Ποσοι εχετε πει δημοσια οτι πασχετε απο καποιο ψυχικο νοσημα? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 43
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Μαρα μου με τον καιρό αναπτύσσεις μία ιδιότητα να ξεχωρίζεις τι λένε οι περισσότεροι και να το λες κι εσύ κοινώς να το παίζεις λογικός χωρίς φάρμακα αυτό αλλά σε δικούς σου εκφραζεσαι κανονικά με τα φάρμακα γίνεσαι ηλίθιος κ τα λες όλα κανονικά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Moυ ελεγε οτι σκεφτοταν καποιες φορες με το εξω μυαλο και ηταν παρορμητικη ενω οποτε σκεφτοταν με το μεσα μυαλο ηταν πιο προσεκτικη...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Αυτό σημαίνει ότι τις παρουσιάζονταν ευκαιρίες κ όταν σκεφτόταν ότι δεν έχει θέμα ήταν παρορμητική όταν σκεφτόταν ότι έχει θέμα ήταν πιο προσεκτική έτσι νομίζω εγώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Το έξω μυαλό είναι όταν το παίζεις λογικός
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    απαραδεκτοι οι δικοι σου...
    Η μανα μου το ειχε πει σε παπα στην εξομολογηση οτι φοβαται, οτι εχει ιδεες περιεργες οτι την κυνηγανε και της ειχε πει να κανει μετανοιες καθε πρωι. Και σηκωνοταν η γυναικα απο τις 5 το πρωι για μετανοιες...Μια φορα θυμαμαι την ειχε πιασει τρελα και ειχε παει εξω απο την εκκλησια να κανει μετανοιες...
    Αντι να της πει ο παπας να τα πει αυτα σε εναν γιατρο, της ειπε να κανει μετανοιες...δλδ ελεος!
    Πω πω αλοιμονο μας! Αλλο πράγμα ο δαιμονισμός που είναι μια αλλη κατάσταση και άλλο η σχιζο πολλοί όμως τα παραρμηνεύουν και δεν το ξεχωρίζουν ! Η σχιζο είναι ασθένεια ενω ο ανθρωπος που ειναι σε δαιμονικη κατασταση εχει υπερ- φυσικες δυνατοτητες πχ. με το περασμα του να κουνιουνται οι εικόνες , να σπαει αλυσιδες να ξερει τα βαθυτερα σου μυστικα κτλ.καμία σχεση μεταξυ των δυο κριμα που καποιοι τα συγχεουν και λενε πως πισω απο την σχιζοφρενεια κρυβεται καποιο δαιμονιο η πισω απο την καταθλιψη πχ το δαιμονιο της ακηδιας και της θλιψης καμια σχεση.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Το έξω μυαλό είναι όταν το παίζεις λογικός
    oχι... με το εξω μυαλο εννοουσε τη βιαστικη παρορμητικη σκεψη...
    Μου ελεγε καποιες φορες να σκεφτω καλυτερα κατι και μου ελεγε σκεψου το με το μεσα μυαλο...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Η οικογένεια μου έχει επιλέξει να ζει μέσα στην άρνηση.Πιστεύουν ότι έτσι είναι καλύτερα.Η ίδια μου η μάνα όταν την ζήσεις καταλαβαίνεις τι παίζει,καθώς έχει όλα τα συμπτώματα μου που περιγράφουν την ΔΕΠ-Υ κάνει πως δεν τα βλέπει..Ο πατέρας μου και ο αδερφός μου όταν η μάνα μου κάνει κάποια χαζοβλακεία απο αυτές που θα κάνουν τα άτομα σαν και εμάς,θα της την πουν με άκομψο τρόπο και εγώ είμαι ο μόνος που παίρνει το μέρος της,γιατί ξέρω πως να είναι να έχεις αυτή την μαλακία να σε ακολουθεί.Σε άτομα εκτός φόρουμ δεν μιλάω γιαυτό αλλά όσοι με ζουν από κοντά στον επαγγελματικό βασικά τομέα καθώς προσωπικές σχέσεις έχω ελάχιστες,βλέπουν πως συμπεριφέρομαι και αυτό ειναι αρκετό για να φανεί ότι δεν είμαι φυσιολογικός.Αλλά αυτό δεν με ενοχλεί απο την στιγμή που έχω την αποδοχή τους και τουλάχιστον εμπρός μου δεν με έχουν κάνει να αισθανθώ ότι είμαι κατώτερος τους.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Πω πω αλοιμονο μας! Αλλο πράγμα ο δαιμονισμός που είναι μια αλλη κατάσταση και άλλο η σχιζο πολλοί όμως τα παραρμηνεύουν και δεν το ξεχωρίζουν ! Η σχιζο είναι ασθένεια ενω ο ανθρωπος που ειναι σε δαιμονικη κατασταση εχει υπερ- φυσικες δυνατοτητες πχ. με το περασμα του να κουνιουνται οι εικόνες , να σπαει αλυσιδες να ξερει τα βαθυτερα σου μυστικα κτλ.καμία σχεση μεταξυ των δυο κριμα που καποιοι τα συγχεουν και λενε πως πισω απο την σχιζοφρενεια κρυβεται καποιο δαιμονιο η πισω απο την καταθλιψη πχ το δαιμονιο της ακηδιας και της θλιψης καμια σχεση.
    ε αυτο δεν το ειχα σκεφτει ποτε... λες δηλαδη οτι ο παπας θεωρησε οτι παιζει κατι με δαιμονιο, εξ ου και οι μετανοιες? εγω νομιζα οτι της το ειπε σαν ασκηση ταπεινωσης...

    καλα......οταν παλιοτερα η υγεια μου ηταν στα χαλια της ειχα παθει καταθλιψη, και ειχα πει σε εναν παπα οτι νιωθω αυτη την ακηδια να με καταλαμβανει, μου ειχε πει να παω σε μια παραλια να καθισω απο το πρωι ως το βραδυ και να αναπνευσω καθαρο αερα και να χορτασει το ματι μου μπλε....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Μακριά από παπάδες.
    Έχουν δαιμονοποιήσει ότι δεν καταλαβαίνουν και έχουν δημιουργήσει μια λίστα παθών που γεμίζει με ενοχές τον κάθε πιστό.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Εγώ πάλι πιστεύω ότι στον κόσμο υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις για ένα θέμα κι έτσι η εκκλησία το εξηγεί αλλιωσ και ο γιατρός αλλιωσ για θεραπεία πάντως η βελτίωση κάποιοι πιστεύουν κ βελτιώνονται κάποιοι μόνο με φάρμακα κάποιοι με γυμναστική με τη δουλειά με το αλκοόλ με ουσίες όλα αυτά είναι για ανακούφιση από το πρόβλημα οπότε δεν ξέρω πως τα έχουν καταφέρει έτσι αλλά δεν υπάρχει ένας δρόμος οπότε καλό ταξίδι κ μακάρι ο καθένας να βρει το δρόμο του
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    ε αυτο δεν το ειχα σκεφτει ποτε... λες δηλαδη οτι ο παπας θεωρησε οτι παιζει κατι με δαιμονιο, εξ ου και οι μετανοιες? εγω νομιζα οτι της το ειπε σαν ασκηση ταπεινωσης...

    καλα......οταν παλιοτερα η υγεια μου ηταν στα χαλια της ειχα παθει καταθλιψη, και ειχα πει σε εναν παπα οτι νιωθω αυτη την ακηδια να με καταλαμβανει, μου ειχε πει να παω σε μια παραλια να καθισω απο το πρωι ως το βραδυ και να αναπνευσω καθαρο αερα και να χορτασει το ματι μου μπλε....
    Γι αυτο σου το πε αυτο πιστευε μαλλον οτι ηταν αμαρτωλη αν πιστευε οτι υπηρχε δαιμονιο θα σας ελεγε εξορκισμο ενω ειναι αλλη μια η κατασταση αλλη η αλλη και ειναι κριμα ενας ανθρωπος να χρηζει ιατρικης βοηθειας και να του λες αλλα...Ο αλλος ο παπας που πηγες εσυ δεν σε συμβούλευσε καθολου ασχημα , μια χαρα η θαλασσα και ο ηλιος ειναι θεραπεια για την κατάθλιψη , υπάρχουν και κάποιοι φωτισμένοι! Οποτε υπάρχει ελπίδα και η προσευχη είναι καλή για κάθε ασθένεια ο Θεος είναι ο μεγαλυτερος γιατρος και ολα τα γιατρευει ακόμα και τον ψυχικα αρρωστο ασθενη ακομα και τον καρκινοπαθη! Ναι προσευχη θα μπορουσε να συστησει στην μανα σου και φυσικα ιατρικη παρακολουθηση αλλα και ο ιδιος να προσευχεται για την υγεια της στην θεια λειτουργια , τα αλλα γιατι;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Μακριά από παπάδες.
    Έχουν δαιμονοποιήσει ότι δεν καταλαβαίνουν και έχουν δημιουργήσει μια λίστα παθών που γεμίζει με ενοχές τον κάθε πιστό.
    αυτό ξαναπέστο.... είμαι περιεργος πάντως για το πόσες μετάνοιες κανουν οι ιδιοι για τα οργια στα μοναστηρια κλπ...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Mono h oikogenia mou kai h fili mou to kseroune. Den niothw polu aneta na to pw se allous giati o kosmos einai polu periergos me auta ta themata akoma. Den kserw ti fovounte. Eidika gia tous andres pistevo oti einai polu pio duskolo.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    και γτ πρεπει να το πεις?για να σε στιγματισουν?
    αφου η κοινωνια είναι πισω σε όλα...τα ψυχιατρικα θεματα στην ελλαδα είναι πισω..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by koritsi83 View Post
    Mono h oikogenia mou kai h fili mou to kseroune. Den niothw polu aneta na to pw se allous giati o kosmos einai polu periergos me auta ta themata akoma. Den kserw ti fovounte. Eidika gia tous andres pistevo oti einai polu pio duskolo.
    εμενα με ρωτάγανε γιατί τρέμω... και τους απάνταγα πως έχω θυροειδή... και όντως έχω χαχαχα

    τίποτα δεν είναι δύσκολο :P

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πόσοι από σας έχετε ακόμα συμπτώματα παρά τα φάρμακα;
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 42
    Last Post: 31-03-2017, 17:59
  2. Replies: 4
    Last Post: 14-08-2016, 14:09
  3. ΝΕΥΡΟΦΥΤΙΚΟ ΝΟΣΗΜΑ
    By boubourina in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 16-10-2009, 16:23
  4. Ομοζυγωτικοι διδυμοι και ψυχικο νοσημα
    By πανος12345 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 13-10-2009, 20:32
  5. μητέρα με ψυχικό νόσημα
    By athi14 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 19-07-2006, 15:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •