η θεραπεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    η θεραπεια

    εχω αρχισει να πιστευω πως η θεραπεια δε θα ξεκινησει οταν σταματησουν τα συμπτωματα (και δε ξερω αν αυτο θα γινει και ποτε) αλλα οταν ξεκινησω να ξαναζω παραλληλα με αυτα οσο δυσκολο κι αν ειναι αυτο.
    νομιζω αυτο ειναι η θεραπεια.
    τουλαχιστον ετσι πιστευω στη φαση που ειμαι..

    εσεις τι λετε?τι μορφη εχει η θεραπεια?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Στην περίπτωση μας η ανάρρωση δεν σημαίνει ίαση και απουσία συμπτωμάτων. Είναι κάτι προσωπικό και είναι μια πορεία όπου προσπαθείς να έχεις μια κατα το δυνατόν φυσιολογική ζωή όσο το επιτρέπουν οι περιστάσεις και να αγωνίζεσαι να επιτυγχάνεις τους στόχους σου.

    Φυσικά τα συμπτώματα έχουν επίδραση στην ποιότητα ζωής και είναι επιβαρυντικά και περιοριστικά. Είναι ένα ταξίδι νομίζω όπου κατακτάς κάποιες κορυφές μέχρι την μεγάλη κορυφή που την καθορίζει ο καθένας. Για κάποιον μπορεί να είναι η ανεξαρτησία,για κάποιον άλλον η δημιουργία οικογένειας,για κάποιον αλλον η εσωτερική ηρεμία.

    Είναι δρόμος με μια κίνηση μπρος πίσω αλλά όλο και θα κατακτάς ένα κομμάτι. Δεν είναι ευθεία διαδρομή. Δοκιμάζει τις αντοχές σου και την υπομονή σου. Για την επιτυχία χρειάζεται επιμονή. Εύχομαι να πάει καλά η ανάρρωση σου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εγώ νομίζω είμαι στα μισά της διαδρομής. Πηγαίνω για την σταθεροποίηση και την επίτευξη κάποιων πιο σημαντικών στόχων.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω πολυ serios! ευχομαι και σε εσενα καλη αναρρωση!

    θα πω καποια πραγματα που προσπαθω να κανω απο την νεα χρονια τωρα προσπαθωντας για ενα νεο ξεκινημα, και προτεινετε κι εσεις καμια ιδεα ή καποια κατευθυνση..
    1)προσπαθω να προσεχω λιγο περισσοτερο την προσωπικη μου υγειινη
    2)προσπαθω να προσεχω λιγο περισσοτερο την εμφανιση μου
    3)προσπαθω να δημιουργησω πιο καλες και πιο στενες επαφες με ατομα που συμπαθω, προσπαθω να κανω νεες φιλιες δηλαδη και να μην απομονωνομαι
    4)προσπαθω να διαβαζω για να περασω λογοθεραπεια που θελει 16 τωρα που θα ξαναδωσω
    5)εχω μπει στην τελικη ευθεια για καταθεση των χαρτιων μηπως και παρω το επιδομα για να ειμαι λιγο πιο ανετα οικονομικα
    6)σε 1.5-2 μηνες αν οντως μου δωσουν λεφτα οι δικοι μου οπως μου υποσχεθηκε η μανα μου θα παω να βγαλω το πολυποθητο διπλωμα οδηγησης
    7)ξεκιναω ψυχοθεραπεια σε ιδιωτη (και ελπιζω να μην τη σταματησω λογω οικονομικων) στην προσπαθεια μου να βρω ισορροπιες, να βγαλω απο μεσα μου πραγματα, να χτισω πιο ισορροπημενη και δυνατη προσωπικοτητα που δε θα κατρακυλαει τοσο ευκολα στις δυσκολες καταστασεις ψυχολογικα

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΖΗΣΩ!
    κι ας πρεπει να τα κανω ολα απο τη αρχη..
    βαρεθηκα τα επεισοδια, τη μιζερια, την ηττοπαθεια, την αβουλια, την απομονωση, τη θλιψη...........!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Αυτή ακριβώς είναι η θεραπεία δεν είναι θεραπεία είναι τρόπος ζωής δηλαδή εγώ έκανα κάποιες γνωριμίες όντας σε επεισόδιο που τις έχω ακόμα και μπορώ να πω καλά μου φέρονται οπότε κ θεραπεία να μη βγει ποτέ εγώ παράπονο δε θα έχω κούτσα στραβά έζησα και κούτσα στραβά συνεχίζω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Η θεραπεια σιγουρα διαφερει για τον καθενα, οχι αναλογα με το πρόβλημα που εχει, αλλα με το τι ο ιδιος θεωρει λέγοντας θεραπεια.Καπως ετσι υποθετω προεκυψε και το θεμα.

    Στην πραγματικότητα θεραπεια ειναι η ερμηνεια της ιδιας της λεξης: "το συνολο των ενεργειων προκειμένου το άτομο να αποκτησει/επανακτησει την ψυχικη/σωματικη του υγεια."
    Οτιδηποτε αλλο, νομιζω πως ειναι αποτέλεσμα της θεραπειας.
    Ο τροπος ζωης ή το να περναω καλα ή το να βρω τον εαυτο μου ή....ή....κλπ, έπονται κατα τη γνωμη μου.Μπορούν να επιτευχθούν, κατα τη διαρκεια εν μέρει ή μετα την ολοκληρωση της θεραπειας.

    Στο προκείμενο: για οσους εχουν διαβασει την ιστορια μου ξερουν οτι εκανα 2 χρονια ψυχοθεραπεία (κακως αναφέρεται ο ορος ψυχη σε ολα αυτα, θα συμφωνησω με τον Μ87, στην ουσια ολες οι θεραπειες εστιαζουν στον εγκεφαλο).
    Αυτο που πηγα να "θεραπευσω", δεν θεραπευτηκε. (Βλ. ΙΔΨ)
    "Το ταξιδι" και τα λοιπα που χρησιμοποιούν ΟΛΟΙ μιλωντας για ψυχοθεραπειες εγινε, αλλα ο ταξιδιωτης δεν εφτασε στον προορισμό του. Ξερω, θα πειτε ο ταξιδιωτης εφταιγε, κατι δεν θα εκανε καλα ή δεν θα ακουγε τον καπετανιο.
    Δεν εχει σημασια τι πιστευει ο κσθενας ή τι τελικα εγινε.
    Γιατι η θεραπεια ειναι αυτο που ειπα παραπανω: συνολο ενεργειων με σκοπο την ευρεση/επανακτηση της υγειας.
    Εαν αυτο δεν επιτευχθεί, δεν υπαρχει θεραπεια.
    Ολα τα αλλα ειναι απλως συζητησεις για φιλολογικα σαλόνια.
    Εαν πχ καποιος που εσπασε το ποδι του, δεν γιανει μετα απο 3μηνες στο γυψο, δεν θα πουμε οτι θεραπεια ηταν η πορεια προς τα καπου, ετσι κι αλλιως και γιουβετσι, αλλα οτι απλα ΔΕΝ θεραπευτηκε.
    Αρα το πραγμα ειναι απλο.
    Η θεραπεια ειναι κατι απτο, οχι αφηρημενο.
    Εχει αρχή, μεση κι ολοι ελπιζουμε και....τελος.

    Και κατι τελευταίο:
    ας παψει πια αυτο το ...: η ψυχοθεραπεια ειναι ταξιδι κλπ...
    Η ψυχοθεραπεία δεν ειναι ταξιδι.
    Ταξιδι ειναι η ιδια η ζωη μας, απο την αρχη ως το τελος.
    Η ψυχοθεραπεία, για όποιον την επιλέγει, ειναι συλλογη εφοδιων.
    Οταν το ταξιδι- η ζωη, για κάποιους λογους γινεται δυσκολο, οι ανθρωποι χρειάζεται να αδειάσουν τη βαλιτσα, να την καθαρισουν προσεκτικα και να την ετοιμασουν με καινούρια εφόδια για να συνεχισουν την πορεια τους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ευχαριστω πολυ serios! ευχομαι και σε εσενα καλη αναρρωση!

    θα πω καποια πραγματα που προσπαθω να κανω απο την νεα χρονια τωρα προσπαθωντας για ενα νεο ξεκινημα, και προτεινετε κι εσεις καμια ιδεα ή καποια κατευθυνση..
    1)προσπαθω να προσεχω λιγο περισσοτερο την προσωπικη μου υγειινη
    2)προσπαθω να προσεχω λιγο περισσοτερο την εμφανιση μου
    3)προσπαθω να δημιουργησω πιο καλες και πιο στενες επαφες με ατομα που συμπαθω, προσπαθω να κανω νεες φιλιες δηλαδη και να μην απομονωνομαι
    4)προσπαθω να διαβαζω για να περασω λογοθεραπεια που θελει 16 τωρα που θα ξαναδωσω
    5)εχω μπει στην τελικη ευθεια για καταθεση των χαρτιων μηπως και παρω το επιδομα για να ειμαι λιγο πιο ανετα οικονομικα
    6)σε 1.5-2 μηνες αν οντως μου δωσουν λεφτα οι δικοι μου οπως μου υποσχεθηκε η μανα μου θα παω να βγαλω το πολυποθητο διπλωμα οδηγησης
    7)ξεκιναω ψυχοθεραπεια σε ιδιωτη (και ελπιζω να μην τη σταματησω λογω οικονομικων) στην προσπαθεια μου να βρω ισορροπιες, να βγαλω απο μεσα μου πραγματα, να χτισω πιο ισορροπημενη και δυνατη προσωπικοτητα που δε θα κατρακυλαει τοσο ευκολα στις δυσκολες καταστασεις ψυχολογικα

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΖΗΣΩ!
    κι ας πρεπει να τα κανω ολα απο τη αρχη..
    βαρεθηκα τα επεισοδια, τη μιζερια, την ηττοπαθεια, την αβουλια, την απομονωση, τη θλιψη...........!
    Μπράβο boo, είσαι στον σωστό δρόμο! Μικρά βηματάκια, ένα βήμα τη φόρα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ευχαριστω πολυ serios! ευχομαι και σε εσενα καλη αναρρωση!

    θα πω καποια πραγματα που προσπαθω να κανω απο την νεα χρονια τωρα προσπαθωντας για ενα νεο ξεκινημα, και προτεινετε κι εσεις καμια ιδεα ή καποια κατευθυνση..
    1)προσπαθω να προσεχω λιγο περισσοτερο την προσωπικη μου υγειινη
    2)προσπαθω να προσεχω λιγο περισσοτερο την εμφανιση μου
    3)προσπαθω να δημιουργησω πιο καλες και πιο στενες επαφες με ατομα που συμπαθω, προσπαθω να κανω νεες φιλιες δηλαδη και να μην απομονωνομαι
    4)προσπαθω να διαβαζω για να περασω λογοθεραπεια που θελει 16 τωρα που θα ξαναδωσω
    5)εχω μπει στην τελικη ευθεια για καταθεση των χαρτιων μηπως και παρω το επιδομα για να ειμαι λιγο πιο ανετα οικονομικα
    6)σε 1.5-2 μηνες αν οντως μου δωσουν λεφτα οι δικοι μου οπως μου υποσχεθηκε η μανα μου θα παω να βγαλω το πολυποθητο διπλωμα οδηγησης
    7)ξεκιναω ψυχοθεραπεια σε ιδιωτη (και ελπιζω να μην τη σταματησω λογω οικονομικων) στην προσπαθεια μου να βρω ισορροπιες, να βγαλω απο μεσα μου πραγματα, να χτισω πιο ισορροπημενη και δυνατη προσωπικοτητα που δε θα κατρακυλαει τοσο ευκολα στις δυσκολες καταστασεις ψυχολογικα

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΖΗΣΩ!
    κι ας πρεπει να τα κανω ολα απο τη αρχη..
    βαρεθηκα τα επεισοδια, τη μιζερια, την ηττοπαθεια, την αβουλια, την απομονωση, τη θλιψη...........!
    Ναι είναι πολύ θετικά όλα αυτά. Έβαλα σε bold το δίπλωμα οδήγησης για να προσέξεις με τον στόχο αυτόν. Η οδήγηση χρειάζεται συγκέντρωση και πλήρη διαύγεια. Ίσως σε άγχωνε πολύ σ'αυτή την φάση. Δεν ξέρω πως νιώθεις το μυαλό σου. Αν είναι κάτι που το μαθαίνεις για πρώτη φορά και δεν έχεις την παραμικρή ιδέα ίσως χρειάζεται να το ξανασκεφτείς για να προλάβεις απογοητεύσεις. Μην βιάζεσαι!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Το καλό είναι ότι δείχνεις θέληση.Μένει να νιώσεις ελπίδα σιγά σιγά. Αλλά δείχνεις να έχεις αγωνιστικότητα που είναι πολύ σημαντικό. Η πάθηση επηρεάζει και την δύναμη της θελησης μας καθώς μας τελματώνει. Πάρε τον χρόνο σου και χτίζε σιγά σιγά.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Άντε ρε μπου πάλεψε το
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Βοο, μπράβο σου! Θέλει κουράγιο ακόμα και για να πάρει αποφάσεις κανείς. Οφείλω να σου πω ότι δεν έχω ιδέα απο ψυχώσεις, παρά μόνο ότι έχω διαβάσει κι έχω συζητήσει με τον ψυχιατρό μου..... Όσον αφορά το δίπλωμα οδήγησης συμφωνώ με τον serios, καθώς όταν είχα ξεκινήσει εγώ μαθήματα οδήγησης, ήμουν σε έξαρση και δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ με τίποτα! ....Να είσαι δυνατή!

  12. #12
    DEN ξερω αν υπαρχει θεραπεια πληρης οσο ειμαστε ζωντανοι αλλα ξερω οτι το σωστο ειναι σωστο κ οτι πρεπει να το ξεχωριζουμε αν θελουμε εστω κ στραβα κουτσα να βρουμε τον εαυτο μας

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλημερα παιδια
    το ξερω οτι εχει καποια δυσκολια το διπλωμα οδηγησης αλλα θελω τοσο πολυ να το προσπαθησω..!! θελω να παιρνω το αυτοκινητο και να πηγαινω βολτες και ταξιδακια..!ονειρο
    ξερω να οδηγω αρκετα.παρκαρισμα δεν εχχω δοκιμασει ποτε
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Σημασία έχεις να βάζεις -μικρούς για αρχή- στόχους και να τους πετυχαίνεις.. έτσι δίνεις χαρά στον εαυτό σου ολοκληρώνοντας τους!

  15. #15
    Εύχομαι να υλοποιήσεις τους στόχους σου boo.Φαίνεται να έχεις αρκετή επιμονή και θέληση.Ίσως η επιμονή να είναι σημαντικότερη και από την αισιοδοξία,γιατί σε κανει να βουτάς αμέσως στα βαθιά,μπαινει η διστακτικότητα σε δεύτερο πλανο.

    Είμαι κι εγω σε ένα παρομοιο σταδιο και μου δίνει καποια δυναμη να ακούω αλλους που βγαίνουν από καποιου είδους προσωπικό τούνελ

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΡΑΠΕΊΑ ΓΙΑ ΙΔΨ
    By Nefeli28 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 16-02-2017, 22:14
  2. ΠΡΩΤΟΓΕΝΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By jane-do-ni in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 48
    Last Post: 16-10-2016, 22:19
  3. Θεραπεία ΙΔΨ!
    By μαρκελα in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-04-2013, 03:20
  4. ΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 01-04-2013, 20:43
  5. Θεραπεία
    By vince8 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 14-09-2011, 23:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •