Τυπικος ή διαχυτικος θεραπευτης;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 140
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Τυπικος ή διαχυτικος θεραπευτης;

    Οσοι εχετε εμπειρια απο θεραπευτες, πως ηταν ο τροπος τους;
    Μιλουσαν στον ενικο ή διατηρουσαν τον πληθυντικο;
    Υπηρχε χειραψια, αγκαλιες, φιλια ή αλλες διαχυτικες κινησεις;
    Υπηρχαν πραγματα που σας προβληματιζαν στον τροπο τους;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Νεφελη, την 1η φορα που ειχα κανει, με γυναικα ψυχιατρο, ηταν πολυ τυπικη, μεγαλη σε ηλικια, ανω των 60, ουδετερη και σπανιοτατα ανοιγοταν για τον εαυτο της. Τα κλασικα περι κατανοησης, αποδοχης, ενσυναισθησης τα ειχε αλλα εγω τοτε δεν ειχα αναγκη να μιλησω, να βγαλω απο μεσα μου τα βιωματα μου και να νιωσω αποδοχη διοτι ειχα οργανικο προβλημα υγειας που με ταλαιπωρουσε και με καταθλιψη.
    Τωρα που ψαχνομαι να δω πως στο καλο κατεληξα με μυαλο διαλυμενο και να χασω πανω απο 6 χρονια απο την επαγγελματικη μου ζωη, με τον τωρινο ψυχιατρο και με τα φαρμακα που μου εγραψε, νιωθω σαφως καλυτερα, πιο ηρεμη και συγκροτημενη.

    Για ενικο ή πληθυντικο εξαρταται... μπορει πανω στην κουβεντα να χρησιμοποιησει ενικο...Αλλα ολα τα αλλα που λες, με την καμια! Μια τυπικη χειραψια στο τελος, ναι, αλλα ολα τα αλλα οχι!!
    Ο τροπος του ειναι τυπικος, ουδετερος, με αποδοχη και κατανοηση, ναι μεν ανθρωπινος αλλα οκ δεν ειμαστε και τα φιλαρακια που βγηκαν για καφε να πουν τα νεα τους.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Κι εμένα έτσι αν και του λέω χαζομάρες πολλές φορές τα πρωσοπικα του δεν τα ξέρω κι ούτε τον ρώτησα ποτέ τα δικά μου πρωσοπικα ξέρει τα βασικά αλλά εγώ έχω ψύχωση οπότε συζητάμε τρόπους βελτίωσης κλπ για φάρμακα τέτοια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Nefeli28
    Guest
    Νομιζω οτι ειναι προτιμοτερο αυτο το ουδέτερο που περιγραφεις απο μια ιδιαιτερα διαχυτικη σταση θεραπευτη.
    Και εαν μιλαμε για ατομα του ιδιου φυλου, οκ να το δεχτω να υπαρξει μια οικειοτητα ειδικα μετα απο ενα ευλογο χρονικο διαστημα συναντησεων.
    Εαν ομως μιλαμε για ατομα αντιθετου φυλου, εκει τα πραγματα περιπλεκονται. Πιστευω οτι εκει πρεπει να τηρουνται οι "αποστασεις" αφου αργα ή γρηγορα τις περισσότερες φορες ο/η θεραπευομενος/η θα αναπτυξει αισθηματα που θα μοιαζουν αρκετα εως πολυ σε ερωτικα απεναντι στον θεραπευτη.

    Τα ορια ειναι αναγκαία σε ολες τις σχεσεις, ποσο μαλλον στη θεραπευτικη, οπου μεσα απο αυτην θα παραδειγματιστει ο ασθενης για την υπολοιπη ζωη του.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Εαν ομως μιλαμε για ατομα αντιθετου φυλου, εκει τα πραγματα περιπλεκονται. Πιστευω οτι εκει πρεπει να τηρουνται οι "αποστασεις" αφου αργα ή γρηγορα τις περισσότερες φορες ο/η θεραπευομενος/η θα αναπτυξει αισθηματα που θα μοιαζουν αρκετα εως πολυ σε ερωτικα απεναντι στον θεραπευτη.
    Noμιζω εισαι μπερδεμενη.... αναπτυσσεις ερωτικα συναισθηματα για τον παθολογο σου? τον οδοντιατρο σου? Και ο ψυχιατρος κατι αναλογο ειναι. Οπως πας στον παθολογο και του λες τι εχεις και σε εξεταζει, ετσι κανει και ο ψυχιατρος, με βαση τις εξετασεις σου και τα συμπτωματα που βιωνεις.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Συμφωνω Μαρα. Ετσι θα ΕΠΡΕΠΕ να ειναι. Οπως και στους υπόλοιπους γιατρους, ετσι και σε αυτους.
    Την ξερεις την ιστορια μου ομως.
    Οταν πεσεις σε τυπο με πιο πολλα προβληματα απο τα δικα σου που προσπαθει να αυξησει την αυθεντια του στα ματα των ασθενων για να νιωσει "καποιος", δυστυχως μπορει να πεσεις στο τριπακι να τον ερωτευτεις. Η να νομιζεις οτι τον εεωτευτηκες.
    Μη σου τυχει. Μεγαλη ζημιά.

  7. #7
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κι εμένα έτσι αν και του λέω χαζομάρες πολλές φορές τα πρωσοπικα του δεν τα ξέρω κι ούτε τον ρώτησα ποτέ τα δικά μου πρωσοπικα ξέρει τα βασικά αλλά εγώ έχω ψύχωση οπότε συζητάμε τρόπους βελτίωσης κλπ για φάρμακα τέτοια
    Εγω ellis, τα ηξερα με το παραπανω τα προσωπικα του. Μου τα ελεγε εκεινος.
    Μπορείς να φανταστεις τον θεραπευτη σου να σου μιλαει για γκομενες που ειχε;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Οντως νεφελη στο ψυχοτετοιο παμε να θεραπευτούμε όπως πχ πηγα και στον παθολογο μου ειχα κρυωμα δεν σκεφτηκα ποτε να τον ερωτευτω αν και τον θεωρω φίλο! Εγώ είμαι ανοικτος άνθρωπος αν δεν μου δείξεις λιγη κατανόηση , λίγη αγαπη ενα 10% δεν λειτουργω! Και στον παθολογο μου γι αυτο παω στο συγκεκριμενο καποτε που πηγαινα καπου αλλου που μου μιλαγε στον πληθυντικο δεν ξαναπηγα πολυ κρυος ανθρωπος ε δεν ειμαι ετσι εγω. Στους ψυχοτετοιους που πηγαινα δεν βρηκα αυτο το 10% αγαπης και κατανοησης που εψαχνα , δεν πηγα να βρω τον ερωτα το μονο σιγουρο μια ελαχιστη φιλια πηγα να βρω! Και τον παθολόγο τον παιρνω τηλ.κάποιες φορες αλλα ειναι συμπτωματα κρισεις πανικου δεν με φωναζει καθολου ομως με κατανοει. Με ησυχαζει. Τωρα αν ζηταω πολλα δεν ξέρω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Αλλα εσενα νεφελη δεν ηταν καν θεραπευτης σου ηταν αλλο πραγμα, εξομολογος , καθοδηγητης, γκουρου , φιλοσοφος, διορθωτης των γραπτων σου, η ντοπα σου , θεραπευτης σου δεν ηταν! Οποτε τι διαχυτικος τι τυπικος; εσενα δεν ηταν καν ψυχοτετοιος εκει δες το

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Ρε συ Νεφέλη εγώ θεωρώ τις γυναίκες πανέξυπνες παρόλαυτα δοκίμασα κάποτε ψυχολόγο γυναίκα λέγαμε ότι συζητούσαμε με τους φίλους μου στην εφηβεία κι έτσι κατέληξα σε αυτόν στην αρχή δεν τον εμπιστευομουν μετά κατάλαβα ότι είναι έξυπνος κ συννενοηθηκαμε οι παλιοί γιατροί είναι περίεργοι οι καινούριοι γύρω στα σαράντα είναι καλύτεροι οι ψυχολόγοι για μένα είναι στο ίδιο επίπεδο με μένα έτσι τους βλέπω κ δεν μπορούν να με βοηθήσουν εγώ είμαι υπέρ των γιατρών με ή χωρίς φάρμακα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Nefeli28
    Guest
    Μετα απο οσα ειδα με δαυτον, θα συμφωνησω μαζι σου για τους ψυχολογους. Καλυτερα γιατροι.
    Και ετσι για την ιστορια, ο συγκεκριμένος δεν ηταν καν ψυχολογος. Ηταν συμβουλος ψυχικης υγειας. Δηλαδή τρεχα γυρευε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Τι ακριβως ειναι ο συμβουλος ψυχικης υγειας; νεφελη τον σκεφτεσαι πολυ την μερα;και σε κατανοω πληρως και υποφερεις αν κανεις μια δραστηριοτητα δεν τον ξεχνας

  13. #13
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Τι ακριβως ειναι ο συμβουλος ψυχικης υγειας; νεφελη τον σκεφτεσαι πολυ την μερα;και σε κατανοω πληρως και υποφερεις αν κανεις μια δραστηριοτητα δεν τον ξεχνας
    Δεν ξερω τι υποτιθεται οτι ειναι ο συμβουλος. Ο συγκεκριμένος ηταν απατεωνας. Εκανε λιγο απο'ολα και το θεωρουσε επιτομη της θεραπειας.
    Λιγο ψυχαναλυση, λιγο υπαρξιακο, λιγο gestalt και μπολικη φιλοσοφικοαρλουμπολογια.
    Οποτε στην πραγματικότητα δεν ξερω τι κανει ενας συμβουλος. Αν ξερει καποιος ας μας πει.
    Εγω εκανα ενα ψυχανεμισμα του κωλου.

  14. #14
    Nefeli28
    Guest
    Οσον αφορα τους....τροπους του, απο τους οποιους ξεκινησα το ποστ, εχω να μοιραστω μαζι σας τα εξης:
    Απο την πρωτη συνεδρια, μου μιλουσε στον ενικο και χρησιμοποιουσε στο λογο του βρισιες σαν να μιλουσε στον κολλητο του.
    Οταν εφευγα μου κρατουσε το πανωφόρι για να το φορεσω. Ιπποτικο....
    Μου κρατουσε το προσωπο με τα χερια του και με φιλουσε (ευτυχως σταυρωτα)
    Μου εγραφε και του εγραφα και ανταλλαζαμε mail αναμεσα στις συνεδριες.
    Του ζητουσα να τον δω κι αλλες φορες εκτος απο την συμφωνημενη μια συνεδρια την εβδομαδα και το δεχοταν. Ειχα καταληξει να τον βλεπω 2-3 φορες μεσα σε 3 μερες.
    Εβριζε τα θρησκευτικα μου πιστευω και εκθειαζε τον ορφισμο του οποιου ειναι οπαδος.
    Ελεγε ψεματα και απεκρυψε πράγματα, τα οποια δυστυχώς εμαθα λιγο πριν φυγω απο κει μεσα.
    Αν ολα αυτα παραπεμπουν σε "ειδικο ψυχικης υγειας" τοτε ας μεινουμε ολοι με τις διαταραχες μας.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Οσον αφορα τους....τροπους του, απο τους οποιους ξεκινησα το ποστ, εχω να μοιραστω μαζι σας τα εξης:
    Απο την πρωτη συνεδρια, μου μιλουσε στον ενικο και χρησιμοποιουσε στο λογο του βρισιες σαν να μιλουσε στον κολλητο του.
    Οταν εφευγα μου κρατουσε το πανωφόρι για να το φορεσω. Ιπποτικο....
    Μου κρατουσε το προσωπο με τα χερια του και με φιλουσε (ευτυχως σταυρωτα)
    Μου εγραφε και του εγραφα και ανταλλαζαμε mail αναμεσα στις συνεδριες.
    Του ζητουσα να τον δω κι αλλες φορες εκτος απο την συμφωνημενη μια συνεδρια την εβδομαδα και το δεχοταν. Ειχα καταληξει να τον βλεπω 2-3 φορες μεσα σε 3 μερες.
    Εβριζε τα θρησκευτικα μου πιστευω και εκθειαζε τον ορφισμο του οποιου ειναι οπαδος.
    Ελεγε ψεματα και απεκρυψε πράγματα, τα οποια δυστυχώς εμαθα λιγο πριν φυγω απο κει μεσα.
    Αν ολα αυτα παραπεμπουν σε "ειδικο ψυχικης υγειας" τοτε ας μεινουμε ολοι με τις διαταραχες μας.
    συγνωμη βρε νεφελη αλλα απο αυτα που λες ουτε εσυ τον εβλεπες σαν συμβουλο ψυχικο υγειας.....αλλα ηθελες........αυτο καταλαβαινω...απο αυτα π γραφεις...

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ομοιοπαθητικός θεραπευτής-τρια στην Αθήνα.
    By Ingrid in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 07-12-2016, 15:30
  2. Replies: 13
    Last Post: 22-02-2009, 13:53
  3. ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ;;
    By gina1sk in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 26-03-2008, 18:50
  4. αναλυτικος θεραπευτης
    By demis-demis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 05-10-2007, 14:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •