Ταχυκαρδιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Ταχυκαρδιες

    Εδω και 2 εβδομαδες εχω ταχυκαρδιες. Νιωθω εντονα και γρηγορα τους παλμούς.
    Χτες που μετρηθηκα με πιεσομετρο εδειξε 85 χτυπους στο λεπτο.
    Ειναι πολυ αυτο;
    Γνωριζετε κατι σχετικα;
    Δεν λαμβανω φαρμακευτικη αγωγη, δεν εχω καποιο ιστορικο καρδιας.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    11
    μεχρι 90 ειναι οι φυσιολογικοι παλμοι και οι γυναικες εχουν και λιγο παραπανω παλμους απο τους αντρες.Η κοπελα μου οσες φορες την εχω μετρησει εχει 110 παλμους που ειναι ταχυπαλμια αλλα δεν δινει σημασια και δεν νιωθει καθολου αισθημα παλμων της εχω πει πολλες φορες να παει στο γιατρο.Μια χαρα εισαι δεν υπαρχει κανενα προβλημα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Εδω και 2 εβδομαδες εχω ταχυκαρδιες. Νιωθω εντονα και γρηγορα τους παλμούς.
    Χτες που μετρηθηκα με πιεσομετρο εδειξε 85 χτυπους στο λεπτο.
    Ειναι πολυ αυτο;
    Γνωριζετε κατι σχετικα;
    Δεν λαμβανω φαρμακευτικη αγωγη, δεν εχω καποιο ιστορικο καρδιας.
    Καλησπέρα!!
    Μια και είμαι παλιός στο θέμα αυτό με τις ταχυκαρδίες θα σου πώ τα εξής, για να σε προλάβω μη μπείς στο λουκι και αναπτύξεις φόβο με την καρσιά σου και ταλαιπωρηθείς όπως πολλοί μας εδώ..
    Η καρδιά είναι κατά 70% κληρονομικού παράγοντα, και το 60-80% των ανθρωπων που τρέχουν στον καρδιολόγο έχουν ΑΓΧΟΣ!!
    Δεν τα βγάζω απ το μυαλό μου ασφαλώς είναι απο γιατρούς που εχω διαβασει και παρακολουθήσει αρθρα τους..
    Εάν εχεις κάνειι ενα καρδιογραφημα, και έναν υπερηχο καρδιάς και είναι οκ, είναι για μένα σίγουυρο δεν εχεις κάτι..
    Καλου κακου και αιματολογικές και θυρεοειδούς..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Κάνε για θυροειδή νεφέλη έχω ταχυπαλμιες γιατί έχω υποθυρεοειδισμό.

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Δεν είναι ταχυπαλμια οι 85 παλμοί. Ωστόσο, ένας ορμονικός έλεγχος και τιμές ηλεκτρολυτών, δεν βλάπτει, αν είναι έξω από τα συνηθισμένα σου αυτές οι μετρήσεις.
    Last edited by Antonis8; 03-09-2020 at 18:24.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Εγώ που έχω κάνει εξετάσεις σε γιατρούς και σε εφημερεύον έχω πάει μερικά βράδια νιώθω εξάψεις και πηγαίνω 110 παλμούς και συνερχομαι μετά από μισάωρο αλλά είναι πολύ άσχημο συναισθήμα μαζί με εξάψεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Νεφέλη, απ' ότι καταλαβαίνω είσαι το "χαϊδεμένο του φόρουμ". Μην παρεξηγείς την παρατήρησή μου, αλλά βλέπω πως ασχολείσαι πολύ με τα δικά σου προβλήματα. Αναρωτιέμαι, αν δοκιμάσεις να τα αφήσεις για λίγο κατά μέρος (δεν πρόκειται να πάνε πουθενά, πίστεψέ με) και να ασχοληθείς λίγο με τα προβλήματα των άλλων, όπως κάνουμε πολλοί εδώ μέσα, να προσπαθήσεις να βοηθήσεις, πιστεύω πως θα νιώσεις καλύτερα. Όταν σταματάμε να νομίζουμε πως ο κόσμος περιστρέφεται γύρω μας, όταν νοιαζόμαστε για τους άλλους, νιώθουμε καλύτερα. Κανένας δε μας χρωστά εκτίμηση και σεβασμό. Αυτά κερδίζονται στην πορεία με την αλληλεπίδραση...

    Αν το έχεις κάνει ήδη, αγνόησε αυτή μου την παρατήρηση. Δεν είχα την υπομονή να διαβάσω όλα σου τα μηνύματα, οπότε ίσως κάνω λάθος...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Νεφέλη, απ' ότι καταλαβαίνω είσαι το "χαϊδεμένο του φόρουμ". Μην παρεξηγείς την παρατήρησή μου, αλλά βλέπω πως ασχολείσαι πολύ με τα δικά σου προβλήματα. Αναρωτιέμαι, αν δοκιμάσεις να τα αφήσεις για λίγο κατά μέρος (δεν πρόκειται να πάνε πουθενά, πίστεψέ με) και να ασχοληθείς λίγο με τα προβλήματα των άλλων, όπως κάνουμε πολλοί εδώ μέσα, να προσπαθήσεις να βοηθήσεις, πιστεύω πως θα νιώσεις καλύτερα. Όταν σταματάμε να νομίζουμε πως ο κόσμος περιστρέφεται γύρω μας, όταν νοιαζόμαστε για τους άλλους, νιώθουμε καλύτερα. Κανένας δε μας χρωστά εκτίμηση και σεβασμό. Αυτά κερδίζονται στην πορεία με την αλληλεπίδραση...

    Αν το έχεις κάνει ήδη, αγνόησε αυτή μου την παρατήρηση. Δεν είχα την υπομονή να διαβάσω όλα σου τα μηνύματα, οπότε ίσως κάνω λάθος...
    Καλησπέρα, κατανοώ αυτό που λες στην κοπέλα, καθώς και εγώ είχα μπει στο forum πριν κάτι μήνες απλά για να με βοηθήσουν τα παιδιά και να με ξανά πάλι εδώ.
    Προσπάθησε όμως και εσύ να καταλάβεις πως τα περισσότερα post εδώ μέσα αναφέρονται σε ακραία πράγματα...χάπια κλπ, οπότε και εμείς που δεν έχουμε πάρει...δεν ξέρουμε τι να πούμε....πως να βοηθήσουμε τους άλλους που προφανώς φαίνεται να είναι σε χειρότερη κατάσταση από εμένα και της Νεφέλης.
    Δεν ξέρω για την Νεφέλη...αλλά εγώ προσωπικά μου αρέσει να βοηθάω κόσμο...είχα προσπαθήσει μια δυο φορές στο παρελθόν στο παλιό μου profile, αλλά δεν ήξερα πως...όλες οι καταστάσεις που είχα διαβάσει ήταν χειρότερες από την δική μου.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    27
    Kαι εγω εχω ταχυκαρδιες και γενικα νομιζω συνεχως οτι θα παθω εμφραγμα η ανακοπη εχω και κατα καιρους δυσπνοιες. Εκανα υπερυχο καρδια και καρδιογραφημα περυσι, υπαρχει περιπτωση μεχρι φετος να εχει αλλαξει κατι. ειμαι και καπνιστρια. Ο υπερυχος και το καρδιογραφημα ειχαν βγει καλα, αλλα εχει περασει και ενας χρονος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nikoleta-Morrison View Post
    Kαι εγω εχω ταχυκαρδιες και γενικα νομιζω συνεχως οτι θα παθω εμφραγμα η ανακοπη εχω και κατα καιρους δυσπνοιες. Εκανα υπερυχο καρδια και καρδιογραφημα περυσι, υπαρχει περιπτωση μεχρι φετος να εχει αλλαξει κατι. ειμαι και καπνιστρια. Ο υπερυχος και το καρδιογραφημα ειχαν βγει καλα, αλλα εχει περασει και ενας χρονος
    Ταχυκαρδία έχω αυτήν την στιγμή (110)λόγω πως άφησα ένα χρόνο να μην κάνω εξέταση στον θυροειδή και τωρα ειναι 6,5 , μου ανέβασε και χοληστερινη. Νεφέλη δεν είναι αυτό ταχυκαρδία μία χαρά είναι, νομίζω δηλ.

Similar Threads

  1. Υπερθυροειδισμος, ταχυκαρδίες
    By its_me in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 15
    Last Post: 31-10-2016, 01:48
  2. ταχυκαρδίες;;;
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 16-06-2013, 20:16
  3. ταχυκαρδιες
    By kounoupi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 23-09-2010, 03:57
  4. ταχυκαρδιες
    By kounoupi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 06-09-2010, 01:57
  5. ταχυκαρδιες
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 19-07-2010, 04:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •