Ποσοι εχετε πει δημοσια οτι πασχετε απο καποιο ψυχικο νοσημα? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 43 of 43
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    22
    παιδια καλησπερα....καλη χρονια.... με υγεια , και οχι αρρωστες σκεψεις...στο επι ταυτα, πασχω απο καταθλιψη, χροοοονια 14,σε μια κοινωνια επαρχιας μικρη....δυσκολο να ανοιξω το στομα μου,,μονο ενας φιλος το ξερει που περασε τα ιδια και το καταλαβε.,και η μανα μου ., στη δουλεια δε το ξερουν ,και πολλες φορες κανω και το καραγκιοζη,,, να αποφυγω πραγματα,....που με πιεζουν...ποσες φορεςθελω να το φωναξω να το πω...απειρες!!! αλλα θα ακουσω..τρελος εισαι!!! τωρα αν καποιος μπορει να πιαστει απο τη θρησκεια αυτο ειναι καλο οχι τα ακρα ομως.,λιγο πιστη δεν εβλαψε κανεναν οχι ομως να κανουμε περα τους γιατρους., γιατι το λεω αυτο υπαρχουν εξομολογη που βοηθαν πολυ... που δε σε αποτρεπουν απο το γιατρο ,αντιθετος σε σπροχνουν προς τα εκει...γιατι παντα ο ανθρωπος ψαχνει ηρεμεια.!!! να ειστε ολοι καλα.

  2. #32
    Το έχω πει σε ανθρώπους που με αντιμετώπισαν με επιθετικότητα λογω φόβου αλλά και σε ανθρώπους που έδειξαν κατανόηση σαν να έλεγα ότι λαμβάνω παρακεταμολη.

    Έχω ακούσει σε πολύ μεγάλο ποσοστό την άγνοια και τον ρατσισμό για τα ψυχικά νοσήματα από γνωστούς φίλους νεότερη και αυτό με κάνει πάντα επιφυλακτική να ανοιχτώ. Θα ήθελα να μπορώ να βγω και να πω ευθέως όπως λέει πχ ο Α. έχω ίωση δεν είμαι καλά, να απαντήσω «Άστα υποφέρω εδώ και χρόνια από ψυχικό νόσημα και εάν μέσα στο μήνα είμαι 70% λειτουργική είναι λόγος να νιώθω υπέρ ικανοποιημένη άσχετα από το τις ρεαλιστικές δυσκολίες της ζωής.

    Ένας από τους αρκετούς λόγους που έγινα μέλος του φόρουμ είναι και αυτός, να γνωρίσω ανθρώπους που καταλαβαίνουν τι θα πει βασανίζομαι αλλά επειδή δεν είναι εύκολα διαχειρίσιμο και ευρέως αποδεκτό όπως ένας ιός παλεύω με τα κύμματα και δε ξέρω τι θα γίνει.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by dkomodo View Post
    ... αλλα γιατι να φοβομαστε κιολας μηπως παθουμε κριση αναμεσα σε κοσμο η γιατι να φοβομαστε να βγουμε εξω επειδη υπαρχει στο πισω μερος του κεφαλιου μας οτι οι αλλοι δεν θα μας καταλαβουν.
    Δεν έχεις εσύ ο ίδιος αυτή την απάντηση?
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    2
    μετα απο τοσα χρονια προφανως κ εχω,αλλα ειναι αλλιως την ωρα που το βιωνεις,δενεχεις την ανεση να το αναλυσεις κ να πεις αα ολα ειναι οκ....

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by dkomodo View Post
    μετα απο τοσα χρονια προφανως κ εχω,αλλα ειναι αλλιως την ωρα που το βιωνεις,δενεχεις την ανεση να το αναλυσεις κ να πεις αα ολα ειναι οκ....
    Δεν το έχεις μόνο την ώρα που το βιώνεις, είναι κάτι που το έχεις συνεχώς. Πώς στο καλό περιμένεις να πεις "αα όλα είναι οκ"? Δεν είναι οκ ή από εσένα ή από τους άλλους.
    Σε αυτό που ανέφερες φοβάσαι τους άλλους. Συνεπώς δεν είναι οκ από τους άλλους...
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω δεν το εχω πει, αλλα ζωντας σε μια μικρη επαρχιακη πολη ... το περιβαλλον που ερχομαι σε επαφη , οπως στεκια που πηγαινω ... λογω του κουτσομπολιου ειναι σαν να το εχω πει.

    Με ενοχλει αυτο και αρνουμαι πεισματικα να το πω εγω :P

    Πολλες φορες αντιμετωπιζω τραγελαφικες καταστασεις και σχολια που κρυβουν την "υψιστη" αγνοια ... μερικες φορες με στενοχωρουν , αν ειμαι λιγο νταουν ... αν αισθανομαι δυνατος τα αντιμετωπιζω με διαφορους τροπους.

    Γενικα ομως ειναι κατι που μου δυσκολευει τη ζωη και αν δεν με ειχε "κολλησει" η οικονομικη κριση θα εφευγα απο την πολη μου ... ειτε με ταξιδια , ειτε και πιο μονιμα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Εγω εχω καταθλιψη κ το εχω πει σε αρκετα ατομα!ο αδερφος μου εχει ψυχωση κ το ξερουν ελαχιστα ατομα!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Α , κανενα προβλημα , πανευκολα λεω οτι εχω κτθλψη .......

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Κατα ποσο πιστευετε στις ταμπελες που καρφιτσονουν οι ψυχιατροι?Αληθεια.
    Γιατι απο τι εχω καταλαβει η ψυχιατρικη πλεον δεν ανηκει σε καπια βαθμιδα της ιατρικης θελω να πω πως μηπως ριχνουν λασπη στα ματια μας οι καλοι ψυχογιατρουλιδες?Μηπως συντηρουμε με την ευεσθησια μας τα γραναζια της φαρμακοβιομηχανιας τους ενω αυτοι τσεπονουν χαμογελαστα
    Πιστευω περισσοτερο στην αυτοβοηθεια και στην καθοδηγηση παρα στην συνεχομενη χρηση φαρμακων-υπνωτικων-αγχολυτικων.Τι σας κανει να πιστευετε μανταμ πως διαφερεται απο τα τοξικοεξαρτημενα ατομα τα οποια σουλατσαρουν στις πλατειες?Εγω νομιζω πως δεν υπαρχει καμια διαφορα απλα το περιτυλιγμα ειναι ισως λιγο ποιο καθαρο και προσεγμενο.Οχι παιδες δεν αμφησβιτω την παθηση κανενος απλα μου φαινεται λιγο τραβιγμενο το ολο εργο της ψυχιατρικης.Μηπως καποιους συμφερει να ημαστε σε αυτην την κατασταση?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    Μαυρε άμα διαβάσεις κάποια βιβλία ιατρικής η ψυχολογίας θα καταλάβεις ότι είναι επιστήμη κι ότι μπορούν να μας θεραπεύσουν το θέμα είναι ότι η Αμερική λέει δεν θεραπεύονται ποτέ οπότε μέχρι να βγει θεραπεία έχουν δικαίωμα να μας εκμεταλλεύονται επίσης κάθε φάρμακο που βγαίνει λογικά επίτηδες δε στοχεύει στην θεραπεία δηλαδή να σου πω τι χρειάζεται για τους αδύναμους χρειάζεται μία αντιβίωση νεύρων για να δυναμώσουν και για εμάς τους τρελούς ένα φάρμακο σαν το αλοπεριντιν σε δράση αλλά όχι τόσο ζημιογόνο για τον οργανισμό εδώ τα κατάλαβα εγώ αυτοί δεν τα ξέρουν άμα θέλετε ανοίξτε θέμα ποια πρέπει να είναι η δράση του φαρμάκου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #41
    Έλις δεν έχεις άδικο γιατί η οικονομία πάει καλά με τόσες πωλήσεις στα φάρμακα και είναι γεγονός.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Για τις φαρμακοβιομηχανιες που είναι πολυεθνικές φυσικά τους συμφέρει αυτή η κατασταση κ υπάρχει πολύ βρώμικο παιχνιδι για να κερδίσει ενα φάρμακο έδαφος στην αγορά. Απο την έγκριση του για να βγει στην αγορά ενος κράτους,μέχρι την προώθηση του στους γιατρούς.

    Απο την αλλη το κράτος είναι ζημιωμενο κ τα ασφαλιστικά ταμεία.Ζούμε σε μια κοινωνία που σε θέλει παραγωγικό κ γρανάζι της οικονομίας της.Οι ψυχικα ασθενείς αντιμετωπίζονταν σαν βάρη για τον προϋπολογισμό κ το κοστος για τον τομέα της υγειας είναι πολύ μεγαλο.Ημασταν κ είμαστε στο περιθώριο της κοινωνιας χωρίς φωνη πολλές φορες για τα δικαιώματα μας όπως κ αλλες αδύναμες ομάδες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    10
    Εγω...Και ηταν μια απ τις αιτιες που με βοηθησαν να το ξεπερασω

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Πόσοι από σας έχετε ακόμα συμπτώματα παρά τα φάρμακα;
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 42
    Last Post: 31-03-2017, 17:59
  2. Replies: 4
    Last Post: 14-08-2016, 14:09
  3. ΝΕΥΡΟΦΥΤΙΚΟ ΝΟΣΗΜΑ
    By boubourina in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 16-10-2009, 16:23
  4. Ομοζυγωτικοι διδυμοι και ψυχικο νοσημα
    By πανος12345 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 13-10-2009, 20:32
  5. μητέρα με ψυχικό νόσημα
    By athi14 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 19-07-2006, 15:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •