Διατροφή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    22

    Διατροφή

    Καλησπέρα. Διαβάζοντας αυτόν τον καιρό για τις ψυχωσικές διαταραχές, κατάλαβα ότι ουσιαστικά όλο αυτό οφείλεται σε υπερβολική παραγωγή ντοπαμίνης. Η ερώτησή μου είναι αν τελικά μειώνοντας ή κόβοντας κάποιος τις τροφές που προκαλούν έκκριση ντοπαμίνης (π.χ. καφές) μειώνει και τις πιθανότητες να νοσήσει από αυτή την ασθένεια, ή αν δεν παίζει κανένα ρόλο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω...να σου δωσω ενα λινκ για τη σχιζοφρενεια και το καφε:
    http://psychservices.psychiatryonline.org/cgi/content/full/49/11/1415

    Προσωπικη εμπειρια:Ειμαι βαρυς καπνιστης και πινω πολλους καφεδες την ημερα...δεν εχω παρατηρησει κανενα positive symptom αλλα ειμαι και κατω απο φαρμακευτικη αγωγη.Νομιζω οτι λειτουργω καλυτερα ετσι απο αποψη γνωστικων λειτουργιων...αλλα δεν τα εχω κοψει και ποτε ωστε να δω την διαφορα...θεωρω το καφε και το τσιγαρο απο τις μεγαλυτερες απολαυσεις.
    Ενδιαφερον ερωτημα θετεις και καλυτερα να απαντησει καποιος ειδικος...αν εχει κανεις απαντησεις.
    Γνωμη μου...δεν νομιζω οτι πρεπει να δωσεις στον καφε τοσο μεγαλη βαρυτητα γιατι μαλλον δεν εχει...φυσικα δεν το εχω μελετησει.
    Φανταζομαι οτι σε απασχολει μονο η διατροφη και οχι νοοτροπες ουσιες ή αμφεταμινες ή δεν ξερω τι.
    Ειπα να γραψω κατι σε περιπτωση που δεν σου απαντησει καποιος που ξερει περισσοτερα...διαβασε και το αρθρο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    22
    Καλησπέρα. Συμφωνώ ότι ο καφές είναι από τις μεγαλύτερες απολαύσεις, αν και πλέον τον έχω ελαττώσει σε μεγάλο βαθμό. Για το τσιγάρο δε γνωρίζω και δε θέλω να μάθω για νά \'μαι ειλικρινής (μάλιστα πλέον λέω ότι αφού δεν το άρχισα το δίμηνο που πέρασε, δε θα το αρχίσω ποτέ). :)

    Αναρωτιέμαι αν οι τροφές που συμβάλουν στην παραγωγή ντοπαμίνης μπορούν να αυξήσουν τις πιθανότητες κάποιου υγιούς ατόμου για ψυχωσικό επεισόδιο, αλλά και γενικότερα αν υπάρχουν τροφές που με οποιονδήποτε τρόπο μπορούν να αυξήσουν την πιθανότητα κάποια στιγμή κάποιος να κάνει ψυχωσικό επεισόδιο. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε ουσίες (αμφεταμίνες, κάνναβη, αλκοόλ κλπ). Πάντως πολύ ενδιαφέρον το άρθρο που παραθέτεις, σε ευχαριστώ.

    Αν κάποιος γνωρίζει ας κάνει τον κόπο να απαντήσει.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    29
    Πολύ ενδιαφέρον το ερώτημα σου αλλά παράλληλα και πολύ δύσκολο να απαντήσεις γιατί δεν έχει βγει στην επιφάνεια λόγο των επιπτώσεων που θα έχει.
    Εγώ θα σου απαντήσω από τη προσωπική μου εμπειρία. Κατά καιρούς έπινα πολλούς καφέδες και τα διαστήματα αυτά είχα μεγάλη υπερένταση (δε ξέρω αν αυτό συνδέεται με την υπερβολική παραγωγή ντοπαμίνης) και ο οργανισμός μου είχε μεγάλη ευαισθησία σε διαφορά ερεθίσματα όπως ακουστικά κλπ. Τον έκοψα τον καφέ και παρατήρησα ότι έχω μεγάλη βελτίωση ως προς την αντίδραση μου. Παρ όλα αυτά ο γιατρός αν και μου σύστησε να μην πίνω πολλούς καφέδες δε μου είπε να τους κόψω.
    Νομίζω ότι οι τροφές τελικά παίζουν ρόλο στις ψυχωσικές διαταραχές ανάλογα με τον οργανισμό. Είναι γεγονός ότι ο καφές με την καφεΐνη ερεθίζει το νευρικό σύστημα το οποίο παίζει ρόλο στη ψυχωσική συνοχή του ανθρώπου.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    38
    Η ντοπαμίνη πράγματι μπορεί να προκαλέσει επεισόδια σε υγιή άτομα, αλλά ο μηχαισμός που λειτουργεί δεν έχει ως λογική <περισσότερη έκκριση ντοπαμίνης = σχιζοφρένεια>. Η δυσλειτουργία εντοπίζεται στους υποδοχείς ντοπαμίνης και ως εκ τούτου καταλαβαίνεις οτι είναι λίγο πιο περίπλοκο το ζήτημα, ( biopsychology, Pinel). Γενικότερα όμως η ντοπαμίνη είναι θεωρία. Γιατί δεν μπαίνεις στο apa να ψάξεις για έρευνες που (ίσως) υπάρχουν σχετικά με αυτό που λές? Τα άρθρα δεν είναι δωρεάν αλλά μπορείς να δεις το abstract στο οποίο περιέχονται τα αποτελέσματα. ʼν θες περισσότερη βοήθεια ευχαρίστως να σε βοηθήσω. Πάντως πολύ ενδιαφέρον το ερώτημα σου αν σκεφτείς πως η διατροφή είναι σημαντικός παράγοντας ακόμα και για την καλή λειτουργία του εγκεφάλου. Για παράδειγμα,( δεν ήθελα να το αναφέρω για να μην βγω εκτός θέματος αλλά θα σκάσω!), το τσιγάρο και το αλκοόλ είναι τοξικά για τους νευρώνες του εγκεφάλου. Να ένας ακόμα λόγος για να κόψουμε το τσιγάρο!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •