Διακοπτόμενος ύπνος-υπερκόπωση-απόγνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 138
  1. #1

    Διακοπτόμενος ύπνος-υπερκόπωση-απόγνωση

    Παιδιά καλησπέρα σε όλους....Σας διαβάζω καιρό και έφτασε η ώρα να θέσω και εγώ ένα πρόβλημα που με βασανίζει αν και υποψιάζομαι θα έπρεπε να έχω γίνει μέλος πολύ καιρό τώρα....λόγω του επιρρεπή οργανισμού μου σε διάφορα ψυχοσωματικά.
    Γενικότερα έχω πολύ ευαίσθητο νευρικό σύστημα από πάντα, κάτι που επιδεινώθηκε μεγαλώνοντας φυσικά. Έχω περάσει πολύ έντονες και βασανιστικές κρίσεις πανικού στο παρελθόν, όπως και κλειστοφοβία, που την έχω ακόμη. Σε μεγάλο βαθμό ξεπέρασα μόνη μου πολλά από αυτά ή μάλλον τα προσπέρασα, βιώνοντας περιόδους κάπως πιο χαρούμενες και χαλαρές. Δυστυχώς δεν πήγα ποτέ σε κάποιον ειδικό, αρχικά λόγω χρημάτων, έπειτα λόγω αναβλητικότητας και τώρα πάλι λόγω χρημάτων και φυσικά του υπερβολικά μικρού μέρους που ζω.
    Στο τρέχον θέμα μου τώρα. Έχω πρόβλημα σοβαρό ύπνου. Σοβαρό όμως, και αναγκάζομαι να γράψω γιατί έχουν περάσει πάνω από 8 μήνες που το βιώνω. Γενικά χάνω τον γαλήνιο ύπνο μου με το παραμικρό τα τελευταία χρόνια...για παράδειγμα την τελευταία φορά που ερωτεύτηκα απλά δεν κοιμόμουν καθόλου ή κοιμόμουν με ηρεμιστικά. (xanax). Τα χάπια αυτά τα έχω δωράκι από τις εποχές των κρίσεων πανικού και πλέον όποτε θέλω ο γιατρός μου τα γράφει (δυστυχώς). Θέλω να πω πως οτιδήποτε , είτε θετικό είτε αρνητικό που με ταράσσει, μου δημιουργεί υπερεντάσεις που οδηγούν σε αυπνίες. Την τελευταία φορά που εργάστηκα (καλοκαίρι) είχα πάλι τρομερή δυσκολιά στο να κοιμηθώ, ειδικά τον πρώτο μήνα που μάθαινα την δουλειά. Αποτέλεσμα? Πάλι χάπια σχεδόν καθημερινά.....στην πορεία ισορρόπησα κάπως αλλά ούτως ή άλλως ο ύπνος μου είχε θέμα από πέρυσι την άνοιξη.....Όλο αυτό το φαινόμενο που περιγράφω έχει εμφανιστεί σε τέτοιον βαθμό τα τελευταία 2 χρόνια με on-off. Στην παρούσα....επειδή κουράζομαι αρκετά, κοιμάμαι σχετικά έυκολα, με απλή βοήθεια κανενός χαπιού βαλεριάνας. Αποκοιμιέμαι ΑΛΛΑ ξυπνάω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στις 6 το πρωί!!Κάθε μα κάθε μέρα εδώ και πολλούς μήνες.....ακόμα και με xanax ξυπνάω την ίδια ώρα.....κοντεύω να τρελαθώ γιατί φυσικά μετά δυσκολευομαι τρομερά να ξανακοιμηθώ (2 ώρες μετά) συνεπώς κάθε μέρα σέρνομαι και υπολειτουργώ. Αυτή την περίοδο έχω στο κεφάλι μου κυριολεκτικά 1000 πράγματα. Σπουδές, ξένες γλώσσες, διάβασμα, αλλάγη καριέρας, αλλαγή τόπου, ένα χάος.....Νιώθω πως είμαι σε τρομερή υπερένταση γιατί την στιγμή που ξυπνάω έχω αρχίσει ήδη και σκέφτομαι...έιναι τρομακτικό!Έχω δοκιμάσει ό,τι φυτικό υπάρχει.....έχω δοκιμάσει με xanax(δεν τα θέλω), δεν πιάνει απολύτως τίποτα. Κάθε μέρα ίδια ώρα ξυπνάω. Εδώ ζητάω την άποψή σας και τις εμπειρίες σας παρακαλώ....κάποιος που το έχει ζήσει και το ξεπέρασε. Άραγε οταν η ζωή μου πάψει ναναι τόσο φορτωμένη θα ηρεμήσω?? Θα είναι κάτι μόνιμο? Τα άγχη δεν θα πάψουν ποτέ φοβάμαι....και δεν θελω να περάσω όλο το υπόλοιπο της ζωής μου με ηρεμιστικά. Δεν ξέρω τι να κάνω....σκέφτομαι ότνα ορθοποδήσω λίγο οικονομικά να ξεκινήσω ομοιοπαθητική...άραγε θα με βοηθήσει??το έχει δοκιμάσει κανέις?? Τρέμω γιατί η επόμενη εργασία που θα κάνω σε δύο μήνες θαναι κυλιόμενο ωράριο και ότι έχω διαβάσει για αυπνίες τονίζει πως χρειάζεται σταθερό ωράριο ύπνου??Πώς θα ανταπεξέλθω??? Φοβάμαι ειλικρινά πάρα πολυ για την συνέχεια.....Σας παρακαλώ όποιος έχει κάποια άποψη και εμπειρία να μου την γράψει. Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα και ευχαριστώ παιδιά εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,693
    Άρχισε γυμναστήριο θα βοηθήσει αλλά μην πάρεις ποτέ συμπληρώματα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Καλησπέρα Zinnia!Σε ενδιαφέρει η φαρμακευτική προσέγγιση στην αυπνία σου ή η Ψυχοθεραπευτική?

  4. #4
    Καλησπέρα και στους δυο και ευχαριστώ που απαντήσατε...
    γυμνάζομαι και κουράζομαι αρκετά .....βασικά γυμνάζομαι εδώ και 10 χρόνια....οπότε δν μπορώ να επέμβω άλλο σε αυτό το κομμάτι. Σταύρο, επειδή είμαι απελσπισμένη και με αγχώνει πάρα πολύ όλο αυτό, θα ήθελα κάτι λίγο άμεσο, έστω τεχνική ή σκέψη ή φιλοσοφία ή τρικ δν ξέρω.....Δεν θέλω χημεία όχι αν και ότνα ξαναπιάσω δουλειά μάλλον θα αναγκαστώ αν και έυχομαι να κουράζομαι τόσο πολύ που να ξεραίνομαι. Το κυλιόμενο ωράριο θα είναι καταστροφή για έναν άνθρωπο με προβλήματα ύπνου έτσι??Μάλλον πρέπει να πάω σε ψυχίατρο? Εξ αποστάσεως μπορώ να κάνω κάτι γιατι εδώ που βρίσκομαι δεν έχω ούτε πολλές ούτε καλές επιλογές...ομοιοπαθητική?Δε ν ξέρω τι να κάνω πια...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Και γυμναστική κάνεις ε?Και έχω ακούσει πως αυτοί οι άνθρωποι έχουν καλύτερο ύπνο...
    Ρε συ Zinnia εγώ είχα παραπλήσιο πρόβλημα με σένα και το έλυσα με χημεία..Με το Remeron...
    Νιώθεις πως για την διαταραχή ύπνου που βιώνεις,ευθύνονται ψυχολογικοί λόγοι ή αισθάνεσαι πως η αυπνία σου έχει πιο καθαρά βιολογικά αίτια?
    Την εκτίμησή σου απλά θέλω!

  6. #6
    μμμμ κοίτα...ψυχολογικά όλο αυτό το διάστημα που έχει ενταθεί το θέμα είμαι υπερβολικά πιεσμένη. Υπερβολικό άγχος και ένταση. Και αλλαγές πολλές στη ζωή μου. Δηλαδή καμιά φορά σκέφτομαι πως αν κοιμόμουν και καλά θα ήταν θαύμα. Στην πράξη με ταλαιπωρεί όμως σε σημείο που απελπιζομαι και επίσης νιώθω "προβληματικη". Πριν δυο χρόνια θυμάμαι οτι κοιμόμουν γενικά σερι ένα 7ωρο.....όμως σαν οργανισμός..σαν νευρικό σύστημα είμαι πάρα πολύ επιρρεπής σε υπερεντάσεις, δλδ το παραμικρό θα μου βγει σε αυπνία. Βιολογικά εξετάσεις αίματος θυροειδή κτλ είμαι οκ ΕΚΤΟΣ από β12 που έχω χαμηλή λόγω αποχής από το κρέας. Δεν ξέρω εαν σχετίζεται....ποτέ δεν έτρωγα ιδιαίτερα όμως αλλά κοιμόμουν...Εσύ με αυτό το χάπι(?) το ξεπέρασες οριστικά?? Είχες διακοπτόμενο ύπνο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,693
    Άμα πάρεις φάρμακα εκεί να δεις πόσο προβληματική θα νιώσεις μία χαρά είσαι ίσως ότι είσαι χορτοφάγος παίζει ρόλο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Εσύ με αυτό το χάπι(?) το ξεπέρασες οριστικά?? Είχες διακοπτόμενο ύπνο?
    Ναι...Ξυπνούσα αρκετές φορές μέσα στην νύχτα και αρκετά νωρίς το πρωί..Με βοήθησε πολύ εμένα αλλά δυστυχώς αυξάνει την όρεξη και κατ'επέκταση το σωματικό βάρος...
    Αλλά επειδή ήμουν αρκετά αδύνατος,μάλλον καλό μου έκανε και σε αυτόν τον τομέα...!

  9. #9
    ίσως φταιει η έλειψη της Β12 αν και συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι ψυχολογικό...άλλωστε κάθε μέρα την ίδια ωρα...
    Elis έχω καταναλώσει πάρα πολλά xanax και πίστεψε με ένιωθα την επόμενη πως έχω τρομερό πρόβλημα και όλοι οι υπόλοιποι είναι φυσιολογικοί και αυτό με διέλυε ψυχολογικά. Σταύρο τώρα το ξεπέρασες?? Απλά με το χάπι? Το έχεις κόψει τώρα έτσι?? Φοβάμαι εξαρτήσεις...Απόψε θα δοκιμάσω να κοιμηθώ χωρίς τίποτα, ούτε βαλεριάνα να δω πώς θα πάει....ομοιοπαθητική απ'όσο κατάλαβα δεν έχει δοκιμάσει κανείς..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Η Β12 έχει άμεση σχέση με τη λειτουργία του νευρικού συστήματος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Zinnia View Post
    ίσως φταιει η έλειψη της Β12 αν και συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι ψυχολογικό...άλλωστε κάθε μέρα την ίδια ωρα...
    ποση Β12 εχεις??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  12. #12
    Καλημέρα....χτες κοιμήθηκα χωρίς κανένα βοήθημα, άργησα βέβαια και φυσικά ξύπνησα την ίδια ώρα με αμέτρητες σκέψεις. Ίσως εκτός από το άγχος, φταίει κ η κακή ψυχολογική διάθεση γιατί εδώ και μήνες δεν είμαι και στα καλύτερά μου!
    Β12 στις τελευταίες εξέτασεις που είχα κάνει είχα χαμηλή, δεν θυμάμαι πόσο....γενικά δεν τρώω σχεδόν καθόλου κρέας , πήρα λίγο καιρό συμπλήρωμα αλλά το έκοψα. Ποτέ δεν έτρωγα όμως και κοιμόμουν. ίσως πρεπει να ξεκινήσω να τρώω που κ που έστω με το ζόρι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,693
    Κοπελιά μεγαλώνεις κι όλας έτσι θεσ να πάρεις φάρμακα πάρε αλλά μετά μην πεις καλά ήμουν γιατί εγώ στο λέω τα φάρμακα ένα πρόβλημα λύνουν δημιουργούν αλλά δέκα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    ελπιζω να μην αναγκαστώ να πάρω φάρμακα, αν βέβαια δεν βγαίνει η καθιημερινότητα δεν γίνεται αλλιώς μάλλον. Σκέφτομαι να δοκιμάσω ομοιοπαθητική, είμαι αρκετά δεκτική με την φιλοσοφία της, μακάρι να έχει αποτέλεσμα γιατί ακριβώς επειδή μεγαλώνουμε μεγαλώνουν και τα προβλήματα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Καθόλου Κρέας ε??Πάντως υπάρχουν συμπληρώματα για B12 αν θυμάμαι καλά...
    Εγώ το παίρνω αρκετά χρόνια το Remeroνουλίνι αλλά όταν το σταματήσω εννοείται πως επανέρχεται η αυπνία!

    1) Από θέματα απασχόλησης,εννοώ περιβάλλον εργασιακό αλλά και εργασιακές απολαβές,είσαι ικανοποιημένη?
    2) Στα Προσωπικά σου είσαι κατασταλλαγμένη ή υπάρχει αβεβαιότητα?
    3) Η Υγεία σου η σωματική είναι καλή ή υπάρχει κάποια πάθηση που να σε αγχώνει?

    Sorry για το αδιάκριτο των ερωτήσεων,αλλά κάνω αυτές τις ερωτήσεις για να δω αν υποβόσκει άγχος που να ευθύνεται για τον διαταραγμένο ύπνο σου...

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. υπνος
    By lena86 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 6
    Last Post: 12-09-2016, 13:38
  2. υπνος
    By MARTZI in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 25
    Last Post: 14-01-2016, 01:08
  3. υπνος...
    By pandelic85 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 1
    Last Post: 06-02-2013, 12:57
  4. ο ύπνος κι εγώ.
    By νιφάδα in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 18
    Last Post: 27-10-2012, 01:13
  5. 'Υπνος, ύπνος και πάλι ύπνος...
    By Konstantinoss in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2011, 11:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •