φόβος λιποθυμίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    31

    φόβος λιποθυμίας

    Καλή χρονιά εύχομαι με υγεία. Έχω μεγάλο φόβο στην λιποθυμία. Εδώ και τέσσερα περίπου χρόνια όταν βγαίνω από το σπίτι ζαλίζομαι, έχω έντονη εφίδρωση ή το αντίθετο και νομίζω ότι θα λιποθυμήσω. Η λιποθυμία άρχισε να με φοβίζει από τότε που έπαιρνα τα ladose πριν από τέσσερα χρόνια. Τα έπαιρνα για δυο μήνες και με είχαν βοηθήσει πολύ. Μία μέρα εκεί που καθόμουν ήρεμος άρχισε να γυρνάει το δωμάτιο πάρα πολύ γρήγορα για 1-2 λεπτά. Έπαθα το ίδιο μετά απο μία βδομάδα οπου και τα έκοψα. Έχω κάνει αυτά τα χρόνια ψυχοθεραπεία και εδώ και ένα μήνα παίρνω τα cipralex. Με έχουν βοηθήσει αρκετά αλλά ο φόβος δεν φεύγει. Όλο αυτο μου έχει δημιουργήσει αγοραφοβία. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως και δεν έχω λιποθυμήσει έστω και μια φορά με τόσα έντονα συμπτώματα. Με χάπι έχει πάθει κανείς κάτι παρόμοιο να γυρίζει το δωμάτιο? Πώς θα καταλάβω την λιποθυμία? Θέλω να μου πείτε εμπειρίες από λιποθυμίες.

    Ευχαριστώ και εύχομαι υγεία σε όλους το 17.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγώ έχω λιποθυμήσει δύο τρεις φορές αν είσαι όρθιος απλά δε σε κρατάνε τα πόδια σου κ πεφτεισ σαν κτίριο στο σεισμό δηλαδή κάθεσαι στα πόδια σου συνήθως δε χτυπασ κ δεν έχεις καμία επαφή με το περιβάλλον εγώ ήμουν με κόσμο μου σήκωσαν τα πόδια ψηλά κ συνηλθα μόλις συνέλθεις νιώθεις μία αδυναμία αλλά είσαι καλά περπατασ πας στο νοσοκομείο κανεισ εξετάσεις στα βρίσκουν όλα καλά κ φεύγεις λίγο πριν τη λιποθυμία έχεις ζάλη εκεί πρέπει να μιλησεισ σε κάποιον αν είσαι μόνος για να σε προσέξει λίγο να φωνάξει κάποιον που ξέρει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    Εχω λιποθυμησει δυο φορες δεν ακολουθουσα αγωγη τοτε..
    Η πρωτη φορα ηταν σ ενα κλαμπ συτο που ενιωσα ηταν ενας κομποσ στο στομαχι με ελουζε κρυος ιδρωτας λεω στους φιλους μου παμε να φυγουμε δεν προλαβαινω να φυγω μαυριζουν ολα γυρω μου.τη δευτερη φορα ητσν πσλι εξω σ ενα μαγαζι οπου εκει που μιλαγσ αρχισαν παλι να μαυριζουν ολα γυρω μου και να χανομσι.η περιγραφη η δικη σου μου κανει κατι σε φαση ιλιγγο οχι λιποθυμια εχει διαφορα...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    7
    Απο ενα συμβαν που ειχα λιποθυμισει στο γυμνασιο εχω τον ιδιο φοβο. Ξερω οτι ειμαι καλα και υγιης αλλα εχω παντα τον φοβο οτι μπορει να ζαλιστω και να πεσω ξαφνικα στο πουθενα. Μπορει καποιος να μου προτεινει καποιες λυσεις?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    5
    Καλησπερα και απο μενα..ειμαι καινουρια στο forum ! Πιστευα οτι ειμαι η μονη με τετοια φοβια ! Εδω και χρονια ζω με αυτο το αγχος με αποτελεσμα οταν βγαινω απο το σπιτι να εχω ενα επικειμενο αισθημα λιποθυμιας..Το τελευταιο μηνα βεβαια συνειδητοποιησα οτι προκειται για φοβια που δυσχεραινει την καθημερινοτητα μου και ξεκινησα συνεδριες με ψυχολογο..
    Ειμαι πολυ περιεργη να δω αν τελικα υπαρχει λυση στο ζητημα αυτο.
    Δες αν η φοβια σου αυτη σχετιζεται με την απωλεια ελεγχου , δηλαδη θελεις να εχεις τον ελεγχο των παντων ; δες τι ειναι αυτο που σε φοβιζει στο ενδεχομενο μιας λιποθυμιας.

    Ευχομαι υγεια σωματικη και ψυχικη

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    4
    Καλησπέρα και από εμένα. Έχω και εγώ την ίδια φοβία. Εχώ λιποθυμήσει αρκετές φορές στο παρελθόν εξαιτίας της υπότασης μου. Αυτό μου έχει δημιουργήσει μία φοβία, η οποία τους τελευταίους έξι μήνες έχει γίνει τόσο έντονη, που έχω κάθε μέρα κρίσεις άγχους. Επίσης, μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να είμαι μόνη μου στο σπίτι, γιατί φοβάμαι ότι άνα πάσα ώρα και στιγμή θα λιποθυμήσω και δεν θα έχω κανέναν να με συνεφέρει. Κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και 2 μήνες, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με έχει βοηθήσει αρκετά.

    Οποιαδήποτε συμβουλή ή λύση είναι πολύτιμη.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    178
    Και εγώ αντιμετωπίζω το ιδιο πρόβλημα κορίτσια. Θέλει πολύ δουλειά με τον εαυτο μας για να διωξουμε αυτήν την φοβια.

    Και θέλει και ψυχοθεραπεία αν δεν μπορουμε μονοι μας.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    4
    Έχεις δει κάποια διαφορά με την ψυχοθεραπεία;

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Αγχος χωρις λογο με τασεις λιποθυμιας
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 03-06-2015, 10:05
  3. Κόπωση και αίσθημα λιποθυμίας
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2014, 02:56
  4. Στα καλα καθουμενα ζαλαδες και ταση λιποθυμιας
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 08-11-2013, 05:33
  5. τασεις λιποθυμιας -αγχος (νεο μελος)
    By pana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 06-04-2010, 11:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •