Ποσοι εχετε πει δημοσια οτι πασχετε απο καποιο ψυχικο νοσημα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    2

    Ποσοι εχετε πει δημοσια οτι πασχετε απο καποιο ψυχικο νοσημα?

    Καλησπερα κ καλη χρονια.Αν κ εχω μπει αρκετες φορες στο φορουμ σημερα ποσταρω πρωτη φορα.Για να συστηθω ατα μπαμ ειμαι 30 χρονων κ εχω περιπου 10 χρονια διαταραχη με αγοραφοβια.πρωτος τροπος αντμετωπισης ηταν ψυχιατρος κ 6μηνες χαπια(μεγαλο λαθος) κ αργοτερα ψυχαναλυση κ τελος γνωσιακη συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια.Αυτα για μενα!Γενικα μετα απο τοσα χρονια στο λουκι,ψαχνοντας στο ιντερνετ για λυση (οπως οι περισσοτεροι πιστευω) βλεπω συνεχεια ανθπωπους σαν κ εμενα να ζηταμε για ενα χρυσο χαπι που θα μας κανει καλα,πραγμα που δεν παιζει!Ολο αυτο γινεται μεσα στην ανωνυμια κ την ασφαλεια κ σκεφτομαι μηπως τελικα κανει μεγαλυτερο κακο?εγω προσωπικα οταν ειχα φτασει σε σημειο που με ζοριζε να βρισκω δικαιολογιες αποκαλυπτα τελικα οτι αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα κ βοηθησε.οι ανθρωποι ομως δεν ξερουν πως να αντιμετωπισουν κατι τετοιο κ στην τελικη γινετε χειροτερο.φτανω στο συμπερασμα λοιπον οτι ισως το κανουμε μονοι μας ταμπου το ολο θεμα,επειδη κανεις μας δε λεει οτι ξερεις κατι,εχω αυτο κ αυτο στα ισια.καποιος που παθαινει κρισεις επιληψιας ντρεπεται γιαυτο..?!οχι,ισα ισα που στο εξωτερικο εχουν κατι σαν ταμπελακι στο οποιο λεει οτι ειμαι επιληπτικος.δε λεω να βαλουμε ταμπελακι που να λεει αγοραφοβικος αλλα γιατι να φοβομαστε κιολας μηπως παθουμε κριση αναμεσα σε κοσμο η γιατι να φοβομαστε να βγουμε εξω επειδη υπαρχει στο πισω μερος του κεφαλιου μας οτι οι αλλοι δεν θα μας καταλαβουν.δε θα αναπτυξω παραπανω γιατι θα γραφω ωρες.αν θελετε μοιραστητε αποψεις,επειριες κ ιδεες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εγώ πάσχω από σχιζοφρένεια και για το πρόβλημα μου γνωρίζει η οικογένεια και οι πιο κοντινοί μου φίλοι.
    Οποιαδήποτε ψυχική πάθηση έχει και στίγμα. Κάποιες είναι πιο απομυθοποιημένες. Η κατάθλιψη πχ αρχίζει κ γίνεται κάτι οικείο αν και την μπερδεύουν με την απλή θλίψη πολλές φορές.
    Όλοι έχουμε ανάγκη να νιώθουμε άνετα να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας και να λέμε αυτό που μας βασανίζει. Φυσικά όταν γνωρίζει ο άλλος το πρόβλημα μας ίσως μπορεί να βοηθήσει και πιο κατάλληλα.
    Φυσικά δεν είναι τόσο εύκολα ειδικά για το πρόβλημα μου που έχει μεγάλο αποκλεισμό. Ανοίγομαι όταν νιώσω έτοιμος και δω πως ο άλλος είναι δεκτικός και ενημερωμένος πάνω σε τέτοια ζητήματα. Δεν θα το εκμυστηρευτώ σε έναν ρατσιστή πχ γιατί πολύ απλά το πιθανότερο είναι να έχει παρόμοιες απόψεις κ για μας. Μέχρι στιγμής δεν έφαγα κάποια απόρριψη αλλά πιθανόν να συμβεί στο μέλλον. Θέλει και αυτοπεποίθηση για να μπορείς να το διαχειριστείς.

    Πάντως για αγοραφοβίες και κρίσεις πανικού στην παρέα μου τα συζητούσαν άνετα. Δεν θεωρείται κάτι εξωπραγματικό.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Είναι κάτι χαριτωμένο μερικές φορές. Λες με έπιασε κρίση πανικού και σου κάνουν μια αγκαλιά γιατί δείχνεις ευαίσθητος κ αγχώδης.
    Αν πεις έχω σχιζοφρένεια θα τους έρθει ταμπλάς.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Ναι, συμφωνώ με το serio. Δεν είναι εύκολο να πεις έχω σχιζο. Ο κόσμος δεν ξέρει τι ακριβώς είναι αυτό και το παρερμηνέυουν. Έχει τύχει να πω σε φίλες το πρόβλημά μου, με αποτέλεσμα να ψυχραθούν και να με κάνουν πέρα. Στην αρχή είχα πολύ έντονα την ανάγκη να το μοιραστώ με κάποιον. Όσο πςερνούσε ο καιρός απέκρυπτα χάπια, κάρτες αμέα για λεωφορεία, επιδόματα... πφφφ θα ήταν πολύ καλύτερο να πω σε κάποιον άνετα και ωραία, ξέρεις έχω αυτό το θέμα υγείας και γιαυτό γύρισα από εξωτερικο πχ και να μην το παρεξηγήσει..Αλλά δεν έιναι εφικτό. Πόσο μάλλον να πεις ότι ήσουν έγκλειστος-η σε ψυχιατρείο.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Καμιά φορά, σκέφτομαι να πω σε άτομα που με έχουν επιλέξει για να βγούμε πχ ραντεβού μεσω fb "καλά ε είσαι πολύ καλός στο να επιλέγεις την ψυχοπαθή...." :p

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πολλές φορές υπάρχουν τα στερεότυπα και οι προκαταλήψεις που συνδέουν μια πάθηση.
    Πχ για την δική μου περίπτωση την έχουν συνδέσει λάθος με την βία που μόνο ένα 2% των πασχόντων ασκούν βία και είναι συνήθως άτομα υπό την επήρεια ναρκωτικών ή αλκοόλ ή δεν παίρνουν τα φάρμακα τους. Η ίδια η λέξη σχιζο-φρενεια πχ παραπέμπει σε κάτι διαχωρισμένο κ πολλές φορές την μπερδεύουν με την διχασμένη προσωπικότητα. Ειδικά σε ταινίες και βιβλία έχει παραγίνει το κακό.

    Τώρα κατάθλιψη πχ η λέξη παραπέμπει σε ακραίας μορφής θλίψη. Όλοι μας είμαστε εξοικειωμένοι με αυτό νομίζω. Γι'αυτό υπάρχει μεγαλύτερη ανεκτικότητα νομίζω αν και πολλοί θα ρίξουν την λάσπη τους όταν θα ακούσουν πως κάποιος γνωστός νόσησε.

    Αγοραφοβία έχει σαν δεύτερο συνθετικό των φόβο. Άλλο ένα στοιχείο κυρίαρχο της ανθρώπινης ζωής. Ένας φοβισμένος στα μάτια ενός τρίτου δείχνει άκακος. Για ποιον λόγο να μη συμπάσχω μαζί του. Το πολύ πολύ να γίνει καμιά καζούρα για την υπερβολή της φοβίας του.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πάντως τις λίγες μέρες που έμεινα στο στρατόπεδο που παρουσιάστηκα και μετά που πήρα απαλλαγή έλεγα έχω αγχώδη διαταραχή και ήταν για τους περισσότερους κάτι που μπορούσαν να κατανοήσουν.

    Η σχιζοφρένεια και γενικά οι ψυχώσεις είναι κάτι που είναι μυστήριο ακόμα κ για τους επιστήμονες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Είναι κάτι χαριτωμένο μερικές φορές. Λες με έπιασε κρίση πανικού και σου κάνουν μια αγκαλιά γιατί δείχνεις ευαίσθητος κ αγχώδης.
    Αν πεις έχω σχιζοφρένεια θα τους έρθει ταμπλάς.
    Άν όμως έχουν δει την ταινία "A beautiful mind", θα έχουν μια ιδέα και ίσως να το δεχτούν αλλιώς.

    Γενικά νομίζω πως αυτά τα πράγματα θα πρέπει να τα γνωρίζουν συγκεκριμένοι άνθρωποι, οικογένεια, κοντινά πρόσωπα όπως φίλοι και όποιος άλλος κρίνεται σκόπιμο πως πρέπει να γνωρίζει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη. Κάθε μέρα μας πυροβολούν με ταινίες θριλερ,τρόμου όπου επικρατεί η πάθηση μας και κάθε τοσο ακούς για φονικό με αιτία την ψυχική πάθηση.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Πάντως τις λίγες μέρες που έμεινα στο στρατόπεδο που παρουσιάστηκα και μετά που πήρα απαλλαγή έλεγα έχω αγχώδη διαταραχή και ήταν για τους περισσότερους κάτι που μπορούσαν να κατανοήσουν.

    Η σχιζοφρένεια και γενικά οι ψυχώσεις είναι κάτι που είναι μυστήριο ακόμα κ για τους επιστήμονες.
    Αυτή είναι μία καλή τακτική για το "ευρύ κοινό".

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @σειριε συμφωνώ σε όλα. Και μένα με είχε πάρει από κάτω και το έλεγα παντού με αποτέλεσμα να με κάνουν πέρα και να με κατονομασουν τρελή
    Οι ίδιοι οι γονείς μου ντρεπονται που η κόρη τους μπαινοβγαινει στα ψυχιατρεια. Έχει τύχει να πηγαίνω με ταξί στο νοσοκομείο και να με ρωτάει ο οδηγός αν έχω κάποιον εκεί και όταν του λέω για μένα και ότι έχω σχιζο ούτε που με ξανακοιταξε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ειπα σε μια φιλη οτι εχω ψυχψτικα οτι ακουω φωνες και οτι βλεπω πραγματα και με εκοψε μετα απο 14 χρονια φιλιας.χωρις να της πω τη λεξη σχιζοφρενεια.ειπα στους δικους μου γι αυτα και μου ειπαν να με πανε σε παπα να με διαβασει.γι αυτο κι εγω δε λεω τιποτα σε κανεναν πλεον.μονο καποιοι φιλοι απο μια ομαδα αυτοβοηθειας που πηγαινα ξερουν για μενα και τα παιδια εδω στο φορουμ.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Η ίδια η λέξη σχιζο-φρενεια πχ παραπέμπει σε κάτι διαχωρισμένο κ πολλές φορές την μπερδεύουν με την διχασμένη προσωπικότητα. Ειδικά σε ταινίες και βιβλία έχει παραγίνει το κακό.
    καλημέρα!!!

    Μιας και ειπες τη λεξη διαχωρισμενο, το σκεφτομουν αυτες τις μερες.... νιωθετε οτι εχετε 2 μυαλα?? αλλιως να λειτουργει το ενα και αλλιως το αλλο?? Δεν λεω 2 προσωπικοτητες. 1 προσωπικοτητα αλλα με 2 μυαλα.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ειπα στους δικους μου γι αυτα και μου ειπαν να με πανε σε παπα να με διαβασει.γι αυτο κι εγω δε λεω τιποτα σε κανεναν πλεον.μονο καποιοι φιλοι απο μια ομαδα αυτοβοηθειας που πηγαινα ξερουν για μενα και τα παιδια εδω στο φορουμ.
    απαραδεκτοι οι δικοι σου...
    Η μανα μου το ειχε πει σε παπα στην εξομολογηση οτι φοβαται, οτι εχει ιδεες περιεργες οτι την κυνηγανε και της ειχε πει να κανει μετανοιες καθε πρωι. Και σηκωνοταν η γυναικα απο τις 5 το πρωι για μετανοιες...Μια φορα θυμαμαι την ειχε πιασει τρελα και ειχε παει εξω απο την εκκλησια να κανει μετανοιες...
    Αντι να της πει ο παπας να τα πει αυτα σε εναν γιατρο, της ειπε να κανει μετανοιες...δλδ ελεος!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    καλημέρα!!!

    Μιας και ειπες τη λεξη διαχωρισμενο, το σκεφτομουν αυτες τις μερες.... νιωθετε οτι εχετε 2 μυαλα?? αλλιως να λειτουργει το ενα και αλλιως το αλλο?? Δεν λεω 2 προσωπικοτητες. 1 προσωπικοτητα αλλα με 2 μυαλα.
    Όχι δεν ισχυει κάτι τέτοιο.Καμια σχέση με την λεξη που αποφάσισαν να δώσουν. Το μυαλό είναι ενα. Η αίσθηση που εχεις όμως στις αρχές είναι οτι είσαι διαλυμένος σε κομματια κ καθόλου συγκροτημένος σαν άτομο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πόσοι από σας έχετε ακόμα συμπτώματα παρά τα φάρμακα;
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 42
    Last Post: 31-03-2017, 18:59
  2. Replies: 4
    Last Post: 14-08-2016, 15:09
  3. ΝΕΥΡΟΦΥΤΙΚΟ ΝΟΣΗΜΑ
    By boubourina in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 16-10-2009, 17:23
  4. Ομοζυγωτικοι διδυμοι και ψυχικο νοσημα
    By πανος12345 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 13-10-2009, 21:32
  5. μητέρα με ψυχικό νόσημα
    By athi14 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 19-07-2006, 16:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •