Καινούργιο μέλος της διπολικης παρέας!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    49

    Καινούργιο μέλος της διπολικης παρέας!!!

    Καλησπέρα σε όλους,
    Μετά από πάρα πολύ καιρό είπα να ξαναμπώ στο Φόρουμ, αφού έχω πλέον στα χέρια μου μια σωστή διάγνωση,την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή,τακτικές συνεδρίες με ψυχολόγο και ένα σταθερό πρόγραμμα καθημερινότητας -όσο αυτό είναι εφικτό.- Θα πάρω τα πράγματα όμως από εκεί που τα άφησα. Όπως είχα εξηγήσει την πρώτη φορά που δημοσίευσα στο Φόρουμ, η δική μου ιστορία ξεκινάει από την ηλικία των 17. Σε λίγους μήνες κλείνω τα 21 και συνειδητοποιώ ότι έχασα σημαντικά χρόνια από τη ζωή μου. Έμεινα πίσω σε πολλά θέματα και τώρα μαζεύω τα κομμάτια μου επαναπροσδιοριζοντας σχεδόν τα πάντα. Έχοντας όλα τα συμπτώματα που ειχα αναφέρει και σε προηγούμενα post, έβλεπα ότι η φαρμακευτική αγωγή δεν με έπιανε, παρόλο που ήμουν συνεπής...η καθημερινότητα μου κυλούσε ανιαρα και δίχως κανένα νόημα. Αποστασιοποιημένος απο τους πάντες και τα πάντα,ξυπνάω ένα πρωί του Σεπτέμβρη που μας πέρασε θολωμενος,θυμωμένος και ταυτόχρονα αποφασισμένος. Είπα "ή θα αυτοκτονήσω και θα τελειώσει το πανηγύρι ή θα κάνω κάτι να αλλάξω την τραγική αυτή κατάσταση". Πήρα τον διαλυμένο εαυτό μου με όσες δυνάμεις μου είχαν απομείνει και πηγαίνω στην πανεπιστημιακή ψυχιατρική κλινική του "Αττικού Νοσοκομείου". Χωρίς ραντεβού και -με μεγάλη έκπληξη- χωρίς τσακωμούς στην Γραμματεία, με δέχτηκε Ένας αναπληρωτής Καθηγητής ψυχιατρικής στα εξωτερικά ιατρεία. Προσπαθώντας να του εξηγήσω με κάθε λεπτομέρεια την ιστορία μου από την αρχή,και με το άγχος μη τυχόν ξεχάσω τίποτα από όλα αυτά που είχα μαζεμένα μέσα μου...η απάντηση του ήταν επί λέξει: "Αγόρι μου δεν έχεις κατάθλιψη. Η δική σου περίπτωση είναι πολύ περισσότερο πολύπλοκη από αυτό. Είσαι από τις ελάχιστες περιπτώσεις που μπορώ με ασφάλεια και σιγουριά, να βγάλω διάγνωση μέσα σε 1 ώρα, καθώς είναι ολοφάνερο και από τα όσα περιγράφεις και από την εικόνα σου αυτή τη στιγμή. Δεν είσαι αντιμέτωπος με την κατάθλιψη,αλλά με την Διπολική διαταραχή." Το κορμί μου μουδιασε. Την συγκεκριμένη πάθηση την γνώριζα εξ ονόματος,αλλά όχι επί της ουσίας. Δεν γνώριζα τα χαρακτηριστικά της, τα συμπτώματα, τη θεραπεία...δεν γνώριζα τίποτα. Πήρα όμως την απαραίτητη ενημέρωση από τον γιατρό, αμέσως τροποποιεί την φαρμακευτική αγωγή και έτσι εδώ και λίγους μήνες παίρνω: quepin 200mg, seropram 40 mg, milithin 300mg κάθε μέρα!!! Αμέσως με έστειλε σε εναν από τους ψυχολόγους του νοσοκομείου για να φτιάξω ένα πρόγραμμα θεραπείας ψυχοθεραπευτικου τύπου για την περίπτωση μου. Με λίγα λόγια κάθε μήνα επισκέπτομαι τον γιατρό στο νοσοκομείο, και κάθε 15 μέρες βρίσκομαι με την ψυχολόγο για την διαλεκτική θεραπεία. Το αποτέλεσμα με εξέπληξε ευχάριστα, καθώς μέσα σε 2 μήνες είδα σημαντικότατες διαφορές επάνω μου και μέσα μου. Η σύγχυση και οι αλλόκοτες- τρομακτικές σκέψεις που με διακατειχαν μειώθηκαν στο ελάχιστο και πλέον φαντάζουν ανεπαίσθητες!!! Το γρανάζια του θολωμενου μου μυαλού άρχισαν ξανά να λειτουργούν με "κανονικές" στροφές. Δραστηριοποιηθηκα σημαντικά αποφασίζοντας να βάλω σε πρόγραμμα τη σχολή μου ,με τακτικό διάβασμα,ένα σταθερό πρόγραμμα ύπνου, προσπαθώ να αποκαταστήσω τις φθαρμένες φιλικές μου σχέσεις, εξηγώντας μόνο στους πολύ κοντινούς τι ακριβώς μου συμβαίνει και να σταθώ στα πόδια μου. Εν κατακλείδι, μετά από τον Γολγοθά αυτόν, είναι ίσως η πρώτη φορά που νιώθω περήφανος για τον εαυτό μου. Περήφανος για εκείνο το μοιραίο πρωινό που πήρα την κατάσταση στα χερια μου. Περήφανος για την αρκετά καλή πορεία που έχω δείξει μέχρι στιγμής. Προσπαθώ να μην αναλωνομαι σε σκέψεις του στυλ "γιατι σε μένα;" κλπ. Κάνω μια συνειδητοποιημένη προσπάθεια να αντιμετώπισω αυτή την χρόνια και συνάμα ύπουλη πάθηση,πάντα με τη βοήθεια των ειδικών. Το ενδεχόμενο των υποτροπων με τρομάζει αρκετά, καθως δεν μπορείς να ξέρεις κάθε φορά που θα σε οδηγήσουν!!!!! Λειτουργεί όμως ταυτόχρονα και προτρεπτικα για να συνεχίσω να κάνω αυτό που κάνω με σύνεση, έτσι ώστε να μειώσω τη συχνότητα και τη βαρύτητα των υποτροπων που σίγουρα κάποια στιγμή θα έρθουν. Για την ώρα όμως συνεχίζω τη ζωή μου,όντας πλέον αρκετά ισορροπημένος, σαν να μη συμβαίνει τίποτα!!!Μπορεί να μην είναι πάντα εύκολο αλλά το παλεύω. Ελπίζω να μην σας κούρασα. Είπα πολλά. Θα ήθελα να σχολιάσετε πάνω σε αυτά που έγραψα και να πείτε κι εσείς τις δικές σας αντίστοιχες εμπειρίες. Πιστεύω ότι μοιράζομαι με αρκετούς από εδώ μέσα κοινούς προβληματισμούς και κοινές ανησυχίες!!!!!
    Καλή συνέχεια σε ο,τι κι αν κάνετε!!!!!!!
    Last edited by GiwrgosLxs; 18-01-2017 at 18:05.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Kαλως ήρθες και πάλι και καλή ανάρρωση!!!
    Δυστυχώς δεν βλέπω πολύ κίνηση στο θέμα της διπολικής.

    Ελπίζω η διάγνωση σου να είναι σωστή αυτή την φορά. Είναι δύσκολη συνήθως η διάγνωση της διπολικής καθώς ο πάσχων συνήθως ζητάει βοήθεια στο καταθλιπτικό επεισόδιο.
    Εχω διαβάσει κάποια πράγματα για την διπολική και έχοντας ο ίδιος σχιζοφρένεια καταλαβαίνω το κομμάτι της ψύχωσης κατα έναν τρόπο αλλά και την μαυρίλα της κατάθλιψης.

    Έχω ακούσει πως οι διπολικοί πολλές φορές αποζητάνε να κάνουν μανία γιατί τους προκαλεί ευφορία. Πρέπει να προσέξεις για τα σημάδια της μανίας και της κατάθλιψης ώστε να προσαρμόζονται οι δοσεις των φαρμάκων για να προλαβαίνεις τις υποτροπές.

    Ενημέρωση - σωστή λήψη φαρμάκων - Υποστήριξη από άτομα κοντινά- Καλός γιατρός - Δραστηριότητες θα σε βοηθήσουν να ορθοποδήσεις σιγά σιγά.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Kαλως ήρθες και πάλι και καλή ανάρρωση!!!
    Δυστυχώς δεν βλέπω πολύ κίνηση στο θέμα της διπολικής.

    Ελπίζω η διάγνωση σου να είναι σωστή αυτή την φορά. Είναι δύσκολη συνήθως η διάγνωση της διπολικής καθώς ο πάσχων συνήθως ζητάει βοήθεια στο καταθλιπτικό επεισόδιο.
    Εχω διαβάσει κάποια πράγματα για την διπολική και έχοντας ο ίδιος σχιζοφρένεια καταλαβαίνω το κομμάτι της ψύχωσης κατα έναν τρόπο αλλά και την μαυρίλα της κατάθλιψης.

    Έχω ακούσει πως οι διπολικοί πολλές φορές αποζητάνε να κάνουν μανία γιατί τους προκαλεί ευφορία. Πρέπει να προσέξεις για τα σημάδια της μανίας και της κατάθλιψης ώστε να προσαρμόζονται οι δοσεις των φαρμάκων για να προλαβαίνεις τις υποτροπές.

    Ενημέρωση - σωστή λήψη φαρμάκων - Υποστήριξη από άτομα κοντινά- Καλός γιατρός - Δραστηριότητες θα σε βοηθήσουν να ορθοποδήσεις σιγά σιγά.
    Καλώς σας βρηκα!!!
    Όντως δεν βλέπω πολύ κίνηση αλλά θα δούμε. Είναι αρκετά δύσκολο αλλά το παλεύουμε. Όλοι αυτό κάνουμε άλλωστε. Ισχύει αυτό που λες ότι αποζηταμε τη μανία. Τη μανία όμως με την έννοια της υπέρμετρης χαράς και δύναμης. Όχι με την πληρη αποδιοργάνωση που επέρχεται μετά από λίγο καιρό!!! Τουλάχιστον σε μένα έτσι έγινε. Και όχι μόνο μια φορά,καθώς το ένα επεισόδιο ερχόταν μετά το αλλο. Ήμουν 3 χρόνια με ελλιπέστατη φαρμακευτική αγωγή -αν όχι επικίνδυνη- επειδή έπαιρνα μόνο αντικαταθλιπτικά. 3,5 Χρόνια ήμουν με λανθασμένη διάγνωση. Μπορεί και παραπάνω. Σύμφωνα με τα οσα είπα στον γιατρό, κατέληξε ότι μικροφασεις έκανα από τα 14-15. Αρκετά μικρός!!! Στην προκειμένη φάση όμως είμαι καλά και συνεχίζω. Εσύ φίλε παλεύεις με σχιζοφρένεια; Κουράγιο και σε σένα. Πώς το αντιμετωπίζεις και πώς/ Πότε προέκυψε;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by GiwrgosLxs View Post
    Εσύ φίλε παλεύεις με σχιζοφρένεια; Κουράγιο και σε σένα. Πώς το αντιμετωπίζεις και πώς/ Πότε προέκυψε;
    Ευχαριστώ. Ναι αντιμετωπίζω σχιζοφρένεια εδώ και μια 10ετία. Πρώτη φορά πήγα σε ψυχίατρο το 2007 με ήπια συμπτώματα και μετά έκανα 2 υποτροπές από λάθος χειρισμό της φαρμακευτικής αγωγής και κατέληξα με πλήρη συμπτώματα αποδιοργανωμένης σχιζοφρένειας όπως είναι η καινούρια διάγνωση το 2012. Είχα παραλήρημα για 7 μήνες δηλαδή θετικά συμπτώματα σχιζοφρένειας. Μπήκα στον 5ο χρόνο καινούριας θεραπείας και αναρρώνω με σχετικά θετική πρόγνωση.

    Το αντιμετωπίζω με συνέπεια στην φαρμακευτική αγωγή ,δική μου προσπάθεια, με έναν γιατρό που εμπιστεύομαι αν και μερικές φορές βάζω ερωτηματικά για τις προγνώσεις του, με υποστήριξη από φίλους και οικογένεια. Νομίζω καλύπτω τις βασικές αρχές για μια καλή ανάρρωση. Κάποια πράγματα δεν δίνονται σε όλους όπως το υποστηρικτικό περιβάλλον που δεν είναι δεδομένο.

    Είχα χάσει τα ενδιαφέροντα μου για 1 χρόνο και σιγά σιγά τα ξαναέχτισα. Το κίνητρο είναι βασικό για κάτι τέτοιο και με προσπάθεια αλλά και τύχη ξαναεπέστρεψε. Διαβάζω καθημερινά , θα βγω έξω μια στο τόσο με παρέα , θα μαγειρέψω για να αναπτύξω κάποιες δεξιότητες που βοηθούν στην ανεξαρτητοποίηση , θα ακούσω την αγαπημένη μου μουσική και θα παρακολουθήσω την επικαιρότητα καθώς και ταινίες και σειρές. Είναι κάτι που σε βγάζει από την πραγματικότητα κ θέλει προσπάθεια να επανέλθεις. Θέλει να επενδύσεις στον χρόνο που διαθέτεις.

    Το αρνητικό είναι ότι άφησα σπουδές που δεν σκοπεύω να συνεχίσω και είμαι κάπως στα χαμένα στο κομμάτι επαγγελματικής αποκατάστασης. Είμαι 30 χρονών.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    49
    Εύχομαι να βρεις φίλε μου τη δύναμη να σταθεις στα πόδια σου και να βρεις την απαραίτητη στήριξη από δικούς σου ανθρώπους. Συμφωνώ απόλυτα ότι δεν είναι πάντα δεδομένο. Εμένα οι γονείς μου, παραδείγματος χάριν, δεν έχουν δεχτεί μέχρι στιγμής ότι αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα υγείας. Τους έχω αφήσει στην απέξω λοιπόν και έχω στήριξη από 2 καλούς φίλους που ευτυχώς δεν τους έχασα κι αυτούς,και από άλλα συγγενικά άτομα. Την ξαδέρφη μου συγκεκριμένα!!! Ήταν και η πρώτη που είχε υποψιαστεί και την κατάσταση μου!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Να σαι καλά!!! Εύχομαι κ για σένα το ίδιο!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Similar Threads

  1. Replies: 128
    Last Post: 01-10-2015, 16:30
  2. Χαιρομαι που εγινα μελος της παρεας , καλωσορισμα
    By viki38 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 20-10-2014, 09:36
  3. 'Όταν γίνεσαι ο ''στόχος'' της παρέας τι κάνεις...?
    By Μητσάκος in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 14-04-2013, 15:41
  4. Καινουργιο μελος
    By Giorgosath in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 14-07-2011, 15:44
  5. Γεια σας καινουργιο μελος ψαχνει απαντησεις....
    By Johnk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-06-2008, 13:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •