Ας μιλησουμε για διαιτα-διατροφη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Ας μιλησουμε για διαιτα-διατροφη

    Μετα τις κλασικες κραιπαλες των ημερων, ερχεται η κλασικη συζητηση για τις διαιτες.
    Με αφορμη αυτο, ηθελα να μοιραστω μαζι σας σκεψεις και αποψεις για διατροφικα μοντελα.
    Εχω ακολουθησει διαφορες διαιτες στο παρελθον, οι οποιες ολες ειχαν αποτελεσμα οταν τις τηρουσα σωστα.
    Δεν ηταν ολες σωστες διατροφικά. Για παραδειγμα τη δεκαετια του '90 ηταν της μοδας οι λεγομενες "χημικες". Ετρωγες επι 3 μερες το ιδιο πραγμα, διαρκουσε περιπου ενα μηνα και εχανες 7-10 κιλα! Την εκανα και εχασα 11. Σε ενα μηνα!
    Απο πλευρας υγειας, καταστροφη.Και φυσικα μετα το περας αυτης, τα κιλα επαερχονταν δριμυτερα!
    Η τελευταια καταστροφικη κατ'εμε διαιτα ηταν η περιφημη dukan. Δυσκολη μεν, αλλα την αντεξα. Εχασα σε 2 μηνες 10 κιλα. Μονο πρωτεινη και πιτουρο για οσους ξερουν.
    Οταν την σταματησα, επαθα τετοιο αμοκ με αυτα που απαγορευονταν 2 μηνες, που επεσα με τα μουτρα και ξαναπηρα σε πολυ λιγο διαστημα τα κιλα.
    Η καλυτερη κατ'εμε διαιτα που εχω κανει ειναι η weight watchers με το σύστημα των πόντων. Στην ουσια ειναι δια βιου σωστη διατροφη.Μαθαίνεις να τρως σωστα σε ενα υγιεινο τροπο τον οποιο υιοθετεις και σου γινεται βιωμα.
    Περιμενω τις δικες σας εμπειριες...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Nεφελη γκουγκλαρε gaps diet. Ειναι μια διαιτα-διατροφη σε σταδια ειδικα για ατομα με διαφορα ψυχολογικα. Αρχικα ειναι κατα βαση πρωτεινη...

    Ρε παιδια πως τα χανετε 10 κιλα σε ενα μηνα? δηλαδη το ακουω και φρικαρω... εγω για να χασω 10 κιλα κοπανιομουν στο γυμναστηριο πανω απο χρονο...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Μπραβο νεφέλη για την πειθαρχεια σου! Προσωπικα, μειωσα τα χάπια σε 10mg - παντα με προτροπή γιατρου-κι εχασα 7 κιλα χωρις ουσιαστική προσπαθεια.. Τωρα ουτε προσπαθω, τρωω ο, τι να ναι, δεν χανω φυσικα, αλλα δεν βαζω κιολας. Πιστευω με μια διατροφή καλη και λιγο ασκηση θα μου φυγουν και τα υπολοιπα, αλλα δεν εχω αυτοσυγκράτηση.

  4. #4
    Nefeli28
    Guest
    Μη νομιζεις, μια τη βρισκω μια τη χανω τη ρημαδα την πειθαρχία.
    Τωρα ειμαι στη φαση που πρεπει να ξαναμπω σε προγραμμα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Εγώ σκέφτομαι να κόψω το Remeron,νομίζω ήρθε ο καιρός της πλήρους απεξάρτησης από το αντικαταθλιπτικά,αλλά φοβάμαι πως θα μου κοπεί η όρεξη και θα αδυνατίσω...!
    Αν λύσετε το πρόβλημα της δίαιτας,πείτε και σε μένα έναν τρόπο να μην χάσω κιλά,αν διακόψω το Remeron...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Ρε παιδια πως τα χανετε 10 κιλα σε ενα μηνα? .
    ε, αμα εισαι 250 κιλα ειναι ευκολο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Μπα μη το λες εγώ χάνω κ βάζω οπότε θέλω δηλαδή άμα κάνω δίαιτα χάνω αλλά δεν αντέχω να κάνω δίαιτα κι είμαι σταθερά στο συν δέκα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Nefeli28
    Guest
    Κι εγω χανω και παιρνω δεκα για πλακα.Γινεται και χωρις να εισαι 250 νικος

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Προσωπικά προσπαθώντας πολλές φορές να κάνω δίαιτα πάντα αποτύγχανα γιατί δε μου αρέσουν οι απαγορεύσεις.Θέλω να τρώω ότι γουστάρω,όταν το γουστάρω.Ετσι κατέληξα ότι η καλύτερη δίαιτα είναι αυτή που πρακτικά δεν είναι δίαιτα αλλά προσπαθείς να καις περισσότερες θερμίδες απο όσες τρως και να προσπαθείς να μην κάνεις υπερβολές στις ποσότητες που τρως και αυτό είναι το πιο δύσκολο ειδικά όταν είσαι σε ψυχολογία σκατά.
    Εγώ προσωπικά ήμουν 92,6 κιλά τέλη ιούλη και τώρα είμαι 80.7 με αυτή την μέθοδο.Χρειάστηκαν όμως να κάνω 1628χλμ περπάτημα σε περίπου 350 ώρες και να υποφέρω σε ψυχολογικό επίπεδο επειδή δεν μπορούσα να τρώω όσο ήθελα αλλά μου έβαζα περιορισμό στην ποσότητα και στο είδος της τροφής.Ειναι άλλο να ξυπνάς πχ στις 0400 τα χαράματα με ... και επειδή σου λείπει κάτι απο το κρεβάτι σου να ψάχνεις υποκατάστατα στο ψυγείο σου και αντί για γλυκό να λες "οχι θα φάω μόνο ένα μήλο και θα ξαναπάω για ύπνο" αυτό θεωρώ ότι είναι το πιο δύσκολο .Εδώ που είμαι τώρα μου αρέσω και δε με νοιάζει να πάω παρακάτω αλλά χρειάζεται σίγουρα προσπάθεια για να μείνω εδώ.Αυτον τον δεκέμβριο κατάφερα να φάω μόλις 5 μελομακάρονα όταν πέρισυ έτρωγα 5 την ημέρα..Και οφείλω να συνεχίσω να περπατώ δυναμικά γιατί το φαϊ με μετέπειτα καναπέδιασμα δεν βγαίνει σε καλό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112
    εχω κ γω προβλημα με τα κιλα μου!εχω ευτυχως καλο μεταβολισμο κ χανω ευκολα αμα κανω φυσικα διαιτα..οπως επισης δεν περνω κ πολυ ευκολα..τοσα γλυκα εφαγα στις γιορτες κ ομως δεν πηρα ουτε ενα κιλο,αλλα ουτε κ εχασα!απο προηγουμενους μηνες εχω παρει κ γω τα περιττα μ κιλα,αλλα εκει που ξεκιναω διαιτα κατι γινεται κ την χαλαω!κ δεν με στηριζει κανενας !μακαρι να βαλω πυγμη στον ευτο μου κ να χασω τα κιλα που θελω!καλη δυναμη σε οσους κανουν διαιτα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    οποιος δεν τρωει πολυ , χανει βαρος...ΤΕΛΟΣ....διαιτα/ξεδιαιτα!!!!!!
    [I]Love...[/I]

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Αν θες να αδυνατίσεις κοίτα μέσα σου http://www.familylife.gr/el/eimai-ma...koita-mesa-sou

  13. #13
    Nefeli28
    Guest
    Με αυτο θα συμπερανει κανεις οτι: οι ανθρωποι που τρωνε πολυ εχουν ελλειψη αγαπης, ενω αυτοι που τρωνε οσο πρεπει η λιγο, εχουν περισσευμα αγαπης.
    Ειναι δυνατον να αποτελει κατι τετοιο εγκυρη διαγνωση ειτε για τους μεν ειτε για τους δε;
    Σε μια οικογενεια με 2 παιδια, το ενα τρωει πολυ και το αλλο υποσιτιζεται. Τι συμπεραινουμε; Οτι το ενα το αγαπουν οι γονεις του ενω το αλλο το στελνουν στον Καιαδα;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Με αυτο θα συμπερανει κανεις οτι: οι ανθρωποι που τρωνε πολυ εχουν ελλειψη αγαπης, ενω αυτοι που τρωνε οσο πρεπει η λιγο, εχουν περισσευμα αγαπης.
    Ειναι δυνατον να αποτελει κατι τετοιο εγκυρη διαγνωση ειτε για τους μεν ειτε για τους δε;
    Σε μια οικογενεια με 2 παιδια, το ενα τρωει πολυ και το αλλο υποσιτιζεται. Τι συμπεραινουμε; Οτι το ενα το αγαπουν οι γονεις του ενω το αλλο το στελνουν στον Καιαδα;
    Ξέρεις καμιά φορά μπορεί να μας δίνουν οι άλλοι αγάπη και μεις να μην μπορούμε να την δεχτούμε. Οι γονείς δηλαδή μπορεί να αγαπούν και τα δύο παιδιά το ένα να δέχεται αυτή την αγάπη και να την λαμβάνει και το άλλο λόγω ψυχολογίας, χαρακτήρα κτλ να μην μπορεί να την λάβει, γιατί μπορεί να θέλει έναν διαφορετικό τρόπο πχ.

    Δεν ξέρω κατά πόσο στέκει η θεωρία για το φαγητό και την αγάπη, απλά σου απαντώ στον προβληματισμό σου για δυο παιδιά στην ίδια οικογένεια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Με αυτο θα συμπερανει κανεις οτι: οι ανθρωποι που τρωνε πολυ εχουν ελλειψη αγαπης, ενω αυτοι που τρωνε οσο πρεπει η λιγο, εχουν περισσευμα αγαπης.
    Ειναι δυνατον να αποτελει κατι τετοιο εγκυρη διαγνωση ειτε για τους μεν ειτε για τους δε;
    Σε μια οικογενεια με 2 παιδια, το ενα τρωει πολυ και το αλλο υποσιτιζεται. Τι συμπεραινουμε; Οτι το ενα το αγαπουν οι γονεις του ενω το αλλο το στελνουν στον Καιαδα;

    Άπλως ο καθένας βιώνει διαφορετικά την κάθε κατάσταση. Ακόμη και παιδιά που μεγαλώνουν στο ίδιο περιβάλλον, δεν δέχονται με τον ίδιο τρόπο τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος τους. Για παράδειγμα και τα μονοζυγωτικά δίδυμα που έχουν πανομοιότυπο dna, δεν εμφανίζουν απαραίτητα την ίδια ψυχική διαταραχή.
    Όσο για την κατανάλωση του φαγητού, σχετίζεται κατά πολύ με το στοματικό στάδιο κατά την ανάπτυξη. Συνήθως η γυναίκες είναι πιο επιρρεπείς στο να γεμίζουν συναισθηματικά κενά με το φαγητό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άρχισα δίαιτα!!!!
    By δελφίνι in forum Παχυσαρκία
    Replies: 142
    Last Post: 24-05-2016, 14:01
  2. Ας μιλήσουμε και για τα ωραία μας..
    By ΙΟΥΛΙΤΑ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 05-05-2014, 09:46
  3. Ας μιλησουμε για σεξουαλικοτητα
    By Donna Psychote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 17-02-2012, 11:27
  4. Διαιτα
    By mixalakis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 46
    Last Post: 12-11-2007, 20:48
  5. Ας μιλησουμε για τις φοβιες...
    By krino in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 22-08-2007, 02:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •