Νοιώθω καλύτερα!!-μύνημα για τον Akoma
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Athens
    Posts
    5

    Νοιώθω καλύτερα!!-μύνημα για τον Akoma

    Γεια σε όλους πάλι,

    Μετά από 5 μέρες μέσα στον πανικό νοιώθω καλύτερα. Μπορεί να με βοηθάει το xanax αλλά κυρίως αυτό που με βοηθάει είναι οτι κατάλαβα οτι όλη αυτή η φάση είναι μόνο ένα παιχνίδι του μυαλού μας και τίποτα άλλο. Μου είπανε κάθε φορά που πλησιάζει ο πανικός να σκέφτομαι οτι δεν είναι τίποτα είναι αστείο, δεν πρόκειται να πάθω τίποτα (ο πανικός δεν σκότωσε ποτέ κανέναν), να σκέφτομαι κάτι ευχάριστο ή να τραγουδάω (το τελευταίο είναι super). Ακόμα δεν ξέρω πολλά για τις διαταραχές πανικού γιατί είχα οξεία κρίση, δεν έχω χρόνιο πρόβλημα αλλά όλοι με διαβεβαίωσαν οτι είναι κάτι αρκετά συνηθισμένο (όμως υπάρχει κόσμος που το έχει αλλά δεν το ξέρει) και μια σύντομη θεραπεία (περίπου 3 μήνες ανάλογα με την περίπτωση) όλα περνάνε. Πρέπει απλά να καταλάβουμε μέσα μας ότι δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα ψέυτικο σήμα πανικού που δείνει ο εγκέφαλός μας στο σώμα χωρίς να υπάρχει πραγματικός κίνδυνος.

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω, αν ξέρει κανείς, είναι αν το σύμπλεγμα βιταμίνης B βοηθάει. Το αφεντικό μου μου σύστησε να πάρω μεγάλες δόσης από το συγκεκριμένο σύμπλεγμα βιταμινών. Μου είπε ότι έχει ο ίδιος θεραπεύσει άτομο με διαταραχή πανικού μόνο με αυτό!! Δεν είναι γιατρός απλά ασχολήτε με αυτά τα πράγματα. Δεν του αρέσουν τα φάρμακα και χρησιμποποιεί μόνο φυτικά σκευάσματα.

    Για τον Akoma: Είσαι τόσα χρόνια και περνάς αυτό το λούκι και όμως ζεις μια φυσιολογική ζωή. Αυτό και μόνο δείχνει τη δύναμή σου αλλά και το ότι αυτή η διαταραχή δεν μπορεί να σου κάνει άμμεσα κακό. Σου κάνει κακό μόνο στο σημείο που της το επιτρέπεις εσύ. Βρες ένα καλό ψυχίατρο που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη και δούλεψε την αιτία του φόβου σου. Είναι φανερό οτι αφού κατάφερες να κάνεις τόσα και τόσα θα καταφέρεις να ξεπεράσεις τελικά και τους φόβους σου.

    Φιλικά,

    Μαρία

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    6
    Μαρία ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Να ξέρεις ότι όλα αυτά που έκανα τα έκανα με μεγάλο κόπο και πόνο και μάλλον δεν είμαι και τόσο δυνατός γιατί αν ήμουνα θα είχα καταφέρει να ξεφύγω και δεν θα ήμουνα ακόμη μέσα στο πρόβλημα.
    Όσο για τον ψυχίατρο που λες , έχω πάει σε πολλούς ,ο καθένας μου σύστησε διαφορετική θεραπεία, η βοήθεια ουσιαστικά που μου έδωσαν είναι να καταλάβω ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημά μου και τελικά να σταματήσω να τους επισκέπτομαι και να παλεύω μόνος μου. ʼλλωστε ένα θέμα που δεν έχουμε θίξει ακόμα είναι το κόστος της θεραπείας που για εμένα τουλάχιστον την εποχή που πήγαινα (ήμουνα ακόμη φοιτητής) ήταν δυσβάσταχτο.
    Προσπαθούμε με το χιούμορ να αντιμετωπίσουμε τηνκατάσταση αλλά όλοι ξέρουμε ότι όταν την περνάμε δεν έχει καθόλου μα καθόλου πλάκα. Αλλά τουλάχιστον όταν είμαι καλύτερα προσπαθώ να διακωμωδήσω λίγο μήπως το πιστέψω κι εγώ ότι έχει πλάκα.
    Τεςπα αυτά . Σε ευχαριστώ και πάλι και καλή δύναμη

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •