Εχετε μπλεξει ποτέ με ΝΑΡΚΙΣΣΟ; - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 16 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast
Results 181 to 195 of 239
  1. #181
    Nefeli28
    Guest
    Το κακο ειναι οτι καταστρεφουν κόσμο. Τους ανιδεους, συναισθηματικους, ευαισθητους κλπ ανθρώπους. Καποιοι δεν το παιρνουν χαμπάρι ποτέ, καποιοι μπαινουν στο νοημα οταν ειναι ηδη αργα κι εχει γινει η ζημια. Καποιοι αλλοι, αρεσκονται μαζοχιστικα στην κακοποιηση του νάρκισσου.
    Ο καθενας με τις επιλογες του

  2. #182
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Το κακο ειναι οτι καταστρεφουν κόσμο. Τους ανιδεους, συναισθηματικους, ευαισθητους κλπ ανθρώπους. Καποιοι δεν το παιρνουν χαμπάρι ποτέ, καποιοι μπαινουν στο νοημα οταν ειναι ηδη αργα κι εχει γινει η ζημια. Καποιοι αλλοι, αρεσκονται μαζοχιστικα στην κακοποιηση του νάρκισσου.
    Ο καθενας με τις επιλογες του
    Ξέρεις τι πιστεύω?
    Πως επειδή νιώθουν και καλά ανώτερα όντα,σπουδαιότεροι από τους υπόλοιπους κλπ.,αποφασίζουν να παίξουν άσχημα με την ψυχολογία του άλλου,όντας (και) χειριστικοί,ώστε να αντλήσουν ευχαρίστηση,ηδονή,να φανούν πιο ψηλά κλπ.

  3. #183
    Nefeli28
    Guest
    "Ο πιο αποτελεσματικος τροπος να δεις τον αλλον απο ψηλά, ειναι να τον ριξεις κατω"
    Συνθημα, σημαία και ύμνος τους

  4. #184
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    "Ο πιο αποτελεσματικος τροπος να δεις τον αλλον απο ψηλά, ειναι να τον ριξεις κατω"
    Συνθημα, σημαία και ύμνος τους
    Χρειάζονται όμως ένα γερό μάθημα για να βάλουν μυαλό.
    Στείλε μου όταν μπορέσεις,θα ήθελα να μιλήσουμε.

  5. #185
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ο θανατος του ναρκισσου ερχεται οταν δει οτι δεν μπορει να σε ριξει στο επιπεδο του η πιο χαμηλα. Θα σε υποτιμησει μεχρι να σε δει να τσαντιστεις, μεχρι να σε δει να τον υποτιμας εσυ και να σου βγαλει ιατρικο πορισμα και αρα... δε μου κανεις.
    Εγω μολις την ψιλιαστηκα ημουν χαλαρος και δεν πηρα ποτε τηλεφωνο. Οταν με επερνε απαντουσα και συναντιομουν αν ηθελε. Ακομη κι αυτο το χρησιμοποιησε να μου πει οτι εχω ψυχολογικα προβληματα οπως ολοι οι αλλοι βεβαια.
    Απαντηση ψυχραιμη: Καταρχας εσυ ασχολεισαι μαζι μου εγω δε σε ενοχλησα, ερχομαι απλα επειδη σε λυπαμαι και κατα δεύτερον δεν δεχομαι ιατρικα πορισματα απο εναν ταμεια πχ ( τυχαιο το ταμειας) παρα μονο απο γιατρο. Οποτε θες παμε μαζι σε γιατρο να μας δει και τους δυο.
    Σηκωθηκε και εφυγε.

  6. #186
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Ο θανατος του ναρκισσου ερχεται οταν δει οτι δεν μπορει να σε ριξει στο επιπεδο του η πιο χαμηλα. Θα σε υποτιμησει μεχρι να σε δει να τσαντιστεις, μεχρι να σε δει να τον υποτιμας εσυ και να σου βγαλει ιατρικο πορισμα και αρα... δε μου κανεις.
    Εγω μολις την ψιλιαστηκα ημουν χαλαρος και δεν πηρα ποτε τηλεφωνο. Οταν με επερνε απαντουσα και συναντιομουν αν ηθελε. Ακομη κι αυτο το χρησιμοποιησε να μου πει οτι εχω ψυχολογικα προβληματα οπως ολοι οι αλλοι βεβαια.
    Απαντηση ψυχραιμη: Καταρχας εσυ ασχολεισαι μαζι μου εγω δε σε ενοχλησα, ερχομαι απλα επειδη σε λυπαμαι και κατα δεύτερον δεν δεχομαι ιατρικα πορισματα απο εναν ταμεια πχ ( τυχαιο το ταμειας) παρα μονο απο γιατρο. Οποτε θες παμε μαζι σε γιατρο να μας δει και τους δυο.
    Σηκωθηκε και εφυγε.
    Ναι!! Ε βεβαια εφυγε!
    Του γ***σες την αυθεντια!!

  7. #187
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Πιστεψε με με αυτο που εγραψα αν το διαβασει καποιος μπορει να φανει οτι εγω ειμαι ο φουλ προβληματικος ο εκδικητικος κτλ. Αλλα μιλαμε για υποτιμητικη συμπεριφορα της που την εντοπιζα σε πολυ κοσμο εξω και πολλα αλλα. Ακομη κι αυτο που ειπα με πονο το ειπα γιατι δεν ακριβως ναρκισσος, αλλα προβληματα ειχε αλλα εβγαζε ακραιο ναρκισσισμο πολλες φορες. Καπως ομως επρεπε να καταλαβει οτι το παιχνιδι ελαβε τελος.

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ρε παιδια και νομιζα μονο εγω τα τραβαω.......τουλαχιστον εγω το κανω απο αμυνα επειτα απο πολλες σφαλιαρες. Ισως και αυτοι να εχουν πληγωθει πολυ και να εχουν υψωσει ενα τειχος τι να πω, ομως κι εγω εχω πληγωθει πολυ αλλα δεν εγινα ναρκισσος, παρα μονο τωρα λιγο και η συμπεριφορα μου μονο οπως ειπε ο GeorgeGr1. Μηπως ειναι για λυπηση (οι ναρκισσοι);

  9. #189
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Ρε παιδια και νομιζα μονο εγω τα τραβαω.......τουλαχιστον εγω το κανω απο αμυνα επειτα απο πολλες σφαλιαρες. Ισως και αυτοι να εχουν πληγωθει πολυ και να εχουν υψωσει ενα τειχος τι να πω, ομως κι εγω εχω πληγωθει πολυ αλλα δεν εγινα ναρκισσος, παρα μονο τωρα λιγο και η συμπεριφορα μου μονο οπως ειπε ο GeorgeGr1. Μηπως ειναι για λυπηση (οι ναρκισσοι);
    Λυπαμαι, δεν μπορω να τους λυπηθω. Μου εχουν γ***σει τη ζωη. Εμενα ποιος με λυπαται και με καλύπτει οταν κανω μαλακιες; Εχω κι εγω τη διαταραχη μου, οπως πολυς κοσμος. Δεν τη χρησιμοποιω για να τη βγάζω λαδι. Δεν κρυβομαι πισω απο αυτη, ουτε κανενας ποτέ με υπερασπίστηκε επειδη ειμαι ενας καημενος αρρωστος ανθρωπος.
    Και στην τελικη δεν εχω καταστρεψει ανθρώπινες ψυχες οπως εκαναν οι ναρκισσοι σε μενα. Εγω τον ειχα μεσα στο σπιτι, μετά τον βρηκα σε μια φιλη και με τη γκαντεμιά που με δέρνει ή με το μαλακομαγνητη δεν ξερω, επεσα και σε νάρκισσο θεραπευτή.
    Όχι δεν λυπαμαι. Εξοργιζομαι, θυμαμαι, θυμωνω, προσπαθω για το καλυτερο και προχωρώ.

  10. #190
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Ρε παιδια και νομιζα μονο εγω τα τραβαω.......τουλαχιστον εγω το κανω απο αμυνα επειτα απο πολλες σφαλιαρες. Ισως και αυτοι να εχουν πληγωθει πολυ και να εχουν υψωσει ενα τειχος τι να πω, ομως κι εγω εχω πληγωθει πολυ αλλα δεν εγινα ναρκισσος, παρα μονο τωρα λιγο και η συμπεριφορα μου μονο οπως ειπε ο GeorgeGr1. Μηπως ειναι για λυπηση (οι ναρκισσοι);
    Καλώς ή κακώς δεν είναι για λύπηση,γιατί παίζουν πολύ άσχημα με τις ζωές των άλλων.

    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Λυπαμαι, δεν μπορω να τους λυπηθω. Μου εχουν γ***σει τη ζωη. Εμενα ποιος με λυπαται και με καλύπτει οταν κανω μαλακιες; Εχω κι εγω τη διαταραχη μου, οπως πολυς κοσμος. Δεν τη χρησιμοποιω για να τη βγάζω λαδι. Δεν κρυβομαι πισω απο αυτη, ουτε κανενας ποτέ με υπερασπίστηκε επειδη ειμαι ενας καημενος αρρωστος ανθρωπος.
    Και στην τελικη δεν εχω καταστρεψει ανθρώπινες ψυχες οπως εκαναν οι ναρκισσοι σε μενα. Εγω τον ειχα μεσα στο σπιτι, μετά τον βρηκα σε μια φιλη και με τη γκαντεμιά που με δέρνει ή με το μαλακομαγνητη δεν ξερω, επεσα και σε νάρκισσο θεραπευτή.
    Όχι δεν λυπαμαι. Εξοργιζομαι, θυμαμαι, θυμωνω, προσπαθω για το καλυτερο και προχωρώ.
    Και εκεί που ετοιμαζόμουν να σου πω ότι αδικείς και υποτιμάς τον εαυτό σου,γράφεις κάτι ολόσωστο και θετικό.
    Έτσι πρέπει να σκέφτεσαι.
    Έχω ανοίξει και εγώ πάντως ένα θέμα για νάρκισσους.

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Εγω τον ειχα μεσα στο σπιτι, μετά τον βρηκα σε μια φιλη και με τη γκαντεμιά που με δέρνει ή με το μαλακομαγνητη δεν ξερω, επεσα και σε νάρκισσο θεραπευτή.
    Υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που ζούν σε κάποια δυστυχία. (Στην ουσία οι περισσότεροι, αλλά ας μην δούμε τώρα πόσο ποσοστό είναι). Γιατί όλοι αυτοί οι άνθρωποι δεν μπορεί να βρει ο ένας τον άλλον και να αλληβοηθηθούνε? Παρά αντίθετα, σε όλες τις σχέσεις -οποιουδήποτε τύπου σχέσεις- υπάρχει κάτι που οδηγεί σε κακό? Τι είναι αυτό που κάνει όλους εμάς τους ανθρώπους να ζούμε τη δυστυχία μας και να μην μπορούμε να πούμε "εντάξει, έχουμε πληγωθεί, την έχουμε πατήσει, ας καθήσουμε τώρα να τα δούμε όλα αυτά και να συνεργαστούμε να βοηθηθούμε να τα ξεπεράσουμε"?
    Νομίζω ότι είναι η αλλαζονεία. Μια σκέψη κάνω, που δεν έχω δώσει την απάντηση ακόμα.
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  12. #192
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που ζούν σε κάποια δυστυχία. (Στην ουσία οι περισσότεροι, αλλά ας μην δούμε τώρα πόσο ποσοστό είναι). Γιατί όλοι αυτοί οι άνθρωποι δεν μπορεί να βρει ο ένας τον άλλον και να αλληβοηθηθούνε? Παρά αντίθετα, σε όλες τις σχέσεις -οποιουδήποτε τύπου σχέσεις- υπάρχει κάτι που οδηγεί σε κακό? Τι είναι αυτό που κάνει όλους εμάς τους ανθρώπους να ζούμε τη δυστυχία μας και να μην μπορούμε να πούμε "εντάξει, έχουμε πληγωθεί, την έχουμε πατήσει, ας καθήσουμε τώρα να τα δούμε όλα αυτά και να συνεργαστούμε να βοηθηθούμε να τα ξεπεράσουμε"?
    Νομίζω ότι είναι η αλλαζονεία. Μια σκέψη κάνω, που δεν έχω δώσει την απάντηση ακόμα.
    Δεν είναι θεμα συνεργασίας το να μπορεσει ο ανθρωπος να αφησει πισω του τα ασχημα και να προχωρήσει παρακατω. Αυτό ειναι θεμα προσωπικης δουλειας, εκπαιδευσης και επιλογής. Μπορεις να προσπαθησεις να δεις κατι κακο που σου συνεβη ως μια ευκαιρία για μαθηση-εξελιξη-προοδο ή μπορεις να μεινεις στη λιμνουλα σου να κλαις και να οδυρεσαι γι'αυτο που σου συνεβη για το υπόλοιπο της ζωης σου.
    Καλο και κακο, δικαιο και αδικο υπαρχει και θα υπάρχει παντα στις σχεσεις των ανθρωπων. Ο καθενας μας επιλεγει απο ποια μερια θα κοιτάζει τα πραγματα.
    Αυτο ειναι η επιλογη του για το πως θα προχωράει. Κι ειναι κατι που δεν αφορα τη συνεργασια του με τους αλλους. Ειναι προσωπικος αγωνας.

  13. #193
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Δεν είναι θεμα συνεργασίας το να μπορεσει ο ανθρωπος να αφησει πισω του τα ασχημα και να προχωρήσει παρακατω. Αυτό ειναι θεμα προσωπικης δουλειας, εκπαιδευσης και επιλογής.
    Αφού λες ότι δεν χρειάζεται η συνεργασία, γιατί να κάθεσαι να τα κουβεντιάζεις εδώ και να μην καθήσεις μόνη σου να κάνεις την απαιτούμενη προσωπική δουλειά?
    Νομίζω ότι υπάρχει μια αντίφαση σε αυτό που λες ότι χρειάζεται να κάνει κανείς με αυτό που κάνεις.
    Σαν να θεωρεί κάποιος ότι έχει ή πρέπει να έχει την απαιτούμενη δύναμη για να κάνει ότι θέλει. Βλέπω ότι είναι σχεδόν αδύνατο να έχει κάποιος από μόνος του την απαιτούμενη δύναμη, αντίθετα είναι οι άλλοι στους οποίους βασιζόμαστε για να έχουμε τις δυνάμεις που χρειάζονται.
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  14. #194
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Ο περισσότερος κόσμος έχουμε μια εικόνα για τον εαυτό μας. Ότι, παρόλο που θα πληγωνόμαστε, θα μας κακομεταχειρίζονται εμείς θα πρέπει να τα αντέχουμε όλα αυτά χωρίς να παθαίνουμε τίποτα και θα πρέπει να έχουμε τις δυνάμεις και τις αντοχές να είμαστε σωστοί. Είναι παράλογη αυτή η εικόνα.
    Η εικόνα αυτή κάνει το πλήγωμα να γίνεται διπλό.
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  15. #195
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Αφού λες ότι δεν χρειάζεται η συνεργασία, γιατί να κάθεσαι να τα κουβεντιάζεις εδώ και να μην καθήσεις μόνη σου να κάνεις την απαιτούμενη προσωπική δουλειά?
    Νομίζω ότι υπάρχει μια αντίφαση σε αυτό που λες ότι χρειάζεται να κάνει κανείς με αυτό που κάνεις.
    Σαν να θεωρεί κάποιος ότι έχει ή πρέπει να έχει την απαιτούμενη δύναμη για να κάνει ότι θέλει. Βλέπω ότι είναι σχεδόν αδύνατο να έχει κάποιος από μόνος του την απαιτούμενη δύναμη, αντίθετα είναι οι άλλοι στους οποίους βασιζόμαστε για να έχουμε τις δυνάμεις που χρειάζονται.
    Συζητωντας σε ενα φορουμ, δεν φαντάζομαι να πιστευεις οτι συνεργαζεσαι για να αυτοβελτιωθεις ή να κανεις την κοινωνία μας καλύτερη.
    Ειναι τουλάχιστον αστειο.
    Επισης το να βασίζεσαι στους αλλους δεν ειναι η καλυτερη τακτικη για να βοηθησεις τον εαυτο σου. Μονο εσυ μπορεις να βοηθήσεις τον εαυτο σου. Εαν δεν εμπιστευτεις τις δυνάμεις σου και εξαρτιεσαι απο την αγαπη και το ενδιαφέρον των αλλων για να εισαι και να νιωθεις καποιος, το παιχνιδι ειναι χαμενο. Σαφως και ολοι μας εχουμε την επιθυμία και αναγκη να ειμαστε αρεστοι και να μας αγαπούν, αλλα εαν δεν τα βρεις πρωτα με τον εαυτο σου και περινενεις απο τους άλλους να σε αγαπησουν, θα εισαι δυστυχισμένος.
    Η συνεργασια και αναπτυξη σχεσεων με τους αλλους, ειναι στοιχεια που σε ολοκληρώνουν σαν ανθρωπο, δεν σε διαμορφωνουν αυτα. Ειναι καθηκον του καθενός ξεχωριστά να βρει εναν κωδικα επικοινωνιας πρωτα με τον εαυτο του,να τον κατανοησει, να τον αγαπησει, ετσι ωστε να είναι σε θέση να τον προσφερει και στους αλλους και να αναπτύξει υγιεις και όμορφες ανθρωπινες σχεσεις.

Page 13 of 16 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast

Similar Threads

  1. έχετε νιώσει ποτέ ευτυχισμένος/η?
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 18-11-2013, 01:20
  2. εχετε χρησιμοποιησει ποτε???
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 23-06-2012, 08:24
  3. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 01:37
  4. εχετε σκεφτει ποτε...
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 29-10-2009, 12:23
  5. Έχετε αναρωτηθεί πότε
    By Manos88 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 14-05-2008, 19:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •