Έχω μιαν απορία... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 46
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    exm.. τι εννοεις με το "φυσιολογικο"?
    οταν κατι επιμενει μετα απο καιρο, και σου καθοριζει την καθημερινοτητα, ετσι κι αλλιως δεν θεωρειται "φυσιολογικο"..
    Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω καλύτερα...ήθελα να πω ότι αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό να παραμείνει για πάντα ένα πρόβλημα έστω μικρό (σαν σκέψη ας πούμε) όταν έχει συμβεί κάποιο τραυματικό γεγονός...
    Το ότι δεν είναι φυσιολογικό να μου καθορίζει την καθημερινότητα το καταλαβαίνω κι είναι ένας από τους λόγους που πηγαίνω σε ψυχολόγο...αλλά αν είναι κάτι παραπάνω απ' αυτό που θα μείνει μόνιμα έστω και σε μικρή έκταση με κάνει να νιώθω μειονεκτικά... :(
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Kυκνε , ναπαντησω γω ......ειναι φυσιολογικο μια δυσαρεστη αναμνηση να σου φερνει μια δυσαρεστη αισθηση , κι εγω εχω δυο δυσαρεσταπεριστατικα , που δεν τα φερνω στο μυαλο μου , μου προκαλουν μια ενοχλησουλα ............να σου καθοριζει την τωρινη ζωη σου δεν ειναι φυσιολογικο , ουτε να σε κανει να νιωθεις μειονεκτικα ειναι φυσιολογικο ......οτι θα σενοχλει παντα λιγακι , θα σενοχλει , αλλα ως εκει ........το ενα τοδικο μου , εχει να κανει με μια μεγαλη απωλεια χρηματων , μεγαλο ποσο , λαθος μου , αυτο δεν σημαινει οτι κλονιστηκε η αυτοπεποιθηση μου, .................. το δικο σου , που δεν ειναι λαθος σου , σε καμμια περιπτωση δεν θαπρεπε να σου κλονισει την αυτοπεποιθηση σου , οπως γραφεις , παρτο σαν να συμβαινουν τετοια πραματα .....να ειναι μια δυσαρεστη αναμηνση , φυσιολογικο ειναι ......
    παντα εξαρταται απ το ατομο , δεν αντιδρουν ολοι παρομοιως .......

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Kυκνε , ναπαντησω γω ......ειναι φυσιολογικο μια δυσαρεστη αναμνηση να σου φερνει μια δυσαρεστη αισθηση , κι εγω εχω δυο δυσαρεσταπεριστατικα , που δεν τα φερνω στο μυαλο μου , μου προκαλουν μια ενοχλησουλα ............να σου καθοριζει την τωρινη ζωη σου δεν ειναι φυσιολογικο , ουτε να σε κανει να νιωθεις μειονεκτικα ειναι φυσιολογικο ......οτι θα σενοχλει παντα λιγακι , θα σενοχλει , αλλα ως εκει ........το ενα τοδικο μου , εχει να κανει με μια μεγαλη απωλεια χρηματων , μεγαλο ποσο , λαθος μου , αυτο δεν σημαινει οτι κλονιστηκε η αυτοπεποιθηση μου, .................. το δικο σου , που δεν ειναι λαθος σου , σε καμμια περιπτωση δεν θαπρεπε να σου κλονισει την αυτοπεποιθηση σου , οπως γραφεις , παρτο σαν να συμβαινουν τετοια πραματα .....να ειναι μια δυσαρεστη αναμηνση , φυσιολογικο ειναι ......
    παντα εξαρταται απ το ατομο , δεν αντιδρουν ολοι παρομοιως .......
    Απ' ότι φαίνεται έχω πολλή δουλειά να κάνω ακόμα...εκτός από το να δουλέψω πάνω στο να ξεπεράσω τον φόβο μου για το άλλο φύλο πρέπει να πάψω να ντρέπομαι γι' αυτό που συνέβη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Απ' ότι φαίνεται έχω πολλή δουλειά να κάνω ακόμα...εκτός από το να δουλέψω πάνω στο να ξεπεράσω τον φόβο μου για το άλλο φύλο πρέπει να πάψω να ντρέπομαι γι' αυτό που συνέβη...
    Κυριως να μην ντρεπεσαι γι αυτο που σου συνεβη .............και οι φοβιες , σε κρατανε πισω ........φοβια =αρνητισμος .... αν δεν τα ξεπερερασεις , θα λεμε τα ιδια τα επομενα 10 χρονια ..... εγγυημενα , ......

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κυριως να μην ντρεπεσαι γι αυτο που σου συνεβη .............και οι φοβιες , σε κρατανε πισω ........φοβια =αρνητισμος .... αν δεν τα ξεπερερασεις , θα λεμε τα ιδια τα επομενα 10 χρονια ..... εγγυημενα , ......
    Προσπαθώ όσο μπορώ, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...και πολλές φορές μου είναι οδυνηρό να μιλάω γι' αυτό στην ψυχοθεραπεία αλλά το κάνω ακριβώς για να το ξεπεράσω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    κυκνούλι μου γλυκό άβε :-) όλοι έχουμε πίσω έναν μ@@@α η μια μ@@@η που μας πήρε παραμάζωμα τη ζωή. μπορεί να μην είναι και ένας/μία, μπορεί να έχουν λάμψει πολλά νούμερα πίσω ή και να λάμπουν τώρα. αν θέμε να παιδευόμαστε, στο χέρι μας είναι. όταν είσαι μόνη στο σπίτι μίλα δυνατά να ακούς τη φωνή σου και μίλα του με το όνομά του. κατηγόρησέ τον, βρίστον, σκίστον. και πες του ότι ό,τι και να κάνει, εσύ θα είσαι βράχος. άκου τη φωνή σου να τον βρίζει, πες του ότι τον μισείς που σε κατάστρεψε αλλά εσύ ζεις. πρέπει να αντιμετωπίσεις τον εαυτό σου και να του δώσεις τα εύσημα που του αξίζουν. όλο και κάποια εύσημα αξίζουν στο πλάσμα αυτό που άφησε να το συρρικνώσουν οι επιτήδειοι. αγάπησέ το το κορίτσι αυτό και δώστου χώρο και αέρα να ζήσει και να αναπνεύσει.
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ωραιο ποστ , Tonya ...................

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Tonya View Post
    κυκνούλι μου γλυκό άβε :-) όλοι έχουμε πίσω έναν μ@@@α η μια μ@@@η που μας πήρε παραμάζωμα τη ζωή. μπορεί να μην είναι και ένας/μία, μπορεί να έχουν λάμψει πολλά νούμερα πίσω ή και να λάμπουν τώρα. αν θέμε να παιδευόμαστε, στο χέρι μας είναι. όταν είσαι μόνη στο σπίτι μίλα δυνατά να ακούς τη φωνή σου και μίλα του με το όνομά του. κατηγόρησέ τον, βρίστον, σκίστον. και πες του ότι ό,τι και να κάνει, εσύ θα είσαι βράχος. άκου τη φωνή σου να τον βρίζει, πες του ότι τον μισείς που σε κατάστρεψε αλλά εσύ ζεις. πρέπει να αντιμετωπίσεις τον εαυτό σου και να του δώσεις τα εύσημα που του αξίζουν. όλο και κάποια εύσημα αξίζουν στο πλάσμα αυτό που άφησε να το συρρικνώσουν οι επιτήδειοι. αγάπησέ το το κορίτσι αυτό και δώστου χώρο και αέρα να ζήσει και να αναπνεύσει.
    Καλημέρα Τόνια μου! :)

    Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να του "μιλήσω", ακόμα κι η σκέψη με τρομοκρατεί...δεν ξέρω αν θα μπορέσω κάποια στιγμή να το κάνω...
    Πάντως αέρα θα πάρω, θα φύγω από εδώ σήμερα κι εκεί που θα πάω νιώθω καλύτερα συνήθως... :) Το μόνο που με απασχολεί σχετικά είναι ότι εκεί έχω αναμνήσεις από τον πρώην κι αυτό με στεναχωρεί...αν δεις το μήνυμα μου εγκαίρως απάντησε μου ειδάλλως σου εύχομαι Καλό Πάσχα! ♥
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    μπήκα αλλά δεν σε βλέπω, θα την κοπάνησες δια τας εξοχάς. την καλύτερη δουλειά. μια μέρα θα κάνουμε μαζί την πρώτη πρόβα λεω άμα θες. άμα είμαι δίπλα σου θα μπορέσεις. άλλο ιδέα, άλλο δίπλα. να περάσεις άριστα σου εύχομαι. κι αμα ζωγραφίζεις, δος του να καταλάβει. είδα ότι αγαπάς πολύ τα ζωακια, κι εγώ τα αγαπώ. φιλάκια!! Μακ φιλιά και σε σένα τζάνουμ
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Tonya View Post
    μπήκα αλλά δεν σε βλέπω, θα την κοπάνησες δια τας εξοχάς. την καλύτερη δουλειά. μια μέρα θα κάνουμε μαζί την πρώτη πρόβα λεω άμα θες. άμα είμαι δίπλα σου θα μπορέσεις. άλλο ιδέα, άλλο δίπλα. να περάσεις άριστα σου εύχομαι. κι αμα ζωγραφίζεις, δος του να καταλάβει. είδα ότι αγαπάς πολύ τα ζωακια, κι εγώ τα αγαπώ. φιλάκια!! Μακ φιλιά και σε σένα τζάνουμ
    Όχι, δεν έφυγα ακόμα...το απόγευμα...θα πάω σε μέρος κοντά στη θάλασσα! :D Ανυπομονώ αλλά τώρα νιώθω λίγο πεσμένη γιατί κουράστηκα μέχρι να ετοιμάσω το σάκο μου κι αυτό γιατί δεν θυμόμουν που στο καλό είχα βάλει κάποια σημαντικά πράγματα κι αγανάκτησα να τα ψάχνω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Tonya View Post
    !! Μακ φιλιά και σε σένα τζάνουμ
    Ωωωω , ευχαριστω , ευχαριστω , ανταποδιδω ...........

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά! Χριστός Ανέστη!

    Πώς περάσατε; Εγώ ωραία, γύρισα χθες το βράδυ και κοιμήθηκα σχεδόν αμέσως...είχα πολλά πράγματα να κάνω τις λίγες μέρες που έλειψα και κουράστηκα κάπως...αλλά ήταν ευχάριστη κούραση... :)
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    11
    φυσιολογικο ειναι. εγω ειχα μια ασχημη εμπειρια το 2005, εχω κανει θεραπεια με ψυχιατρο, εγινα καλα για ενα διαστημα, καποιες καταστασεις που βιωσα αργοτερα μου επαναφεραν το προβλημα. εχω αλλαξει ψυχιατρο, αγωγες πολλες φορες, επισκεπτομαι 2 ψυχολογους, ειμαι σιγουρα πολυ καλυτερα σχε σχεση με το παρελθον, ομως βιωνω κρισεις πανικου. δε μπορω να ταξιδεψω πουθενα και να βγω να διασκεδασω σε μερη που δε ξερω η να οδηγω σε κινηση υπερβολικη. το παλευω ομως μπορει να απελπιζεσαι καμια φορα αλλα μαθαινεις να ζεις με αυτο. θελω να πιστευω οτι ολα θα γινουν οπως πριν.

  14. #29
    το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 28-05-2018 at 19:05.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by k33 View Post
    φυσιολογικο ειναι. εγω ειχα μια ασχημη εμπειρια το 2005, εχω κανει θεραπεια με ψυχιατρο, εγινα καλα για ενα διαστημα, καποιες καταστασεις που βιωσα αργοτερα μου επαναφεραν το προβλημα. εχω αλλαξει ψυχιατρο, αγωγες πολλες φορες, επισκεπτομαι 2 ψυχολογους, ειμαι σιγουρα πολυ καλυτερα σχε σχεση με το παρελθον, ομως βιωνω κρισεις πανικου. δε μπορω να ταξιδεψω πουθενα και να βγω να διασκεδασω σε μερη που δε ξερω η να οδηγω σε κινηση υπερβολικη. το παλευω ομως μπορει να απελπιζεσαι καμια φορα αλλα μαθαινεις να ζεις με αυτο. θελω να πιστευω οτι ολα θα γινουν οπως πριν.
    Κι εγώ θα ήθελα πολύ να γίνουν όλα όπως πριν...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Απορία
    By ΜΕΘ in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 12
    Last Post: 14-09-2022, 20:45
  2. Απορία νο3
    By turtle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 14-10-2015, 17:46
  3. μια απορία...
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 04-09-2010, 08:40
  4. απορια...
    By pennoula_v in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 30-03-2010, 01:12
  5. έχω μία απορία ...
    By LOGOPSYXOS in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 05-09-2006, 01:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •