θεραπευτικη διαδικασία.
    Οσον αφορα τη γνωσιακη ή την πιο αναλυτικη μέθοδο, εξαρτάται απο το προβλημα που εχει ο καθενας αν θα βοηθηθει, και φυσικά απο την ιδιοσυγκρασια του και κατοπιν τη σχεση του με τον ιδιο τον ειδικο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by NikosD. View Post
    Για παράδειγμα, τα ασφαλιστικά ταμεία κάποιων χωρών, καλύπτουν μάξιμουμ 12 συνεδρίες ψυχοθεραπείας, κάτι που επιτυγχάνεται μόνο σε ψυχοθεραπείες συμπεριφορικού τύπου, πχ γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία.
    Αυτό ακριβώς συμβαίνει εδώ που βρίσκομαι. Δε νομίζω ότι μπορείς εύκολα να βρεις ψυχοθεραπευτές που ακολουθούν κάτι άλλο από γνωσιακή. Νομίζω όμως ότι η συγκεκριμένη προσέγγιση δεν είναι καθόλου βοηθητική για ορισμένους ανθρώπους. Σίγουρα δεν ήταν για μένα. Μία φίλη μου πέρασε καρκίνο και το ταμείο της καλύπτει 10-12 συνεδρίες ψυχοθεραπείας. Ξέροντάς την και γνωρίζοντας περισσότερα για τη ζωή της, δε νομίζω ότι αυτές είναι αρκετές. Δεν έχω συζητήσει πρόσφατα μαζί της αν έχει προλάβει να δει βελτίωση. Πιστεύω ότι για άτομα που έχουν περάσει δύσκολα παιδικά χρόνια και κουβαλάνε τραύματα από τότε 12 συνεδρίες δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα. Είναι τόσο διαστρεβλωμένη η οπτική για τον κόσμο που θέλει χρόνο να αλλάξει.

  12. #12
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by melissa View Post
    Αυτό ακριβώς συμβαίνει εδώ που βρίσκομαι. Δε νομίζω ότι μπορείς εύκολα να βρεις ψυχοθεραπευτές που ακολουθούν κάτι άλλο από γνωσιακή. Νομίζω όμως ότι η συγκεκριμένη προσέγγιση δεν είναι καθόλου βοηθητική για ορισμένους ανθρώπους. Σίγουρα δεν ήταν για μένα. Μία φίλη μου πέρασε καρκίνο και το ταμείο της καλύπτει 10-12 συνεδρίες ψυχοθεραπείας. Ξέροντάς την και γνωρίζοντας περισσότερα για τη ζωή της, δε νομίζω ότι αυτές είναι αρκετές. Δεν έχω συζητήσει πρόσφατα μαζί της αν έχει προλάβει να δει βελτίωση. Πιστεύω ότι για άτομα που έχουν περάσει δύσκολα παιδικά χρόνια και κουβαλάνε τραύματα από τότε 12 συνεδρίες δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα. Είναι τόσο διαστρεβλωμένη η οπτική για τον κόσμο που θέλει χρόνο να αλλάξει.
    Αν θες και μπορεις να απαντησεις, ποιο ειναι το προβλημα σου και απευθυνθηκες σε ειδικο;
    Η γνωσιακη βοηθαει στις αγχωδεις διαταραχες εστιαζοντας στο τωρα.
    Εχω διαγνωστει με ιδψ και καταθλιψη και δυστυχως ξεκινησα ψυχοδυναμικη θεραπεια η οποια με εκανε χειροτερα.
    Αναλυσεις επι αναλυσεων για τα τραυματα του παρελθοντος και της παιδικης μου ηλικιας. Ημουν χαρουμενη και βεβαιη οτι μεσα απο αυτο,πηγαινοντας στη ριζα του προβληματος θα λυνονταν ολα.
    Και οσο ο καιρος περνουσε αντι να βρισκω ακρη, βυθιζομουν σε ενα ατελειωτο κενο. Δυο χρονια αναλυθηκαν και ανακατευτηκαν τα μεσα μου χωρις καμια βελτιωση. Τωρα ειμαι χειροτερα απο πριν. Οι φοβιες πιο εντονες, η καταθλιψη στα υψη και κουβαλαω και την απατη του συγκεκριμένου "ειδικου".

  13. #13
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    382
    Θερμή παράκληση, αποφύγετε τη συζήτηση στην παρούσα ενότητα. Είναι η μόνη ενότητα που έχει αυτόν τον κανονισμό, όπως αναφέρθηκε και σε sticky note.
    Στόχος της ενότητας είναι να υπάρχει συμπυκνωμένη πληροφορία και μοιράσματα για διάφορα θέματα που θα ανοίγουν εδώ, είτε από διαχειριστές, είτε από τους ειδικούς του E-Psychology.gr
    Ότι ζητήματα και ερωτηματικά προκύπτουν με αφορμή τα θέματα και τα μοιράσματα αυτής της ενότητας, μπορείτε να τα ανοίξετε ως θέμα συζήτησης σε άλλες - κατάλληλες ενότητες του φόρουμ.

    ΥΓ. Για τους παραπάνω λόγους, εχω ήδη διαγράψει μερικά μηνύματα εδώ.
    Ευχαριστώ για την κατανόηση σας.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Πιο χρήσιμο θα ήταν να φαινόταν και ποιος βοηθήθηκε, γιατί τώρα αυτός που έκανε πχ 30 συνεδρίες βοηθήθηκε άραγε ή είπε ''αει σιχτίρ, τα παρατάω δεν με βοηθάει/ δεν έχω λεφτά/χρόνο/θα δοκιμάσω άλλον κλπ''? ..........δεν βλέπω και κοσμοσυρροή στο θέμα, με την απορία θα μείνουμε......

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    δεν ξερω αν είμαι εκτος θεματος αλλα θα εκφρασω την αποψη μου...
    θεωρω ότι οι ψυχοθεραπείες σε ''ασθενειες'' όπως οι ψυχωσεις και κατεπεκτασην σχιζοφρενεια από ψυχιατρους είναι απλα χασιμο χρονου...

    πιστευω ότι είναι καθαρα βιολογικο θεμα του εγκεφαλου και ουδεμια σχεση εχει με ''ψυχικη'' παθηση...

    επισης πιστευω ότι ενας ψυχίατρος είναι αδυνατον να κατανοησει τα βιωματα ενός σχιζοφρενή κατά τα επεισοδια του ως αποτέλεσμα τουτου αδυνατον και να βρει λυση στα οποια θεματα που απασχολουν τον ασθενη..

    αυτό που θα θελα να κανω και εψαξα και στο σαιτ σας ειδικο αλλα δεν βρηκα είναι μερικες συνεδριες υπνωσης για να καλυψω μερικα κενα που ειχα κατά τα επεισοδια μου

    ελπιζω να μην είμαι εκτος θεματος

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΙΨΔ/ΔΙΑΡΚΕΙΑ
    By seleios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 62
    Last Post: 11-03-2016, 13:22
  2. διάρκεια πανικού.
    By dimm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 27-09-2009, 16:19
  3. Χρονική διάρκεια θεραπείας της ΙΔΨ .
    By Raindrop in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-01-2009, 16:02
  4. Διάρκεια θεραπείας
    By Relia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-09-2007, 20:24
  5. προβληματα γαμου στη διαρκεια πενθους
    By Despina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 24-08-2006, 10:05

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •