Προβλημα οδήγησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    4

    Προβλημα οδήγησης

    Καλησπερα. Πρωτη φορα ζητάω καποια βοηθεια από άγνωστους αλλα δεν αντεχω αλλο. Ειμαι 21 χρονων κ το προβλημα μου ειναι η οδήγηση. Δεν μπορώ... Γουσταρω τόοοσο πολυ το τιμόνι, τοσο πολυ τα αυτοκινητα και φυσικα ειναι αναγκαίο γ την μεταφορα μου.. Ο πατερας μου εξαιρετικός οδηγός, πρωην οδηγός ράλλυ και πρωταθλητής.. Μικρος οδηγούσα καρτ. Ημουν αρκετα καλος. Κ αρκετα γρήγορος. Οταν ομως αποφάσισα να μπω σε αμαξι ολα αλλαξαν. Φοβόμουν... Πως θα αφησω συμπλέκτη, πως θα πιάσω το τιμόνι που θα στρίψω πόσο γρηγορα. Ολα αυτα στα καρτ δεν υπηρχαν. Τερμα γκάζι φρένα πριν την στροφή κ τερμα γκάζι στην κορυφή της στροφής. Δυο πετάλια, ενα τιμόνι... Τωρα ειναι διαφορετικα... Ο πατέρας μου φωνάζει.. Αγχώνομαι κ απογοητεύομαι. Σήμερα π γραφω πήγαμε γ οδήγηση κ τα εκανα χαλια παλι. Μ φώναξε ειπε πως δεν ειμαι γ οδήγησή γιατί δεν εχω το μυαλο μου στον δρομο. Δεν εχω θέληση.. Κ ξερω πως κ να παω σε δάσκαλο εχει πετάλια στην μερια του.. Τα πατάει οποτε θελει. Φοβαμαι μην χτυπήσω το αμαξι του πατερα μου μην κανω λαθος ή κατι αντιθετο απο ότι κανει αυτος και γενικα ειμαι τρομαγμένος. Με πιέζει με κακο τροπο. Με αφηνει να κανω οτι θελω. Σωστο. Αλλα οταν παω να κανω κατι κ το κανω λαθος φωνάζει κ βρίζει... Κ δεν αντεχω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Να πας να γραφτείς σε μία σχολή οδηγών. Ο πατέρας σου είναι πατέρας σου και ο δάσκαλος οδήγησης είναι δάσκαλος οδήγησης... σίγουρα έχει την εμπειρία και την κατάλληλη κατάρτιση, ώστε να κατανοήσεις καλύτερα τη φιλοσοφία της οδήγησης, αλλά και να λύσει τις απορίες σου. Τέλος, θα είναι σίγουρα περίσσοτερο ανεκτικός και υποστηρικτικός.... κανείς δεν γεννήθηκε με ένα τιμόνι στο χέρι!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    4
    Μα το θεμα ειναι οτι έτρεχα σε αγωνες μικρος. Κ οταν μεγάλωσα απλα σαν να ξεχασα πως πιανεις τιμόνι.. Με πιέζει υπερβολικά. Κ το χειροτερο π λεει ειναι πως τα εχω κουλά χερια ποδια.. Κ φυσικα με απειλεί πως αμαξι απο εκείνον δεν θα δω αν παω σε δάσκαλο..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Ψηλε δύο τρία βασικά αν το αμάξι είναι πάνω από εκατό άλογα μία ικανότητα τι θέλει επίσης θα σου πω ένα κόλπο που κάνουμε στη γυμναστική δηλαδή αν δεν μπορείς να σηκώσεις τα κιλά βάλε περισσότερα τι σημαίνει αυτό ότι αν δεν μπορείς αυτοκίνητο πάρε σκουτερακι γκάζι φρένο και ισορροπία στο λέω αυτό γτ με το μηχανάκι δεν έχει αστεία από τη στιγμή που κανεισ ισορροπία το μυαλό σου είναι στο δρόμο θεσ δε θεσ αλλιώς θα πέσεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    4
    Το αμαξι π μαθαίνω ειναι 60 κ αυτό π πηρε γ μενα ειναι ενα γκολφ gti 110 .το θεμα ειναι πως καθε φορα π ειναι διπλα μου αυτός αγχώνομαι τρελά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Σου προκαλεί άγχος αυτή η διαδικασία, πριν γίνει φοβία λοιπόν πάρε τις αποφάσεις σου. Αρχικά μίλα με τον πατέρα σου... τι θα πεί σε απειλεί και σε βρίζει;.... Ας πρυτανέψει η λογική! Το δάσκαλο πως θα γίνει να τον παρακάμψετε; Ο πατέρας σου δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον ειδικό, διότι του λείπει και η κατάρτιση και η παιδαγωγική μέθοδος προφανώς. (Συγγνώμη για την κριτική)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Ε ρε ψηλε εξήντα άλογα δεν μπορείς να κουμαντάρεις ;Η οδήγηση είναι κ λίγο ψυχολογική να ξέρεις εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ενώ έτρεχε σε αγώνες τώρα να μην μπορείς να οδηγήσεις η οδήγηση δε ξεχνιέται να ξέρεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Να μην ξέρεις να οδηγασ αποκλείεται απλά δεν είσαι πιλότος
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    4
    Δεν με πειραζει η κριτική.. Το θέμα ειναι πως κ εσύ λες οτι δεν το κουμαντάρω ενα τόσο αδύναμο αμαξι. Το κάνω. Το θεμα μου είναι οτι φοβάμαι με εκείνον διπλα μου. Γ να μην με πει ανίκανο και αδιάφορο. Το τι θα πει αυτος. Μονος μου π μ εχει πει αρκετες φορες να τ παω καπου το αμαξι μπορώ. Ειμαι μονος κ εγω θα βρω λύσεις. Ανάβω κ τσιγαρο κ ειμαι κ χαλαρός. Αλλα οταν τον εχω διπλα κολλάω. Δεν ξερω τι κανω κ φοβαμαι.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Άσε τον πατέρα σου , πήγαινε σε σχολή οδηγών ή και με κάποιο φίλο ή μόνος σου για αρχή...πάντως με τον πατέρα σου δεν θα μάθεις....είχα και εγώ ένα άτομο και κάθε φορά που ''άρχιζε'', μπλόκαρα, έκανα ζημιές κλπ....σε κάποια φάση απλά έλεγα στο άτομο να σταματήσει να μιλάει ή να βγει έξω αν ήθελα να ξεπαρκάρω σε δύσκολα σημεία κλπ ε αει σιχτίρ !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Τα πρώτα χρόνια έτσι είναι είναι θέμα πατέρας γιου αυτό που λες όχι ότι δεν ξέρεις να οδηγασ να ξέρεις λίγο πολύ όλοι έτσι είμαστε με τους πατεράδες μας φυσιολογικό εγώ το βρίσκω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ο πατέρας σου όπως είπες ήταν πρωταθλητής ράλλυ. Προφανώς έχει υψηλές προσδοκίες από σένα όπως κάθε πατέρας που θέλει ο γιόκας του να του μοιάσει κ ίσως να τον ξεπεράσει. Φαίνεται να είναι τελειομανής και να μη συγχωρεί λάθη. Αυτό σίγουρα πυροδοτεί το άγχος σου γιατί φοβάσαι το λάθος και κυνηγάτε την τελειότητα.

    Δεν γίνεται να είσαι τέλειος σε κάτι που άρχισες να μαθαίνεις τώρα. Πέρα από το ότι οδηγούσες σε καρτ σίγουρα το αμάξι ίσως είναι πιο πολύπλοκο και θέλει εξάσκηση και αυτό μέχρι να του πάρεις τον αέρα. Θέλει να έχεις κάποιον υπομονετικό δίπλα σου που θα σου υποδεικνύει τα λάθη αλλά όχι με θυμό αλλά με κατανόηση και εξήγηση.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Και εγώ έχω υπερβολικό άγχος με αποτέλεσμα ακόμα να μην οδηγάω (στα 26 μου) κάτι που μου αποκλείει αρκετές δουλειές και με δυσκολεύει αρκετά...

    Εγώ είχα τρομερό άγχος και με τον δάσκαλο οδήγησης αλλά η αλήθεια είναι πως όντως ήμουν απρόσεκτος πολύ (έκανα μαθήματα παλιά με δάσκαλο αλλά ήμουν μάπας)...

    Μετά άρχισαν σιγά σιγα οι φίλοι μουν να παίρνουν δίπλωμα οδήγησης και σαν συνοδηγός παρατηρούσα και αυτούς αλλά και τους άλλους οδηγούς και παρατήρησα ότι υπάρχουν οδηγοί που μπορεί να οδηγούν και χρόνια ή έστω έχουν το δίπλωμα και οδηγούν χειρότερα από ότι οδηγούσα εγώ στην σχολή...

    Απλά είχα το άγχος που με κατέβαλε τρελά...

    Λέω τι επιλογές έχω;
    Η θα μάθω να οδηγάω και ας οδηγάω χάλια εντελώς τουλάχιστων θα οδηγάω έστω και αν κάνω μια διαδρομή μόνο μέχρι την δουλειά μου αλλά θα μάθω Ή δε θα μάθω ποτέ γιατί είμαι των άκρών δηλαδή θέλω Η να οδηγάω τέλεια Η καθόλου...

    Αυτό το πρόβλημα έχω εγώ όλα ή τίποτα και απο εκεί ξεκινά το άγχος...
    Αν φύγει αυτό χαλαρώνεις και λές θα οδηγήσω και ότι βγει...

Similar Threads

  1. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 00:11
  2. Διπλωμα οδηγησης
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 40
    Last Post: 26-07-2014, 23:43
  3. Δίπλωμα οδήγησης
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 12-04-2014, 20:15
  4. ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?
    By thanos31 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 30-11-2013, 02:10
  5. προβλημα....
    By soares in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 06-09-2009, 20:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •