Ακούσιος εγκλεισμός ή ποινική δίωξη του πατέρα μου; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    19
    Ειλικρινα ενα μεγαλο ευχαριστω απο καρδιας προς ολους εσας που προσπαθειτε να βοηθησετε!!!Ειναι τρομερο συναισθημα ανθρωποι που δεν ξερεις πισω απο μια οθονη να σε βοηθανε και να μοιραζονται τα προβληματα τους μαζι σου!!!!Ειναι σπανιο αυτο πλεον στις μερες μας!!Ειναι λιγο το ευχαριστω μου!!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    523
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Γιώργο μου γειά σου! Θα πρέπει οπωσδήποτε να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον φορέα, για παράδειγμα την Εθνική Γραμμή Παιδικής Προστασίας στο 1107, ή στο 1056 Εθνική Τηλεφωνική Γραμμή για τα Παιδιά, ή στο 8001132000 Γραμμή Συνηγόρου του Παιδιού για τα παιδιά. Εκεί θα σε συμβουλεύσουν και θα βρουν λύση για το τί θα πρέπει να γίνει με τον πατέρα σου. Αυτή η κατάσταση είναι απαράδεκτη και επικίνδυνη. Πρέπει οπωσδήποτε να επικοινωνήσεις με μία από αυτές τις γραμμές.
    Να σε ρωτήσω, οι θείοι σου μπορούν να σε προστατεύσουν ή φοβούνται κι αυτοί τον πατέρα σου; Τί λένε γι αυτή την κατάσταση;
    να κανεις οτι ειπε η κασανδρα και γρηγορα μην σας βρει κανενα κακο, καλη τυχη αγορι μου τι να πω, ευχομαι να μεγαλωσετε ομορφα με την αδεφουλα σου και τον παππου κ τους θειους αν ειναι σωστοι ανθρωποι μη το καυστερεις ομως δεν ξερεις τι μπορει να κανει καλη δυναμη και ο θεος μαζι σας

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    19
    Γεια σας και παλι!!!Λοιπον,εχθες ειχα παει στον δικηγορο μονος μου και του ειπα πως εχει η κατασταση.Ο ιδιος μου ειπε οτι θα χασει την επιμελεια και λογικα θα την παρει ο παππους μου οσο για το τι θα απογινει ο πατερας μου μού ειπε οτι χρηζει νοσηλειας μεν οπωσδηποτε αλλα ειναι θεμα ψυχιατρων απο κει και περα αν θα τον κρατησουν και αυτο το πολυ για 1 μηνα μετα θα κανει παλι τα ιδια οποτε δεν εχει νοημα.Ωστοσο οσον αφορα τα ασφαλιστικα μου ειπε οτι θα τα παραβιασει παλι και τοτε θα παει αυτοφορω και θα πηγαινει συνεχεια μεχρι να δικαστει οποτε και παλι ειναι επικινδυνο μου ειπε.Αυτο που ειπε να κανουμε σε πρωτη φαση ειναι να παμε εγω και ο παππους μου στην προνοια μαζι του τις επομενες ημερες και επειτα η προνοια θα ερθει για ελεγχο σπιτι χωρις να σημαινει οτι θα μας παρουν εμας τα παιδια,αφου εκτιμησουν την κατασταση θα μας εκπροσωπησουν στον εισαγγελεα με αιτημα την νοσηλεια του και την απομακρυνση του απο το σπιτι.Τα υπολοιπα που δεν μου τα ειπε ολα μ λεει αστο πανω μου.Προς το παρον αυτα.Συντομα μαλλον μεθαυριο κιολας θα παμε με τον δικηγορο στην προνοια και επειτα βλεπουμε.

  4. #19
    Ναι Γιώργο μου, έτσι να κάνετε, να πάτε στην πρόνοια με τον δικηγόρο. Και είναι πολύ καλό που ενδιαφέρθηκε να πάτε μαζί.
    Αυτό που πρέπει να σκέφτεσαι είναι οτι προέχει η ασφάλειά σας, εσένα και της αδελφής σου, με κάθε τρόπο.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    19
    Το ξερω αυτοο παντως σε περιπτωση που μεσω προνοιας δεν γινει κατι που πιστευω οτι θα γινει εχουμε και τα ασφαλιστικα μετρα και την ποινικη διωξη για ακουσια νοσηλεια σαφως και θα κινηθουμε αλλα πρωτα θα δουμε πως θα παει το θεμα τωρα.Βλεποντας και κανοντας

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    19
    Απλα σε καμια περιπτωση δεν θελω η προνοια να απομακρυνει εμας και να μας στειλει σε ιδρυμα ενω υπαρχουν συγγενεις εγω απλα ο πατερας μου θελω να απομακρυνθει

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Αυτό θα γίνει,μην στεναχωριέσαι

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    19
    Γεια σας και παλι συγνωμη που αργησα αλλα αυτη τη φορα εχω καλα νεα!!Επιτελους δικαιωθηκα!!!Πριν 2 βδομαδες ο πατερας μου ειχε πιει και ειχε χασει εντελως τον ελεγχο με αποτελεσμα να σπαει πραγματα και ακομη να προσπαθει να βαλει φωτια στο σπιτι(ευτυχως εγω ελειπα εκεινο το βραδυ).Αφου οι δικοι μου καλεσαν την αστυνομια η οποια ηρθε εγκαιρως το ιδιο βραδυ πηγε στο κρατητηριο.Την επομενη μερα ο εισαγγελεας αρχικα τον εστειλε στο ψυχιατρειο της Αρτας για εξεταση αλλα απο εκει ειπαν πως δεν χρηζει νοσηλειας.Ετσι λοιπον ο παππους μου με εναν θειο μου ως μαρτυρα κατεθεσαν στην αστυνομια και το προσφατο συμβαν και ολα τα προηγουμενα,κανοντας καταγγελια.Περναει λοιπον αυτοφωρο.Την ιδια μερα παμε με τον δικηγορο στον εισαγγελεα και του ζητησαμε να μην επιστρεψει σπιτι γιατι ειναι πολυ επικινδυνος και αφου σε νοσοκομειο δεν τον κρατανε ας παει φυλακη,ετσι ο εισαγγελεας καλει εκτακτως δικαστηριο,το οποιο εγινε,χωρις εγω να καταθεσω κατι μονο ο παππους και ο θειος μου και ο πατερας μου κατηγορουμενος.Να μην τα πολυλογω το δικαστηριο εκρινε ενοχο τον πατερα μου για ολες αυτες τις πραξεις βιας ειδικα αυτων που απευθυνοταν σε εμας τα παιδια.Αρχικα η ποινη ειναι 13 μηνες φυλακιση αλλα τελικα θα παει για νοσηλεια 4 μηνες στο Δρομοκατειο,οπου ειναι τωρα εδω και 1 βδομαδα και σε περιπτωση που δεν αλλαξει η κατασταση του θα καθισει περισσοτερο η θα παει φυλακη.Οπως και να χει τωρα ηρεμησαμε και ολα πηγαινουν μια χαρα ελπιζω και ο ιδιος να γινει καλυτερα(να μην ειναι επιθετικος εστω).Χαιρομαι που το μοιραζομαι μαζι σας..Οφειλω να σας ευχαριστησω μαλιστα τον καθεναν ξεχωριστα γιατι με βοηθησατε παρα πολυ και ολο αυτο το ζησατε μαζι μου!!Ευχομαι τα καλυτερα και για εσας!!!

  9. #24
    Καλή συνέχεια εύχομαι και λύτρωση μετά από τόσο πόνο!! Ο, τι καλύτερο Γιώργο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    19
    Ευχαριστωωωωωω παρα πολυυυ ηδη εχει λυτρωθει η ψυχη μουυυ!!!!

  11. #26
    Εύχομαι τα κορίτσια που σε στήριξαν να το διαβάσουν σύντομα. Να έχεις υγεία και εύχομαι πολύ αγάπη μετά από τόσο μεγάλο πονο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by Γιώργος Στασινός View Post
    Ευχαριστωωωωωω παρα πολυυυ ηδη εχει λυτρωθει η ψυχη μουυυ!!!!
    Σου το είχα πει ότι είσαι πολύ έξυπνος και θα τα καταφέρεις!
    Σου εύχομαι χαρές από δω και στο εξής.

  13. #28
    Γιώργο μου, καλό μου παιδί, πολύ χαίρομαι γι αυτή την θετική εξέλιξη και για το πόσο δυνατός στάθηκες σ αυτή την τόσο δύσκολη κατάσταση. Έτσι, πάντοτε, με ψυχραιμία και λογική να αντιμετωπίζεις τη ζωή. Και να λες το πρόβλημά σου, να ζητάς βοήθεια από τους αρμόδιους φορείς, να μην φοβάσαι ποτέ!
    Τώρα μόλις το είδα και είμαι πολύ χαρούμενη μ αυτή την εξέλιξη, μου έφτιαξε η ημέρα!
    Όλα θα πάνε πολύ καλά, θα το δεις, ψυχή μου!

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    19
    Ειλικρινα σας ευχαριστω με ολη μου την ψυχη για ολη την στηριξη.Τον καθεναν απο εσας ξεχωριστα!!!Δεν μπορειτε να φανταστειτε οτι ολες αυτες οι συμβουλες αλλα και η δυναμη που μου δωσατε ειναι ανεκτιμητο δωρο παροτι ειμαστε πισω απο μια οθονη!!!Δεν μπορουσα να μην το μοιραστω μαζι σας ολο αυτο γιατι ηξερα οτι θα χαρειτε μαζι μου!!!Ειστε πολυ καλοι τρομεροι!!!Με κανατε να δω φως μες στο σκοταδι!!!Ειστε παραδειγμα για ολους!!Αυτο που λεμε οσο υπαρχουν ανθρωποι υπαρχει ελπιδα και εσεις το εχετε αποδειξει!!!

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    19
    Ανταποδιδω καθε σας ευχη!!!Ευχομαι τα καλυτερα στην ζωη σας!!!Αγαπη,ευημερια και υγεια πανω απ ολα και παντα με τους ανθρωπους που αγαπατε.Στα 17 μου εχω μαθει πολλα απο εσας ειδικα για το πως να χειριζομαι δυσκολες καταστασεις στην ζωη μου!!!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ακουσιος εγκλεισμος-ripserdal
    By Pheonix7 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-09-2016, 21:11
  2. Δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος
    By Deleted-member250416 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 77
    Last Post: 28-02-2016, 20:13
  3. Εκούσιος Εγκλεισμός
    By iraklis1 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 7
    Last Post: 04-07-2015, 20:24
  4. Εγκλεισμός σε μοναστήρι
    By nikiii in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 121
    Last Post: 27-03-2015, 23:49
  5. εγκλεισμος σε ψυχιατρειο
    By PYR in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2010, 22:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •